Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Kostěj »

Modifikoval bych Kybosův vytěžovač (mypower.cz) na vyšší napětí baterie Solaxu. K tomu jednoduché mechanické spínací hodiny na dohřev večer, pokud by neohřál Kybos. Do 1000Kč bych se vešel s přehledem. Ale pokud je neřešitelný problém dotáhnout kabel od střídače k bojleru, obtížně se radí.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Kall píše: čtv úno 29, 2024 6:50 pm Do doby, než mi instalační firma zprovoznila system a řízení přetoků a CEZ vymenil elektroměr, jsem to řídil po telefonu.
wifi zásuvka TAPO doufám že to neberete jako reklamu.
Jakmile měly baterky SOC 80 % zapínal jsem boiler, teplé vody bylo přes léto dost.
I toto je řešení, kterému bych se ale rád vyhnul, protože budu nucen pořád na telefonu sledovat výkony FVE.

Ještě mě zaujala varianta řízení snímačem slunečního záření (tzv. sluneční automatika, kterou mám na markýzové pergole, kdy jakmile sluneční záření dosáhne nastavené intenzity, markýza se automaticky vysune, jakmile klesne pod hodnotu, markýza se zasune), které dává dostatečnou informaci nezávisle na stavu střídače a zda mám nebo nemám povoleny přetoky. Prostě je-li intenzita slunečního záření dostatečná, dá se předpokládat, že panely budou dodávat dostatečný výkon do střídače a když tato informace zapne bojler do sítě, tak jeho zvýšený odběr baráku bude již vykrývat střídač FVE. Jakmile sluneční záření klesne na minimální nastavenou úroveň, el. napájení bojleru se vypne.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Kostěj píše: sob bře 02, 2024 7:16 pm Modifikoval bych Kybosův vytěžovač (mypower.cz) na vyšší napětí baterie Solaxu. K tomu jednoduché mechanické spínací hodiny na dohřev večer, pokud by neohřál Kybos. Do 1000Kč bych se vešel s přehledem. Ale pokud je neřešitelný problém dotáhnout kabel od střídače k bojleru, obtížně se radí.
Natažení kabelu není neřešitelný problém, nicméně obtížně řešitelný problém, kterému bych se taky rád vyhnul, pokud jsou jiné možnosti. Bohužel při stavbě RD jsme nepočítali, že budeme muset řešit problémy, jako že se najednou někdo rozhodne namastit si kapsu na energiích (tzv. burzy apod.).

Hospodářské okénko:
Dotace a burzy jsou největší pokřivení trhu, které kdy kdo vymyslel a je úsměvné, že ČR z peněz našich daňových poplatníků postavila jaderné elektrárny, které vyrábí za 30 hal./KWh a v konečném výsledku ji nám našim občanům prodává ta Habsburkská burza až za 9Kč/KWh. Další "úsměvná" zpráva je plán postavit další 4 bloky jaderné elektrárny z peněz našich daňových poplatníků a opět ne pro naše občany, ale pro ty smradlavé Habsburky, kteří se rozhodli odstavit své jaderné elektrárny. Jako by nestačilo, že jsme pořád protektorát Böhmen und Mähren, tak teď ještě lezeme do prdele Amíkům a kupujeme jejich předražený LNG plyn.

Politické okénko:
Historie nám ukázala, že všechny civilizace, založené jak na tvrdé totalitě, tak na přílišné demokracii, nakonec stejně dřív nebo později zaniknou.
Lubos77
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Lubos77 »

alto,
příště si odpusť hospodářské a politické okénko. Jestli jsi to nepochopil, tak ti moderátoři určitě rádi vysvětlí účel tohoto fóra. Teda pokud tu nějací vůbec jsou. Někdy mám pocit, že tu žádní nejsou.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od eduard22 »

alto píše: ned bře 03, 2024 12:23 am
Kall píše: čtv úno 29, 2024 6:50 pm Do doby, než mi instalační firma zprovoznila system a řízení přetoků a CEZ vymenil elektroměr, jsem to řídil po telefonu.
wifi zásuvka TAPO doufám že to neberete jako reklamu.
Jakmile měly baterky SOC 80 % zapínal jsem boiler, teplé vody bylo přes léto dost.
I toto je řešení, kterému bych se ale rád vyhnul, protože budu nucen pořád na telefonu sledovat výkony FVE.

Ještě mě zaujala varianta řízení snímačem slunečního záření (tzv. sluneční automatika, kterou mám na markýzové pergole, kdy jakmile sluneční záření dosáhne nastavené intenzity, markýza se automaticky vysune, jakmile klesne pod hodnotu, markýza se zasune), které dává dostatečnou informaci nezávisle na stavu střídače a zda mám nebo nemám povoleny přetoky. Prostě je-li intenzita slunečního záření dostatečná, dá se předpokládat, že panely budou dodávat dostatečný výkon do střídače a když tato informace zapne bojler do sítě, tak jeho zvýšený odběr baráku bude již vykrývat střídač FVE. Jakmile sluneční záření klesne na minimální nastavenou úroveň, el. napájení bojleru se vypne.
Ovládám bojler katy Tapo Wi-Fi zásuvkou (varianta na 16A!) a nečučím furt do mobilu 8-) Prostě jsem ju jednou naprogramoval vapce mobilu na typické časy jednak nevyššího výkonu (dle grafu z měniče mezi 11.-15.h) a nyní přes zimu, kdy je to horší (úhel slunečního svitu a tím slabší, i častěji hnusně) jsem podmínil časy a povoluji ohřevv jen v době NT pro jistotu (u mě 12:45-15).

I kdyby nesvítilo, nebo např s něžilo, ohřátou vodu prostě denně potřebuji! A tak je nahříváno vždy jen za času NT a budeli navíc něco z FVE, jen dobře. Nebudeli z FVE skoro nic ( i když sprvu použije přícuc energie měnič z aku a až při jistém vybití vypomůže z DS) , alespoň že v době NT (rozdíl VT/NT se už zase přeci jen trochu zvětšil u mě)

To s tím fotočlánkem jsem připravil už dávno, ale nedokončil, neb s Tapo zásuvkou mi časování ohřevu stačí 8-) Jen jednou za čas poopravím čas NT jak mi to e-on občas změní a o weejkendu jen deaktivuju začátek (ON) ve 12:45 a je tam předvolené ještě další ON ve 13:15. Konec je o weejekendu shodný a OFF mám tedy nastaveno na 15.h :-) Pak mám OFF ještě v 18h to pro sichr, kdyby zapl ohřev mimořádně ručně, tak kdybych to zapoměl ručně zase vypnout před nocí , samo to udělá v 18.h OFF :D (těch příkazů ON i OFF na časovou osu naflákáš klidně více v apce co je česky a snadné :D )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od eduard22 »

Lubos77 píše: ned bře 03, 2024 8:21 am alto,
příště si odpusť hospodářské a politické okénko. Jestli jsi to nepochopil, tak ti moderátoři určitě rádi vysvětlí účel tohoto fóra. Teda pokud tu nějací vůbec jsou. Někdy mám pocit, že tu žádní nejsou.
Alespoň že to označil jako (politickou) reklamu :D Já bych mu to tedy prominul za to 8-) I pro to (politická rozhodnutí) se mnozí pustili do FVE nebo alespoň do ohřevu (TUV) ze solárů! Ne? Možná by jinak tato diskuse, ba i web, jinak ani neexistovaly!? :-/ Takže vlastně existují "díky" politice ;) :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

eduard22 píše: ned bře 03, 2024 11:37 am
Kall píše: čtv úno 29, 2024 6:50 pm
Ovládám bojler katy Tapo Wi-Fi zásuvkou (varianta na 16A!) a nečučím furt do mobilu 8-) Prostě jsem ju jednou naprogramoval vapce mobilu na typické časy jednak nevyššího výkonu (dle grafu z měniče mezi 11.-15.h) a nyní přes zimu, kdy je to horší (úhel slunečního svitu a tím slabší, i častěji hnusně) jsem podmínil časy a povoluji ohřevv jen v době NT pro jistotu (u mě 12:45-15).

I kdyby nesvítilo, nebo např s něžilo, ohřátou vodu prostě denně potřebuji! A tak je nahříváno vždy jen za času NT a budeli navíc něco z FVE, jen dobře. Nebudeli z FVE skoro nic ( i když sprvu použije přícuc energie měnič z aku a až při jistém vybití vypomůže z DS) , alespoň že v době NT (rozdíl VT/NT se už zase přeci jen trochu zvětšil u mě)

To s tím fotočlánkem jsem připravil už dávno, ale nedokončil, neb s Tapo zásuvkou mi časování ohřevu stačí 8-) Jen jednou za čas poopravím čas NT jak mi to e-on občas změní a o weejkendu jen deaktivuju začátek (ON) ve 12:45 a je tam předvolené ještě další ON ve 13:15. Konec je o weejekendu shodný a OFF mám tedy nastaveno na 15.h :-) Pak mám OFF ještě v 18h to pro sichr, kdyby zapl ohřev mimořádně ručně, tak kdybych to zapoměl ručně zase vypnout před nocí , samo to udělá v 18.h OFF :D (těch příkazů ON i OFF na časovou osu naflákáš klidně více v apce co je česky a snadné :D )
Ano, to mám taky řešeno denními spínacími hodinami, ale když je zataženo, tak nepotřebuji ohřev bojleru z el. sítě předraženou energií, ale chtěl bych o něco levnějším plynem, protože el. termostat je nastaven tak, aby se ohřev spustil elektřinou o něco dříve než nastavená teplota vody plynového kotle. Ale když mi nějaká automatika nesepne zásuvku na 220V, pak se o něco později spustí ohřev TUV plynovým kondenzačním kotlem.

Dvojsazbový tarif už jsem taky řešil. Dnes mám 1KWh za cca 7,30, když zažádám o změnu na dvojsazbu, tak budu mít 1KWh za cca 5,06 (rozdíl mezi NT a VT není až tak moc velký. Chudáci ti, kteří v minulosti naskočili na vlnu levného vytápění el. energií). Bylo mi doporučeno, abych to nechal nějaký rok fungovat a pak si to spočítal, protože sice budu mít levnější sazbu za el. ale zase se mi zvýší paušální platby.
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od KubisKV »

Lubos77 píše: ned bře 03, 2024 8:21 am alto,
příště si odpusť hospodářské a politické okénko. Jestli jsi to nepochopil, tak ti moderátoři určitě rádi vysvětlí účel tohoto fóra. Teda pokud tu nějací vůbec jsou. Někdy mám pocit, že tu žádní nejsou.
Jsou, ale nepracujou.
Zatim za mne osobně nevidím důvod, proč bych měl zasahovat.

1. Alto ani nikdo jiný nenapadá a neuráží.
2. Politické a hospodářské okénko je trochu OT, ale neni na škodu si to připomenout.
3. Jako moderátoři se snažíme nechat volný průběh a nezasahovat kvůli každé kravině. To, že si obcas zlehka zaplevelíte vlákna, je na vás. Pokud by jste chteli tvrdší ruku moderátotů, aby vás vedli a hlídali, napište treba SZ a já své moderátorství klidně přenechám po domluvě s ostatními moderátory.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od Mex »

KubisKV píše: ned bře 03, 2024 8:14 pm 3. Jako moderátoři se snažíme nechat volný průběh a nezasahovat kvůli každé kravině. To, že si obcas zlehka zaplevelíte vlákna, je na vás. Pokud by jste chteli tvrdší ruku moderátotů, aby vás vedli a hlídali, napište treba SZ a já své moderátorství klidně přenechám po domluvě s ostatními moderátory.
Za mě: díky za Tvůj rozumný přístup.
alto
Příspěvky: 8
Registrován: pon úno 26, 2024 3:10 pm

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od alto »

Mex píše: ned bře 03, 2024 8:33 pm
KubisKV píše: ned bře 03, 2024 8:14 pm 3. Jako moderátoři se snažíme nechat volný průběh a nezasahovat kvůli každé kravině. To, že si obcas zlehka zaplevelíte vlákna, je na vás. Pokud by jste chteli tvrdší ruku moderátotů, aby vás vedli a hlídali, napište treba SZ a já své moderátorství klidně přenechám po domluvě s ostatními moderátory.
Za mě: díky za Tvůj rozumný přístup.
Pravdou je, že špinavá politika mi zde stejně nevyřeší problém, ale pomoci by mohly zkušenosti druhých, kteří řeší(ili) podobný problém s funkčním řízením ohřevu bojleru (TUV) pomocí FVE.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Řízení ohřevu el. bojlerů (TUV)

Příspěvek od brumlaj »

alto píše: pon bře 04, 2024 10:14 am....... zkušenosti druhých, kteří řeší(ili) podobný problém s funkčním řízením ohřevu bojleru (TUV) pomocí FVE.
Zkušenosti jsou takové, že optimalizace vše pohřbí. (vůli jakémukoli budoucímu důvodu) Takže ideál jsou vyhražené panely 100% zásobující měničem za hubičku ohřev. Simpl a neroz.........é (hasitelné) vyššími zájmy někde obrátit groš. (prohraješ.)
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“