Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Zdravím fórum,
mám FVE se dvěma stringy (3,22 a 5,98 kWp) a s bateriovým úložištěm (10kWh). Střídač (Solax) a bojler TUV jsou v různých místnostech a není možné natáhnout zvlášť kabel a zásuvku 220V. Bojler původně neměl elektrický ohřev, ale kombinovaný solární ohřev solárním kolektorem s možností dohřevu kondenzačním plynovým kotlem. Po tom umělém navyšování ceny energií (hlavně plynu) a po zprovoznění FVE jsem provedl upgrade bojleru a byl přidán el. ohřev 2,2 kW. Zásuvka 220V pro bojler byla přidána do již stávajícího rozvodu. Tedy el. ohřev bojleru TUV z energie vyrobené FVE bude nutné řešit dálkově. Střídač si s tím sice umí poradit, ale jen za předpokladu, že budu mít povolen přetok do distribuční sítě, ale EG-d mě stále odmítá připojit z důvodů nevyhovující kapacity sítě.

V letních období tato regulace není třeba, protože FVE elektrárna a solární kolektory při slunečném dni vyrobí el. energii a ohřeje TUV pro celý barák. Horší je to ale v zimním období, kde už to taková hitparáda není a při zlodějských distribučních cenách el. energie se mi začíná vyplácet ohřev plynem. Takže bych ohřev TUV el. energií omezil jen na období, kdy FVE bude dodávat dostatečný výkon pro ohřev TUV, páč ani ten plyn není zrovna levný (to jsou zase jiní zloději).

Moje představa je, že bych umístil na kabel od panelů FVE ze střechy, které vedou do střídače něco jako hallův snímač s vyhodnocením tak, že jakmile budou stringy dodávat dostatečný výkon pro ohřev TUV, tato informace se přenese dálkově de vedlejší místnosti k zásuvce bojleru 220V, která se sepne a pustí do bojleru 220V pro ohřev TUV. Klesne-li výkon panelů, el. napájení bojleru TUV se vypne (ohřev kondenzačním plynovým kotlem má svoji nastavenou automatiku ohřevu).

Dotaz zní: Má tu někdo zkušenosti a znalosti, co by se z cenově dostupných el. prvků dalo použít pro sestavení funkční automatiky a jak ji seřídit?
Děkuji za každou rozumnou radu.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Momo »

Já tohle programuju, ale nemám SOLAX, tak tady nevím, jestli je tam možnost nějaké logiky, relé, stykačů a podobně.
Jestli je z toho možné vytáhnout SOC a výkon a řídit podle toho.

Taky mám kombinovaný bojler: teplo z kondenzačního kotle + elektro. Pokud nevyhřeju bojler během dne elektrikou ze solárů, tak ho dohřeju AŽ K VEČERU plynem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od pibi »

Nemyslím, že snímat jen výkon z panelů je dostačující pro řízení ohřevu. Když je akumulátor nabitý a není odběr, tak regulátor z panelů skoro nic nebere, i když by mohly výkon dodávat. Je velká šance, že když k nabití akumulátorů dojde, tak už bude ohřev zapnutý a ten výkon si vezme, ale asi ne vždy. Při střídajících se mracích a sluníčku by to asi nemuselo fungovat správně. Sám přemýšlím o podmínkách pro ohřev a zatím to vidím na kombinaci dostatečného SoC a napětí na DC sběrně.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Momo »

pibi píše: pon úno 26, 2024 4:49 pm Nemyslím, že snímat jen výkon z panelů je dostačující pro řízení ohřevu. Když je akumulátor nabitý a není odběr, tak regulátor z panelů skoro nic nebere, i když by mohly výkon dodávat. Je velká šance, že když k nabití akumulátorů dojde, tak už bude ohřev zapnutý a ten výkon si vezme, ale asi ne vždy. Při střídajících se mracích a sluníčku by to asi nemuselo fungovat správně. Sám přemýšlím o podmínkách pro ohřev a zatím to vidím na kombinaci dostatečného SoC a napětí na DC sběrně.
Pak to nastavit podle SOC. Třeba start nahřívání bojleru na 95 % SOC a vypnutí při 85 % SOC. A bude to trochu cyklovat baterku. Ale celková regulace jednoduchá.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
mobilik
Příspěvky: 920
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od mobilik »

Toto by ti mohlo pomôcť.
Mimochodom mám to na predaj za polovicu ceny, bolo to používané asi dva mesiace, potom sa menil systém.
Mám k tomu aj ssr napájací zdroj...

https://praktis.sk/index.php/102399/nor ... qEQAvD_BwE
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Mex »

Solax umí komunikovat Modbusem, je celkem slušně zdokumentovaný. Buď po WiFi, Ethernetu nebo RS485.
Tak si na to přípoj nějakou desku (třeba RaspberryPi) s Home Assistentem nebo jiným systémem pro domácí automatizaci. Pokud si to tedy nechceš programovat sám.
Tam budeš mít k dispozici veškeré informace. Napětí a proud z panelů, nabití baterky, zátěž domu atd. Takže z toho můžeš opravdu kvalifikovaně rozhodnout, jestli je správný čas pustit nahřívání bojleru.

Spínání bojleru pak nějakou WiFi krabičkou Sonoff nebo Tuya, je toho plný Aliexpress.
Elw
Příspěvky: 1
Registrován: čtv úno 15, 2024 1:58 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Elw »

Já bych na to šel analogově.

existuje teploměr, který má spínací relé. Konkrétně tento: https://obchod.teploty.info/wifi-termostat/ lze k němu připojit mnoho teplotních čidel, takže tím získáte mnoho údajů pokud připojíte mnoho čidel, ale duležité je to jedno relé.
Dal bych čidlo na větrák chlazení solaxu, pokud je pasiv, tak na místo kde hřeje když pracuje, nebo na kterékoli misto co se v sytému zahřívá, když dodává energii z FV do domovní sítě. Podle zjištěných teplot(kdy přepne spotřeba domu na FV) bych v rozhraní teploměru nastavil sepnutí relé (pozor jen 10A a nedělal bych to napřímo), které by seplo stýkač asi za 100kč na boiler. Tím lze dle me docílit požadovaného efektu a jako bonus máte měření XX teplot s grafem a celkovým přehledem. Celé asi za 2500Kč.

Můj teploměr zde, mám 4 relé. Výstup je z browseru, ale umí to i android a snad i jabko. Přes browser lze ale ovladat cokoli, takže je jedno co to je:)
https://drive.google.com/file/d/13qFOzx ... sp=sharing
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Kodl69 »

tohle ("analog" s digitálnímí čidly a wifi je fakt bastard) si nedokážu představit donutit k rozumné funkci jak v létě, tak v chladnu. Správná cesta je zeptat se měniče a pak s těmi daty nějak naložit, ono to není tak triviální úloha, jak se na první pohled zdá. HA (+node red addon?) je v tomhle celkem rozumně konfigurovatelnej, krabička výše inzerovaná Mobilikem snad má aspoň základní funkčnost.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od kamils »

Pokud se jedná o Solax X3 G4, tak ten má relé pro ovládání externích spotřebičů při nadbytku FVE. https://gbc-solino.cz/blog-cs/adapter-b ... -cerpadla/
Chce se to podívat do menu jestli podmínky sepnutí relé se dají nakombinovat podle potřeb. Adapter box je pravděpodobně jen oddělovací relé, aby ochranili měnič. Asi by šel nahraditjednoduchým obvodem s relé a tranzistorem (otestovat kontakty měniče při sepnutí).
solax.PNG
solax.PNG (51.83 KiB) Zobrazeno 1183 x
Případně koupit adapter box, stojí cca do 1000.-. https://www.obchod-vtp.cz/solax-adapter ... y8QAvD_BwE
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od xmasin »

Solax teď představil nějaké chytřejší řešení https://gbc-solino.cz/novinky-cs/solax- ... a-maximum/, osobně bych ale použil nezávislé řešení, takže nějaké PLC typu Loxone, případně Home Assitant na Rpi.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Excelent »

kamils píše: úte úno 27, 2024 8:52 am Pokud se jedná o Solax X3 G4, tak ten má relé pro ovládání externích spotřebičů při nadbytku FVE
Adapter box jde nahradit relátkem a stykačem, nějakou dobu jsem to tak měl také a nebyl problém, samozřejmě na vlastní nebezpečí ;)
Tady na foru se to např. zde řešilo https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=663
Bohužel tam budou trochu limitující ty zakázané přetoky u tazatele.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Mex »

xmasin píše: úte úno 27, 2024 10:43 am Solax teď představil nějaké chytřejší řešení https://gbc-solino.cz/novinky-cs/solax- ... a-maximum/, osobně bych ale použil nezávislé řešení, takže nějaké PLC typu Loxone, případně Home Assitant na Rpi.
Jen poznámka k tomu Solax Datahub.
Oslovila mě jedna firma, že by to chtěla použít pro ovládání skupiny měničů ve spolupráci s dispečerským řízením. Což by zdánlivě ten produkt měl umět.
Tak jsem se tím chvíli zabýval, ale dopadlo to špatně.
Má to strašných omezení, navíc často dost nelogických. Některé inzerované věci v tom buď nefungují vůbec, nebo jenom v nějaké omezené podobě.

Měl jsem to rozdělané. Uvnitř je docela mocná deska s procesorem ARM, takže výpočetní kapacity to má hodně. Ale ten firmware je (minimálně zatím) hodně nedovařený.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Děkuji za zajímavé příspěvky pro možné řešení problému.

Pro doplňující informaci uvádím, že střídač je Solax X3-Hybrid-12.0. Nechal jsem tam dát výkonnější, jednak protože jsem plánoval rozšíření počtu panelů v případě, že EG-d povolí prodej přetoků, abych v letních měsících něco vydělal na zimní provoz a za druhé aby při plném výkonu nejel střídač na doraz.
Instalační firma FVE mi nabídla řešení regulátorem NORD Power Genius 3000 za cca 18 tis. Kč + bezdrátová sestava od střídače k bojleru za cca 6 tis. Kč, čímž si ale nejsem jistý návratností této investice, proto hledám dostupné levnější řešení.

Řešení Solax adapter Boxem vypadá slibně, jenom mi stále chybí dálkový přenos k zásuvce 220V, protože bojler není u střídače a jak jsem uvedl nelze přivést k bojleru zvlášť silový nebo datový kabel.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od kamils »

Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Excelent »

Pokud jste trochu IT poučený, tak bych šel do Home Assistentu a nějakého wifi řízeného spínače nebo spínané zásuvky.

HA je zdarma, včetně Grafany (prostřední pro tvorbu grafů) a databází.
Solax je v HA podporovaný a komunita velká.
Ze Solaxu do HA jde načíst cca 200 různých údajů a spousta z nich se dá nastavovat z HA zpět do Solaxu.
Pokud budete mít podporovaný wifi dongle tak nemusíte ani řešit externí převodník na RS485 a integrace je jednoduchá.
Pak podporovanou wifi spínací zásuvku nebo relé, HA má integraci pro hodně výrobců a určitě něco vyberete za pár stovek.
Jde to vyzkoušet i v nějakém virtuálu a pak se případně rozhodnout o dedikovaném stroji pro nonstop provoz s malou spotřebou.
Vymyslet logiku spínání bez přetoků bude trochu zapeklité, ale výhoda HA je, že si tam udělate vše podle svých představ.
Výrazný náklad asi bude jen čas na studium :D :D

Pokud by to bylo jen na spínání toho bojleru, tak je to trochu s kanonem na vrabce, ale třeba toho časem využijete více ;)
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od xmasin »

Mám u kolegy instalaci HA na Odroidu a k tomu wifi relé Shelly a chodí to bez problémů, jen střídač nemá Solax, ale Deye a ten má integraci do HA taky a funguje bez problémů.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Excelent píše: stř úno 28, 2024 8:19 pm Pokud jste trochu IT poučený, tak bych šel do Home Assistentu a nějakého wifi řízeného spínače nebo spínané zásuvky.

HA je zdarma, včetně Grafany (prostřední pro tvorbu grafů) a databází.
Solax je v HA podporovaný a komunita velká.
Ze Solaxu do HA jde načíst cca 200 různých údajů a spousta z nich se dá nastavovat z HA zpět do Solaxu.
Pokud budete mít podporovaný wifi dongle tak nemusíte ani řešit externí převodník na RS485 a integrace je jednoduchá.
Pak podporovanou wifi spínací zásuvku nebo relé, HA má integraci pro hodně výrobců a určitě něco vyberete za pár stovek.
Jde to vyzkoušet i v nějakém virtuálu a pak se případně rozhodnout o dedikovaném stroji pro nonstop provoz s malou spotřebou.
Vymyslet logiku spínání bez přetoků bude trochu zapeklité, ale výhoda HA je, že si tam udělate vše podle svých představ.
Výrazný náklad asi bude jen čas na studium :D :D

Pokud by to bylo jen na spínání toho bojleru, tak je to trochu s kanonem na vrabce, ale třeba toho časem využijete více ;)
Díky za info, na WIFI zásuvky jsem se už díval, jenže jsem postrádal něco, co bude tuto zásuvku ovládat.
Navrhované řešení by mohlo být user friendly a snad ne moc drahé, ale nejsem žádný IT odborník, spíše drobný amatér a toto řešení už vyžaduje nějakého zdatného, minimálně znalého aiťáka.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

pibi píše: pon úno 26, 2024 4:49 pm Nemyslím, že snímat jen výkon z panelů je dostačující pro řízení ohřevu. Když je akumulátor nabitý a není odběr, tak regulátor z panelů skoro nic nebere, i když by mohly výkon dodávat. Je velká šance, že když k nabití akumulátorů dojde, tak už bude ohřev zapnutý a ten výkon si vezme, ale asi ne vždy. Při střídajících se mracích a sluníčku by to asi nemuselo fungovat správně. Sám přemýšlím o podmínkách pro ohřev a zatím to vidím na kombinaci dostatečného SoC a napětí na DC sběrně.
V zimě se mi ještě nestalo, že by byl akumulátor nabitý. Bojler mám zapojen přes denní spínací hodiny do zásuvky a je tedy přes nastavenou aktivní sluneční dobu nahříván z FVE a tedy pokud je zataženo, tak bohužel ze sítě, takže bojler spolehlivě vyžere skoro vše, co FVE vyrobí, takže na baterii moc nezbude. Přes noc to jede na plyn, ale přes den když je zataženo, tak pokud to nepřepnu ručně, tak se bojler nahřívá ze sítě a to je ranec.
A to je důvod, proč bych chtěl nějakou rozumnou funkční automatiku, která to bude dělat za mě, páč nejsem doma, abych to přepínal ručně (jedině tchýně a ta není user friendly).
Kall
Příspěvky: 18
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Kall »

Do doby, než mi instalační firma zprovoznila system a řízení přetoků a CEZ vymenil elektroměr, jsem to řídil po telefonu.
wifi zásuvka TAPO doufám že to neberete jako reklamu.
Jakmile měly baterky SOC 80 % zapínal jsem boiler, teplé vody bylo přes léto dost.
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Cmrnda »

alto píše: čtv úno 29, 2024 12:19 pm Přes noc to jede na plyn, ale přes den když je zataženo, tak pokud to nepřepnu ručně, tak se bojler nahřívá ze sítě a to je ranec.
A to je důvod, proč bych chtěl nějakou rozumnou funkční automatiku, která to bude dělat za mě, páč nejsem doma, abych to přepínal ručně (jedině tchýně a ta není user friendly).
Zase s tím boilerem... Jasně že musíš mít nastavená privilegia pro zatížení FVE. Jasně že podle výkonu FVE.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od eduard22 »

alto píše: čtv úno 29, 2024 12:00 pm.....
Díky za info, na WIFI zásuvky jsem se už díval, jenže jsem postrádal něco, co bude tuto zásuvku ovládat.
Navrhované řešení by mohlo být user friendly a snad ne moc drahé, ale nejsem žádný IT odborník, spíše drobný amatér a toto řešení už vyžaduje nějakého zdatného, minimálně znalého aiťáka.
Ale prd! Já su jen blbé strojař momentálně blbé řidič a řídím vytěžování nejen do bojleru taky Wi-Fi zásuvkami TAPO 8-) , kde ji programuješ jednoduše v mobilu (scheduling - časování) a apka je v češtině.

Nic složitýho. :D Jen bacha - je i jen 10A lepší je na bojler raději 16A jen o prd dražší :lol:

Když koupíš i Wi-Fimodem TAPO , umí to sledovat vzdáleně a řídit programově např. topení dle teploty a vlhkosti v bytě :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Excelent »

Podle mně je největší problém, že nemůžete zapnout přetoky do sítě.
Nenapadá mě řešení, jak pak automaticky zjistit, že máte dost výkonu na panelech i pro ohřev bojleru.
Ani ten váš původní nápad s měřením výkonu na kabelu od panelů nebude fungovat, protože se bude výkon z panelů přizpůsobovat spotřebě domu, aby nevznikl přetok.
Ani si nejsem moc jistý, že by to šlo nějak rozchodit bez přetoků i s tím NORD Power Genius 3000.

Asi blbost, ale možná by šlo zkusit zapnout bojler a zjišťovat jestli se začne sosat z DS.
Pokud ano, tak ho vypnout.
A pokud se nebude sosat z DS, tak ho nechat zapnutý.
Řešit to v intervalech, aby spínací prvek nespínal moc často při každém mráčku.
Ale k tomu je potřeba nějaká úroveň automatizace, což mě bohužel zase vrací k HA.
Je to dost kostrbaté řešení.

Já než měl povolené přetoky, tak jsem to spínal ručně přes mobil a wifi spínač.
Ale mám bojler s 2 spirálama, takže jednu jsem nechal na nízky tarif a drubou pouštěl podle pohledu z okna při slunci :D
Ale byla to otrava.
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od kamils »

Excelent píše: čtv úno 29, 2024 9:02 pm Nenapadá mě řešení, jak pak automaticky zjistit, že máte dost výkonu na panelech i pro ohřev bojleru.
Ani ten váš původní nápad s měřením výkonu na kabelu od panelů nebude fungovat, protože se bude výkon z panelů přizpůsobovat spotřebě domu, aby nevznikl přetok.
Myslím si, že by to nemuselo být příliš složité, pokud jde nakonfigurovat relé v měniči podle výkonu z panelů.
- ráno - baterie vybitá, nízký výkon FVE
- dopoledne - baterie se nabíjí, výkon FVE teče do baterie a pokud překročí 3kW (příkon boileru 2,2kW + rezerva 0,8kW) -> zapnutí boileru
- pokud klesne výkon FVE pod 3kW -> vypnutí boileru
- než se nabije baterie, měl by být boiler nahřátý (200l vody trvá ohřát z 10 na 55C cca 5h)
Pokud by šly podmínky výkonu zkombinovat s SOC baterie, zajistilo by to lepší funkci, ale záleží na možnostech.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Excelent »

kamils píše: čtv úno 29, 2024 9:50 pm Myslím si, že by to nemuselo být příliš složité, pokud jde nakonfigurovat relé v měniči podle výkonu z panelů.
- ráno - baterie vybitá, nízký výkon FVE
- dopoledne - baterie se nabíjí, výkon FVE teče do baterie a pokud překročí 3kW (příkon boileru 2,2kW + rezerva 0,8kW) -> zapnutí boileru
- pokud klesne výkon FVE pod 3kW -> vypnutí boileru
- než se nabije baterie, měl by být boiler nahřátý (200l vody trvá ohřát z 10 na 55C cca 5h)
Pokud by šly podmínky výkonu zkombinovat s SOC baterie, zajistilo by to lepší funkci, ale záleží na možnostech.
To bohužel vnitřní logika Dry kontaktu Solaxu neumožňuje viz manuál.
Zapnutí jen podle přetoků.
Přílohy
Dry kontakt.JPG
Dry kontakt.JPG (38.38 KiB) Zobrazeno 711 x
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od kamils »

Tím asi končí jednoduchá řešení.
Trochu krkolomná varianta by mohla být podle stavu baterie. Zapnout relé když SOC baterie je více než XX a pokud klesne pod, tak se rozepne (Thresholds off Battery Soc). Thresholds off Battery Soc
Nevýhodou je, že dokud se nenabije baterie na XX, nebude se ohřívat boiler.
Analogové řešení postavené na hallovém snímači je taky nic moc, snad pokud by byl umístěn na přívodu k baterií.
Pak už zbývají digitální řešení a zajímavou variantou by mohlo být LK4 Tinycontrol.
Má to RS485 rozhraní a podporu Modbus protokolu. Po připojení k měniči si bude v intervalech načítat všechny potřebné parametry např. výkon FVE, SOC baterie a případně další a na základě definovaných podmínek spínat relé. Možná by šla ovládat i wifi zásuvka a pak by odpadl i přenos signálu relé.
Podle manuálu vypadá nastaveni user friendly (ale to je vždycky). Nějaká komunita je i tady a vypadá to zvládnutelně i pro drobného amatéra.
Souhlasím s Excelentem, že pokud není možný přetok, tak asi ani NORD Power Genius 3000 nepůjde uspokojivě nastavit.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“