Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

Zdravím všechny elektrikáře. Mám tři panely, každý o výkonu 555 W, proud cca 9,5 A, napětí Vmp 63V. Protože tyto panely se již nevyrábějí a již nikde je neseženu, a přesto potřebuji zvýšit napětí a výkon stringu, koupil jsem k ním dva další panely od stejného výrobce a stejných rozměrů, ale každý z nich již má trochu jiné parametry. Mají výkon 580 W, proud cca 13A, Vmp 43,6V. Celkově to tedy bude mít 5 panelů a napětí celkem cca 275 V. Mohu to tak zapojit do série, aniž by hrozilo nějaké nebezpečí? Vím, že to není ideální, do série by se měly zapojovat jen panely naprosto stejné, vím, že tak nedosáhnu plného výkonu jako se stejnými panely v sérii, protože proud stringu bude jen cca 9A podle těch panelů s nižším proudem, ale protože ty původní již neseženu a výkon potřebuji navýšit, tak uvažuji, že bych to tak alespoň nouzově udělal v případě, že to nic špatného neudělá, že mi něco nevyhoří apod. Můžete mi poradit?
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

jak Píšete , v sériovém zapojení jo důležitý proud Imp . Napětí může být rozdílné , třeba 60V + 60V +60V + 30V +30V +30V atd . Součet napětí dle požadavku a dostupných FV panelů , ale Imp proud řetězce pro maximální efektivitu +/- stejný .
Sériové zapojení dvou typů FV panelů s různým Imp bude výkonově omezeno nižším Imp proudem . Maximální výkon takového řetězce FV panelů bude kolem 2560Wp . Z pohledu elektrického zapojení to bude fungovat bez jakéhokoli poškození . Jen ty novější FV panely nepojedou na svých Vmp napětích 43,6V @ Imp 13A jelikož budou omezeni proudem Imp 9,5A -> jejich pracovní Vmp bude vyšší ;) .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

Děkuji. S trochu nižším výkonem jsem počítal. Hlavně že to pojede bez problémů. Elektronům zdar :-)
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

greenhorn píše: úte bře 19, 2024 7:48 pm Zdravím všechny elektrikáře.
Jestli to chceš zapojit bezeztrát, nebo s daleko menšími ztrátami, zkus použít "step up/down" měnič na každý panel k dorovnání. Má veškeré ochrany aby to nevyhořelo, má i plynule regulovaný větrák.
Testováno a schválil sem ho. :lol:
https://www.aliexpress.com/item/4001275 ... 94DYwxUedx
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

Vypadá to zajímavě a cena je také dobrá, ale když by se to muselo zapojit ke každému panelu... Pak bych musel každou tu krabičku ještě opatřit konektory a zajistit proti povětrnostním vlivům. Celkem pět krabiček a hodně práce s tím. Bez těch krabiček bude celkové snížení výkonu cca o 200 W, ale když tam zapojím pět krabiček, tak si ty krabičky těch 200 W dohromady možná vezmou také.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

cmrnda je takovej srandista , takovej vergl přímo k FV panelům nepatí :roll: .
Spolehlivost je v jednoduchosti . Zapoj je jak jsem psal :worker: .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

Věrná pravda... :D :D :D :D Navíc si nechci ani představit, když v zimě náhle odejde jedna z těch pěti krabiček a je to všechno na střeše... Z recenzí na aliexpressu jsem pochopil, že ne všechny fungují bezvadně...
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

Abrams píše: stř bře 20, 2024 1:27 pm ... takovej vergl přímo k FV panelům nepatí :roll:
No to máš recht, ale ptal se elektrikáře, předpokládám že elektrikář by si sám pro sebe nedal k panelům nic, ale dal to do rozváděče, někde kde je k tomu přístup. Samozřejmě by táhl každý panel k rozváděči obouma vodičema, až po té je v přístupnu nějak spojoval.

Kdyby se plal klempíře, možná by mu odpověděl: "Tak to tam pod těma panelama spoj jak to pude a je to!"

Jinak existují i jiné "buchary", vhodné pro panely menších napětí, třeba tento:

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... ry_from%3A

Jinak tyhlety jednocívkové měniče jsou podstaty MPPT nabíječek, akorát chybí nabíjecí PWM strikce.
Jestli chceš k tomu něco "elektrikářskýho" říct, tak prostoru se tady zdá být dost. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

To ne... K nejbližšímu místu, kde je regulátor, je to ze střechy deset metrů. To by bylo navíc sto metrů kabelu, dvacet konektorů a spousta práce, a to jen kvůli ušetření 200W výkonu, ze kterého ještě něco seberou ty krabičky s ventilátory. A že něco, a ne nepatrně seberou, to je zřejmé už jen z toho, že jsou na nich ventilátory, a ty jsou tam proto, že ty krabičky také mění elektrickou energii na zbytečně uníkající teplo. Já jsem se ptal jen na to, zda jednoduché zapojení do stringu nezpůsobí nějakou havárii. A na to jsem odpověď dostal od pana Abramse.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

greenhorn píše: stř bře 20, 2024 2:39 pm A na to jsem odpověď dostal od pana Abramse.
Tak to si se ale neměl ptát elektrikářů ale třeba dřevorubců, odpověď by byla stejná. :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Mex »

Rozumíte někdo tomu Cmrndovi?
Nejen tady...
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: čtv bře 21, 2024 2:00 pm Rozumíte někdo tomu Cmrndovi?
Nejen tady...
Buf!, vrrrr, buf,buff,bafff, vrr, buf!

Haryku! Do boudy!
On je to hodnej pes, vloudí se ke mě a štěká mi do ucha když si prohlížím na solarforum.cz nějaký příspěvek s podobnou úvahou. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od brumlaj »

Mex píše: čtv bře 21, 2024 2:00 pm Rozumíte někdo tomu Cmrndovi?
Nejen tady...
Celkem ano, odstrašující případy je zapotřebí. A pokud je to vyšší kalibr než já, tak pro mne i dobrá brzda - pohled do zrcadla ;-)
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od greenhorn »

9 a)
Abrams píše: stř bře 20, 2024 5:12 am Zdravím ,

jak Píšete , v sériovém zapojení jo důležitý proud Imp . Napětí může být rozdílné , třeba 60V + 60V +60V + 30V +30V +30V atd . Součet napětí dle požadavku a dostupných FV panelů , ale Imp proud řetězce pro maximální efektivitu +/- stejný .
Sériové zapojení dvou typů FV panelů s různým Imp bude výkonově omezeno nižším Imp proudem . Maximální výkon takového řetězce FV panelů bude kolem 2560Wp . Z pohledu elektrického zapojení to bude fungovat bez jakéhokoli poškození . Jen ty novější FV panely nepojedou na svých Vmp napětích 43,6V @ Imp 13A jelikož budou omezeni proudem Imp 9,5A -> jejich pracovní Vmp bude vyšší ;) .

Elektronům zdar :sun2:
Ještě bych měl dotaz: Po přidání těch dvou nových panelů do stringu, kde jsou zatím tři panely s nižším proudem 9 A, nové panely mají 13 A, je nutné nějak nově nastavovat ochrany, pojistky apod.?
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
greenhorn píše: sob bře 30, 2024 8:51 am
Ještě bych měl dotaz: Po přidání těch dvou nových panelů do stringu, kde jsou zatím tři panely s nižším proudem 9 A, nové panely mají 13 A, je nutné nějak nově nastavovat ochrany, pojistky apod.?
Ne . Proud bude kolem 9A .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Mex »

Myslím, že to nebude takhle přímočaré.
Jsem zvědavý, kam MPPT posadí ten optimální bod. Část proudu z těch proudově silnějších panelů asi poteče obtokovými diodami těch slabších panelů.
A zkratový proud celého stringu teď bude dán proudem těch nových panelů s vyšším proudem. Ten proud proleze přes (v tomto případě přetížené) obtokové diody.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

pracovní proud bude kolem nyněších 9A -> starší panely víc nedají . Nové 13a budou dávat cca 9A při vyšším napětí -> pojedou mimo MPP bod = při vyším napětí než-li jej mají v MPP .

Jo , z pohledu zkratového proudu to bude kolem 13A , nebo-li Isc nových FV panelů . Což při stávajícím jištění pro 9A FV panely dává větší pravděpodobnost odpojení při havarijním stavu . Havarijní zkrat mezi FV panely a reglem jsem dodnes nezažil a neviděl ;) .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Mex »

Bylo by fajn, kdyby pak sem tazatel napsal výsledek akce.

Ona je to vlastně podobná situace, jako když má někdo na střeše stejné panely, ale jeden z nich (běžný half-cut) je z půlky zastíněný. Takže dává jen poloviční proud. Pak taky část proudu teče obtokovými diodami a nesundá to proud celého stringu jen na tu polovinu. Kdyby ano, tak nějaké half-cuty postrádají smysl, stejně jako ty obtokové diody.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

To jsou zase dohady o zastíněných panelech. Podívejte se třeba sem, jsou to běžné varianty současných panelů:

https://www.solarquotes.com.au/blog/hal ... ls-panels/

MPPT není Sherlock Holmes aby něco hledal! :lol: Ten se pouze stará aby byl na výstupu co největší výkon. Někde jsem čet že při "hledání" optimálního bodu se MPPT dokonce zaseknul! :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Mex »

A co jako měl ten 6 let starý článek ukazovat?
Informace, že half-cut panely nedělala (v té době) skoro žádná firma, kdežto dneska je naopak dělá každý?
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od brumlaj »

Abrams píše: ned bře 31, 2024 7:25 am..... z pohledu zkratového proudu to bude kolem 13A , ......
Zde je potřeba odsledovat jak MPPT hledá MPP. On regulátor (jednou za čas - třeba co 5 minut) projede od napětí "startu MPPT". Takže nebezpečí spálení pojistky není nulové. Zvlášť v parných letních dnech kdy pojistky jsou teplota okolí+teplota vygenerovaná průchodem "stálého" Impp (9A)pojistkou+ najednou možný zhup na 13A po dobu několika sekund.
Ale jak píše abrams, sice není nulové, ale je velmi nepravděpodobné. (napětí přidaných panelů v MPP bude asi nižší než napětí "startu MPPT")
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Kostěj »

brumlaj píše: ned bře 31, 2024 11:46 pm Zde je potřeba odsledovat jak MPPT hledá MPP. On regulátor (jednou za čas - třeba co 5 minut) projede od napětí "startu MPPT".
Epever Tracer AN to dělá, ale evidentně jen "zhora". Mám na něm analog A i V a vidím, jak spadne proud na nulu, pak se postupně zvedá proud, napětí klesne lehce pod MPPT, zhoupne zpět a drží. Celé to trvá řádově 10 sekund. Že by sjelo napětí úplně dolů až na zkratový proud, to jsem neviděl. Ale jiné MPPT neznám.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: ned bře 31, 2024 10:07 pm A co jako měl ten 6 let starý článek ukazovat?
Informace, že half-cut panely nedělala (v té době) skoro žádná firma, kdežto dneska je naopak dělá každý?


V tom článku vidíš zapojení těch diod a pak v příspěvku vliv zastínění panelu na proud a napětí.
že si si z toho vybral akorát stáří článku a kdo vyrábí half-cut, je poněkuď přízemní. :shock: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od brumlaj »

Kostěj píše: pon dub 01, 2024 10:02 am..... Že by sjelo napětí úplně dolů až na zkratový proud, to jsem neviděl. ......
A tvrdil jsem snad něco takového? Jasně i ve Tvé citaci vidím "od napětí "startu MPPT"" což nemusí být nula. Ono Impp a zkratový proud panelu se až zase tak moc neliší, takže stačí sjet pod Umpp přidaných panelů (mínus napětí obtokových diod starých panelů) a může nastat jejich Impp nebo až proud blížící se zkratu.
Jo a že některé regulátory neprojíždějí celý možný rozsah Umppt je o kvalitě (softvéru) těch regulátorů.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Zapojení panelů s různým napětím do stringu.

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

aby se regl dostal na 13A , to jest Imp přidaných FV panelů , musel by napětím sjet na cca 87V z 276V .
Nepředpokládám snahu MPPT reglu hledat vyšší proud někde hluboko mimo Vmp celé sestavy .
Vmp sestavy kolem 276V = zatížení všech FV panelů = proud "slabších" 555Wp cca 9A = 2.484W .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Panely“