Resulfátor baterie

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

Zdravím příznivce olova.

jakej máte názor na desulfátory jako tady ty:

https://www.aliexpress.com/item/3246877 ... ry_from%3A

nebo tento:

https://www.aliexpress.com/item/3229556 ... ry_from%3A

A vůbec na oživení olovnaté bateky?
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od josse »

Cmrnda píše:Zdravím příznivce olova.

jakej máte názor na desulfátory jako tady ty:

https://www.aliexpress.com/item/3246877 ... ry_from%3A

nebo tento:

https://www.aliexpress.com/item/3229556 ... ry_from%3A

A vůbec na oživení olovnaté bateky?
Tenký dlouhý dráty, to nemůže fungovat. Opravdová desulfatace musí mít "pořádný" proud, blížící se alespoň zdánlivě 1C.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

https://wiki.mypower.cz/desulfator

dá se desulfovat hodně,

základ aby tekl proud jsou co nejmenší indukčnost smyčky tzn nejlépe ihned na svorky článku a tlustej drát - používám 6mm2 kvůli robustnosti.
mám hodně zkušeností. jde desulfovat ledasco, ale musíš splnit základní věci. proud, frekvence, napětí kvalita článku( bez mezideskového zkratu, bez rozpadu desek)
jen ta desulfatace trvá... a trvá
Panely vsude.
Baterka volovo
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

Vypadá to slaběji, to co se prodává. Možná to posílím abych to nemusel stavět celý podle toho schématu, myslel jsem že to připnu ke každý baterce zvlášť a na furt.
No uvidím, dlouho to trvá, píšou až 6 měsíců.

Jinak jsem si postavil klasickou triakovou nabíječku bez trafa, jestli to někdo nezná z provozu, tak je to "kus síly". Schéma není pro jednoduchost potřeba, do série s triakovým regulátorem se vloží kondenzátor, v mém případě 40/80uF 450V, a usměrní můstkem. Silné drnčení jističů napoví že nabíječka funguje. Už jsem nabíjel několikrát, ale nějak se stav udržení náboje baterky nekoná, nelepší se.
Ještě zkusím přiřadit tlumiívku ze zářivky, mám ale obavy že baterka která je ještě trochu schopná už po té nebude. :cry: O triaku na 1200V mám také pochyby.
Jenom pro zajímavost a test... :D
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

Odborníku, na tyhle pokusy se vybodni, ztráta času. postav matejuv desulfator, činskou sracku nekupuj vždyt jen ty 4 toroidy jsou dražší než tamten výrobek. matějův desulfátor umí cca 20 A pulzy frekvencí mezi 4,3 - 6 kHz, jestli tušíš jak funguje desulfatace pevných krystalů soli PBSO4 tak je to jen a jen bud chemicky, což sem nikdy nezkoušel, ale pak je to právě vysokofrekvenčně.

ono to není jen o tom že 20 A se ti muže zdat moc, je to o tom že je vlastně nutné vynaložit hafo energie na to abys přepoloval ty krystaly soli. pokud máš jen slabej sráč, nepomůže chcíplý baterce bez kapacity.

já mám matejovy desulf. 4 kusy a rozhodně je neprovozuju celý rok. velkou desulfataci jsem dělal před 2 rokama, ted už není potřeba. baterky měly hustotu 1,24 az 1,26 a vytáhly se desulfatací až k 1,29 až 1,30.

jo a baterky maj 750 Ah nominálních

Jestli chceš dělat jiné pokusy dělej ale desulfátor za 1000 kč postavený na 12V baterku je 100 x lepčí než navrhnutý za 350 kč o jehož funkci pochybuji.

Ale dlej si co chceš..

je to fakt marný...
Panely vsude.
Baterka volovo
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od pibi »

Je možno použít Matějův desulfátor na staré gelovky 17Ah, neublíží jim? Používám je na zálohu systému 12/24V, všechny vymontované z UPS APC, neprošly self testem + na zimu paralelně připojuji i mokrou ze zahradního traktoru. Provozuji trvale na 13,2V, krmené 2 x Orionem 48/12. Kdybych jednou ročně každou odpojil, připojil na nabíječku + desulfátor a nechal den nabíjet na vyšší napětí?
PXL_20231112_034424313.jpg
PXL_20231112_034424313.jpg (541.8 KiB) Zobrazeno 894 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od brumlaj »

Cmrnda píše: čtv úno 15, 2024 12:13 am..... Už jsem nabíjel několikrát, ale nějak se stav udržení náboje baterky nekoná, nelepší se .......
Nečteš/nechápeš psané (Vítkem odkazované) tak se nediv, že nejsi uspokojen. Jasně se tam píše, že pokud má akumulátor svod/zkrat elektrod, tak je akumulátor určen jaksi ke šrotu. To že desulfuješ zbytek článků které nejsou ve svodu/zkratu Ti je k ničemu. Nebo vyřaď/poctivě překlemuj vadné články.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: sob úno 17, 2024 6:25 pm ... Nečteš/nechápeš psané ...
Já sem taky ale něco napsal, to si zjevmě asi nečel Ty. A nebo si nic z toho nepochopil. :lol:
Z toho co jsem uváděl, ten triak je schopen vyprodukovat jak dostatečně silný puls, tak i řadu frekvencí které působí svým spínáním. Působnost bude max.kolem 1,5kHz. Jinak víš jak vypadaly první československé stmívače? Odrušovací cívka měla průměr 6cm, aby se vešla do KR 68 (umístění pod vypínač). Dneska se na to akorát prdí.

Kdyby byl vadný članek, tj.zkratovaný, tak baterky budou mít menší napětí, a to nemají, ale kapacitu mají malou. Jinak moderní nabíječky mají již v sobě z principu řízení nabíjení jakési složení kmitů které by mohly udělat u olova své a jiným baterkám neuškodit.

Nejsem chemik, ale určitě bude hrát roli teplota elektrolytu, tak i frekvence pulzů, a hlavně silnými pulzy můžeš baterku zničit. Stačí porouchaný MPPT nabíječ.... (vyzkoušeno)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od josse »


Cmrnda píše:
brumlaj píše: sob úno 17, 2024 6:25 pm ... Nečteš/nechápeš psané ...
Já sem taky ale něco napsal, to si zjevmě asi nečel Ty. A nebo si nic z toho nepochopil. Obrázek
Z toho co jsem uváděl, ten triak je schopen vyprodukovat jak dostatečně silný puls, tak i řadu frekvencí které působí svým spínáním. Působnost bude max.kolem 1,5kHz. (vyzkoušeno)
Zkoušet to triakem je ztráta času. Stejně jako je ztráta času dlouhé tenké dráty k desulfátoru.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od brumlaj »

Cmrnda píše: sob úno 17, 2024 9:53 pm .... Já sem taky ale něco napsal, to si zjevmě asi nečel Ty. A nebo si nic z toho nepochopil. :lol: .......
Naopak pochopil jsem přesně co jsi napsal.
Cmrnda píše: čtv úno 15, 2024 12:13 am ........ Už jsem nabíjel několikrát, ale nějak se stav udržení náboje baterky nekoná, nelepší se..........
Asi jsi napsal něco jiného než jsi napsat chtěl? Že mne nevarovalo na koho reaguji.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: ned úno 18, 2024 9:53 am
Cmrnda píše: čtv úno 15, 2024 12:13 am ........ Už jsem nabíjel několikrát, ale nějak se stav udržení náboje baterky nekoná, nelepší se..........
Asi jsi napsal něco jiného než jsi napsat chtěl? Že mne nevarovalo na koho reaguji.
To sem ale vztahoval k nabíjení tím tyristorem. Když budeme slovíčkařit, tak sem měl napsat: Už jsem nabíjel tyristorovou nabíječkou několikrát, ale nějak se stav ....
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

U gelovek nevim jak je vyzkouseno zpetne rekombinovani. Ja s temito baterkami nemam zkusenost.
Co je ale jiste je to ze je baterky nutne drzet nad aspon 13.5 V pri desulfataci a to na hodne dlouho.

Ja mel desulfator na nekolik mesicu na olovene autobaterii pred cca 15 lety a z 4 Ah jdem ji vytahnul na 40 Ah z nominalnich 44.
Napeti jsem drzel 14.4. v teplota 25 stupnu. Dolival sem destilku.

U trakcnich wet pzs clanku jsem to mel napojene na svorky baterie pres svorniky a draty 6 mm2
Mozna prilozim foto. Co si pamatuju tak desulfatace jela kdyz bylo napeti baterky vyssi nez 52 V cili cca 13 V na 12 V blok.
Protoze ale mam panelu trochu vic nemam problem udrzet napeti nad 54 V celou dobu dne. Tzn jel mi cca 50 procent casu v roce. Tipuju 150 dnu vkuse. Ver nebo ne desulfatace opravdu funguje. Jen to proste chvili trva...

Jak to je ale u jinych typu baterii na bazi olova a lyseliny sirove nevim. Agm vubec nevim a gelovky taky nevim jak se chovaj pri vybiti. Tusim ale ze tim ze jsou konstrukce jake jsou tak prave proto nejde desulfatace pouzivat tak dobre jako u klasickych zaplacenych.


Je tady nekdo napr vim ze Josef51 s tim jsme resili hodne baterii a desulfatace... Kdo ma v elektrarne poradny volovo a kdp delal desulfataci? Abysme cmrndovi pomohli neb je evidentne v pasti

Ahoj V.
IMG_20220217_150018.jpg
IMG_20220217_150018.jpg (425.29 KiB) Zobrazeno 716 x
20211216_200640.jpg
20211216_200640.jpg (735.01 KiB) Zobrazeno 716 x
Panely vsude.
Baterka volovo
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od brumlaj »

Nepomůžeme mu Vítku, problém s malou kapacitou sice asi má, ale důležité je, že jemu baterie nedrží náboj. Toto ještě nedementoval. A to je vysokým svodem nebo až zkratem mezi elektrodami. A toto desulfátor nevyřeší. Aspoň takovou zkušenost mám já. A protože to psal i Filip s Matějem na wiki, tak to ani neřeším. (logicky pokud jsou mezielektrodové prostory zasypané PbSO4 tak při odstranění/přemístění SO4 jinam se prostě vlásečnicově zkratují olovem natvrdo).
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

Ano brumlaji.

Je nutne spravne definovat trvaly svod nebo castecny zkrat a zasulfovanou baterku.

Tam kde uz je rozpad elektrod a blaticko slouzi jako polovodivy zkrat tak nepomuze ani svecena voda.
Z nejakeho duvodu byly vyrazeny inteligenci UPS a autor se snazi za kazdou cenu je udrzet pri zivote.

Ahoj Vita
Panely vsude.
Baterka volovo
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

Áha! :lol:
Je nutné jednoznačně definovat o co vlastně vůbec jde.
Zkusim vzít sekeru, pořádně se rozmáchnu ... A prásk!!! Zjistím jestli je v baterce blátíčko nebo zasířený desky. :lol:
Děkuji za fotky a návody správným směrem.
Naschledanou .... 8-)

Jinak vždy když se baterka zničila, mám poznání toho, že se vypařil elektrolyt.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

Cmrnda píše: ned úno 18, 2024 10:55 pm Áha! :lol:
Je nutné jednoznačně definovat o co vlastně vůbec jde.
Zkusim vzít sekeru, pořádně se rozmáchnu ... A prásk!!! Zjistím jestli je v baterce blátíčko nebo zasířený desky. :lol:
Děkuji za fotky a návody správným směrem.
Naschledanou .... 8-)

Jinak vždy když se baterka zničila, mám poznání toho, že se vypařil elektrolyt.
Zdar, pokud se snažíš oživit baterku bez elektrolytu jakoukoliv metodou tak to je blbost.
bohužel u gel nebo agm to jse blbě poznat a navíc bývají uzavřené. takže nemáš kontrolu nad tím co se děje uvnitř.

takže na ty suchý určitě sekerou nic nezkazíš, a ty s elektrolytem vezmi preventivně taky.

hlavně ale nepiš že volovo jsou baterky nahovno... když používáš šrot bez vody. pokud naopak šrot s vodou bez zkratu a bláta tak to zkusit můžeš ale neznám nikoho kdo by baterky z UPS uspěšně leta používal.

kup trakční volovo jak mam já a nebo třeba liion s poloviční kapacitou volova.

nemá cenu se agm a ups baterkama zabývat.

škoda času.
Panely vsude.
Baterka volovo
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

VITEK píše: pon úno 19, 2024 7:54 am hlavně ale nepiš že volovo jsou baterky nahovno...
Všechny baterky stojej za hovno.
Minulej měsíc mi někdo říkal, že se mi nedovolal. Zjistil sem proč. Baterka v telefnu se nafoukla, sama o sobě, telefon ve stálé pokojové teplotě a nehnutý. Jak se nafoukla, odmrštila kryt od telefonu a vypadla. Prstama sem tu baterku zezmáčkl tak, abych jí mohl vrátit zpět.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

tak si žádné baterky nekupuj a žij bez nich.

Hele bud pomoct chceš a nebo hledáš problémy tam kde nejsou.

prostě pokud chceš používat nějakou baterku musí bejt v cajku. pokud máš baterku napůl chcíplou můžeš ji dorazit v elektrárně nebo v mobilu, ale nemužes se divit že baterka nefunguje jak by měla.

ale tvrdit že baterky stojej všechny zahovno v tom případě to vytahni z kalkulačky, budíku, hodinek s vodotryskem, vyndat z mobilu, auta, z budíku na arytmii, a nebo taky z fotáku, a můžeš začít tahat prodlužovák k akuvrtaččce na kterou si nabastlíš usměrňovač, a tak bych mohl pokračovat.

Je evidentní že vlastně nevíš co chceš.
Jaktože mě funguje olovo a jaktože ostatním fungue liion lifepo a jiná chemie. protože víme jak to má být a víme jak to používat a co od nich nechtít....

myslím že podle tvých pesimistických výlevů stejně nevíš co chceš, možná potřebuješ jen plkat a kázat že je vše nahovno.

Tady jsem ti poradil co máš dělat a mě budeš vysvětlovat že ti bouchla baterka v mobilu atd? zde končím, autorovi jsem poradil dost-.

Měj se V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

[quote=VITEK post_id=34140 time=1708349792 user_id=58

prostě pokud chceš používat nějakou baterku musí bejt v cajku. pokud máš baterku napůl chcíplou můžeš ji dorazit v elektrárně nebo v mobilu, ale nemužes se divit že baterka nefunguje jak by měla.

Je evidentní že vlastně nevíš co chceš.
[/quote]

:lol: :lol: :lol:
No právě, to nevím jestli je baterka v cajku ... Já vím že Ty to víš, o tom nemám sebemenších pochyb.
Já vím co chci, aby se vyráběly kvalitní baterky, mj. jistě že to jde, ale výrobcům se nechce. ;)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od VITEK »

Ja nevim zda tvoje baterka je ok. Napsal sem co si myslim a co mam vyzkoušené.nic vic. Zatlac na vyrobce at vyrabi produkty v lepší kvalite treba ti odepisou.
Prijdes s prosbou a este nam pomalu vynadas...
Zde jsem sve myslenky napsal tudiz koncim V.
Panely vsude.
Baterka volovo
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Resulfátor baterie

Příspěvek od Cmrnda »

VITEK píše: pon úno 19, 2024 4:50 pm Zatlac na vyrobce at vyrabi produkty v lepší kvalite treba ti odepisou.
Dotace by chtěly, ty firmy, šmejdi. :| :| :|
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Baterie“