Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Jozef Jankovic
Příspěvky: 22
Registrován: pon bře 04, 2024 11:00 pm

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Jozef Jankovic »

Potrebujem poradit ohldne zapojenia menica goodwee ET do rozvadzaca v dome.
Z vrchu do skrine privediem 2x vodice cysy 5x4 ( jeden bude beckup) , a otazka je ako ich spravne zapojit do hlavneho vypinaca kde vedie hlavny privod z elekteomeru ked ze tento privod je predpokladam 3x16 a na tie iste svorky to spolu nemozem dat s vodicom 4mm, vie mi niekto poradit ? Nemozem to predsa zapojit hore nad hlavny vypinac potom by sa to s nim nedalo vypnut.
Dakujem
IMG_7307.jpeg
IMG_7307.jpeg (371.81 KiB) Zobrazeno 403 x
IMG_7301.jpeg
IMG_7301.jpeg (342.55 KiB) Zobrazeno 403 x
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od pibi »

7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Jozef Jankovic
Příspěvky: 22
Registrován: pon bře 04, 2024 11:00 pm

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Jozef Jankovic »

Parada dakujem velmi pekne, tak tato svorka to vyriesi.

A dalsia technicka otazka k zapojeni beckupu pri tomto goodwe. Zvazujem dat tam Prepínač modulárny SSQ 440 2421445 40A/4P 230/400V. Otazka je, ze budu sa prepinat len fazy a N vodic bude spolocny pre siet aj backup ? Vsak aj tak su prepojene v rozvodnici s PE svorkou ?

Teda neviem ci som to zrozumitelne napisal.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od pave69 »

Já mám GW10K-ET zapojený tak, že grid vede do svorek grid a dům vede do svorek backup. Žádný přepínač není potřeba. GW dělá to, že pokud je na vstupu grid napětí, tak propojí grid a backup a pokud grid vypadne, tak automaticky přepne dům na backup. Funguje to celkem dobře a dá se používat SW přepínání na vynucené odpojení gridu = ostrov.
A přepínají se jen fáze, N je společný.
Jozef Jankovic
Příspěvky: 22
Registrován: pon bře 04, 2024 11:00 pm

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Jozef Jankovic »

Ok, taketo zapojenie ma nenapadlo, otazka je ci to zvlada ten menic neustale pretekanie celej spotreby domu a ci nemoze nejako poskodit napr tepelne cerpadlo alebo nejaky spotrebic ked by vypadol grid a z backupu pojde zrazu tepelne cerpadlo a zaroven sa bude varit na indukcnej platni.

Lebo ak nie, tak je to uplne suprove vyriesenie vaetkcyh tych stykacov a rele a prepinacov.
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Sten77 »

pave69 píše: sob bře 16, 2024 9:47 am Já mám GW10K-ET zapojený tak, že grid vede do svorek grid a dům vede do svorek backup. Žádný přepínač není potřeba. GW dělá to, že pokud je na vstupu grid napětí, tak propojí grid a backup a pokud grid vypadne, tak automaticky přepne dům na backup. Funguje to celkem dobře a dá se používat SW přepínání na vynucené odpojení gridu = ostrov.
A přepínají se jen fáze, N je společný.
Žádný propojení výstupů grid a backup GW nedělá. V tomto zapojení ti všechno táhne backup výstup s omezením 10 kW výkonu.
Většinou se to zapojuje tak, že na backup výstup si dáš důležité věci co chceš zálohovat při výpadku DS. Vše ostatní zapojíš na grid. Do rozvaděče si dáš stykač, který pokud běží grid, tak připne celou backup větev na grid. Vše tedy táhne grid výstup. Pokud nestačí 10 kW výkonu, tak si zbytek vezme z DS.
Pokud vypadne grid, stykač přepne backup větev na backup výstup střídače. Přepnutí je rychlé a zcela bez výpadkové!!!!
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od pave69 »

Sten77 píše: sob bře 16, 2024 11:29 am Žádný propojení výstupů grid a backup GW nedělá.
Není pravda. Normálně to přepíná. Pokud jsem "on grid", tak mohu na backup pustit třeba čištění kávovaru a je to OK. Pokud bych to udělal v "offgrid", tak mi backup spadne, protože je velká SS složka (dioda v topení kávovaru). Ohledně přetížení nad 10 kW nevím, nemám nic nad 3,4 kW/fáze a nikdy mi to nespadlo. Jede mi tak celý dům už několik měsíců (ovšem nemám bojler ani nic podobného).
Dát nějaké externí přepínání grid/backup dává smysl pro případ, že střídač půjde do kytek, ale není důvod pořád přepínat nějaký stykač, když to střídač obslouží sám. U ext. stykače je vždycky otázka, aby se ty dvě sítě nějak "nepotkaly", což by samozřejmě střídač na backupu "prohrál" s nutností následné opravy nebo výměny.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Diablo1st »

Odporúčam si tam dať manuálny prepínač sietí, aby si vedel odpojiť menič v prípade potreby (údržba, servis atď.).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Jozef Jankovic
Příspěvky: 22
Registrován: pon bře 04, 2024 11:00 pm

Re: Vedeni kabelu v zemi od panelu k stridaci.

Příspěvek od Jozef Jankovic »

Diablo1st píše: sob bře 16, 2024 12:27 pm Odporúčam si tam dať manuálny prepínač sietí, aby si vedel odpojiť menič v prípade potreby (údržba, servis atď.).
To mozem pouzit toto co som posielal
Prepínač modulárny SSQ 440 2421445 40A/4P 230/400V.

A grid z menica spojim s privodom na dom do jednej svorkovnice, zalohu na druhy a vystup do hlavneho rozvadzaca pred hlvny vypinac.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“