úprava rozvaděče pro připojení FVE

PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od PetrRez »

Zdravím, měl bych par dotazů ohledně úpravy rozvaděče.
1) mohu tu upravu /připravu k výměně elektroměru udělat sám /mám osvedčěníi montera FVE i novou "50" praragraf 7./, nebo na to musim mít smluvního elektrikáře od daného distributora?

2) kolik to cca stoji? U mne sem to vyměňoval s klučinou, skříň jsem kupoval sám, popírově to pokryl jeho otec, ale přišla mi pak faktura na 12tis. Což mne trochu překvapilo. Za 3 hodky práce s mou výpomocí a ještě doděláním detailů..

za relevantní odpovědi předem dík..
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od pave69 »

Jestli se bavíme o elektroměrovém rozvaděči, tak asi trochu záleží na území jakého distributora to je. Já jsem E.GD a v podstatě jediné, na co byl potřeba elektrikář, bylo, když jsem potřeboval ve starém rozvaděči elektroměr odplombovat, tak jsem tam volal a chtěli vědět, kdo to předělává. Nechal jsem si pak i udělat revizi, ale toho technika od E.GD pak žádné papíry nezajímaly, viděl novou skříň se kterou byl spokojený, přeplomboval to a bylo. Možná, když pak dával 4kvadrantový elektroměr, tak si ještě obešel FV prvky (střídač+baterka), jestli to sedí se smlouvou o připojení.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

PetrRez píše: sob pro 30, 2023 8:38 pm Zdravím, měl bych par dotazů ohledně úpravy rozvaděče.
1) mohu tu upravu /připravu k výměně elektroměru udělat sám /mám osvedčěníi montera FVE i novou "50" praragraf 7./, nebo na to musim mít smluvního elektrikáře od daného distributora?

2) kolik to cca stoji? U mne sem to vyměňoval s klučinou, skříň jsem kupoval sám, popírově to pokryl jeho otec, ale přišla mi pak faktura na 12tis. Což mne trochu překvapilo. Za 3 hodky práce s mou výpomocí a ještě doděláním detailů..

za relevantní odpovědi předem dík..
1) Ano, doporučuji bez ohlašování.
2) Kompletní pilíř, koupený, včetně zakopání a zabetonování dělám do 28.000,- Kč - i s revizí, dopravou, DPH, prostě sakum prásk.

Jen tak pro představu ....
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od KubisKV »

Cmrndo jak to děláš bez ohlašování?
Já vždy když lezu pod plomby, volám, nebo pres aplikaci zadám důvod práce na elměru a pak teprve dělám úpravy.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

Využiju vlákna pro stručný dotaz.

Mám v provozu FVE 15 kWp, tedy, výrobnu, ne mikrozdroj. Tarif D02d, tedy jednotarif. ČEZd.

Uvažuju o změně tarifu například na D25d pro případné dobíjení baterky nebo přímý ohřev bojleru při extrémně nízkých cenách na SPOTu. Pak by při nízkém tarifu vycházela cena ohřevu méně než plynem. Celkové roční odběry zanedbalelné, cca 200 kWh, ale příležitostným ohřevem bojleru bych mohl spotřebu navýšit. Do budoucna příprava na vytápění elektřinou nebo na BEV.

Měsíční platby jsou za D25d dokonce nižší než za D02d, vysoký tarif ve srovatelný (cca o 0,20 Kč/kWh vyšší), nízký tarif podstatně nižší než standard u D02d.

Stálo by mě to jenom revizi a pár drátů do elektroměrového rozvaděče. Je to tak?
HDO tam mám pro výrobnu, to snad dvoutarif umí, jistič pro HDO také. Do baráku mi vede 3x1,5, zatím využitý jenom jeden drát pro FVE 0 %.

Systém bych nastavil tak, aby:
1) Při SOC>95 % a dalších podmínkách ohříval bojler z fotovoltaiky, to už mám nastavené teď.
2) Při platnosti nízkého tarifu a nízké ceně odběr EE pro bojler z DS.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od nijel »

Ano, je to tak, nedávno jsem to dělal ze stejných důvodů. Akorát formuláře ČEZd nepočítají se změnou tarifu u výrobny a žádný z té spousty co tam mají pro tenhle případ nefungoval. Takže se to muselo měnit oklikou přes dodavatele elektřiny.

Jinak HDO přijímač je jen na N0% a tarify přepíná elektroměr.

A pro pobavení mi ČEZd při každém jejich zásahu do elektroměru prohodí N0% a přepínání tarifů, nevím na co se jim tam ty vodiče popisovaly...
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

KubisKV píše: ned pro 31, 2023 9:48 am Cmrndo jak to děláš bez ohlašování?
Já vždy když lezu pod plomby, volám, nebo pres aplikaci zadám důvod práce na elměru a pak teprve dělám úpravy.
V tomto případě, na co se tazatel ptá, mě zajímá vyjádření technika z Čez distribuce. Podle toho provedu úpravy a doložím revizí. Bez toho vyjádření ale pod plomby nepůjdu. Zeptej se některýho z kolegů, jakmile na sebe upozorníš, tak máš do 1/2 hodiny za prdelí 2 hromotluky co Ti budou vyhrožovat pokutou.
Pak je tady druhá věc, třeba výměna jističe za stejný. Zákazník to nahlásí jako havárku a je klid.
Tenhle způsob samy radí rozvoďáci elektrikářům!
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

nijel píše: ned pro 31, 2023 3:31 pm Ano, je to tak, nedávno jsem to dělal ze stejných důvodů. Akorát formuláře ČEZd nepočítají se změnou tarifu u výrobny a žádný z té spousty co tam mají pro tenhle případ nefungoval. Takže se to muselo měnit oklikou přes dodavatele elektřiny.

Jinak HDO přijímač je jen na N0% a tarify přepíná elektroměr.

A pro pobavení mi ČEZd při každém jejich zásahu do elektroměru prohodí N0% a přepínání tarifů, nevím na co se jim tam ty vodiče popisovaly...
Díky za info,
ekonomicky mi to vychází, proti zlodějskému D02d je lepší všechno, bude to příprava do budoucna.

Udělám ve středu na ČEZd průzkum bojem. Vyjádření snad bude rychlé. Posledně jsem žádal navýšení jističe v bytě a schválení a smlouva byla tentýž den!
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Momo píše: pon led 01, 2024 9:38 am ekonomicky mi to vychází, proti zlodějskému D02d je lepší všechno
V minulém roce byla nejlevnější D26d, v tomto roku to válcuje D57d. Jinak D25 byla největší zlodějna už za času co proud stál cca 3,-Kč, protože byla o 33% dražší než D26d. Rozvodáci jí vždy doporučovali, tu D25d, a kolik lidí jí vzalo a platilo, a platí snad ještě dnes... :roll: :roll: :roll:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od josse »


Cmrnda píše:Jinak D25 byla největší zlodějna už za času co proud stál cca 3,-Kč, protože byla o 33% dražší než D26d. Rozvodáci jí vždy doporučovali, tu D25d, a kolik lidí jí vzalo a platilo, a platí snad ještě dnes...
Vždyť to není pravda, pokud odebírám pouze v době NT, d25d je nejlevnější volba.

Pro každého se vyplatí něco jiného, přestaňte s těmi obecnými závěry, které se hodí pouze vám.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

Já mám jenom elektrický bojler (kombinace s nepřímotopem z plynového kotle). Proto D25d.
Topím plynem, takže ne elektrikou a už vůbec ne TČ. BEV taky nemám. Takže nic jiného než D25d mi v současné době nedají.

Stejně odebírám minimálně, tak je mi to spíš šumák. Ale pokud se budou množit ty nulové ceny na SPOTu, mohl bych dobíjet nebo ohřívat bojler. Hodim si to do tabulky, abych viděl výslednou cenu za kWh.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: pon led 01, 2024 6:15 pm Vždyť to není pravda, pokud odebírám pouze v době NT, d25d je nejlevnější volba.

Pro každého se vyplatí něco jiného, přestaňte s těmi obecnými závěry, které se hodí pouze vám.
Tak za prvé, nevím proč by se mě mohlo hodit nějaký prosazování. :lol: :lol: :lol: Vydzvihuju to jen proto, protože spousta lidí platí zbytečně víc než musí.
V dnešní době jsou všechny nízké tarify stejné! Sazba 8hod. je tudíž pryč, protože 20hod u D57 má delší trvání a navíc VT je výrazně nižší. Najít na internetu si to může najít každý sám. Důrazně nedoporučuji se s dotazem obracet na prodejce. To je zásadní chyba kterou lidi s důvěrou dělají.

Kolik je to let po roku 1989 a lidi se stále obrazí na informace k prodejci... To o něčem svědčí. :idea:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od PetrRez »

Děkuji Vám za odpovědi.
Jen pro potvrzení, pokud to ohlásím, tak změny mohu udelat sám a pak jen dodám revizi a oni si přijdou prohodit elektroměr?
Kdy se to plombuje ?

Díky
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

PetrRez píše: pon led 01, 2024 7:55 pm Kdy se to plombuje
jestli seš z Prague, tak tam to předplombová RT, konečná je ta nejvyšší dištanc.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od brumlaj »

PetrRez píše: pon led 01, 2024 7:55 pm...... Kdy se to plombuje ? .......
U ČEZ Distribuce na webovkách nahlásíte (v podstatě kdokoli) několik dnů dopředu rozplombování, důvod a dobu úpravy a oni potvrdí kdy přijede technik znovu zaplombovat. Má zkušenost - při plombování na pohled zkontroluje výsledek toho co bylo děláno a v podstatě ho nic nezajímá. Zaplombuje i bez přítomnosti kohokoli.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

U ČEZd jsem měl zkušenost doporučenou elektrikářem:
- v případě nahlášení rozplombování na webu po mě chtějí spoustu věcí, včetně jména nebo firmy elektrikáře
- při hlášení telefonicky nic takového nechtějí

Ale takto to bylo před rokem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
kekita
Příspěvky: 56
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od kekita »

U EG.D je to jiné. Dřív (2-3 měsíce zpět) to mohl nahlásit kdokoliv. Teď už jenom sám elektrikář, který to odplombovává. Nahlašuje svoje IČO a "podepisuje" že vše udělá dle předpisů a bezpečně. To se nikdy předtím nepotvrzovalo.
U mikrozdroje bez přetoků nepotřebuješ podepsanou smlouvu, normálně nahlásíš a oni ti povolí odplombování. Zaplombují to po dodání revize, projektové dokumentace a potvrzení o realizaci elektrárny od firmy. Pokud máš elektroměr venku, tak tě k tomu ani nepotřebují a zaplombují sami až po doložení dokumentů (třeba po měsíci, dvou).
U elektrárny s přetoky je to jiné. Odplombování povolí až po podepsání smlouvy. U UTP musíš být přítomen a vše si fotí (panely, střídač). Nově přidali, že musíš mít revizi nejenom na elektrárnu, ale i na upravený rozvaděč. Kvůli tomu, že ve většině případů to bylo blbě vydrátované a buď to museli kluci z EG.D předělat (když se jim chtělo), nebo to měli jako marný výjezd. Nově se za takový výjezd platí pokuta a s posláním podkladů k UTP s tím uděluješ souhlas, že ji případně zaplatíš.

Jinak, jak ti někdo radil nahlásit dotažení spojů (vyhledávání poruchy), tak to u výrobny nejde - vždy musíš nahlásit jednu z těch dvou variant, jinak ti to nezaplombují a odjedou.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

Dnes jsem navštívil ČEZd a požádal o změnu z D02d na D25d.
Pro bojlery příkonu do 2 kW není nutné žádat distributora, stačí řešit cestou obchodníka. Já mám 3x 2 kW, tak jsem raději požádal, abych to měl pokryté.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Momo píše: stř led 03, 2024 12:37 pm Dnes jsem navštívil ČEZd a požádal o změnu z D02d na D25d.
Mohl si jít na levnější, nevím z jaké seš vesnice, ani to z jakého si kmene, ale u nás se tomu říká: "Nasral si si do bot" :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Sten77 »

Cmrnda píše: stř led 03, 2024 9:25 pm
Momo píše: stř led 03, 2024 12:37 pm Dnes jsem navštívil ČEZd a požádal o změnu z D02d na D25d.
Mohl si jít na levnější, nevím z jaké seš vesnice, ani to z jakého si kmene, ale u nás se tomu říká: "Nasral si si do bot" :lol: :lol: :lol:
A že by jsi doporučil ten lepší tarif? Myslím, že pro jeho potřeby D25d není špatná volba. Já tak úplně nerozumím jazyku Cmrndova kmene :D
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Momo »

Jo, fakt by mě zajímala tvoje rada, Cmrndo.
Mám jenom bojler 3x2 kW. Bez elektrického vytápění, bez BEV. Možná za pár let.

Proti zlodějské D02d má D25d nižší měsíční paušál nižší (to nepochopím, proč to tak je). Ceny bez DPH: 205 Kč/měs. / 197 Kč/měs.
Ceny za objem bez DPH: 2.015,66 Kč/kWh / 2.155,17 Kč/kWh VT, 438,09 Kč/kWh NT.

Odebírám minimálně. Pouze v zimě. Topím plynem. Bojler z přebytků EE nebo plynem, v zimě v podstatě jenom plynem.
Při nulové/nízké ceně silové EE se nabízí dobít baterku nebo ohřát bojler.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od brumlaj »

On tu už kdysi básnil o něčem levnějším, ale na cenovém rozhodnutí ERÚ nikdy nic takového nedoložil. V podstatě ho nekrmíme a pár jeho nesmyslů přejdeme. Ale na to si každý musí přijít sám. Každý jsme nějaký.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: pát led 05, 2024 6:42 pm On tu už kdysi básnil o něčem levnějším
Nejvýhodnější sazba se jeví pro rok 2024, D57d, následuje D26d.
D25d zůstává nadále za "kulový".
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od nijel »

Vždycky záleží na spotřebě. Vezmeme si třeba D25d a D57d. NT je v obojím stejně, takže na nahřátí bojleru nebo nabití baterky je to jedno. Rozdíl ve VT mezi nimi je cca 1800 Kč. Rozdíl platbě za příkon je u 3x32A cca 300 Kč měsíčně. Takže do 2 MWh ročně ve VT je D25d levnější.

Pro mě bylo hlavní utéct z D02d a pokud člověk nemá elektrické topení ani elektromobil, tak byla D25d nejschůdnější, protože bojler jsem stejně chtěl. Naprosto netuším jestli a jak vůbec se u jiných sazeb zkoumá dodržování podmínek. Já čekám, že se do těch 2 MWh v pohodě vejdu, tak jsem to ani víc neřešil.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: úprava rozvaděče pro připojení FVE

Příspěvek od Cmrnda »

nijel píše: pát led 05, 2024 9:12 pm Vezmeme si třeba D25d a D57d.
A vezmeme si třeba D25d a D26d :o
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“