Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Odpovědět
Tom@sek
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 03, 2022 8:48 pm

Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Tom@sek »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, u nzu je nově podmínka mít rezervovaný výkon max polovinu instalovaného pokud jsem to dobře pochopil.
Já jsem si teď žádal o navýšení staré instalace bez podpory a distribuce to zamítla. Tak si říkam když u nzu lze mít rezervovanou polovinu, můžu i já mít větší instalovaný výkon než rezervovaný? Samozřejmě přetok nesmí být větší než rezervace to chápu.
Jak se v tomto případě postupuje. Doinstalovat, udělat revizi a nazdar nebo to oznamovat/o něco žádat?

Diky
Tom
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od brumlaj »

Jsi připojen, takže s Tebou už distribuce skončila. Požádej o novou FVE a uvidíš zda Ti distributor pustí svou žilou. Jiný vývoj je nepravděpodobný.
kekita
Příspěvky: 56
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od kekita »

Nejdřív si zažádáš u distributora, dojde ti nová smlouva. Tu podepíšeš. Pak nainstalujes, zrevidujes a podáš klasické UTP. Elektroměr se už nemění, jenom ti to přijedou zkontrolovat a podepsat papír o UTP.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od kamils »

Tom@sek píše: pon bře 04, 2024 2:50 pm Tak si říkam když u nzu lze mít rezervovanou polovinu, můžu i já mít větší instalovaný výkon než rezervovaný? Samozřejmě přetok nesmí být větší než rezervace to chápu.
Jak se v tomto případě postupuje. Doinstalovat, udělat revizi a nazdar nebo to oznamovat/o něco žádat?
U větších instalaci je běžné, že instalovaný výkon je 100kW, ale distribuce ti povolí rezervovaný výkon jen 20kW.
Osobně bych nic neřešil. Jen mít jistotu, že měnič nepustí více než je rezervovaný výkon, protože pak přijde zbytečná pokuta.
Tom@sek
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 03, 2022 8:48 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Tom@sek »

Asi se nechápeme.
Distribuce už mě nic víc do sítě nedovolí.
Chtěl bych ale navýšit počet panelů s tím že omezím dodávku do sítě tak aby nepřesáhla to co mám rezervované.
Předpokládám že by to tak mělo jít skrz to, že teď u nzu je podmínka při instalaci 10kwp rezervace jen max polovina tudíž 5.
Tom@sek
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 03, 2022 8:48 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Tom@sek »

kamils píše: úte bře 05, 2024 9:14 am
Tom@sek píše: pon bře 04, 2024 2:50 pm Tak si říkam když u nzu lze mít rezervovanou polovinu, můžu i já mít větší instalovaný výkon než rezervovaný? Samozřejmě přetok nesmí být větší než rezervace to chápu.
Jak se v tomto případě postupuje. Doinstalovat, udělat revizi a nazdar nebo to oznamovat/o něco žádat?
U větších instalaci je běžné, že instalovaný výkon je 100kW, ale distribuce ti povolí rezervovaný výkon jen 20kW.
Osobně bych nic neřešil. Jen mít jistotu, že měnič nepustí více než je rezervovaný výkon, protože pak přijde zbytečná pokuta.
Jo takto jsem to myslel.
Tak ale revize být musí. A nějak jim to neoznamovat? Někdo mi právě říkal že mít na papíru 10kwp a reálné víc může být problém.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od kamils »

Tom@sek píše: úte bře 05, 2024 9:24 am Tak ale revize být musí. A nějak jim to neoznamovat? Někdo mi právě říkal že mít na papíru 10kwp a reálné víc může být problém.
Psal jsem, jak bych to udělal já sám u sebe doma. V hlavě bych si přemílal, že do sítě nepouštím více než mám dovoleno tudíž nikoho nepoškozuji a že doma využijí více energie je jen moje věc, navíc když si to platím celé sám. Navíc by bylo moje odhodlání posíleno tím, že mi někdo dovolí 10kWp - což je teoretická hodnota, která je v praxi málokdy / nikdy převedena na 10kW el. výkonu.
Revizní zpráva Ti říká, že revidované zařízení odpovídá požadavkům specifikovaným v technických normách. Pokud víš co děláš a proč to tak děláš a nikdo další po tobě nežádá předložení revizní zprávy, můžeš ale si ji pro svůj klid nechat vypracovat revizním technikem, ale nemusíš.
Pokud chceš rozšířit stávající FVE, musíš požádat o změnu stávající FVE u svého distributora a pokud to schválí, teprve potom můžeš začít. Nikdy jsem toto neřešil, tak Ti víc neporadím.
tomas
Příspěvky: 304
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od tomas »

Klidně můžeš mít i 0 rezervovaný výkon, ovšem někdy to s distributorem ani nehne a stále mele svou o tom že není možné připojit.
Instaloval jsem 50kW s 0 rezervovaným výkonem nebo i 99kW s 55kW rezervovaným výkonem a podobně.
Jarab
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 27, 2023 9:31 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Jarab »

Já myslím, že pokud máš již stávající FVE legálně připojenou s nějakým rezervovaným výkonem a nějakým instalovaným výkonem papanelů
tak prva musíš zkusit požádat distributora o změnu FVE buď navýšení panelů na dvounásobek rezervovaného výkonu, nebo snížit
rezervovaný výkon na polovinu výkonu panelů. Podle toho se pak zařídit. Když to neprojde, tak asi nepůjde žádat o dotaci.
Když to projde tak si můžeš zažádat o dotaci a můžeš upravit instalaci, udělat revizi a nové oficiální připojení upravené FVE.

Otázkou je co myslíš tím "žádal jsem o navýšení staré instalce bez podpory" ... protože dotaci lze žádat pouze na nové FVE, faktury a připojení k distribuci tuším max. 2 roky zpětně od data žádosti o dotaci.

Jestli už jsi žádal o rozšíření staré FVE co přesně jsi tam dával, že budeš měnit a co ti k tomu konkrétně napsali za důvod že to nejde?

Já jsem měl chválenou u distributora žádost o připojení 12kW rezerovaného výkonu (3xmultiplus) a 10kWp panelů a ještě v průběhu instalace
jsem se rozhodl navýšit panely na 15kWp. Podal jsem druhou žádost, kde jsem změnil jen tento jeden parametr, a schválili mi to do druhého dne. Podotýkám, že to bylo ještě v průběhu instalace, před prvním připojením.
Ohledně mé dotace bych měl být v pohodě, mám zažádáno ještě za podmínek od září 2023, kde těch 50% není.
Victron 3x Multiplus-II 48/5000, 2x SmartSolar 250/100, 28x Sunpro 540, 2x Weco 5K3, Cerbo GX, ET340
visis
Příspěvky: 223
Registrován: stř kvě 25, 2022 7:44 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od visis »

Tak otázka jr jaký výkon máš, jaký chceš, jaký střídač atd.
Už jsem párkrát viděl fve, co mají 10kwp, 10kw rezervovaný výkon a nahodili tam pár panelů navíc, aby v přechodových obdobích s nižším svitem měli větší výkon. V létě to stejně dává, že často nevíš kam s tím. Střídač neměnili.
Solárník začátečník
Elektrárna 9,9 kWp, Goodwe GW10K-ET, baterie Dyness HV 17,8 kWh
Východ: 7x450 = 3 150 W
Jih: 8x450 = 3 600 W
Západ: 7x450 = 3 150 W
Tom@sek
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 03, 2022 8:48 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Tom@sek »

Jarab píše: stř bře 06, 2024 2:34 pm Já myslím, že pokud máš již stávající FVE legálně připojenou s nějakým rezervovaným výkonem a nějakým instalovaným výkonem papanelů
tak prva musíš zkusit požádat distributora o změnu FVE buď navýšení panelů na dvounásobek rezervovaného výkonu, nebo snížit
rezervovaný výkon na polovinu výkonu panelů. Podle toho se pak zařídit. Když to neprojde, tak asi nepůjde žádat o dotaci.
Když to projde tak si můžeš zažádat o dotaci a můžeš upravit instalaci, udělat revizi a nové oficiální připojení upravené FVE.

Otázkou je co myslíš tím "žádal jsem o navýšení staré instalce bez podpory" ... protože dotaci lze žádat pouze na nové FVE, faktury a připojení k distribuci tuším max. 2 roky zpětně od data žádosti o dotaci.

Jestli už jsi žádal o rozšíření staré FVE co přesně jsi tam dával, že budeš měnit a co ti k tomu konkrétně napsali za důvod že to nejde?

Já jsem měl chválenou u distributora žádost o připojení 12kW rezerovaného výkonu (3xmultiplus) a 10kWp panelů a ještě v průběhu instalace
jsem se rozhodl navýšit panely na 15kWp. Podal jsem druhou žádost, kde jsem změnil jen tento jeden parametr, a schválili mi to do druhého dne. Podotýkám, že to bylo ještě v průběhu instalace, před prvním připojením.
Ohledně mé dotace bych měl být v pohodě, mám zažádáno ještě za podmínek od září 2023, kde těch 50% není.
Nechci žádat žádné dotace. Jen starou 10tku rozšířit na 12tku přidáním jednoho stringu.
Distribuce mě navýšení zamítla. Důvod je nedostatek kapacity na vedení.
Tak jestli můžu prostě přidat a dát omezení na přetok 10 a hotové.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Momo »

Tom@sek píše: čtv bře 07, 2024 8:51 pm Nechci žádat žádné dotace. Jen starou 10tku rozšířit na 12tku přidáním jednoho stringu.
Distribuce mě navýšení zamítla. Důvod je nedostatek kapacity na vedení.
Tak jestli můžu prostě přidat a dát omezení na přetok 10 a hotové.
Jestli máš mikrozdroj s instalovaným výkonem 10 kW, tak žádáš o výrobnu (ne mikrozdroj) s instalovaným výkonem 12 kW. To jsi udělal? Na to jsem před rokem nenašel formulář, tak jsme to vymysleli na pobočce.

Teď máš rezervovaný výkon 10 kW? A žádal jsi o 12 kW?

Hledám důvod, proč to zamítli.

Pokud máš povoleno 10/10, tak by snad 12/10 povolit měli, ne?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Mex »

Já jsem u EGD.
Žádal jsem a dostal povoleno 10kWp/10kW.
Pak se objevily za stejnou cenu výkonnější panely, tak jsem se dotazoval, jestli by vadilo, když budu mít nainstalováno víc.
Odpověď byla, že je jim to jedno, pokud dodržím maximální povolený přetok 10kW.

I když jsem dotaz pokládal písemně, tak mi volala nějaká kočka na telefon a řekla mi to, aby nemusela pracněji sepisovat odpověď. Jestli mi to prý nevadí. Řekl jsem, že nevadí a že takhle mi to stačí.
Ale drobná nevýhoda teď je, že to nemám "na papíře".
Tom@sek
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 03, 2022 8:48 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Tom@sek »

Momo píše: čtv bře 07, 2024 9:03 pm
Tom@sek píše: čtv bře 07, 2024 8:51 pm Nechci žádat žádné dotace. Jen starou 10tku rozšířit na 12tku přidáním jednoho stringu.
Distribuce mě navýšení zamítla. Důvod je nedostatek kapacity na vedení.
Tak jestli můžu prostě přidat a dát omezení na přetok 10 a hotové.
Jestli máš mikrozdroj s instalovaným výkonem 10 kW, tak žádáš o výrobnu (ne mikrozdroj) s instalovaným výkonem 12 kW. To jsi udělal? Na to jsem před rokem nenašel formulář, tak jsme to vymysleli na pobočce.

Teď máš rezervovaný výkon 10 kW? A žádal jsi o 12 kW?

Hledám důvod, proč to zamítli.

Pokud máš povoleno 10/10, tak by snad 12/10 povolit měli, ne?
Já jsem nikde nepsal že jsem žádal 12/10. Já jsem žádal navýšení stávajícího zdroje z 10ti na 12. Důvod zamítnutí je jasný, nedostatek kapacity na jejich vedení.
Nevím co přesně je mikrozdroj ale od počátku je to s licencí.
Když tady někdo píše že v klidu dál 12 na povolených 10 jen tak, tak by to asi mělo jít. Ale jestli to jde ofic požádat, tak si raději požádám.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Cmrnda »

Tom@sek píše: pát bře 08, 2024 10:13 am Nevím co přesně je mikrozdroj ale od počátku je to s licencí.
Přesně to taky nevím, ale jeden aspekt je že se mikrozdroj strká rovnou do zásuvky, nepoužívá baterky, ale je možný použít capacitory. Asi pro to ty úlevy od vexláků s pronájmem drátů a traf... :)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od kamils »

Tom@sek píše: pát bře 08, 2024 10:13 am Já jsem nikde nepsal že jsem žádal 12/10. Já jsem žádal navýšení stávajícího zdroje z 10ti na 12. Důvod zamítnutí je jasný, nedostatek kapacity na jejich vedení.
Nevím co přesně je mikrozdroj ale od počátku je to s licencí.
Když tady někdo píše že v klidu dál 12 na povolených 10 jen tak, tak by to asi mělo jít. Ale jestli to jde ofic požádat, tak si raději požádám.
Výrobny - slovníček pojmů
Jaký je rozdíl mezi instalovaným a rezervovaným výkonem?
Instalovaný výkon výrobny je součet všech jmenovitých výkonů všech generátorů (výrobních modulů) v daném odběrném a předávacím místě. U FVE je to součet jmenovitých hodnot výkonů všech instalovaných panelů.

Rezervovaný výkon je smluvní hodnota sjednaná ve Smlouvě o připojení – představuje maximální dohodnutou hodnotu okamžitého výkonu, tedy množství energie, které může být v daném předávacím místě přivedeno do sítě. Jedná se o výkon, který můžete dodávat do DS (přetoky). Jeho rozsah se může pohybovat v rozmezí 0 až 1,2-násobku celkového instalovaného výkonu výrobny. U zjednodušeného připojení mikrozdroje je rezervovaný výkon vždy 0 kW.
Co je potřeba, pokud dojde ke změně hodnoty instalovaného výkonu výrobny (např. přidáním panelu)?
Pokud dochází ke změně instalovaného výkonu výrobny (např. přidání FV panelů, nebo jejich výměnou za jiné o vyšším výkonu), je potřeba uzavřít novou Smlouvu o připojení. Podat žádost můžete jednoduše online zde.
Až se doklikáš na konec, zjistíš, že je to skoro stejně složité jako u nové instalace. Pokud si to necháš udělat firmou, tak Ti vyjde návratnost rozšířeni o cca 4 panely na nekonečno.
tomas
Příspěvky: 304
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od tomas »

kamils píše: pát bře 08, 2024 2:50 pm Až se doklikáš na konec, zjistíš, že je to skoro stejně složité jako u nové instalace. Pokud si to necháš udělat firmou, tak Ti vyjde návratnost rozšířeni o cca 4 panely na nekonečno.
Přesně tak. Proto to nikdo oficiální cestou neřeší. Na střídači se nastaví maximální povolený přetok / rezervovaný výkon a spící distributoři se nebudou budit. A kdyby někdo viděl 4 panely na střeše navíc a měl s tím strašný problém, tak no a co? Je to levnější jak krytina a když tak jsou přímo do bojleru nebo temperují sklep. Jeden náš zákazník z licencovanou FVE z roku 2012 toto řekl na kontrole ERÚ a nebyl problém, nikdo to nerozebíral a nezjišťoval kam jsou připojené. Na fotovoltaické panely se nevztahují žádné ohlašovací povinnosti a evidence jako například na zbraně.
Prostě když nepřekročíte rezervovaný výkon, tak na vás nikdo nijak nemůže.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od eduard22 »

tomas píše: pát bře 08, 2024 6:09 pm .....
Prostě když nepřekročíte rezervovaný výkon, tak na vás nikdo nijak nemůže.
Tááák! Já mám povolený přetoky 0W :lol: a vyměnili mi nový elektroměr nedávno co měří i dodávku! (přetoky)
A moja ostrovní FVE (ač panely vidět na střeše i z ulice a mám polepen rozvaděč upozorněním na FVE i uvnitř, např: Vypínč instakace, Pozor zpětný proud! Pod napětím i při vypnutém hlavním jističi! a pod.) je vůbec nezajímala 8-)

A zatím přetoky 0W :D Tak co jako??? A to bylo z různých stran strašení že musím i ostrov přiznat :shock: A že může King II dělat přetoky a pod. :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od brumlaj »

Odkaz na to, že Ti tvrdili, že musíš ostrov přiznat by nebyl?
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od xmasin »

Osobně mám 1f FVE s povolenými přetoky a mám instalovaný výkon 5,28 kWp a rezervovaný výkon 3,7 kW, takže to jde, ale měnič musí mít výkon maximálně 3,7 kW.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od eduard22 »

brumlaj píše: sob bře 09, 2024 8:31 am Odkaz na to, že Ti tvrdili, že musíš ostrov přiznat by nebyl?
To asi už nenajdu :? Ale tak různě nejen zde v diskusích, ale i v živých rozhovorech se známýma - co mě většinou strašili vysokou pokutou...
Doplněno: našel, naposled si do mojí "polostrovní" FVE rýpnul Abrams:
Abrams píše: stř úno 21, 2024 5:24 pm .....
Pokud považujete mechanický přepínač sítí za protiprávní , jaké úměrné označení tedy náleží neohlášeně přifázovanému měniči jenž se k DS připojuje triaky ?

Prolez jsem na internetu nepočítaně informací a především fotografií hledajíc glorifikovaný AC->DC->AC sekci v měničích . Nic jsem nenašel . Proč ? Proč by si výrobci komplikovali život takovou kravinou , když to de jednoduše . Synchonizace s AC vstupem . Čili přifázováním .
Co se týče funkce nabíjení akumulátoru z AC vstupu , jede to přes výstupní DC/AC H most v opačném směru do HV DC meziobvodu , z něj do HV H můstku u trafa . Transformátorem do LV H můstku a do svorem akumulátoru . Při této činnosti je na AC výstupu přímo AC vstupní proud .

Elektronům zdar :cloudy:
Odkaz: https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=34191#p34191
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od brumlaj »

Aha, jestli holinky, nebo hodinky, ono je to vlastně jedno.
Jarab
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 27, 2023 9:31 pm

Re: Rezervovaný výkon nižší než instalace fve

Příspěvek od Jarab »

Tom@sek píše: pát bře 08, 2024 10:13 am Já jsem nikde nepsal že jsem žádal 12/10. Já jsem žádal navýšení stávajícího zdroje z 10ti na 12. Důvod zamítnutí je jasný, nedostatek kapacity na jejich vedení.
Nevím co přesně je mikrozdroj ale od počátku je to s licencí.
Když tady někdo píše že v klidu dál 12 na povolených 10 jen tak, tak by to asi mělo jít. Ale jestli to jde ofic požádat, tak si raději požádám.
Asi by to chtělo přesnější informace jak jsi podával žádost. Navýšení počtu panelů, které jsi uváděl, by logicky nemělo mít vliv na nedostatek kapacity na jejich vedení. Na to má vliv výkon instalovaných střídačů a hlavně požadovaný rezervovaný výkon pro dodávky.
Měl bys podat žádost o připojení výrobny (to je i na změnu stávající výrobny), pokud jsi v rámci EGD tak tady https://www.egd.cz/zadost/pripojeni-vyrobny-do-100-kw
Ve čtvrtém kroku se uvádí technická specifikacre výrobny a tam ponecháš stávající rezervovaný výkon 10kw, stávající výkon střídačů 10kw a jen uvedeš nový výkon panelů 12kw.
Předpokládám že střídanče neměníěš, a baterku pokud ji máš taky ne.
Victron 3x Multiplus-II 48/5000, 2x SmartSolar 250/100, 28x Sunpro 540, 2x Weco 5K3, Cerbo GX, ET340
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“