Kolísající výkon panelu

Odpovědět
Pavel Čunta
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 07, 2024 1:24 pm

Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Pavel Čunta »

Dobrý den,potřebuji poradit...Při připojení stringu ke střídači Solax,mě na displeji střídače ukazuje PV1 kolísající hodnoty a to skokově.Tzn,že výkon panelu skáče třebe z 500W na 100W,přitom změna počasí žádná...a toto se opakuje pořád dokolaVolty zustávají stejné.Vadný panel ve stringu Poradí někdo...FVE je bez baterie.Díky
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

A není to jen takový triviální případ, že střídač nemá kam posílat elektriku a tak omezí příkon z panelů?
Když nemáš baterku a neměl bys povolené přetoky, a spotřeba domácnosti bude malá, tak střídač neví, co by s tou elektrikou dělal.

Dělá to i když je v domácnosti dostatečná spotřeba?
Pokud ale máš povolené přetoky, tak to pak samozřejmě nebude ono.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od eduard22 »

Změň zatížení spotřebou v domě co to bude dělat? Neníli spotřeba nebo prodej (to je taky zatížení měniče) měnič to zbytečně nehrotí a ubere "plyn" (neníli spotřeba není ani velká výroba! Např. ostrovní měniče ukazují s malou zátěží výrobu ze střechy třeba jen 300W, ale po zatížení, např bojlererm o příkonu 2,2kW, najednou měnič začne "funět" a ukazuje výrobu třeba 3kW :-)) a možná je to napětí na hraně a kolísá to ubráním a přidání "plynu" ?

Totiž z panelů napětí také kolísá. (respektive jej stráží MPPT jak reguluje proud z panelů, ovlivňuje napěztí z nich, panely, kor dlouhá série je velmi měkký zdroj napětí :-/ )

Mám přímo na stringu připojeny slabé klasické žárovečky (mám to u ostrova, kde mám napětí PV pole těsně k maximálnímu vtupu měniče 500V pro kontrolu a pro to, že žárovky sráží takové to jalové, měkké napětí na prázdno při odpojení MPPT , aby nepřesáhlo to max. dovolení a nehodil měnič chybu. Jsou 3 do série neb 3x220V = 660V a z panelů jde skoro 500V! Proto. Aby se někdo blbě nedivil I když se mi , tedy těm žárovkám - jako stabilizační prvek, profíci budou smát...), a ty neustále poblikávaj 8-)
FOTO jen z dohledové kamery...
1701846747784.jpg
1701846747784.jpg (280.81 KiB) Zobrazeno 1314 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř úno 07, 2024 6:54 pm FOTO jen z dohledové kamery... 1701846747784.jpg
No, podle toho jak vypadá ta pixla s nápisem "caution", bych řekl, že na to jak je zkroucená, ti brzo spadne na zem, jestli se tomu ještě tak nestalo... :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

eduard22 píše: stř úno 07, 2024 6:54 pm ...
Mám přímo na stringu připojeny slabé klasické žárovečky (mám to u ostrova, kde mám napětí PV pole těsně k maximálnímu vtupu měniče 500V pro kontrolu a pro to, že žárovky sráží takové to jalové, měkké napětí na prázdno při odpojení MPPT , aby nepřesáhlo to max. dovolení a nehodil měnič chybu. Jsou 3 do série neb 3x220V = 660V a z panelů jde skoro 500V! Proto. Aby se někdo blbě nedivil I když se mi , tedy těm žárovkám - jako stabilizační prvek, profíci budou smát...), a ty neustále poblikávaj 8-) ...
Jen technická (a navíc v tomto vlákně OT):

Ty žárovky jsou docela šikovná indikace, že panely dávají.
Ale jako ochrana proti přepětí to podle mě moc fungovat nebude.
Třeba moje panely (575Wp, technologie TOPCon) mají výstupní impedanci pod 1 ohm. Tedy při proudu zátěží třeba 1A poklesne výstupní napětí míň než o 1V.
A přes ty žárovky asi potečou nějaké srandovní proudy v řádu miliampér. Takže pokles výstupního napětí po jejich připojení bude skoro neznatelný, řekl bych.

Vzhledem k principu, na jakém solární panely fungují (tj. jednotlivé buňky jsou diody, generující proud v závěrném směru) to napětí nijak moc vysoko vyskočit nad své jmenovité vyskočit ani bez zátěže nemůže, protože by si to ty diody (tj. ty buňky) okamžitě sežraly samy sobě.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: stř úno 07, 2024 9:48 pm ... okamžitě sežraly samy sobě.
Tady je prostor pro výrobce, jenže po dosažení optima, tj. doplnit každý cell diodou, panely končí... A co pak? Ha!
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: stř úno 07, 2024 10:44 pm Tady je prostor pro výrobce, jenže po dosažení optima, tj. doplnit každý cell diodou, panely končí... A co pak? Ha!
Sorry, ale nerozumím.
Solární buňka je dioda.
Když ji nasvítíš, tak ve svém závěrném směru začne generovat proud o napětí maximálně takovém, jako je Uf dané diody.
Kdyby generovala víc, tak ten proud by si ona sama sobě zase sežrala.
Proto dokud někdo nevyvine nějaký polovodič, který bude mít napětí přechodu p-n vyšší než nějakých 0.7V, tak budou solární panely pořád vyrábět jen těch cca 0.7V na buňku.

Připojit antiparalelně diodu ke každé buňce (pokud je to to, co jsi myslel) má jiný smysl. Pak by zastínění dané buňky neomezovalo výkon zbytku panelu.
Ale ta dioda musí být antiparalelně, tedy naopak, než je dioda, tvořící vlastní solární buňku.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Kodl69 »

ty žárovky jako omezení Voc je zajímavej nápad. Že poblikávají když mppt jede, je správně, protože si hledá bod max. výkonu. otázka je, když té elektriky je málo, jak ovlivní proměnlivej odpor žárovek vyhledání bodu max. výkonu.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

Tipnul bych si, že pod rozlišovací schopností.
Zhruba tak o muggeseggele.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: stř úno 07, 2024 11:11 pm Připojit antiparalelně diodu ke každé buňce (pokud je to to, co jsi myslel) má jiný smysl. Pak by zastínění dané buňky neomezovalo výkon zbytku panelu.
Ale ta dioda musí být antiparalelně, tedy naopak, než je dioda, tvořící vlastní solární buňku.
To to ale trvalo, než si na to přišel. :lol:
A teď navazuji na sebe s tvrzením, co bude dál? ;)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od eduard22 »

Kodl69 píše: stř úno 07, 2024 11:21 pm ty žárovky jako omezení Voc je zajímavej nápad. Že poblikávají když mppt jede, je správně, protože si hledá bod max. výkonu. otázka je, když té elektriky je málo, jak ovlivní proměnlivej odpor žárovek vyhledání bodu max. výkonu.
Právě že předtím a hodně často panely probudily měnič brzy (od 100V) a začal dobíjet nesmyslně malým výkonem i o půlnoci ze zbytkového osvětlení Měsícem v úplňku a veřejného osvětlení a taky brzo ráno a pozdě večer tam byl takový zakmitající ocas i výkonu grafu. Nyní prostě začne vyrábět rozhodně ráno a skončí také rozhodně bez zakmitání navíc se mohl připojit o panel víc do série na místo 9 tak 10 á 49V A systém je stabilní a nepřesahuje přes 500 voltů jako předtím ani za jasného chladného Větrného dne.
Já narozdíl od jiných neteritizuji a je to moje praktická osobní zkušenost!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od eduard22 »

Doplnění grafů před a po instalaci žárovekj přímo na string:
(všímejte si nástupu a konce výroby - těch vocasů po stranách 1. grafu, ne teho rozdílu zubatosti , špiček, neb u 2. grafu nebylo tak dobré vytížení spotřebou...)
Graf1_bez_žárovek.jpg
Graf1_bez_žárovek.jpg (35.79 KiB) Zobrazeno 1128 x
Graf2_se_žárovkama.jpg
Graf2_se_žárovkama.jpg (36.01 KiB) Zobrazeno 1128 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: stř úno 07, 2024 9:32 pm
eduard22 píše: stř úno 07, 2024 6:54 pm FOTO jen z dohledové kamery... 1701846747784.jpg
No, podle toho jak vypadá ta pixla s nápisem "caution", bych řekl, že na to jak je zkroucená, ti brzo spadne na zem, jestli se tomu ještě tak nestalo... :lol: :lol: :lol:
Nech teho rejpale :lol: , je to jen deformace vobrazu širokoúhlou levnou optikou webkamery 8-)
A neměj péči, ta moja pixla je na třech silných dlouhých šroubech v cihlové zdi :D a na silentblocích :D -to aby nevrněly ultrazvukové projevy měniče do zdi, kdy ulktrazvuk se umí šířit pevným materiálem, jako je zeď, po celém baráku!
Já su staré strojař, mechanik z dědiny s barákem a dílnou a vinohradem! 8-) A ne panelákovej povaleč - teoretik :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 4:03 pm Já su staré strojař, mechanik z dědiny s barákem a dílnou a vinohradem! 8-) A ne panelákovej povaleč - teoretik :lol:
Já mám taky vinohrad, 3x0,5metrů. A v loni jsem měl hrozny velký a sladký jak ze Španělska, poprví za 20let od zasazení...
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

eduard22 píše: čtv úno 08, 2024 4:00 pm všímejte si nástupu a konce výroby - těch vocasů po stranách 1. grafu
Chápu to správně, že považuješ to spálení části energie za výhodu?
Tak v zimě možná, pokud tam máš chladno. Ale v létě?

Já se živím vývojem elektroniky. A klidně obětuju několik hodin práce navíc jenom proto, abych snížil spotřebu nějakého zařízení o půl wattu.
No, každý to máme jinak.
Svojí ženskou taky nejsem schopný naučit, že když potřebuje 1/4 litru horké vody, tak má do rychlovarky nalít právě toho 1/4 litru a ne 1/2 litru.
Nojo, co se v mládí naučíš ...
Asi jsem v dětství ten slogan "nesvítí někde zbytečně?" bral až moc vážně.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od eduard22 »

Mex píše: čtv úno 08, 2024 4:31 pm .....
Chápu to správně, že považuješ to spálení části energie za výhodu?
Tak v zimě možná, pokud tam máš chladno. Ale v létě?
.....
3x15W žárovka do série je suma 1/P = 1/15W+1/15W+1/15W = 0,2 a z teho pak P (převrácená hodnota) = celkem spotřeba jen 5W 8-) Z teho 20% je světlo a 80% teplo :D , no bóže :lol: (Aj víc bych přivítal na chladnou dílnu nejen v zimě ;-) ) Vzhledem k řádově kW výkonům výroby (a ještě jen ze Slunce - večer to nesvítí ;-) a tedy zadarmo 8-) ) je to prd :D

Doplněno - vlastně ani né 3x15W neb 500V/3= cca 166V na žárovku, čili je na nich podpětí a tak proto jen žhnou slabě, tedy tipuju do 10W/žárovku tedy od oka 3W celkem :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Kolísající výkon panelu

Příspěvek od Mex »

Ale to je přece jedno.
Už jsem to psal dřív. Cituji:
Ty žárovky jsou docela šikovná indikace, že panely dávají.
Ale jako ochrana proti přepětí to podle mě moc fungovat nebude.


Takže jako indikace OK.
Jako ochrana podle mě k ničemu.
Jako likvidátor drobného výkonu lehce kontraproduktivní.

Tedy aspoň tak to vidím já.
Pokud to ale Tobě vyhovuje, tak super. Proto sis to tam dal, aby se Ti to líbilo a bavilo Tě to.
Odpovědět

Zpět na „Panely“