VVÚ Vitova chatrc

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Aktualizace stavu:
Skoro hotovo
IMG_20220226_181718.jpg
IMG_20220226_181718.jpg (700.48 KiB) Zobrazeno 4656 x
Panely vsude.
Baterka volovo
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od willcz »

Pekna strojovna. Nejsi troskar, hlavne tech 6 MPPT :-)
Priznam se ze me prekvapuje to jisteni jen na minusu baterky.
Nemas uzemneny zadny pol baterky?
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

willcz píše: sob úno 26, 2022 7:19 pm Pekna strojovna. Nejsi troskar, hlavne tech 6 MPPT :-)
Priznam se ze me prekvapuje to jisteni jen na minusu baterky.
Nemas uzemneny zadny pol baterky?

Zdarec,
dík za pochvalu. V první řadě je ale nutné říct že funkčnost byla na prvním místě a jelikož to je už 3 roky tak jsem si našel trochu času to učesat a zpřehlednit.
plus není jištěn jištěn, stejně tak uzeměn by neměl být žádný z polu baterie. na bateriích není žádné přizemněné zařízení.
takže baterie jsou opravdu napojeny plus na přípojnici a minus přes pojistku do BMV.
Panely vsude.
Baterka volovo
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od willcz »

Nebojíš se odpojovat mínus? mám pocit že se na tom pár lidí vytrestalo.
Záleží samozřejmě kde to místo rozpojení je.

V mé instalaci je mínus baterky spojený s PE, mám rád když je vše na jednom potenciálu.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Zde nemmám načtenou literaturu, takže otevírám debatu, pokud to je pro mě nebezpečné, při provozu případně při odpojování, zkuste mi dát příklady.
rád se poučím případně upravím zapojení pridáním odpínačů

na MPPT jsou pojistky na plus polu. na měničích odpojuju jak plus tak mínus - kvuli uplnému odpojení.

Děkuji za tip a budu se těšit na přednášku a technickou debatu
Vítek

Edit; ted sem meril AC a DC napeti vuci ochrannemu pospojeni. DC je priblizne 24V v plusu a 24V vuci minusu takze tohle tu mam ja. AC nezmerim nemam analogovy merak a vzhledem k zaruseni nemerim digitalem.
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

willcz píše: sob úno 26, 2022 8:51 pmNebojíš se odpojovat mínus? ..........
Každé TELCO zařízení má uzemněný plus a jistí mínus. Technicky proto aby při poruše izolace v zemi nezkorodovaly vodiče (kdo měl při povodních zatopený vůz potvrdí). A naše systémová napětí kolem 48-60V a vodiče od panelů na dešti tomu TELCO napájení odpovídají. (Bohužel vnitřní obvodové řešení regulátorů či měničů ne vždy, ale co je odbyté to je levné a co je levné, to se dobře prodává)
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

díky za info.
tak naštěstí nemám zakopaný kabely v zemi. a naštěstí to není telekomunikační zdroj. Izolace je ledabyle ve vzduchu a prodření fakt nehrozí.. to by musel nějakej člověk cíleně opravdu prodrbat.

Brumlaji a wille mužete mi sem poslat Vaše elektrárny? já bych rád načerpal inspiraci protože jištění je až 1,5m od minus polu baterie takže pokud nastane pruser již na elektrochemickém zdroji a fakt se proseknou oba poly do PE najednou - kde to nepředpokládám, tak je teda neštěstí na světě. bohudík volovu se nic nestane, vodík se nevyvíjí tak to nemuže bouchnout a zkrat nezpůsobí požár baterie. Tak bych rád viděl Tvoji (brumlaji ) instalaci jako muster a ostatně i pro ostatní, at je někde něco pořádně udělaný a ostatní mohou v klidu opisovat :-)

děkuji ahoj Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

Ukážu Ti to na srazu. Nevidím problém v 1,5m, ale musí to být "jištěno" jinak (vzdálenost, zábrany......)
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Jakou zabranou jak vzdalenost .... Mas na to normu? Tam to byva vzdy jasne napsane co se musi udelat.

Nemam rad plky zalozene na nejaky vlastni teorii.

Jak vidim fotku stejne neposles takze bud se za sve dilo stydis nebo ho nechces vystavovat z jinych duvodu a nebo taky tvoje dilo nesplnuje tvou odpoved a vracime se k bodu 1. A ted pravdu prosim 😀😀😀
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

Jiný důvod, na srazu. Jestli se za něco stydím já je moje věc a je mi zcela putna co si Ty o tom myslíš. O5 opakuji, že si nepotřebuji s nikým poměřovat pindíky a provokace STBáků hubou na vojně v hospodě jsem přečkal bez návštěvy basy. Takže jsem cvičený. Přečti si definici ochrany polohou a pochopíš že co bych Ti řekl jsou jak si sám definoval plky. Mi jde o bezpečnost, ne o striktní dodržování normy a vymlouvání se na to, že dle normy bylo vše v pohodě. Jak Ti spadne montážní klíč, tak akumulátor nezná bratra. Ale pokud by jsi měl vše dimenzovat na to, že Ti spadne třímetrové Íčko na kontakty, tak se zblázníš.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Brumlaji nebudu reagovat na to cos napsal nebot mě je to pod mou úroveň.

má někdo něco dalšího k tomu?
Panely vsude.
Baterka volovo
antoni_sk
Příspěvky: 69
Registrován: ned říj 24, 2021 12:50 am
Bydliště: Liptov
Výkon panelů v FVE [Wp]: 3000
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od antoni_sk »

VITEK, máš to SKORO tak pekné a dobré ako ANDY... (z off grid garage) ;)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech 280 (840Wp), Pwm 30A
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), Pwm 30A
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar 235 (940Wp), 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), Pwm 30A
Carspa 3000W (špičk.9000W), 16x 200Ah LiFePo4 (24V)
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Zdar doslo k zvetseni uloziste na 750 + 775 Ah pro C5 coz mame 1.5 kA pri 300A zatezi. Na 48V

Pro znalce vime ze pro proudy C20 dostavame cca 20 procent kapacity navic. Toz to bude asi 1.8 kAh a na 48V cca 88 kWh
IMG_20220326_214307.jpg
IMG_20220326_214307.jpg (654.68 KiB) Zobrazeno 4035 x
Tak snad to bude aspon 15 let slouzit :)

Zdarec borci.
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

VITEK píše: ned pro 19, 2021 11:37 am Ahoj Výzkumníci.
na 2 sady 12V větve byl uveden do provozu matějův desulfátor. Pro pokusy, jelikož provozuji baterii v režimu nabito, a dum jede ze sítě, mám dost času ted v zimě udělat pro Vás pokus s desulfatory dle známé konstrukce.

Je třeba si uvědomit že desulfatace probíhá na plně nabité baterii a měření hustoty ukazuje na vsech článcích 1,29 g na mm3 .

Co vůbec očekávám od pokusu? zjištění kam se desulfátor ohřeje, prověřit funkci na elektrárně, zjistit zda se vůbec hustota změní ale jelikož se baterie používá ( 5 MWh skrz ni za 3 roky ) tak očekávám právě že v teplotách kolem 5 stupnů bude hustota se blížit 1,31 g na mm3 pokud nová 1.3 je udávaná výchozí hustota od nové baterie při 30°C.

se snižující teplotou hustota stoupá - obecně známý fakt.

Takže uvidíme po Vánocích plánuji být na elektrárně zase 28.12.tak pak provedu kontrolní měření.

odhad je že baterie se bude desulfovat približně 6 hodin za den.

Nakonec mají připojovací vodiče délku 75 cm, 6mm2 a jsou vedeny tak aby měly co nejnižsí prochu závitu. aby byla co nejnižčí indukčnost smyčky.

dám pak vědět jak to vypadá. pokud se povede hustotu maličko zvýšit tak se pak vrhnu na další 2 12V dvojice a nechám pár dní.

až potom vyhodnotím přínos do elektrárny.

ahoj V.20211219_105737.jpg
Trošku oživím případ desulfátoru.
před vánoci jsem měl hustoty 1,28 až 1,29 na plně nabité baterii, máme tu konec března a hustota stoupá a stoupá. vpodstatě to běží 8 hodin denně, takže to máme cca 1 měsíc v kuse na tý 750 AH baterii.

no a výsledky po 3 měsíčním provozu 8 hodin denně ( když je napětí vyšší než 52,5 V ? ) hustoty na všech článcích šly nahoru k 1,31 g/mm3
ano je to málo ale už dál není kam. baterie zřejmě dosahuje plné kapacity reps rozpuštěných síranů.

zajímal by mě kapacitní test ale to nebudu dělat nebot to je zbytečné. Hustoty vylezly nahoru stejně jako svorkové napětí naprázdno.

no takže mám baterku jednu pěkně připravenou.

asi ted dojde k trvalejšímu odpojení desulfátorů a budou opět zprovozněny až baterka v nabitém stavu se dostane pod 1,28 g/mm3

nyní mě čekají testy na startovací baterii do octávky naftový, které se pomalu odebírá do věčných lovišť baterie. tak snad Vám zde udělám i zátěžový testy na baterce nabité před desulfatací a po ní....

mějte se a zdarec....
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

[Můj tip] je, že startovací půjde pod šutr. Aspoň já to tak vždy měl. Vyjma stavu kdy se od nového aku vždy před zimou prohnala 14 dnů desulfatací. Jak už zdechá, tak ji dáš ránu z milosti. Dle mne se už elektrody rozpadají. [/Můj tip]
Další sázka? ;-)
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Baterii jsem plne vybil az do hodnoty 8.5V pro 75A. Tohle nedelejte neni to dobre.

Pak sem zacal merit kapacitu pri nabijeni 16A na cinskym merici kapacity a vysledek bude rano. Ihned po ukonceni nabijeni probehne ekvalizace a zaroven bude bazerie pripojena trvale na 14.4 V a na tom zaroven pobezi desulfator matejuv.
Cca na 14 dnu. Pak probehne prubezny test kapacity.
Mate stesti ze me to bavi testovat .....
Zdar inzenyr 😀
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Tak mame 31 Ah ze 60 Ah.
IMG_20220329_172518.jpg
IMG_20220329_172518.jpg (399.04 KiB) Zobrazeno 3921 x
Da se rict ze baterka je po smrti alespon takhle to kazdej dela...

Kazdej krome me. Napojil sem na to desulfator nastavil 14.45V na baterce. Ta se dobiji 0.6A i s vlastni spotrebou desulfatoru.

Jelikoz je to cca 7 az 10 W tak necham 24 hodin denne bezet do pulky dubna a pak vam to zmerim a poslu.

Tak zdar volovu 😀😀
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

Fšude je psáno, že desulfatace probíhá v procesu nabíjení. Takže snaha o desulfataci "nabitého" aku - no uvidíš. A my také.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Brumlaji poslys posli nam sem nejake tve vyzkumne dokumenty kde je tohle vyslovne overeno l.. ze desulfatace na vybitem akumulatoru nefunguje a stejne jako u plne nabiteho jak pravis.

Rad bych aby konecne nejaky odbornik popsal poradne jak se musi desulfoavat. Ja mam totiz zkusenosti zrejme odlisne od tvych informaci

Rad bych abys zde uvedl priklady tve vyzkumne cinnosti na desulfataci baterii. Rad bych videl konkretni cisla pred a po a parametry tvych desulfatacnich zdroju....

Neni nutne sem kopirovat clanky z googlu nybrz popis svoje zkusenosti.

Ja mam napojenou udrzovaci nabijecku na 14.5V a desulfuje se pri konstantnim svorkovym napeti

Dekuji V.
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od brumlaj »

Inu, raději napiš, že nechceš abych Ti psal do vlákna. Vkládat mi Tvé smyšlenky do mých úst (.... ze desulfatace na vybitem akumulatoru nefunguje ......) a ještě chtít abych to dokazoval, to je opravdu síla.
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

děkuji :-)
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Tyden bezici desulfatace se projevila narustem kapacity o 6 Ah na 37Ah.
Dnes po vybiti na 10.5V jsem ihned zapl nabijeni konstantnim napetim 14.4V s proudovym omezenim na C5. Cili 12A.

Necham to dalsi tyden pracovat a uvidime kam nam to za dalsi tyden vyskoci. Cil je jasny. Nehazet volovo do zita
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Zdar dalsi tyden desulfatace a dalsi narust kapacity. 42Ah mereno stejnymi podminkami. Vybijeni proudem 8.4A
Baterie 60Ah nominal tak jsme na 70 procentech kapacity puvodni. Na to ze mela jen 32Ah tak za 14 dni vyrostla kapacita o 10 Ah coz je cca 20 procent.
Baterku dnes dam do auta a uvidi se. Hlavni cil je ale jinde. Tu puvod i z auta polepsit neb tam mam 70Ah ktera v zime protestovala.
Pro srandu sem taky muzu psat vysledky pred a v prubehu desulfatace nicmene stejne to tady nikoho nezajima .. :)

Tak at se vam dari
Panely vsude.
Baterka volovo
frenky
Příspěvky: 17
Registrován: úte dub 06, 2021 7:18 pm
Bydliště: Doubravička
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 30

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od frenky »

Ale zajímá Vítku, bedlivě sleduji. Olovo je zatím nejvyzkoušenější technologie.
STUDER 2ks XTM4000-48, 2ks VT-80, 4 ks sodíkových AKU E4815
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: VVÚ Vitova chatrc

Příspěvek od VITEK »

Kolegove tak jsem ze zvedavosti prohodil baterie. Stejny vyrobce stejna nominalni kapacita. Probehlo plne dobiti a pak mereni kapacity klasicky 8.4A az do 10.5V. no a vysledek 9.5Ah. ze 60ah. No a ja si porad rikam proc to blbe startuje.
Mereni kapacity po dosazeni 10.5V zde
IMG_20220410_192656.jpg
IMG_20220410_192656.jpg (341.91 KiB) Zobrazeno 3924 x
No tak jsem baterku pripojil na desulfator a ceka ji odborna omlazovaci kura.

Vychozi parametry
60Ah
Zmerena puvodni kapacita 9.5Ah
Zadny meziclankovy zkrat a jezdeni denne.
Podminky desulfatace 4.5 kHz 20A pulzy pri 14.4V.
Pocatek desulfatace je na plne nabite baterii

Za tejden se ozvu.
Zdar
Panely vsude.
Baterka volovo
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“