Spotové ceny - kontrola faktury

Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Od 1.1. jsem přešel na spotové ceny a přemýšlím, jak zkontrolovat fakturu dodavatele až přijde. Z portálu distributora jsem schopen stáhnout odběr v jednotlivých hodinách, ale potřeboval bych k tomu dodat ceny v těchto hodinách, nezabýval se tím už někdo?
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Mex »

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... 2024-02-06

Máš tam archiv spotových cen po hodinách.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Momo »

Bezdodavatel posílá kromě faktury také XLS, kde jsou pro každý den a 24 hodin ve dni - ceny v EUR, kurz, odběr a výsedek v Kč.

Třeba Pražská plynárenská na SPOTu podle mých informací účtuje nějakou průměrnou cenu a násobí tím celkovou spotřebu v měsíci.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Kostěj »

xmasin píše: pon úno 05, 2024 7:15 pm Od 1.1. jsem přešel na spotové ceny a přemýšlím, jak zkontrolovat fakturu dodavatele až přijde.
Fakt mne to rozesmálo. Mám sazbu D1d a když dojde faktura, dvě hodiny s tužkou nad ní makám, než jsem schopen říct OK. Hodně štěstí!
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od danidani »

Hlavní problém kontroly vidím v tom, že distributor vykazuje spotřebu na tisíciny kWh, zatímco dodavatel fakturuje na celé kWh.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Kostěj píše: pon úno 05, 2024 8:05 pm Fakt mne to rozesmálo. Mám sazbu D1d a když dojde faktura, dvě hodiny s tužkou nad ní makám, než jsem schopen říct OK. Hodně štěstí!
Teď jsem se na to díval a s Excelem by to nemělo dát tolik práce.
Viděl bych následující postup:
1) Stáhnout od distributora hodinové spotřeby
2) Doplnit do nich informaci o ceně distribuce VT/NT a marži obchodníka
3) Z OTE stáhnout roční výkaz, kde jsou ceny po hodinách v Kč a doplnit je do Excelu se spotřebou
4) Dosadit vzorec, který spočítá cenu odebrané elektřiny v konkrétní hodině
5) Udělat součet všech hodinových cen.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

danidani píše: pon úno 05, 2024 10:01 pm Hlavní problém kontroly vidím v tom, že distributor vykazuje spotřebu na tisíciny kWh, zatímco dodavatel fakturuje na celé kWh.
Účtují takto všichni dodavatelé? Data přeci mají, tak nevidím důvod proč by nemohli účtovat podle reálné spotřeby.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od skybor »

Kdysi, před krachem BE, jsem na spotu byl. Nikdy jsem to zkontrolovat nebyl schopen, ale protože to bylo z dnešního pohledu skoro zadarmo, tak jsem to nikak neřešil. Dneska z pohledu kontroly vyučtování zlatý fix (gort, když je ještě za staré ceny). A do konce platnosti našeho aktuálního "zlatého" fixu (2024/10) snad bude FVE dořešena tak, abych to zase moc řešit nemusel ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Momo »

Chlapi, tak jak píšete, to vůbec nefunguje.
Na distribučním portálu sice vidíte hodinové spotřeby/dodávky s "přesností" na Watty, ale takto se to neúčtuje.

Distributor neposílá obchodníkovi hodnoty, které vidíte v PND distributora, ale úplně něco jiného.
Posílá tam hodnoty zaokrouhlené na 1 kWh, jakoby na elektroměru bylo pořád to staré kolečko. Jako když se odečítaly staré elektroměry bez číslic za desetinou čárkou. Distributor čeká, až se přehoupne to "kolečko" na další platnou hodnotu v kWh a tu 1 kWh započte v té hodině, když se to stane. Nebo tam ji vyšší násobek 1 kWh, pokud byla vyšší spotřeba.

Názornější bude obrázek.

A takto mi to účtuje BD, Jan Hicl z Nano/Delta Green mi potvrdil, že to tak posílají všichni distributoři.

Je to nesmysl, i když odchylky tam asi budou zanedbatelné. Občas zaplatím méně, občas více. To by se muselo zkusit a udělat si tu tabulku se skutečnými odběry v jednotlivých hodinách a příslušnými cenami, jak uvádíte výše.

Ty sloupce jsou:
- datum
- hodina (1-24)
- cena EUR/MWh (spot OTE)
- cena CZK/MWh
- spotřeba v CELÝCH kWh
- kurz CZK/EUR
- cena v hodině EUR
- cena v hodině CZK


bd.png
bd.png (50.79 KiB) Zobrazeno 1421 x
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Momo píše: úte úno 06, 2024 6:40 am Distributor neposílá obchodníkovi hodnoty, které vidíte v PND distributora, ale úplně něco jiného.
Posílá tam hodnoty zaokrouhlené na 1 kWh, jakoby na elektroměru bylo pořád to staré kolečko. Jako když se odečítaly staré elektroměry bez číslic za desetinou čárkou. Distributor čeká, až se přehoupne to "kolečko" na další platnou hodnotu v kWh a tu 1 kWh započte v té hodině, když se to stane. Nebo tam ji vyšší násobek 1 kWh, pokud byla vyšší spotřeba.
Tohle ale bude dělat problém u sdílení elektřiny a asi by bylo vhodné navrhnout ERÚ, aby se opravdu účtovalo po Wathodinách.

Zkusil jsem si udělat tabulky se svojí spotřebou za leden a složité to nebylo:
Spot leden.png
Spot leden.png (35.12 KiB) Zobrazeno 1378 x
Sloupec cena kWh obsahuje cenu na burze plus všechny další poplatky obchodníkovi i dstributorovi.
Teď je otázka na kolik se bude tento výpočet shodovat s vyúčtováním. Přemýšlím, že bych si požádal o mimořádné vyúčtování za leden, abych to mohl srovnat.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Zavolal jsem dodavateli a sdělili mně, že fakturují měsíčně, takže do cca týdne dostanu fakturu, ze které budu moci porovnat moje výpočty a realitu od distributora s obchodníkem.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Kostěj »

Momo píše: úte úno 06, 2024 6:40 am Na distribučním portálu sice vidíte hodinové spotřeby/dodávky s "přesností" na Watty, ale takto se to neúčtuje.
V té vyhlášce o měření elektřiny se poslední dobou dost šachovalo, mně se to netýká, tak jsem to jen registroval, ale zahlédl jsem tam "v kWh na 2 desetinná místa".
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-359
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Kostěj píše: úte úno 06, 2024 3:48 pm V té vyhlášce o měření elektřiny se poslední dobou dost šachovalo, mně se to netýká, tak jsem to jen registroval, ale zahlédl jsem tam "v kWh na 2 desetinná místa".
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-359
Je to tak, v §13 aktuálně platné verze, se píše následující:
(3) Poskytované údaje z měření elektřiny
a) provozovatelem distribuční soustavy jsou
1. pro měření typu A a měření typu B hodnoty činného výkonu v kW, jalového induktivního výkonu v kVAr a jalového kapacitního výkonu v kVAr za měřicí interval; pro účely zúčtování odchylek poskytuje provozovatel distribuční soustavy operátorovi trhu hodnoty v kWh na 2 desetinná místa za vyhodnocovací interval
Tak uvidíme, jaká bude první faktura.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Momo »

xmasin píše: úte úno 06, 2024 5:13 pm (3) Poskytované údaje z měření elektřiny
a) provozovatelem distribuční soustavy jsou
1. pro měření typu A a měření typu B hodnoty činného výkonu v kW, jalového induktivního výkonu v kVAr a jalového kapacitního výkonu v kVAr za měřicí interval; pro účely zúčtování odchylek poskytuje provozovatel distribuční soustavy operátorovi trhu hodnoty v kWh na 2 desetinná místa za vyhodnocovací interval
Jak jsem uváděl, takto mi to účtují a vyplácejí už 1,5 roku.
Podle mého soudu ta dvě desetinná místa platí až pro větu za středníkem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od tomas »

Momo píše: úte úno 06, 2024 6:40 am Chlapi, tak jak píšete, to vůbec nefunguje.
Na distribučním portálu sice vidíte hodinové spotřeby/dodávky s "přesností" na Watty, ale takto se to neúčtuje.

Distributor neposílá obchodníkovi hodnoty, které vidíte v PND distributora, ale úplně něco jiného.
Posílá tam hodnoty zaokrouhlené na 1 kWh, jakoby na elektroměru bylo pořád to staré kolečko. Jako když se odečítaly staré elektroměry bez číslic za desetinou čárkou. Distributor čeká, až se přehoupne to "kolečko" na další platnou hodnotu v kWh a tu 1 kWh započte v té hodině, když se to stane. Nebo tam ji vyšší násobek 1 kWh, pokud byla vyšší spotřeba.

Názornější bude obrázek.

A takto mi to účtuje BD, Jan Hicl z Nano/Delta Green mi potvrdil, že to tak posílají všichni distributoři.

Je to nesmysl, i když odchylky tam asi budou zanedbatelné. Občas zaplatím méně, občas více. To by se muselo zkusit a udělat si tu tabulku se skutečnými odběry v jednotlivých hodinách a příslušnými cenami, jak uvádíte výše.
To je jasné, když do OTE to ani jinak zadat nejde než v MWh na tři desetinná místa. Distributor do dává do OTE a z tama si to berou obchodníci registrovaní na daná předávací místa a registry elektroměrů.
A OTE to má podle vyhlášky č. 359/2020 Sb.
Údaje z měření elektřiny

§ 7

(1) Údaje z měření elektřiny účastníci trhu s elektřinou předávají v kWh, kW, kVArh, kVAr nebo v MWh, MW, MVArh, MVAr s rozdělením podle tarifů.
Takže pláčete hezky, ale na špatném hrobě. Musíte se obrátit na MPO aby tam dali i Wh.
Zajímavé to zaokrouhlování teprve bude, jak nastane 15 minutové zúčtování spotu od 1.7.2024
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Mex »

Chlapi, to fakt řešíte zarovnání spotřeby na celé kWh? Tedy potenciální rozdíly na měsíční faktuře v řádu jednotek korun?
A to spíš ani to ne, protože se to na principu velkých čísel prostě zprůměruje. Někdy na změně sazby na přechodu hodin přijdete o 30 halířů :( , ale jindy třeba dokonce 40 halířů vyděláte. :D
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od pibi »

Jen aby, při posledním zprůměrování od ČEZu po krachu Bohemia energy, mi jako dodavatel poslední instance za měsíc zaúčtovali 1,5MWh pěkně drahé elektřiny, při roční spotřebě 8MWh. :mrgreen:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Dnes mně přišla faktura a oproti mému výpočtu je rozdíl necelé dvě koruny a opravdu se účtuje po kilowathodinách, takže pokud podružný elektroměr naměří v rámci hodiny menší hodnotu než 1 kWh tak se odběr zaúčtuje až v hodině ve které dojde k navýšení registru. Chtělo by to mít online odečet z elektroměru distributora a párovat si to proti hodinám.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od pave69 »

xmasin píše: pon úno 12, 2024 12:23 pm Chtělo by to mít online odečet z elektroměru distributora a párovat si to proti hodinám.
EG.D to na webu distribuce24.cz má. I když je to "online" - data se objevují s několikadenním zpožděním, ale jsou tam :)
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

pave69 píše: úte úno 13, 2024 6:30 pm EG.D to na webu distribuce24.cz má. I když je to "online" - data se objevují s několikadenním zpožděním, ale jsou tam :)
ČEZ distribuce je tam má taky data se přenášejí několikrát za den, spíš jsem myslel něco, co vyčte registr elektroměru na začátku každé hodiny a uloží ho do databáze, případně si přes něj bude PLC vyčítat registry a generovat report rovnou. Je otázka jestli se tím zabývat, pokud je rozdíl v řádu korun za měsíc.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od Excelent »

xmasin píše: úte úno 13, 2024 7:57 pm ČEZ distribuce je tam má taky data se přenášejí několikrát za den, spíš jsem myslel něco, co vyčte registr elektroměru ......
Kdysi jsem koukal na OneMeter odečítadlo(google zná:-) ), vypadá to hezky, ale nezkoušel jsem.
Osobně si pro kontrolu porovnávám data z PND od ČezD, data střídače a Shelly elektroměru a sedí to na pár kWh za měsíc, tak předpokládám, že hodinové budou sedět také.
Mám teda jen virtuálku, nejedu spot.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Spotové ceny - kontrola faktury

Příspěvek od xmasin »

Excelent píše: úte úno 13, 2024 8:27 pm Kdysi jsem koukal na OneMeter odečítadlo(google zná:-) ), vypadá to hezky, ale nezkoušel jsem.
Osobně si pro kontrolu porovnávám data z PND od ČezD, data střídače a Shelly elektroměru a sedí to na pár kWh za měsíc, tak předpokládám, že hodinové budou sedět také.
Mám teda jen virtuálku, nejedu spot.
Na to jsem koukal taky, ale jen to posílá data přes mobil do cloudu. Problém u spotu je, že se cena počítá až v okamžiku navýšení registru, níže přikládám příklad jak mně spotřebu spočítal hodinový profil z dat z ČEZd a jak mně byla účtovaná.
Spot leden porovnani.png
Spot leden porovnani.png (16.31 KiB) Zobrazeno 754 x
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“