Kapacita baterie FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
rzbynek
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 27, 2023 9:34 pm

Kapacita baterie FVE

Příspěvek od rzbynek »

Jsem před realizací FVE bez přetoků. Nabídka 8kWP s baterii 10,65kWh. Spotřebu elektřiny Duben- Řijen mam cca 7000kWh. Ikdyž je dotace na baterie, tak mi to to docela nabouralo rozpočet. Jakou mate zkušenost s velikostí baterie, tak abych maximalně využil investici do baterky.
Dagus
Příspěvky: 213
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Dagus »

Tak ono záleží kdy tu spotřebu 7MWh máš. Jestli to dokážeš uřídit jen na slunce a v noci nic, tak je to jedno. Míň jak 10kWh vzhledem k 8kWp bych nedával, stejně by nešla využívat na maximum, protože nedovolí takové proudy a musela by si pomáhat ds. Osobně bych si kvůli hraní dal spíš 16kWh pokud nejsi furt doma, tak spotřeba je i po setmění a to je škoda.
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od visis »

Počítej s tím, že kapacita baterie není zcela využitelná. V létě třeba využiješ 80%, tam se nějakého většího výpadku bát nemusíš, a kdyby tak svítí pořád a baterka se dobije. Na podzim, kdy výpadky mohou hrozit nejvíce omezíš třeba vybití tak, aby kapacita zůstala na 70%. A to už budeš cyklovat jen pár kwh.
A jak píše kolega přede mnou, vůbec nevíme, jak v čase si schopen spotřebovat vyrobenou elektriku. Protože duben-říjen 7000kwh je fakt hodně. Na to je i 8kwp myslím málo.
Dále zjisti jaký tě dají systém s baterií. Jestli vysokonapěťový, nebo na 48V. Výkon je napětí krát proud. Jednak každý měnič má proudy nějak omezené a taky vysoké nabíjecí a vybíjecí proudy baterku velmi zatěžujou. Zase vysokonapěťové all in one těžko někdy rozšíříš. Všechno má své pro a proti.

Chce to řádně promyslet
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Kostěj »

rzbynek píše: stř pro 27, 2023 9:45 pmNabídka 8kWP s baterii 10,65kWh. Jakou mate zkušenost s velikostí baterie
S podobným kWp mám 16kWh a je to docela málo, zvažuju dokoupit dalších 16-18kWh.
rzbynek píše: stř pro 27, 2023 9:45 pm...tak abych maximalně využil investici do baterky.
Pro maximální využití investice do baterie je těch 10kWh optimální. Pro život s minimálním odběrem z DS je to hrozně málo, a to i přes léto. Jaký bude měnič - výkon a kolik fází?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od pave69 »

7 MWh spotřeba je hodně - pokud je z toho nějaká významná část ohřev TV a případné přitápění, které se dají realizovat přes den, kdy svítí, tak by baterka mohla stačit. Ale jinak je to málo. Já jsem měl 10 kWh při poloviční spotřebě a bylo to tak akorát. Radši jsem to rozšířil na 18 kWh, ale spíš kvůli budoucímu zvýšení odběru.
Nitroglycerin
Příspěvky: 14
Registrován: čtv lis 24, 2022 11:31 am

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Nitroglycerin »

Já mám FVE teprve od července ale zatím mi 14 kWh stačí. Na střeše 11 kWp. Do konce září a díky počasí vlastně až do října jsem z Temelína nebral prakticky nic. Těch dnů, kdy jsme měli "omylem" větší spotřebu večer a v noci a baterka do rána nestačila, bylo minimum. Občas se baterka vlivem špatného počasí nenabila úplně ale to pak větší baterie nepomůže. Od listopadu je to slabší, až na pár slunečných dní toho FVE moc nevyrobí a velká baterie to nezlepší.
Uvažuju o rozšíření na 20 kWh, o peníze vysloveně nejde. Ale jestli to vůbec má reálně smysl. Spíš mi zatím přijde, že nemá:-)
11 kWp, 24x 460 W (4x JV, 8x J, 12x JZ), 14,2 kW (4x Pylontech US3000C), 3x MultiPlus-II 48/5000/70-48, 2x BlueSolar MPPT VE.Can 150/100
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Neobmedzuje ti bms nabíjanie? Lebo US3000 majú 37A, t.z. pri 4ks 148A, čo je pri 15S cca. 7,7kW. Tie dve tehly by v tomto prípade pomohli.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
rzbynek
Příspěvky: 2
Registrován: stř pro 27, 2023 9:34 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od rzbynek »

Děkuji za nazory. Pro upřesnění nabízí mi střídač GoodWe 10KN-ET Plus+ a baterii Pylontech Force H2 3,55 kWh celkem 10,65kWh, Jinak Eg.de zakazalo přetoky. Spotřeba u mě je i daná , že mám jezírko a od dubna do listopadu jede čeradlo,UV lampa, vzduchování. Doma akvarium, klima,el.bojler 100l. Dnes jsem nakloněný na baterku 14,2kWh. Mám ještě dilema ohledně indukční desky. Snad střídač +Plus by měl zvládat výkyvy od indukční desky.(kvůli přetokům) Některé firmy mi nabizely desku napojit přimo z DS.
PB1
Příspěvky: 2
Registrován: pát pro 29, 2023 4:10 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od PB1 »

Tak to honem od takové nabídky utíkej. V dnešní době ti v podstatě nabízí to nejhorší možné. Pokud chceš vysokonapěťový systém, tak takový, kde jde baterie rozšířit, což Force H2 rozhodně není. A Gůdvíčka také nejsou úplná špička :surrender:
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Kodl69 »

výkyvy kvůli přetokům - nechápu. Už mnoho let jede na 4kW měnič ostrov po většinu roku a žádný výkyy ani přetoky neřeším. Zkus se zamyslet nad celkovou koncepcí systému, jesltli by to nechtělo udělat úplně jinak...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Sten77 »

PB1 píše: pát pro 29, 2023 4:24 pm Tak to honem od takové nabídky utíkej. V dnešní době ti v podstatě nabízí to nejhorší možné. Pokud chceš vysokonapěťový systém, tak takový, kde jde baterie rozšířit, což Force H2 rozhodně není. A Gůdvíčka také nejsou úplná špička :surrender:
A další "odborník", H2 jde bez problémů rozšiřovat. Goodwe je taky v pohodě. Drtivou většinu problémů udělají instalační firmy, špatným zapojením nebo nastavením systému. Tedy nepodcenit i výběr instalační firmy....
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od pave69 »

Goodwe mám, takže si jsem celkem jistý, že se zakázanými přetoky NENÍ v pohodě! Je potřeba počítat s odběrem z DS minimálně 3kWh/den i tehdy, pokud je přebytek energie ze slunce. Nebo přepnout na BAckup a DS odpojit, ale to pak podle mne nedá tu indukční desku (sám ji ale nemám).
Nic moc.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Sten77 »

Kodl69 píše: pát pro 29, 2023 5:42 pm výkyvy kvůli přetokům - nechápu. Už mnoho let jede na 4kW měnič ostrov po většinu roku a žádný výkyy ani přetoky neřeším. Zkus se zamyslet nad celkovou koncepcí systému, jesltli by to nechtělo udělat úplně jinak...
On to uvádí ve vztahu k zakázaným přetokům. Každý hybridní střídač udělá krátkodobý přetok po vypnutí nějakého spotřebiče s větším odběrem. Než zafunguje zpětná vazba a regulace. Ale vždy to bude v řádu jednotek vteřin. Myslím, že tyto velmi krátké přetoky nebude distributor řešit. Nějaká malá hranice je i povolená, ale nevím přesně tu hodnotu. Neměřil někdo v praxi rychlost reakce střídače?
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Sten77 »

pave69 píše: pát pro 29, 2023 6:09 pm Goodwe mám, takže si jsem celkem jistý, že se zakázanými přetoky NENÍ v pohodě! Je potřeba počítat s odběrem z DS minimálně 3kWh/den i tehdy, pokud je přebytek energie ze slunce. Nebo přepnout na BAckup a DS odpojit, ale to pak podle mne nedá tu indukční desku (sám ji ale nemám).
Nic moc.
Ale on řeší, že nesmí dělat přetoky do DS.....ty uvádíš "přícuc" ze sítě.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

... takové problémy řešíme jen v našem ČEZku :lol: . Kdekoli jinde na bláto-kouli takovýhle blbosti neřeší - nemusí :nod: .
Popravdě mě toto většinou baví nebo nezajímá . Občas mě to štve . Proč přistupujete na herní podmínky "šmejdů" ? Skoro jako si myslet že porazíte casíno jejím provozním řádem :? .
Chápu že je momentálně taková doba , či móda , urvat nabízené dotace dokud sou . Jenže ty důsledné problémy jsou vážně žalostné .
Zrovna zmíněné GW - je jich u nás hodně jen díky ochotě čínského výrobce napsat pár řádků softwaru navíc kvůli ČEZkým podmínkám paralelního provozu s DS . Že se v reálu chová jako prasopes řeší pouze lidi kterým se to nelíbí - provozovatelé .

K tématu - vhodná kapacita akumulátoru ve FVE systému se odvíjí od mnoha individuálních parametrů . Ze zkušeností vím že na tuto otázku nelze odpovědět jednoduše konkrétně správně . Například jeden FVE systém s 5,5kWp + 8kW měnič + 15kWh aku , sestavený po mnoha konzultacích se bude po necelém roce provozu rozšiřovat o pár kWp i kWh ;) . A jelikož je to poloostrov , tak není žádných překážek :nod: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Frantom »

Sten77 píše: pát pro 29, 2023 6:18 pm Ale on řeší, že nesmí dělat přetoky do DS.....ty uvádíš "přícuc" ze sítě.
To spolu souvisí, pokud zakážeš přetoky zvýši se ti přícuc, čím hůř to daný měnič zvládá tím více si "pro jistotu" přicucává.
Zkusil jsem to jeden měsíc nastavit (k vůli řešení toho jak GW zbytečně zůstává v asymetrii i poté co nemusí), no a jak přišla faktura tak jsem se hodně divil a okamžitě zákaz přetoků vypnul. A to jsem měl nastaven zákaz na limit 6kW max. hodnota co dá spirála v bojleru ... ale stejně přícuc až až.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od Diablo1st »

rzbynek píše: stř pro 27, 2023 9:45 pm Jsem před realizací FVE bez přetoků. Nabídka 8kWP s baterii 10,65kWh. Spotřebu elektřiny Duben- Řijen mam cca 7000kWh. Ikdyž je dotace na baterie, tak mi to to docela nabouralo rozpočet. Jakou mate zkušenost s velikostí baterie, tak abych maximalně využil investici do baterky.
O Victron systéme si neuvažoval? Tam nie je problém obmedziť pretoky na +/-0,2kWh/deň. A vieš použiť LV batérie a systém je rozšíriteľný do zblbnutia :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od visis »

pave69 píše: pát pro 29, 2023 6:09 pm Goodwe mám, takže si jsem celkem jistý, že se zakázanými přetoky NENÍ v pohodě! Je potřeba počítat s odběrem z DS minimálně 3kWh/den i tehdy, pokud je přebytek energie ze slunce. Nebo přepnout na BAckup a DS odpojit, ale to pak podle mne nedá tu indukční desku (sám ji ale nemám).
Nic moc.
3 kwh/den? To je ale masakr. Já ho mám taky a když je dostatek energie, tak jsem do 1kwh/den. Než jsem dal greenbono, tak to bylo do 0.8 kwh/den.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: Kapacita baterie FVE

Příspěvek od v600 »

Mám cca 7kWp (rozděleno východ/západ - hodilo by se přidat ale nechci namíchnout úřady, památková zóna).
Baterii mám 20kWh (10+10 kWh, reálně asi 21,5 kWh, ale kvůli využití životnosti a zvýšení bezpečnosti se používá asi 16-17 kWh).

Začal jsem s 5kWp a 10kWh. Půlroční provoz ukázal "určitě přidej panely" a "větší baterka by se šikla".

Nojo, jenže cena baterie a nechuť k dotaci (tu stejně spolkne celou dodavatel a ještě chce přitlačit) mě nutila se FV nezabývat.
A nakonec jsme to vyřešil nákupem článků a BMS a stavbou vlastní baterie. Když víte co děláte, je to celkem hračka. A nevadí ani stavba z Liion článků, kterých se skoro všichni bojí. Původní incestice byla 150 kKč + 50kKč přidání 3 panelů a stavba druhé baterie. Kdybych to chtěl koupit hotové, na tu cenu bych se ani s dotací nedostal. Jen to chce něco vědět o elektroinstalaci, dost si nastudovat, nebát se zeptat a třeba se i podívat na exkurzi k někomu, kdo to už nějakou dobu provozuje a vydolovat z něj zkušenosti. A taky se nebát pracovat na střeše, nebo na to mít dobrého kamaráda :-)
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“