Nesedí součty FVE dat

Odpovědět
jachym
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 10, 2023 6:12 pm

Nesedí součty FVE dat

Příspěvek od jachym »

Ahoj,

chtěl jsem si udělat nějaký souhrn po roce provozu FVE. Používám GoodWe střídač a aplikaci SEMS. Z té jsem si exportoval mj. denní data pro:
- celková výroba panelů PV
- spotřeba domu
- prodej do distribuce
- nákup z distribuce

Následně jsem si totožná data exportoval z EG.D portálu. Ten nákup a prodej sedí v měsíčním součtu +/- 5 kWh, což považuji za velmi dobrou shodu.

Čemu ale nerozumím, předpokládal jsem, že toto by se mělo rovnat (plus minus):

výroba + nákup = spotřeba + prodej

Jenže nerovná, a to poměrně výrazně. Výroba + nákup je vždy vyšší. Říkal jsem si, že by to mohly být nějaké ztráty, ale ty rozdíly jsou třeba 70 kWh v jednom měsíci.
Dokázal by mi někdo poradit, jestli to jsou opravdu ztráty a jestli takovéto číslo lze považovat za normální? Nějaké nabití/vybití baterky by tam nemělo hrát roli, ta má kapacitu 11.

Co tak nesedí, hodnota spotřeby je v SEMS portálu v prosinci a listopadu 2023 asi o 80 kWh nižší než nákup podle EG.D.

Díky
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Nesedí součty FVE dat

Příspěvek od pave69 »

Podle mě to vždycky "nesedí", mimo jiné proto, že výrobce se snaží ztráty tak trochu schovat, aby to lidi netlouklo do očí. Už se jinde řešil údaj na baterce, třeba já mám po cca 16 měsících údaj Total Battery Charge 2600 kWh a Discharge 1750 kWh. Takže asi 850 kWh je fuč. Ztráty jsou v konverzích FV->bat, bat->Grid, FV->grid a nejvíc v chemii a balancování baterky - prostě to není nádrž, kam se něco nalije a totéž vylije, je to reverzibilní chemická reakce se ztrátami.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Nesedí součty FVE dat

Příspěvek od tomas »

Já mám dva fakturační elektroměry - úředně ověřené ve zkušebně. Jeden je distributora v elektroměrovém rozvaděči a druhý podružný ani ne metr od něj a přesto každý měří a ukládá do registrů značně různé hodnoty. Ten přeprogramovaný distributorem měří o dost více v importu i v exportu, měří skoro dvakrát tolik energie než druhý elektroměr. Podle zkušebny elektroměrů, úředníků v ERÚ i SEI a legislativy je to správně a v nejlepším pořádku, přesně tak jak si to oni a distributoři přejí :stupidme:
Pak se můžete divit že se ničeho nemůžete dopočítat když každý elektroměr naměří různé hodnoty a přesto je to podle úředníků správně.
Může za to ten elektroměrový podvod který v roce 2011 podepsal distributorům ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6. odklánějící miliony ministr Kocourek a jejichž původ věrohodně neprokázal. V elektroměrovém rozvaděči už tak nemáme elektroměr který by měřil přenesenou elektrickou práci, ale distributorem přeprogramovaný šizoměr, který měří vše možné jen ne skutečnou importovanou nebo exportovanou elektrickou práci. Do registru importu a exportu započítává současně i rozdíl toků mezi fázemi. Takže například při jednofázové elektrárně a dvoufázové spotřebě tam můžete mít napočítané i dvojnásobné hodnoty než skutečné.
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: Nesedí součty FVE dat

Příspěvek od tomasi02 »

pave69 píše: sob bře 16, 2024 3:47 pmPodle mě to vždycky "nesedí", mimo jiné proto, že výrobce se snaží ztráty tak trochu schovat, aby to lidi netlouklo do očí. Už se jinde řešil údaj na baterce, třeba já mám po cca 16 měsících údaj Total Battery Charge 2600 kWh a Discharge 1750 kWh. Takže asi 850 kWh je fuč. Ztráty jsou v konverzích FV->bat, bat->Grid, FV->grid a nejvíc v chemii a balancování baterky - prostě to není nádrž, kam se něco nalije a totéž vylije, je to reverzibilní chemická reakce se ztrátami.
Total Battery Charge a Discharge je způsoben chybným měřením těchto metrik. BMS baterky nebo střídač neměří přesně zrovna tyto dvě metriky.
Ja mám Charge a Discharge tak 3:1.

K původní otázce, nevím asi chyba výpočtu. Lepší číska vylezou při počítání s Meter Phase 1(W) , Meter Phase 2(W)
, Meter Phase 3(W).
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“