Probíjení panelů ?

Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Zdravím,
tak jsem dnes byl na střeše a kontroloval utažení panelů a když jsem se opřel o nerezový komín tak jsem dostal docela pěknou šlupku :D
Vypl jsem hlavní odpojovač od panelů a následně odpojil panely na střeše od přívodních kabelů abych vyloučil že mám někde prošoupanej kabel a i tak naměřím cca 40V - panely na výstupu do měniče dávají cca 220-260V

Mám 21 panelů 385 w rozdělené na 3 stringy.

Mám počítat že bude špatný nějaký panel a nebo kabel od panelu ? a nebo je tohle normální když panely nemám uzemněné ?
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od pave69 »

Panely by správně měly být uzemněné. Už ten voltmetr napovídá (40 V st), že to nebude napětí, co vyrábí panely, ale nějaké jiné.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Děkuji, zítra zkusím ještě odpojit peletkova kamna, je možné že to napětí de znich. Jen je zajímavé jaktoze střecha má vůči kominu zem? Když panely ani střechu nemám zemenou.
Kdy jsem tam vlezl teď večer napětí tam stále je a když jsem zkusil propipat přes merak střechu vůči kominu tak merak řve
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od KubisKV »

Na měřáku máš AC měření, je to tak správně? Panely pokud by byly v poruše svedeny do konstrukce a tím bys na reglu nemel celý výkon. Od DC 5V bys asi šlupku nedostal. Bylo by dobrý vedet, co a kde jsi měřil. Jestli konstrukci proti komínu, nebo proti zemi. Chtělo by to další nápovědu, ať se dobereme k výsledku.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Na meraku jsem schválení prepl měření na oboje, ač i DC.
Měřil jsem konstrkukci Fve ( šroub od držáku panelu) vůči kominu.

Zároveň komín je uzemnenej nejspíše přes peletkova kamna ( jsou na elektriku) když ale měřím doma komín hned za kamnama vůči pe na zásuvce tak nic nenamerim
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Mex »

Zkus to zatížit nějakým odporem nebo třeba žárovkou mezi panel a uzemněný komín nebo hromosvod.
A případně ten procházející proud změř.
Jestli tam opravdu něco leze galvanickým spojením, nebo se tam jenom projeví něco, co jsi nachytal ze vzduchu (blízký televizní vysílač, mobilová BTS, Ježíškovy sáně nebo co já vím co).
Takhle potmě to s panely (navíc odpojenými) asi moc mít souvislost nebude.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Je pravda že rak 500 metrů vzduchem od nás je vysílač operátorů, 5g atd..
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Je pravda že rak 500 metrů vzduchem od nás je vysílač operátorů, 5g atd..
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Cmrnda »

Ensferi píše: úte pro 26, 2023 8:04 pm Je pravda že rak 500 metrů vzduchem od nás je vysílač operátorů, 5g atd..
No tak si tam dej anténu, nejlépe velikou parabolu, a napětí z ní přidej k panelům, nebo přímo ke zpracování do měniče. :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od eduard22 »

Co není pospojováno vždy bude mít mezi sebou potenciál!
A statická elektrika je a i s blbého svetru s umělým vláknem když si jej sundáš, zniká mnohem víc voltů než si naměřil mezi panely a komínem a dotneš-li se po sundání svetru futer nebo vodovodního kohoutku dostaneš možná i mnohem větší ránu!

A velká plocha PV polí na střeše plus vítr, to je na staticej náboj ,i o vysokém napětí, hned zaděláno kór když není konstrukce panelu uzemněná...

I různá zemění v domě, nejsou-li pospojována..., mají mezi sebou napěťový potenciál! Vedení i Zem samotná mají vždy nějaký odpor na kterém se "indukuje" napětí.

Navíc Žijeme na zeměkouli s rotujícím Železným jádrem které vytváří de facto alternátor a generuje magnetické pole ve kterém Lidé žijí a kovy v něm mohou generovat elektrický náboj
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř pro 27, 2023 8:43 am Lidé žijí a kovy v něm mohou generovat elektrický náboj
Nj, to je fakt, při požívání třeba hřebíků může dojít k úrazu el.proudem! Jak to mohl přežít "Pepek námořník", to je mi záhadou. Narážím na tu spousty špenátu co spořádal. To ty elektrony v něm musely pořádně bušit. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: stř pro 27, 2023 9:13 pm
eduard22 píše: stř pro 27, 2023 8:43 am Lidé žijí a kovy v něm mohou generovat elektrický náboj
Nj, to je fakt, při požívání třeba hřebíků může dojít k úrazu el.proudem! Jak to mohl přežít "Pepek námořník", to je mi záhadou. Narážím na tu spousty špenátu co spořádal. To ty elektrony v něm musely pořádně bušit. :lol:
Psal jsem mohou! Demagogu... A když kov odliješ v magnetickém poli a zchladne v něm, vznikne co? Magnet! A proč? Jak? Co mu tedy dodává sílu, defacto energii!? Vesmír? Ne, magnetické pole Země!!!

A proč míří blesky, většinou, k zemi? A víš to, že míří k jádru Země! Nakonec se sice rozptýlí proudy z blesku pod zemí, pro její hustotu, nehmogenitu a tak el. odpor. Ale míří k jádru Země! Pročpak asi?

Jsi příliš příZemní na to, aby jsi to pochopil :-( Natož, aby si pochopil Vesmír! :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od jahodovák »

Oproti našim předkům jsme tak trochu zhloupli,však se taky GP snaží,a stačí se podívat kolem a je to vidět všude,sem se radši nebudu vyjadřovat,asi by to bylo zbytečné,jen doufám,že se to časem změní a pochopíme oč tu vlastně jde,jen se trošku bojím,že to moc lidiček stejně nepochopí ač to uvidí...přeji nám všem rychlé probuzení dříve,než bude pozdě.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř pro 27, 2023 10:15 pm A proč míří blesky, většinou, k zemi? A víš to, že míří k jádru Země!
A víš ze prvotní "výbojový zkrat" jde obráceně? TJ, od Země do "pďous". Ta Tvá teorie podstatně kulhá, výboje jsou i mezi "mraky", tj.tam kde dochází k protipólové ionizaci molekul. Možná jsem to řekl nevzdělaně, ale takovéto Tvé jednoduché tvrzení musím jednoznačně zatrhnout. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od eduard22 »

A to víš že elektrony tečou naopak - z mínusu do plusu a ne z plusu do mínusu? Ale už se to označení plus a mínus takto blbě, ponechalo.
Pak není divu že vývoj teče obráceně. 8-) A poznamenal jsem že většinou blesky míří k Zemi, tedy jsem nevyloučil že nemohou vyrovnávat potenciál i mezi mraky ;-)
Stejně tak si lidé neuvědomují že nevychází a nezapadá Slunce ale že to člověk na Zemi se otočí ke Slunci a pak odvrátil od něj.
Dlouho si také lidstvo myslelo, až na jednoho, že Slunce obíhá kolem Země :lol: a toho jednoho měli za blázna...
Dodnes mnozí nechápou že zavedením takzvaně letního času se rázem neprodlouží den... ale že je pouze budík a hodiny donutí o hodinu dříve vstávat a pak se jim pouze zdá delší den (pominu-li slunovrat kde však dochází k prodlužování dne - přesněji: denního světla, opravdu a pozvolna)
Všechno je relativní!
I ten potenciál mezi konstrukcí panelů a komínem který je uzemněn. A tazatel tento potenciál svým dotekem pouze vyrovnal. :lol:
A však stejně jen dočasně, a příště dostane ránu opět..., protože neustále fouká a neustále se, možná i slunečním zářením a elmag. polem Země, nabíjí i rám panelu a on je nemá uzemněné...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od tomas »

Uďo, to není normální.
Naprosto normální je to mít pospojované, tzv. vyrovnání potenciálu.
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

Zdravím, tak jsem konstrkukci provizorně uzemnil a již když sáhnu na komín tak brnění necítím, ale co mi přijde divné když dole rozpojim zemnici kabel a dám mezi ně merak tak tam stále je napětí cca ke 120v.
Když vypnu měnič tak to napětí zmizí..
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od brumlaj »

A co Ti je na tom divné? Jakým proudem Ti ten měnič cvičí s těmi kabely?
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od KubisKV »

A jakej je to menič? Jak a kam je zapojenej?
Ensferi
Příspěvky: 50
Registrován: sob dub 15, 2023 10:54 am

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Ensferi »

growatt spf 5000es
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv pro 28, 2023 8:44 am I ten potenciál mezi konstrukcí panelů a komínem který je uzemněn. A tazatel tento potenciál svým dotekem pouze vyrovnal. :lol:
A však stejně jen dočasně, a příště dostane ránu opět..., protože neustále fouká a neustále se, možná i slunečním zářením a elmag. polem Země, nabíjí i rám panelu a on je nemá uzemněné...
Ten vítr to rozladil všechno, třeba DVB-t nešla pořádně chytnout, dalo by se říct "koukatelně" v mým případě, zkusil jsem modro-fialovej hnus z O2TV, a zádrhele byly taky, takže Upload na družici, co jinýho...

A to pospojení je klasický případ pro řešení jak to udělat. Spojit to nahoře? Tím si může zavlést blesk do HOP, čiliže do domu, to je špatně. Zřídit další uzemnění pro hromosvod, no možná, ale ten rozdíl potenciálů tam může být pořád. Tak si vyber.. A ještě, bude-li vytvořen oddálený hromosvod, tak je pravděpodobné, že bude ty panely zastiňovat.
Jinak tyhlety bedny, níže uvedené jsou spojené ze sítí, takže ještě přepěťovky spojené s kostrami panelů a HOP
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: čtv pro 28, 2023 9:09 pm .....
A to pospojení je klasický případ pro řešení jak to udělat. Spojit to nahoře? Tím si může zavlést blesk do HOP, čiliže do domu, to je špatně. Zřídit další uzemnění pro hromosvod, no možná, ale ten rozdíl potenciálů tam může být pořád. Tak si vyber..
.....
Tak samozřejmě nespojovat konstrukci panelů na zemněnní nahoře..., ale samostatnej drát a spojit až u země!!! 8-)
Potenciál tam bude jen budeli drát tenkej a budeli mít větší odpor. :-( Jinak ne :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv pro 28, 2023 10:59 pm Tak samozřejmě nespojovat konstrukci panelů na zemněnní nahoře..., ale samostatnej drát a spojit až u země!!! 8-)
Potenciál tam bude jen budeli drát tenkej a budeli mít větší odpor. :-( Jinak ne :D
Nj, ale co ten komín? U toho platí to samý co u panelů. Povedeš další drát do země? A stejně bys musel zřídit oddáleninu, jinak je to zase špatně, spojený nahoře a zároveň někde u plynovýho kotle, kdo ví kde?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od v600 »

Pokud je na konstrukci panelů napětí proti zemi (měřím proti PEN), nejsou rámy panelů a konstrukce pořádně pospojované a uzemněné.
Napětí se tam udělá vždy, "jen tak ze vzduchu". Při doteku to kousne ale nedá to prakticky žádný proud.

Podle AMPÉRÁKA (kterého jistě znáte) nelze jednoznačně odpovědět, zda kovové konstrukce panelů MUSÍ být uzemněny.
Já je uzeměny nemám, a napětí se pohybuje až přes 200V (a to mám jen 120V stringy).
Když na tom chci dělat, stačí na půdě pod střechou uzemnit jeden podtaškový hák :-)
Teď v zimě, když jsou zasněžené a odhrnuji (mokro, kovová 8m tyč), ránu nedostanu - přes vodu to odejde do země za domem (střecha je ve stráni až na zem).

Pokud máš dobrý bleskosvod a bohatě dodrženou vzdálenost S, tak uzemnit panely=udělat z nich další jímač...hmm jaksi zbytečně
Pokud nemáš, pak bych je určitě pořádně uzemnil a měl správné a dobře uzemněné svodiče a u nich správné pojistky.

Můj odhad je, že uzemnění nebo pospojování nemáš dokonalé.
Myslím, že kdyby někde probíjela živá část panelu na jeho rám, poznalo by se to na výkonu stringu.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Probíjení panelů ?

Příspěvek od pibi »

Udělal jsem oddálený hromosvod, jelikož mám starý dům, tak jsem si nechal vykopat drážku okolo domu, položil nový zemnící pásek, svody oddáleného hromosvodu samostatně připojeny k tomu pásku v zemi. Pak mám pospojované rámy panelů, anténní stožár, zábradlí mezi komíny, přepěťovky od FVE, vedené jinými svody, než oddálený hromosvod a připojené opět v zemi ke stejnému pásku, taktéž uzemění ekvipotenciélní svorkovnice.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“