Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Adys
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 01, 2024 9:07 pm

Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Adys »

Dobrý den,
studuji ekonomickou vysokou školu a momentálně píši bakalářskou práci na téma Návratnost instalací FVE. Mám do praktické části pár krátkých otázek, týkajících se FVE. Šlo by o to, že z daných dat bych poté porovnával spotřebu energie před instalací FVE a poté po instalaci FVE, tudíž kolik FVE ušetřila na energii za dané období. Byl bych velice rád a vděčný, kdyby se zde kdokoliv našel a dokázal by mi odpovědět na daných pár otázek, samozřejmě data zmíněné v práci by byly uvedeny anonymně a pokud by se někdo nechtěl vyjádřit zde na fórum, je možnost mi odpovědi zaslat na email: hradekskola@seznam.cz.
Zde tedy pár otázek:
1) Náklady na pořízení FVE (včetně dotací)
2) Spotřeba energie minimálně rok před instalací FVE
3) Spotřeba energie minimálně rok po instalaci FVE
4) Kolik jste popřípadě utržili za prodanou energii
5) Jaká byla predikce návratnosti
Děkuji předem za jakoukoliv interakci :D :sun2:
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od eduard22 »

Podle mě tam chybí upřesnění dotazu na údaj spotřeby a to ze sítě!!! - jestli poklesla, protože obecně spotřeba domu před instalací i po instalaci je plus mínus pořád stejná!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Momo »

Hlavní problém výpočtů návratnosti je ten, že nevíme, kolik bude stát elektrika v létě, za rok, pět let, deset let.
Za kolik bude distribuce, fixní poplatky, za jakých podmínek bude možné sdílení nebo placené vyrovnávání stability sítě.
A to je v tom výpočtu to nejdůležitější.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Adys
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 01, 2024 9:07 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Adys »

Adys píše: čtv úno 01, 2024 9:27 pm Dobrý den,
studuji ekonomickou vysokou školu a momentálně píši bakalářskou práci na téma Návratnost instalací FVE. Mám do praktické části pár krátkých otázek, týkajících se FVE. Šlo by o to, že z daných dat bych poté porovnával spotřebu energie před instalací FVE a poté po instalaci FVE, tudíž kolik FVE ušetřila na energii za dané období. Byl bych velice rád a vděčný, kdyby se zde kdokoliv našel a dokázal by mi odpovědět na daných pár otázek, samozřejmě data zmíněné v práci by byly uvedeny anonymně a pokud by se někdo nechtěl vyjádřit zde na fórum, je možnost mi odpovědi zaslat na email: hradekskola@seznam.cz.
Zde tedy pár otázek:
1) Náklady na pořízení FVE (včetně dotací)
2) Spotřeba energie minimálně rok před instalací FVE
3) Spotřeba energie minimálně rok po instalaci FVE (tzn. kolik energie bylo spotřebováno a kolik z toho pokryla FVE)
4) Kolik jste popřípadě utržili za prodanou energii
5) Jaká byla predikce návratnosti
Děkuji předem za jakoukoliv interakci :D :sun2:
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Diablo1st »

Štatistika moje FVE:
Spotreba 2019 (pred FVE) - 6288 kWh
Spotreba 2020 (FVE od 06/2020) - 4591 kWh, FVE ma stála 3425€
Spotreba 2021 - 3112 kWh
Spotreba 2022 (rozšírenie FVE od 10/2022) - 2809 kWh, rozšírenie FVE ma stálo cca. 6500€
Spotreba 2023 - 1596kWh

Konkrétnejšie za rok 2023:
Celková spotreba domácnosti za zúčtovacie obdobie - cca. 5,6MWh

Od začiatku zúčtovacieho obdobia odobrané z DS - 1596 kWh
Od začiatku zúčtovacieho obdobia dodané do VB - 1409 kWh

Plnú cenu za elektrinu som zaplatil len za 187kWh :headbang:

Priame využitie FVE (panely, batérie) - 71,5%
Využitie FVE s VB - 96,6% 8-)

Edit:
FVE výroba:
rok 2021 - vyrobené 3425kWh
rok 2022 - vyrobené cca. 3800kWh (len odhad, keďže som rozširoval FVE a to mi skresluje štatistiku)
rok 2023 - vyrobené 5925kWh
Naposledy upravil(a) Diablo1st dne pát úno 02, 2024 8:48 am, celkem upraveno 1 x.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Adys
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 01, 2024 9:07 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Adys »

Paráda, takhle jsem to myslel, děkuju! :D
Defacto ten rok po instalaci FVE mě zajímá, kolik byla celková spotřeba za rok a kolik z toho bylo odebráno ze sítě od dodavatele elektřiny a kolik z toho vyrobila FVE ;)
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od skybor »

Od začiatku zúčtovacieho obdobia odobrané z DS - 1596 kWh
Od začiatku zúčtovacieho obdobia dodané do VB - 1409 kWh

Plnú cenu za elektrinu som zaplatil len za 187kWh :headbang:
Mne by zajmalo, na kolik vyšla platba za využití služby VB za tohle období.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Diablo1st »

skybor píše: pát úno 02, 2024 8:46 am Mne by zajmalo, na kolik vyšla platba za využití služby VB za tohle období.
26€ :D
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od kybos »

Adys píše: čtv úno 01, 2024 9:27 pm
Zde tedy pár otázek:
1) Náklady na pořízení FVE (včetně dotací)
2) Spotřeba energie minimálně rok před instalací FVE
3) Spotřeba energie minimálně rok po instalaci FVE
4) Kolik jste popřípadě utržili za prodanou energii
5) Jaká byla predikce návratnosti
Děkuji předem za jakoukoliv interakci :D :sun2:
Chceš-li studovat ekonomiku FVE, pak si pročti témata, která se toto problematikou zabývají a porovnávají plán s tvrdou realitou, například https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1780
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Adys
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 01, 2024 9:07 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Adys »

Ještě někdo kdo by byl schopný se podělit o data? :)
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Kostěj »

Adys píše: sob úno 03, 2024 1:26 pm Ještě někdo kdo by byl schopný se podělit o data? :)
Ano a ne. Život je složitější a nejde vše napasovat do čísel. U mne první elektrárna, druhá elektrárna, mezitím se měnil počet osazenstva v rozmezí 2 až 7 osob. Spotřeba elektřiny během pobytu juniorů s herními počítači skočila do úplně jiných čísel. Elektrárny svépomocí, bez dotací, některé věci ze zásob, těžko poctivě dopočítat celkovou cenu (pro první panely jsem si dojel autem přes půl republiky, druhý střídač za 75% běžné ceny ze Španelska a pod.). U první FVE jsem výrobu zapisoval denně, u druhé výrobu vůbec nesleduju, jen kontroluju, že dává výkon, jaký je stav baterky a funkčnost vytěžování. Vlastně vůbec nevím, kolik od instalace vyrobila. Neprodávám, návratnost jsem u první elektrárny odhadl (a celkem jsem se trefil), u druhé jsem ji nepočítal a nezajímá mne. Mám ji hlavně proto, že i když nepůjde týden proud, bude mi lednička fungovat a budu si v noci svítit, i když bude venku hodně špatné počasí. A od jara do podzimu si budu žít bez omezení, výpadek/nevýpadek. A proč to píšu? Asi se divíš, že ti odpovědělo málo lidí. Já to mám takhle, čísla buď nemám (výroba, výdaje), nebo mám, ale zavádějící (spotřeba). Hodně ostatních si k FVE pořídilo tepelná čerpadla nebo vyhřívají bazén - zvedl se jim komfort, jak se to převádí na čísla?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od kybos »

Je to tak, jak píše Kostěj. Já jsem začínal v roce 2012 s výkonem 5 kWp a postupným rozšiřováním jsem dospěl k dnešním 15 kWp. Když sečtu náklady na pořízení a servis FVE za celou dobu, je to ke dnešku 588 134 Kč. Stavba proběhla bez dotace. Spotřeba energie v jednotlivých letech provozu i před instalací je v přiloženém grafu. Vyrobenou energii neprodávám, mám ji pouze pro vlastní potřebu, jedná se o systém offgrid. Detailní predikce návratnosti se neprováděla, bylo by to stejně jen věštění z křišťálové koule, jelikož v době před zahájením stavby nikdo nic ani netušil o tom, že nastane nějaká energetická krize, která od základu změní všechny prognózy. Představa byla taková, že se náklady vrátí do poloviny doby životnosti FVE. V průběhu užívání FVE probíhaly taktéž souběžně úpravy topného systému a vylepšení kvality izolační obálky RD, které měly podstatný vliv na celkovou spotřebu energie. Nejlevnější je totiž vždy ta nespotřebovaná energie. Z přiložených grafů je možno požadované hodnoty vyčíst.
červená: Elektřina VT modrá: Elektřina NT zelená: FVE žlutá: Fosilní paliva
červená: Elektřina VT modrá: Elektřina NT zelená: FVE žlutá: Fosilní paliva
skládaná spotřeba energie.JPG (140.4 KiB) Zobrazeno 860 x
Náklady na nákup energií
Náklady na nákup energií
Náklady na elektřinu a plyn.JPG (175.91 KiB) Zobrazeno 859 x
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Momo »

Adys píše: sob úno 03, 2024 1:26 pm Ještě někdo kdo by byl schopný se podělit o data? :)
Jestli chceš data o mé výrobě a spotřebě 15 kWp elektrárně, můžeš u mne vidět po dnech od 2023/06.
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=28437#p28437
Finance neřeknu, musel bych složitě dohledávat.
Běžná spotřeba domácnosti, pračka, sušička, myčka, bazén 6/3/1,5 m s TČ. Příprava TV kombinovaná, když je dost elektriky tak z vlastní výroby, jinak plynem z kondenzačního kotle, kterým vytápím RD.
Najdeš tam i roční tabulky odhadů spotřeby a výroby.

Sice o FVE dost vím, ale takovou bakalářskou práci bych určitě nechtěl psát.
Jak už jsem psal výše, nikdo neví, jaký bude vývoj cen elektriky.
Každý to postavil za různé peníze, v rúzné době s různou cenovou hladinou, někdo s dotací, někdo bez.
Ale hlavně spotřeba - každý to má úplně jinak. Já mám základ s bazénem. Někdo má bojler, další topí elektrickým přímotopem, další TČ. Někdo má v létě klimatizaci. Další mají BEV a někdo s malým nájezdem, někdo s větším. Nebo těch BEV může být více.
Každý nakupuje elektriku za jiné ceny. Někdo má fixovanou cenu, někdo nakupuje za SPOTové ceny. Někdo neprodává přebytky, někdo je prodává za SPOTové ceny, někdo za fixovanou cenu. Jak se budou v budoucnu vyvíjet ceny výkupu?
Jak bude použitelné sdílení mé elektřiny, tj. posílání elektriky "zdarma" příbuzným?
Jaká bude životnost FVE? Měničů, regulátorů, panelů, akumulátorů...?
Jak velká je baterka? Je jiná (rychlá) návratnost baterky 5 kWh, pomalejši 10 kWh, 20 kWh, 80 kWh je v nekonečnu.

Všechno tohle má vliv na výpočet jakési návratnosti. Jak říkám, obtížná písemná práce...

Závěr práce by mohl vypadat podobně jako ve filmu Vrať se do hrobu:
Valná většina maturující mládeže již našla zodpovědný přístup k životu, existuje však ještě nejméně padesát procent těch, kteří životní zodpovědnost teprve hledají.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Cmrnda »

Momo píše: ned úno 04, 2024 8:59 am Jak říkám, obtížná písemná práce...
Jo, a ještě obtížnější pro toho kdo ví hóóóvno a ještě obtížnější pro toho kdo neví ani o čom píše. :lol: :lol: :lol:
Jediné co mě těší, je vědomí, že npsané slohové cvičení se nepromění v praxi. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Mex »

Momo píše: ned úno 04, 2024 8:59 am ...
Jak už jsem psal výše, nikdo neví, jaký bude vývoj cen elektriky.
Každý to postavil za různé peníze, v rúzné době s různou cenovou hladinou, někdo s dotací, někdo bez.
Ale hlavně spotřeba - každý to má úplně jinak. Já mám základ s bazénem. Někdo má bojler, další topí elektrickým přímotopem, další TČ. Někdo má v létě klimatizaci. Další mají BEV a někdo s malým nájezdem, někdo s větším. Nebo těch BEV může být více.
Každý nakupuje elektriku za jiné ceny. Někdo má fixovanou cenu, někdo nakupuje za SPOTové ceny. Někdo neprodává přebytky, někdo je prodává za SPOTové ceny, někdo za fixovanou cenu. Jak se budou v budoucnu vyvíjet ceny výkupu?
Jak bude použitelné sdílení mé elektřiny, tj. posílání elektriky "zdarma" příbuzným?
Jaká bude životnost FVE? Měničů, regulátorů, panelů, akumulátorů...?
Jak velká je baterka? Je jiná (rychlá) návratnost baterky 5 kWh, pomalejši 10 kWh, 20 kWh, 80 kWh je v nekonečnu.

Všechno tohle má vliv na výpočet jakési návratnosti.
...
Kdybych byl kantor, tak za tento příspěvek bych Ti tu bakalářku dal.
Ještě k tomu možná doplnit nějaké 2-3 reálné příklady. A pak nechat napsat trochu omáčky AI, aby to bylo delší.

Podle mě takhle by ta bakalářka měla vypadat. V nejasném a proměnlivém prostředí vyzvednout faktory, které na budoucí vývoj mají vliv.
A případně ještě trochu okomentovat jejich případný dopad.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od skybor »

Data bohužel nemohu poskytnout. Naše FVE je v provozu teprve krátce (od června 2023) a i měření se dodělávalo až v průběhu roku. Ale je předpoklad, že dojde k úspoře cca 50% EE. Co nevidět se bude dělat upgrade FVE, aby se dosáhlo minimálně 9ti měsíční soběstačnosti a úsporě dalších 30% EE.
Co už ale vím určtě, že dnes se dá postavit FVE (minimálně svépomocí), která se i ekonomicky vyplatí. Podmínkou ale je, aby se postavila tak, aby se ekonomicky vyplatila ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od Nautilus »

Zkusím odpovědět na některé otázky i když nejsem zrovna v kategorii "vhodný vzorek".
ad1) mám 10kWp a ceníků na webu najdeš dost. Konkrétně moje cena není v tomto případě důležitá.
ad2) spotřeby za poslední roky: 5,8MWh (2022) 5,7MWh (2021) 6MWh (2019), 5,8MWh( 2018), 5,3MWh(2017), 4,9MWh (2016),
ad3) odhad spotřeby pro r.2024 podle dat z r. 2023.
Počítám z nárustem spotřeby oproti rokům bez FVE o 2-3MWh. Naučil jsem se (když svítí) plýtvat teplou vodou, přidal jsem hodně na ohřevu vody v bazénu, pořídil jsem si další žrouty elektřiny, protože ji mám dost "zdarma" *. Bude navíc 2x klima.
ad4) 0 neb neprodávám
ad5) opět neřešitelná otázka, jak zaznělo výše. Když jsem začal o FVE uvažovat byla ekonomika návratnosti to poslední co mělo nějakou váhu. Poté co se cena elektřiny (včetně všech souvisejících poplatků) několika násobně zvedla, dá se o návratnosti mluvit. Jenže je tu pořád ta nejasná budoucnost.
Proto jen pro r. 2024:
Při mých púvodních spotřebách kalkulačka hlásí roční úsporu s FVE cca 30 tis.Kč, pokud bych musel platit za energii, kterou budu "plýtvat", tak úspora vyskočí na 50-60 tis.Kč

* výraz "zdarma" je trochu zavádějící. Není to zadarmo, ale už je to holt zaplacené dopředu, asi jako paušál na telefonu a nekonečné hovory "zdarma"
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Sběr dat ohledně FVE pro bakalářskou práci

Příspěvek od brumlaj »

Nautilus píše: pon úno 05, 2024 10:30 am........ asi jako paušál na telefonu a nekonečné hovory "zdarma"
Spíš bych to přirovnal k nákupu CB radiostanice. Paušál žádnej, hovory zdarma, nové zkušenosti (o ostatních a i především o sobě samém), a noví známí.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“