VVÚ Vitova chatrc

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Jenda71
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 14, 2021 5:36 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od Jenda71 »

Poslal jsem sz.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Nazdar takze pro Vas ktery jsou trosku kolem olova kovany sem pripravil fotku vytvoru. Jedna se o 4ks 12V desulfatoru. Napoji se vzdy na pozadovanou sekci.
Z vlastni zkusenosti mam vyzkouseno ze funguje takze jsem pripravil variantu na fve ci jine. Na 6mm2 vodice prijdou jeste kabelovy vidlice ktery budou vzdy poradne propajeny a povedou primo bud na autobaterii nebo pod kontramatku na propojce na baterii v elektrarne. Smysl je takovy ze se desulfator bude zapinat pouze od napeti tak jak je vymysleno tzn pres noc minimalni spotreba a pres den pokud pojede dobijeni ze solaru tak se aparat prislusne sekce zapne.

Ne ze bych toto zarizeni uplne potreboval ale vyuzil jsem nekterych komponentu a zarizeni vyrobil.

Az bude pripraveno na bloku v trakcni baterii tak muzu udelat nejake mereni tak nazdar Vita
Přílohy
20211216_200640.jpg
20211216_200640.jpg (735.01 KiB) Zobrazeno 4739 x
Panely vsude.
Baterka volovo
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od josse »

Nejsou ty přívodní vodiče moc dlouhé? (Indukčnost)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Josse děkuju za poznámku,

aby vše správně fungovalo je nutné to zapojit šikovně. víme že indukčnost cívky ( 1 závit plus baterie ) je daná plochou cívky. takže ano desulfátor není hotový, není osazený těmi koncovkamu jak jsem o nich psal. desulfator bude umístěn ve středu nad baterií chráněn od korozivního vodíku, a prpoje budou připraveny společně vedenými vodiči červený - modrý stahnuté k sobě smrstovačkou tak aby plocha se blížila 0 cm2. resp minimu

no a vodiče budou zakrátěny na délku max 60 az 70 cm víc to nebude s tím že to jsou 6mm2.

až bude v provozu ( testování na autobaterii všech desulfátorů proběhlo již včera) tak se chystám na měření osciloskopem)

pokud se povede dám to sem.

Jinak desulfátory jsem nestavěl pro primárně moje olovo 48V nebot má hodnotu 1,29 až 1,30 g/mm3 což je stav zánovní baterie ale pro případ že budu mít opět nějakou autobaterii případně bude někdo něco potřebovat. Plán je to ted na zimu napojit na baterii v elektrárně, a sledovat kam se to pohne pokud má vůbec kam.

Doufám že vy ostatní co používáte desulfátor jej také používáte správně a víte co a jak se tam fyzikálně a chemicky děje.

ahoj Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Ahoj Výzkumníci.
na 2 sady 12V větve byl uveden do provozu matějův desulfátor. Pro pokusy, jelikož provozuji baterii v režimu nabito, a dum jede ze sítě, mám dost času ted v zimě udělat pro Vás pokus s desulfatory dle známé konstrukce.

Je třeba si uvědomit že desulfatace probíhá na plně nabité baterii a měření hustoty ukazuje na vsech článcích 1,29 g na mm3 .

Co vůbec očekávám od pokusu? zjištění kam se desulfátor ohřeje, prověřit funkci na elektrárně, zjistit zda se vůbec hustota změní ale jelikož se baterie používá ( 5 MWh skrz ni za 3 roky ) tak očekávám právě že v teplotách kolem 5 stupnů bude hustota se blížit 1,31 g na mm3 pokud nová 1.3 je udávaná výchozí hustota od nové baterie při 30°C.

se snižující teplotou hustota stoupá - obecně známý fakt.

Takže uvidíme po Vánocích plánuji být na elektrárně zase 28.12.tak pak provedu kontrolní měření.

odhad je že baterie se bude desulfovat približně 6 hodin za den.

Nakonec mají připojovací vodiče délku 75 cm, 6mm2 a jsou vedeny tak aby měly co nejnižsí prochu závitu. aby byla co nejnižčí indukčnost smyčky.

dám pak vědět jak to vypadá. pokud se povede hustotu maličko zvýšit tak se pak vrhnu na další 2 12V dvojice a nechám pár dní.

až potom vyhodnotím přínos do elektrárny.

ahoj V.
20211219_105737.jpg
20211219_105737.jpg (318.77 KiB) Zobrazeno 4637 x
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Nazdar kiwi
Prave ze vareni ekvalizace uz nepomohla nikam.. proto se dela desulfatace. Vareni vylo na 62V pri cca 3 kw ze site po dobu 5 hodin...
Takze ta faze rizeneho vareni byla doatatecna.

Co se tyka jader a funkcnosti tak mam zeleny jadra vyzkouseny a fungujou. Nevim jaky vychazi parametry permeabilita a syceni pocet zavitu je stejny a vidis hafo paralelnich vodicu kvuli pozrani skinefektu a snizeni ztrat.
Zelene jadro ma i jiny rozmer.
Vcera vecer jsem to mucil na autobaterce ale bohuzel osciloskop nedokaze zobrazit to co ja chtel. Potrebuju lepsi osciloskop pak pujde krasne merit. Jsem si 100 procentne jist ze to funguje. A pulzy do toho vali jak maj.

Kazdopadne diky. Za koment a rad se pokusim rozvratit
Kazdopadn3 plosnaky zespodu jsou identicke a delky vodicu taky.
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Kiwi rizenou ekvalizaci delam vzdy kdyz mam delta U mezi stredem a plnym napetim baterie 0.2 V
Zatim nepozoruji ani ztratu kapacity jakyhokoliv clanku ani samovybijeni a ani prebijeni.
Rad bych zde jen psal zkusenosti s velkym volovem

Ono tootiz pokud lidi nepouzivaj olovo spravne dopada to blbe.
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

rottenkiwi píše: ned pro 19, 2021 12:41 pm Kazdy z tych induktorov je navinuty inac, bezna tolerancia jadier / cores / beads /
je okolo 15 % z vyroby.

Kazda cievka budem mat ine dV / dt a este zalezi na cestach na plosaku
a tych vodicoch k baterkam.
Videl som videa, kde clovek prilozil prst k cievke
a vlastnosti boli uplne ine. Takze ak to nie je tienene, tak ...

A tie 2 materialy su uplne ine, zlty a zeleno -modry.

Tiez by bolo vhodne to porovnat s obycajnym varenim / rezim EQ /,
lebo ak mi podobnu robotu urobi nabijacka,
tak naco este budem robit desulfator.
mrkni zde, moje materiály maj mí = 75 oba dva. takže se to chová stejně se stejným počtem závitů. ( pokud jsou paralelní vodiče a maj stejny pruřez )
jen pro doplnění

všimni si zde
http://www.semic.cz/!old/pdf/_3B1A.pdf
Panely vsude.
Baterka volovo
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od Kodl69 »

já bych ty dráty ještě navzájem zkroutil, tím omezíš i vyzařování elmg enegie do prostoru, a drobek se sníží i ta indukčnost. navíc ušetříš za smršťovku. Ostatně proč je utp kabel kroucenej?
P.S díval jsem se na cenovky železoprach. jader, a kdybych to, co mám v šuplíku dokázal prodat za takovou cenu, tak se neubráním zbohatnutí!
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

Indukčnost je jedna hodnota, vzájemná kapacita vodičů při tak úzkém pulzu a těsném sousedství vodičů věc druhá. A kroucení UTP je kvůli vyzařování do okolí (a hlavně naopak, kvůli omezení příjmu).
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od Kodl69 »

ta kapacita se díky kroucení nezmění. oproti těsnýmu sousedství. Ale dovolím si namítnout, že bude max v desítkách pf, oproti kapacitě desek v akumulátoru, kde odhaduju mikrofarady... To vyzařování jsem taky měl na mysli, aby v okolí fungovaly aspoň nějaký elektronický zařízení...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Díky kolegové za posty.
prozatím pracuji s verzí spojení nekroucené s plastovými stahovacími páskami. pres noc je vypnuto, přes den po dosažení napětí baterie se spouští desulfator. prozatím to mám připojené na sekce 2 x 12S a v průběhu vánoc plánuju další dvě. je o to tom připravit připojný bod a napojit desulfator.

jinak spíš než něčeho kladného nečekám asi nic. pokud se mi zvedne hustota a zmenší vnitřní odpor tak to stejně nepoznám, pokud se podaří zvýšit kapacitu o 200 Ah tak to taky nepoznám.

takže vlastně to je asi všechno uplně zbytečné. Ale víte kolik zbytečných věcí člověk v životě udělá?

Třeba ty desulfatory v mem případě by nikdo z vás nestavěl pokud by nebyly potřeba... a já jelikož mě zajímá výsledek a chci se podělit
tak to udělám.

takže se mějte prefektně a hodně zdaru všem z Vás.
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od Diablo007 »

Hele matně vzpomínám že se u tebe jeden čas vyskytovalo olovo před smrtí to už je ve šrotu tam by bylo průkaznější to testování
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

jojo vzpomínáš dobře.

Ono aby se dalo dělat vubec něco tak je třeba pochopit co se tam vůbec děje jak chemicky tak fyzikálně.

To olovo který jsem koupil od solárníka z turnova už nevím jméno bylo po smrti už při koupi. bohužel každý článek měl svod resp olověné blátíčko uvnitř každého článku na dně a svod byl natolik velký že se nedalo nabít na vyšší hodnotu než něco.

někde jsem to psal myslím na jiném foru.

baterky byly ve stavu šrotu. a protože tuším co se tam děje, tak jsem 2 článkům věnoval čas. 2 jsem tedy obnovil resp rozebral a složil,vyčistil bláto který tvoří svod, dělal desulfataci povedlo se mi zvednout hustotu.

Problém je to že co článek to mnoho hodin práce, takže to rradši nedělejte.

u druhého článku jsem skončil a baterii radši vyhodil.

ale ne proto že by to nešlo ale v práci vydělám peníze rychlejc než získat drbáním se v mrazu od kyseliny s baterkama.

tak asi tohle je ten příběh.
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od Diablo007 »

Že tam bylo blato vím ale po pruplachu tam měl desulfator co dělat
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Čaute borci, je čas na roční zůčtování
Tarif D57

VT 155 kWh
NT 670 kWh

PV dc vyroba 13,3 MWh
AC spotřeba 10,9 MWh

spotřeba dřeva 3m3 kulatiny na topení jako v loni, plyn 0 ( není přípojka), voda 30m3 z řadu a 150m3 ze studny

přešel jsem na odebrání HDO a na tarif D01 od 31.12.21.


všem Vám přeju mnoho zdraví a štěstí. buďte na sebe milí a přátelští, prosím, doba je divná.
ahoj V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od redcrown »

Ta spotřeba dřeva je moc pěkná. Celkově pěkná čísla.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

redcrown píše: sob led 01, 2022 1:57 pm Ta spotřeba dřeva je moc pěkná. Celkově pěkná čísla.
Trocha čísel
Dům je z roku 1953-1960, několik vodorovných hydroizolací, cihla pálená "zvoní" 45 cm, zvenku 15 cm šedej polystyren, severní strana 30, západní návětrnej štít + stěna 30 cm. půda vata 15 mezi krokvema a nad kleštinama dalřích 35 cm. okna dřevěné dvojsklo, 6x střešní okno roto dvojsklo. topíme na 21 až 22 stupnů, elektrárna topí klimou a do aku nádrží a do podlah dle přebytků.

Letos budu dělat stříkanou pur pěnu podkroví má tepelné mosty a mě to vnitřně sere. SDK ven, rastr zustane vyrvat vatu parotěs a nechat to stříknout pak nový parotěs a nový sdk. zaroven s tim asi předělám i příčky a pokoje pro děcka. zároveň nechám předělat zasklení na střešních oknech z dvojskel na trojsklo ( rosení a kondenz způsobuje hnilobu a tomu chci předejít)

práce hodně ale zatím mám elánu dost.
zdraví Tě
Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Neco se chysta.. .. :stupidme:
IMG_20220218_185824.jpg
IMG_20220218_185824.jpg (756.93 KiB) Zobrazeno 3778 x
Pro ty z Vas koho to zajima porovnal sem victron a kopii fangpusuna a dobry temer identicke stroje :)
Za tretinovou cenu. Mam 6 nabijecu na kazdym cca 3 az 5 kWp krome posledniho ten ceka.....

Uplne sem odstavil mppt v axpertech nelibilo se mi chovani v paralelnim chodu. Tak zdar soudruzi
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od redcrown »

Krásný velkoplantážní systémek. Ať dobře slouží.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od josse »

Vítku, máš v axpertech originální FW?

U olova a LiFePO4 tam mají chybu... U mě na LiIon se to neprojevuje, ale je na to oprava float bug... Neoficiální FW. Je tohle to mizerné chování které zmiňuješ?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Ahoj Josse, díky za optání.
Já měl ( už jsem nasadil victrony a fangy tak neřešim ) problémy. To spočívalo v jedné nádherné věci a to byl problém při paralelním chodu, při například 8 kW do vytěžovačů přes 2 greenbona, a v momentě nabité baterie ( mě regulátory běžně makaly jen v bulku nebot mám vytěžovací napětí nižší než bulk, takže nikdy nepokročily do floatu a i kdyby tak float byl stejný jako bulk)

Hlavní průšvih jsem viděl v tom, že pokud jsem měl nabitou baterii a odpojil mi termostat libovolnou spIrálu doch8yelo k odpojen9 MPPT v axpertech a to současně takže z 10 kW bylo 0 a skokově se odpojily relatkama ty MPPT. vsechny naraz. no a asi si umíš domyslet copak to udělá na tom s 2 greenbonama a s komutační kaskádou s hysterezí. z baterek se rázem tahá 10 kW a to nechces. Baterky to daji ale nedava to logiku.

možná to mělo souvislost s tim že pokud se pohybuju s nabitou baterkou a dojde razovymu odlehčení tak v MPPT je akumulační tlumivka která v tu ránu má nějakou energii = W=1/2 x L x I x I no a když neni kam vydat tak se zvedne napětí až třeba někam kde se bezpečnostně odpojí MPPT kvůli vysokýmu napětí na DC busbaru. víc za tím asi nebude.

od té doby co jsem to předelal na victron / fang je klid a funguje to naprosto perfektně. nehledě na to že jsem přidělal nějaký ty

S fází bulk abs sem taky bojoval a vim že to tam nefunguje neb se do floatu přepne axpert libovolně, nevím jak to tam soudruzi namysleli.

a mám původní fw '71.93 na těch PIP 5048MK.


tak se opatruj a kdybys něco ještě měl tak se poptej... ahoj Víťa
Panely vsude.
Baterka volovo
DanoP
Příspěvky: 60
Registrován: ned pro 12, 2021 11:07 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od DanoP »

Mal som podobny poznatok z Axpertom - brutalne prekmity na DC strane ak sa odpojila zataz a baterie boli takmer nabite. U mna bol vsak hlavny problem v zime, ked za temnych dni sa zaplo MPPT v axperte (bol v bypasse lebo vybite baterie) tak celkova spotreba axperta bola vacsia ako vyroba z MPPT, a ked bolo aktivne MPPT tak nefungovalo automaticke dobijanie z DS, takze bateria sa vybijala. Najprv som to riesil dodatocnym zdrojom prudu na dobijanie z DS aktivovanym nizkym napatim, finalne riesenie vsak bolo prechod na menice studer a MPPT fang/victron. Vlastna spotreba tychto MPPT je velmi mala, zda sa ze dosahuju vyssiu vytaznost pola, a navyse maju pasivne chladenie.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od josse »

Tak jasně že axpert mppt není dokonalý, ale jsou i horší. Je škoda od toho odrazovat všechny když jsou ty problémy asi jen dva, chová se to divně, když je málo panelů, to potvrzuju, stačí tomu naložit těsně přes nominál a je po problémech se starty. Druhý problém je pomalejší smyčka regulace a ta se projeví když je větší vnitřní odpor baterek, to jsem taky zažil. Což je olovo obecně a LiFe nabité. Řešení je v kombinaci neoriginálních FW, nebo jiná chemie ukládání energie. Nevěřím že rozdíl v kWh/den z panelů je měřitelný u Vítka mezi axpert a victron.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Ahoj, nevím zda je měřitelný nebo ne neb problém allinone krabice a mppt reglu a střídače je ta že nevíme kolik výkonu dává na DC busbar, a tím nemůžeme přesně porovnat produkty.

jediná metoda mě napadá a to je externí měření Ah a to z axperta ( jen jako nabíječ s vypnutou sítí a vypnutým invertorem) a to samé na fangpusunovi(victronovi)
Je jasné že to porovnat jde, dokonce mám i 2 stejné pole na jih bez stínů ale jelikož nemám 2 inkrementační bočníky tak to nemohu porovnat.


Jako krabice all in one je to za ty peníze super, jede mi to 3 roky. přes 20 MWh už přes ně proteklo.
co se týká regulace je to přesně jak říká josse u mě je to v nabitým stavu tak měkký že když šlápnu do psího hovna od sousedů tak je tvrdší...
nicméně s tím se počítá a nemá to řešení neb jedinné řešení je Liion technologie. cokoliv jiného než zatracené olovo.

jen je reálně škoda, že na začátku sem neměl na to abych si koupil 50 kWh v lithiu ale jen 65 kWh volova za 84 K kč. zatím to je skoro bezudržbové. dolívám destilku 2 x za rok a čas od času změřím hustotu - jak se mi chce letos už sem měřil. ja jednom packu běží trvale matějuv desulfator, ale jestlli to má smysl netuším nebot to vypadá že není třeba u olova panikovat.

protavil sem přes baterku víc než 6 MWh, což je luxusní, plných vybíjecích cyklů jen 2 ( vybití jedno zkušební do 20 % SOC) a a provozní do 30% SOC.
ani už si nepamatuju kolik sem ze sítě letos skrz střídače procpal ale na tom nezáleží.

důležité je aby za minimum peněz a přijatelné údržbě nám naše systémy fungovaly a plnily ten cíl - být trochu soběstačný.
což letos je jen s 40 kWh ze sítě.. jak již jiní avizovali nástup do ostrovu, já jsem v ostrovu s jedním dobíjením od 30.12.21

tak veselé čtení.
Panely vsude.
Baterka volovo
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“