Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Odpovědět
kesu
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 07, 2024 4:33 pm

Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od kesu »

Dobrý den,
prosím nenašel by se někdo kdo by byl ochoten udělat (placeně pochopitelně) základní řekněme skicu (nepotřebuji projekt ani vyšší dokumentaci v tuto chvíli) pro následující představu:

- Středočeský kraj
- 6ks Victron Multiplus 5000W (to už je neměnné prosím)
- pravděpodobně 56 kusů Longhi 550 panelů + vždy pro dva optimizér
- Solaredge 33kW
- 113kWh mivienergy úložiště

- provoz ostrov bez přetoků (z byrokratických důvodů a aktivní žádosti na zvýšení jističe nelze žádat o připojení v horizontu roku až dvou)
- za Victron sestavu dopojit asynchronní generátor na MVE s výkonem 2-4kW, naprogramovat přetoky do baterií a pro případ nabití na určitý stav na cerbu sepnout kokntakt, který pak následně zastaví turbínu. Ta je násosková a musí se roztočit. V nejodvážnějším světě ještě mezi to vložit frekvenční měnič, co by zvládnul tok proudu jak pro režim roztočení a odvzdušnění turbíny tak pro provoz v "generátorovém" režimu. Nicméně tahle část je trošku za hranou řekněme běžných požadavků a nějak se s ní ještě budu muset poprat.

Představa je montáž svépomocí, potřeboval bych ale řekněme myšlenkově zkontrolovat a trochu nakreslit, abych to pak nehonil při realizaci...

Děkuji a omlouvám se za laický dotaz, je to moje první instalace..
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od Diablo1st »

Pár pripomienok:
- Prečo tie optimizéry? Máš tam veľa tieňov? Za mňa je to zbytočná súčiastka na streche, ktorá sa môže pokaziť.
- ako on-grid by som skôr zvoliť Fronius, ten vie cerbo priamo ovládať cez Modbus. U Solaredge si tým nie som úplne istý
- do systému treba zaradiť aj mppt regulátor, aby sa batérie dali nabíjať aj bez meničov.
- ak to chceš svojpomocne tak aj úložisko by som riešil svojpomocne, t.z. články od overených dodávateľov z číny príp. z nKonu + ocelové krabice s bms a displejom.

P.s.: táto zostava veru budí rešpekt :o
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kesu
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 07, 2024 4:33 pm

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od kesu »

ahoj, dovolim si bodove:

- jsou to tri rozdilne strechy a obcas stini neco, co se mi uplne nechce kacet

- fronius byla moznost ale solaredge mi doporucilo vic lidi prave kvuli optimizerum a moznostem odpojit vedeni panel-stridac. Ale jestli je to k necemu nevim

-proc chci nabijet bez menicu? A jak to pak udelam s turbinou? Trosku se dalsi slozotosti uz bojim, jsem precijen laik..

- to byl puvodni plan, winstony + cinska
bms, ale dostal jsem dost slusnou nabidku na mivy energy a je to uz jak to popsat v krabici… Plus kdyz si vzpomenu kolik jsem koupil cinskejcj 18650 na zkousku abych nakonec zustal u samsungu, tak nevim jestli na to mam zkouset to u lifepo


kazdopadne dekuji moc za nazor
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od Diablo1st »

Mppt moc zložitosti do systému nepridá, to skôr tá turbínka. Tá nemá nejaký svoj regulátor?

U takto veľkého systému by som riešil aj redundanciu, čiže nespoliehal by som sa na jeden on-grid menič ako primárny zdroj, ale skôr by som kombinoval AC a DC coupling (napr. 20kW on-grid menič + mppt RS450/200). Aby si mal možnosť stále fungovať, aj keď jeden menič odíde.

Koľko tie optimizéry vydržia? Niečo málo o chybovosti sa dá dočítať TU. Osobne by som sa na optimizéry vykašlal, ale ja to neplatím :lol:

Neviem, akú cenu si dostal na tie baterie, len pre porovnanie 1ks 14,4kWh batérie v ocelovom boxe s bms a istením sa dá zohnať za cenu okolo 2k€. Pri 8ks by tá cena bola asi ešte nižšia. Treba sa popýtať napr. u Seplos
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kesu
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 07, 2024 4:33 pm

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od kesu »

turbina je kapitola sama pro sebe.. Nejdriv jsem resil klasicky kamionovy alternator (na tyhle vykony se uz docela blbe shani, protoze velky autobusy apod maji sestavy vice) s tim, ze bych tomu budil okruh podle hladiny. Jenze bylo by to ac-dc-ac a navic bych horel v krajnich mezich napeti. To
jsem vzdal, dalsi varianta byl BLCD motor s controlerem, ale komunikace s nekolika cinanama se ukazala velmi nesnadna. Plus netusim jaka je zivotnost motoru s halovyma sondama ve vode a ledu. Takze jsem se vratil k obycejnymu asynchronaku a proste to nafazuju za stridacema natvrdo a uvidim co se stane. Otaka je, jesti existuje menic kterej
jednak nepadne do nouze kdyz se s nim bude motor/generator prat a navic bude fungovat obousmerne.

tvoji variante uplne nerozumim abych se priznal. Mel jsem v planu variantu 2:

https://www.victronenergy.com/live/venu ... _solaredge

hloupej dotaz, pokud lehne optimizer lehnou panely
za nim nebo snadne do nouze celej string?

edit: to mivy je cenikove neco pres 11kwh set v krabici za 44 tis. kc bez dph a pry jim to funguje co mam reference..
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ ti odíde optimizér, tak ti prestane fungovať daný panel. String by mal fungovať ďalej.

Mppt sa pripája priamo na DC zbernicu a nabíja batérie, takto:
AC&DC_Coupling.png
AC&DC_Coupling.png (222.57 KiB) Zobrazeno 741 x
Nebolo by lepšie miesto tej turbínky kúpiť kompatibilnú centrálu?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kesu
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 07, 2024 4:33 pm

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od kesu »

Centrála - rozhodně bylo (mnohem..), ale turbínu mám historicky.A po všech peripetiích už to prostě nechci vzdát. A pak když není sluníčko, je voda a naopak. Pak taky nechci na místě, které generace mlelo díky vodě najednou pálit naftu. Plus to úsilí co mě stál jez, náhon a další už nechci zahodit..

Za variantu s regulátorem děkuji, fakt je, že by se tím získala větší diverzifikace případného problému. Zvážím..

Jinak prosím kdybych nesehnal projektanta, nedokázal byste mi poradit s vedením a hlavně konektory? Tím myslím na DC straně, AC vcelku chápu.. Nerad bych na střechu nacvakal něco, co UV pošle do kytek (a mě na střechu) za rok..

Díky moc ještě jednou
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od Diablo1st »

Kľudne mi napíš SZ s detailami a predstavou, lebo mi nie je jasné, čo by si presne potreboval. Viem sa na to pozrieť a snáď niečo vymyslíme. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
kesu
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 07, 2024 4:33 pm

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od kesu »

Ahoj,
poéslal jsem email, dorazilo něco?

díky
m
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron MPII sestava, solaredge a trochu MVE..

Příspěvek od Diablo1st »

Ahoj zatiaľ mi nič nedorazilo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“