Omezený výkon FVE?

Odpovědět
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

Ahoj všem. Mám nainstalováno 11x450Wp /LTW - M72/ střídač Growatt SPH 5K 3F a baterie LIFEPO 14kWh cca.

koukám na dlouhodobé výkonové charakteristiky a zdá se mi, že mi něco omezuje výkon na 3,7KW, zkoušel jsem zvýšit zátěže a nic.. Panely mám na jih, 50°náklon, takže v tuhle dobu do nich pere na max a ani by se neměly přehřívat.. Tak nevím co to může způsobit. Sem tam najdu v historii, že tam byl peak 4,7kW, ale jen krátkodobej.. Nenapadá vás v čem je zakopanej pes???

Oriznuty vykon
Obrázek
https://drive.google.com/file/d/1g-TjUn ... sp=sharing
Dnešní ořez s max load - uplne jasno
Obrázek
https://drive.google.com/file/d/1pspJj1 ... sp=sharing
PEaky max výkony cca 4,7KW
Obrázek
https://drive.google.com/file/d/1I8-190 ... sp=sharing
Kall
Příspěvky: 18
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od Kall »

máš povolený přetoky? Máš 4Q elektroměr?
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

zatím ne, jedu v ostrovním režimu.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od eduard22 »

PetrRez píše: ned led 28, 2024 12:33 pm zatím ne, jedu v ostrovním režimu.
Jednak u některých (dme mě spíše většiny...) On-Grid měničů toto (že nemáš povoleny přetoky) může být problém :-(

A jednak v zimě sice taky bejvá jasno, ale! - oproti létu sluneční paprsky a tedy světlo (fotony) dopadá v ČR na povrch země pod dost velkým úhlem a i kdyby jsi měl udeální sklon tak, že by dopadaly na panele kolmo, tak musí fotony v zimě proletět pod velkým úhlem přes atmosféru Země a tedy při této skoro tečné dráze k Zeměkouli proletět delší dráhu atmosférou = větší ztráta jejich energie (nikoliv rychlosti světla, jen energie fotonů)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

eduard22 píše: ned led 28, 2024 12:58 pm
PetrRez píše: ned led 28, 2024 12:33 pm zatím ne, jedu v ostrovním režimu.
Jednak u některých (dme mě spíše většiny...) On-Grid měničů toto (že nemáš povoleny přetoky) může být problém :-(

A jednak v zimě sice taky bejvá jasno, ale! - oproti létu sluneční paprsky a tedy světlo (fotony) dopadá v ČR na povrch země pod dost velkým úhlem a i kdyby jsi měl udeální sklon tak, že by dopadaly na panele kolmo, tak musí fotony v zimě proletět pod velkým úhlem přes atmosféru Země a tedy při této skoro tečné dráze k Zeměkouli proletět delší dráhu atmosférou = větší ztráta jejich energie (nikoliv rychlosti světla, jen energie fotonů)
Ten prvni argument bych uznal. Byť jsem neslyšel, že by v ostrovnich režimech měly mít hybridní střídače nižši výkon.

Druhej agrument moc nesouhlasím, u všech zdroju, včetně instalačních firem se shoduji, že výkon panelu v zimě opravdu vzroste. Ale v mém případě to mám ořízlé stejně jak v létě, tak v zimě.. Pokud by to byla naturální/fyzikální věc. Měl by ten graf klasický oblý průběh s max výkonem uprostřed. Ale toto je jasné oříznuté...

Zkusil jsem přepojit i na MPPT2 a stejne chování..
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od Kostěj »

PetrRez píše: ned led 28, 2024 1:11 pm...výkon panelu v zimě opravdu vzroste...
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/ak ... raha-libus
Dneska jasno, ale intenzita záření max. cca 370W/m2.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od pave69 »

já mám z dneška stejnou zkušenost, ale jiný řadič ;) . Mám Goodwe a dnes dopoledne, když jsem přepnul na Offgrid, tak jsem si asi po 2 hodinách všiml, že výkon je nesmyslně malý - v mém případě je to evidentně novým FW, starý to nedělal. Přepnul jsem zpátky na Ongrid (se zakázanými přetoky) a hup, vylétlo to nahoru.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od brumlaj »

PetrRez píše: ned led 28, 2024 1:11 pm..... Druhej agrument moc nesouhlasím, ........
a děláš dobře
PetrRez píše: ned led 28, 2024 1:11 pm....... Měl by ten graf klasický oblý průběh s max výkonem uprostřed. Ale toto je jasné oříznuté...

Zkusil jsem přepojit i na MPPT2 a stejne chování..
Přesně tak, graf je jasný, hledej v měniči proč (nastavení) se tomu tak děje.
2>Kostěj: díky za odkaz.
osvit_240128.png
osvit_240128.png (22.9 KiB) Zobrazeno 835 x
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od beethowen »

Ten střídač má 2 MPPT trackery, na kterých může být 6500W. Není problém, že to máš vše pověšeno na na 1 MPPT trackeru, nebo to máš na obou rozdělené?
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

pave69 píše: ned led 28, 2024 4:06 pm já mám z dneška stejnou zkušenost, ale jiný řadič...
OK zkusím kontaktovat tech support
Díky, nemáte odkaz na historická data dennich maxim v 2023? Zkoušel jsem hledat, ale nezdařilo se
brumlaj píše: ned led 28, 2024 4:34 pm a děláš dobře
Děkuji za podporu ;) budu pátrat dál
beethowen píše: ned led 28, 2024 8:44 pm Ten střídač má 2 MPPT trackery, na kterých může být 6500W. Není problém, že to máš vše pověšeno na na 1 MPPT trackeru, nebo to máš na obou rozdělené?
Jedu všech 11 panelu na 1 trackeru. Jsou na střeše v řadě tak nebyl důvod to dělit. Také nemyslím, že by ten výkon měl být rozdelen.. V pohodě by to měl utáhnout jeden tracker.. Zkusil jsem jen přepojit na druhý pro případ, že by to byla vada trackeru, ale není.. Zbývají tedy 2 teorie :
1) Off grid mod ma omezení, která nejsou popsána veřejně... Opravdu nevím proč by něco takového mělo být...
2) Chyba nastaveni SW či chyba HW... V SW toho jako uživatel ale moc nastavit nemohu :/
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od beethowen »

Nikde v datasheetu nepíšou, že by to jeden tracker neměl utáhnout těch 6500W, ale zase ani nikde nepíšou, že jo.
Tak mám právě podezření, jestli každý z těch trackerů nezvádne třeba jenom těch 3700W max.
Chtělo by to grafy i s napětím a proudy panelů. To by bylo potom asi hned jasno.
Nebo pokusně připojit paralelně na oba dva trackery, ale tam nevím, jak by se to chovalo, jestli by se to spolu o ty proudy nepřetahovalo.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

beethowen píše: pon led 29, 2024 12:50 pm Tak mám právě podezření, jestli každý z těch trackerů nezvádne třeba jenom těch 3700W max.
Já také, v datasheetu je totiž max power 7500W a světe div se polovička je 3750W což je přesně to co vidím. Ale proč sem tam sem zahlédl větši špičky netušim.

Koukám na grafy a napětí v místě ořezu je 476V, Výkon 3750W tzn proud tam byl jen 7,87A, panely dávaj lehce přes 10A, tak to opravdu vypadá na ořez MPPT a marketingovej OJEB. :steaming:
Jestli mi to potvrdí servisák, tak nevím jak s tím pochodím na reklamaci..Už je to 2 zhovadilost co sem odhalil.
V každém případě celá instalace navržená a revidovaná pouze s jedním stringem.
Jet 2 MPPT na jeden string si říká o průser...

V instalačním manuálu u SolSol jsem našel tuto větu : " Maximální příkon FV na řetězec: 7500 W." Takže pokud tam dali SW limitaci na 50% půjdu reklamovat rozpor s dokumentací..
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od beethowen »

Když by se ty trackery daly paralelně, tak se asi nic nestane, jenom by to nemuselo chodit korektně.
Ideální by to bylo rozdělit nahoře na 5 a 6 panelů, ale tam to zas může být lehce na hraně s napětím, ale mělo by to vyjít.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

beethowen píše: pon led 29, 2024 2:34 pm Když by se ty trackery daly paralelně, tak se asi nic nestane, jenom by to nemuselo chodit korektně.
Ideální by to bylo rozdělit nahoře na 5 a 6 panelů, ale tam to zas může být lehce na hraně s napětím, ale mělo by to vyjít.
Už sem napsal na tech support, tak uvidime.
Jako rozdělit by to šlo, ale odmotnovat prostredni panel, přepojit a zdvojit kabelaz, pridat dalsi krabici a prepetovky znamena cele predělat včetně revize a to už neni za par korun..
PetrRez
Příspěvky: 29
Registrován: pon zář 18, 2023 9:59 am

Re: Omezený výkon FVE?

Příspěvek od PetrRez »

ehm tak nevim co na to říct :oops: V poslední odpovědi už cítím trochu ironie.. :surrender:

> If export to the grid is blocked, it must cut power.
> Pozdrawiamy
> Serwis Growatt Polska


> So it means I cannot have full backup setup? Or it is enough just to have present grid connection? What is the reason for that ?
> Why this system limitation is nowhere described?
> Thank you for your fast support.

>Should this inverter feed energy into the AC grid? Should export to AC be blocked?
>Pozdrawiamy
>Serwis Growatt Polska
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“