Dodávka z baterie

xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Dodávka z baterie

Příspěvek od xmasin »

Finalizuji svoji FVE a k ní dělám řízení prodeje dle spotových cen a zajímalo by mě, jak je to aktuálně s dodávkou z baterie, při pěkném dni mám baterii nabitou kolem poledne a dodával bych za nízké ceny, tak mě napadlo využít část kapacity baterie pro dodávku večer za vysoké ceny a tím mít více kapacity na další den.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od nijel »

Teoreticky to tak je. Prakticky to u mě naráží na neschopnost rozumně předpovědět spotřebu i výrobu, takže se pak snadno může stát, že se prodá moc a pak bude za draho nakupovat. Předpověď je spolehlivější ráno, takže může dávat smysl prodávat místo nabíjeni baterky, ale zase ranní ceny aktuálně nejsou tak vysoké jako večer.

Každopádně taková automatizace znamená neustálé ladění za provozu :-). Přes zimu jsem doladil spínání bojlerů, takže s přebytky reálně nebylo co řešit. A teď se zase pustí ohřev bazénu a dotápění skleníku...
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od xmasin »

Ranní prodej jsem vyřešil, bohužel ceny nejsou ještě tak výhodné a z baterie už prodat moc nemůžu, protože je po noci poměrně vybitá (tedy obzvlášť pokud jsem ji vybil večer). Takže ráno pouze řídím nabíjení baterie tak, aby výroba šla do spotřeby a na prodej a teprve když cena klesne, tak logiku otočím. Spíš mně šlo o to, zda někdo prodával z baterie a obchodníkovi to nevadilo.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od xmasin »

Tak mně přišla odpověď od Electree, že s tím problém nemají a elektřinu vykoupí, takže když bude nabito ze sluníčka a předpověď na další den bude dobrá, tak klidně něco z baterie do sítě pošlu.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Excelent »

xmasin píše: čtv bře 21, 2024 11:06 am Spíš mně šlo o to, zda někdo prodával z baterie a obchodníkovi to nevadilo.
Řešilo se to ve vlákně "Výkup přetoků" v lednu 2024 u www.prvniceskaenergie.cz , ta to zakazuje.
Jestli to mají další nevím.

“ Výrobce se zavazuje, že v případě, že jeho výrobna bude vybavena bateriovým systémem akumulace elektrické energie (dále jen „BSAE“), bude BSAE užívána výhradně k ukládání elektřiny vyrobené ve výrobně pro pozdější spotřebu Výrobce, a výrobna, BSAE ani jiná součást elektrické instalace připojená přes OPM výrobce k distribuční soustavě nebude vybavená žádným technickým, softwarovým ani jiným opatřením k využití kapacity BSAE k využívání intradenních rozdílů v cenách elektrické energie, zejm. k tzv špičkování nebo naopak k omezení dodávky v závislosti na intradenní rozdíly v cenách elektrické energie, ani tak nebude činit Výrobce sám ovládáním svého zařízení. V případě porušení kterékoli z těchto povinností, je Vykupující oprávněn na Výrobci nárokovat smluvní pokutu ve výši 50.000,- Kč; nárok na náhradu tím způsobené škody není uhrazením smluvní pokuty dotčen, stejně tak je Vykupující oprávněn z tohoto důvodu od této Smlouvy odstoupit.”
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od xmasin »

Excelent píše: čtv bře 21, 2024 8:09 pm Řešilo se to ve vlákně "Výkup přetoků" v lednu 2024 u www.prvniceskaenergie.cz , ta to zakazuje.
Jestli to mají další nevím.
Minimálně Electree to nevadí, spíš je otázka, jak je to legislativně, ale co není zákonem zakázáno je povoleno, takže by mělo být možné dodávat z baterie. Ale vyplatí se to jen když je přebytek ze solárů.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od brumlaj »

Obchodník by byl pitomej - vydělá na tom. (nepředpokládám, že by +- nedokázal vykrýt odchylku).
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od fučajs »

xmasin píše: pát bře 22, 2024 1:14 pm
Excelent píše: čtv bře 21, 2024 8:09 pm Řešilo se to ve vlákně "Výkup přetoků" v lednu 2024 u www.prvniceskaenergie.cz , ta to zakazuje.
Jestli to mají další nevím.
Minimálně Electree to nevadí, spíš je otázka, jak je to legislativně, ale co není zákonem zakázáno je povoleno, takže by mělo být možné dodávat z baterie. Ale vyplatí se to jen když je přebytek ze solárů.
Je otázka, zda má ekonomický smysl dodávat z baterky do sítě za cenu o 2 Kč nad průměrnou cenou a snižovat si tím životnost baterie. Navíc s rizikem, že pak budu dokupovat elektřinu ze sítě a zaplatím silovku plus 1,8 Kč/kWh za distribuci.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Mex »

fučajs píše: pon bře 25, 2024 11:30 am Je otázka, zda má ekonomický smysl dodávat z baterky do sítě za cenu o 2 Kč nad průměrnou cenou a snižovat si tím životnost baterie. Navíc s rizikem, že pak budu dokupovat elektřinu ze sítě a zaplatím silovku plus 1,8 Kč/kWh za distribuci.
Možná je dobré vzít do úvahy i to, jestli bude lepší baterku likvidovat jejím používáním (a tím dosáhnout nějakého příjmu z jejího provozu), nebo ji nechat likvidovat jen stářím. Navíc za situace, kdy za pár let pravděpodobně budou baterky zase někde jinde.

A krátkodobé předpovědi počasí jsou dneska už celkem spolehlivé.
nijel
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 25, 2022 2:21 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od nijel »

Mex píše: pon bře 25, 2024 2:05 pm A krátkodobé předpovědi počasí jsou dneska už celkem spolehlivé.
Já teda rozhodně ještě spolehlivou předpověď výroby FVE nenašel. Předpověď výroby krásně vychází když má být celý den jasno nebo třeba sněžit, ale jakmile je počasí proměnlivé s velkou oblačností nebo do toho přijdou mlhy, tak sí místo toho klidně můžu hodit kostkou, vynásobit 10 a budu mít zhruba stejnou úspěšnost :D.

Dnešek je toho u mě krásným příkladem (všechno odhady na výrobu za celý den):
  • Ve VRM Victron tvrdí že se se vyrobí 25 kWh
  • Solcast až do jedenácti předpovídal 35 kWh, v poledne 27 kWh, teď už odhaduje 18 kWh
  • Forecast.solar ráno sliboval 63 kWh, teď pořád ještě tvrdí 41 kWh
Zatím jsem vyrobil 12 kWh a ještě se něco vyrobí, ale nemyslím, že se dostanu na těch 18 kWh.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Mex »

No a proto tam máš baterku s nezanedbatelnou kapacitou, abys část té energie prodal. Ale zase ne všechnu, ať ti něco zůstane i v případě, kdy se předpověď úplně netrefí.

A mimochodem jarní počasí je zrovna to nejmíň předpověditelné. Ne nadarmo se používá slovní spojení "aprílové počasí".
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od fučajs »

Mex píše: pon bře 25, 2024 2:05 pm
fučajs píše: pon bře 25, 2024 11:30 am Je otázka, zda má ekonomický smysl dodávat z baterky do sítě za cenu o 2 Kč nad průměrnou cenou a snižovat si tím životnost baterie. Navíc s rizikem, že pak budu dokupovat elektřinu ze sítě a zaplatím silovku plus 1,8 Kč/kWh za distribuci.
Možná je dobré vzít do úvahy i to, jestli bude lepší baterku likvidovat jejím používáním (a tím dosáhnout nějakého příjmu z jejího provozu), nebo ji nechat likvidovat jen stářím. Navíc za situace, kdy za pár let pravděpodobně budou baterky zase někde jinde.

A krátkodobé předpovědi počasí jsou dneska už celkem spolehlivé.
Od teď budu vybíjet baterku do 0%, abych využil celou její kapacitu a mohl toho do sítě posílat víc. Investice do baterky se mi vrátí o to rychleji. Ale ono je to nakonec jedno, protože za pár let si budu moct pořídit nové úložiště za hubičku... že mě to hned nenapadlo... :lol:
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od skybor »

Doteď jsem myslel, že to je nějaký předaprílový žert a on o tom snad opravdu někdo reálně uvažuje :roll:

Teď mne mrzí dvojnásob, že nejsem k DS připojen. Jsem mohl být za chvilku milionář. Stačilo by nakoupit velkou hromadu baterek a vybíjet je ve správný okamžik do sítě.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od eduard22 »

A to se může - dodávat do sítě z aku? Sem čet někde že ERU posvětilo možnost distributora omezit dodávku do sítě z aku, nebo i nabíjení aku ze sítě! A že to již někteří distributoři využili pod sankcí opakovaně á 50.000,-kč :o ...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

pochopitelně , přece si nenechaj cmrndat do svých byznysů :twisted: .
Polostrov , nejlíp DIY , a máš klid . Kdejaký byrobordel , regulace , klackový vejmysly "vrchnosti" eru budou buřt :ugeek: .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od mihlit »

to je zase jpp kombinovaná s tichou poštou :roll:

Zákaz vybíjení/nabíjení aku se týká některých výkupů. Aby mohl vykupující nabídnout vyšší cenu, tak elektriku prodává dál jako "zelenou elektriku" za vyšší cenu. Takže je to pro záruku, že všechna elektrika je fakt ze solárů. Není to plošné nařízení. Nemusíte s tím souhlasit, můžete prodávat někomu jinému za nižší cenu, kdo takový požadavek nemá.
fučajs píše: pon bře 25, 2024 11:08 pm Od teď budu vybíjet baterku do 0%, abych využil celou její kapacitu a mohl toho do sítě posílat víc. Investice do baterky se mi vrátí o to rychleji. Ale ono je to nakonec jedno, protože za pár let si budu moct pořídit nové úložiště za hubičku... že mě to hned nenapadlo... :lol:
Tak jsi se zasmál z nepochopení, teď se budeme smát zase my... U LFP baterie se uvádí životnost cca 6-8 tisíc cyklů, zároveň cca 10-20 let. Když budeme optimisti, tak těch 20 let. To dělá 365*20=7300 dnů. Máš tedy "v ceně" zhruba 1 cyklus baterie na den, pokud jedeš 30-80 SOC, můžeš to dokonce dvakrát. Samo za předpokladu, že baterii nezatěžuješ vysokým vybíjecím/nabíjecím proudem. Když si pořídíš auto a budeš s ním jezdit 100kkm ročně, za pár let mu umře motor. Když ale najedeš 100km ročně, tak mu za pár let umře kastle, hadičky, těsnění, čalounění,... optimum je něco mezi. Včil už jasné?
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Mex »

mihlit píše: úte bře 26, 2024 10:02 am
fučajs píše: pon bře 25, 2024 11:08 pm Od teď budu vybíjet baterku do 0%, abych využil celou její kapacitu a mohl toho do sítě posílat víc. Investice do baterky se mi vrátí o to rychleji. Ale ono je to nakonec jedno, protože za pár let si budu moct pořídit nové úložiště za hubičku... že mě to hned nenapadlo... :lol:
Tak jsi se zasmál z nepochopení, teď se budeme smát zase my... U LFP baterie se uvádí životnost cca 6-8 tisíc cyklů, zároveň cca 10-20 let. Když budeme optimisti, tak těch 20 let. To dělá 365*20=7300 dnů. Máš tedy "v ceně" zhruba 1 cyklus baterie na den, pokud jedeš 30-80 SOC, můžeš to dokonce dvakrát. Samo za předpokladu, že baterii nezatěžuješ vysokým vybíjecím/nabíjecím proudem. Když si pořídíš auto a budeš s ním jezdit 100kkm ročně, za pár let mu umře motor. Když ale najedeš 100km ročně, tak mu za pár let umře kastle, hadičky, těsnění, čalounění,... optimum je něco mezi. Včil už jasné?
Díky mihlite.
Chtěl jsem mu na jeho moudrý příspěvek odpovědět nějak podobně, tak už nemusím.

U těch baterek ještě bude hrát roli i rychlý vývoj v téhle oblasti a tedy morální zastarávání.
Podívejte se, jak se tyhle technologie posunuly za poslední 2 roky.
Takže za nějakých těch 10 let budou zřejmě ty naše současné kapacity spíš srandovní.
Vývoj tady sice nejde tak zběsilým tempem jako v elektronice, ale přesto pořád hodně rychle.
Vemte si jakou cenu má dneska třeba 5 let stará elektronika a jaké má proti té aktuální parametry.

Takže kupovat baterky s tím "hlavně aby mi hodně dlouho vydržely, a tak je raději nebudu moc používat" myslím není zrovna optimální strategie.
Samozřejmě při respektování obecně známých pravidel o hloubce nabíjení/vybíjení, proudech dovnitř/ven a teplotě.
Zase ničit ji záměrně nechceme, ale využívat ano.

Je to mimochodem moment, který mě zatím odrazuje od koupě BEV. Ten vývoj parametrů (nahoru) a cen (dolů) je tak zběsilý, že 2 roky stará ojetina stojí víc než nové auto. Protože to mezitím výrazně zlevnilo. Resp. nestojí, protože za tu cenu to původní majitel už dneska rozhodně neprodá.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od skybor »

Polostrov , nejlíp DIY
DIY FVE, nejlíp ostrov ;) BTW: Až tady budou ty "nové" baterky skoro zadarmo, tak to tady já už možná nebudu :) Zatím si budu šetřit ty moje nezničitelné NiCd.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od eduard22 »

Co je to: DIY??? :shock:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od skybor »

eduard22 píše: úte bře 26, 2024 4:28 pm Co je to: DIY??? :shock:
DIY = Do It Yourslef - něco jako "Udělěj si sám" - prostě "Samodomo" :)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od fučajs »

mihlit píše: úte bře 26, 2024 10:02 am to je zase jpp kombinovaná s tichou poštou :roll:

Zákaz vybíjení/nabíjení aku se týká některých výkupů. Aby mohl vykupující nabídnout vyšší cenu, tak elektriku prodává dál jako "zelenou elektriku" za vyšší cenu. Takže je to pro záruku, že všechna elektrika je fakt ze solárů. Není to plošné nařízení. Nemusíte s tím souhlasit, můžete prodávat někomu jinému za nižší cenu, kdo takový požadavek nemá.
fučajs píše: pon bře 25, 2024 11:08 pm Od teď budu vybíjet baterku do 0%, abych využil celou její kapacitu a mohl toho do sítě posílat víc. Investice do baterky se mi vrátí o to rychleji. Ale ono je to nakonec jedno, protože za pár let si budu moct pořídit nové úložiště za hubičku... že mě to hned nenapadlo... :lol:
Tak jsi se zasmál z nepochopení, teď se budeme smát zase my... U LFP baterie se uvádí životnost cca 6-8 tisíc cyklů, zároveň cca 10-20 let. Když budeme optimisti, tak těch 20 let. To dělá 365*20=7300 dnů. Máš tedy "v ceně" zhruba 1 cyklus baterie na den, pokud jedeš 30-80 SOC, můžeš to dokonce dvakrát. Samo za předpokladu, že baterii nezatěžuješ vysokým vybíjecím/nabíjecím proudem. Když si pořídíš auto a budeš s ním jezdit 100kkm ročně, za pár let mu umře motor. Když ale najedeš 100km ročně, tak mu za pár let umře kastle, hadičky, těsnění, čalounění,... optimum je něco mezi. Včil už jasné?
Hele, nech toho, nebo mi popraskají stehy :lol:

Zkus si spočítat:
1.kolik dukátů tě stojí jedna kWh, která ti projde baterkou během jejího života (cena za úložiště / (kapacita úložiště x 80% (DOD) x počet cyklů) ... když to bude méně než 2 Kč/kWh, tak tomu nejspíš nebudu věřit).
2. podívej se na spotový ceny od začátku roku a vyfiltruj si dny, kdy se maximální cena spotu dostala aspoň o desetník nad tu cenu, která ti vyšla v bodě 1.
3. podle kapacity baterií odhadni množství prodaných kilowatů a spočítej si zisk z prodeje z baterie ve dnech definovaných podle bodu 2.

Včíl mudruj :lol:
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od xmasin »

fučajs píše: úte bře 26, 2024 9:31 pm Zkus si spočítat:
1.kolik dukátů tě stojí jedna kWh, která ti projde baterkou během jejího života (cena za úložiště / (kapacita úložiště x 80% (DOD) x počet cyklů) ... když to bude méně než 2 Kč/kWh, tak tomu nejspíš nebudu věřit).
2. podívej se na spotový ceny od začátku roku a vyfiltruj si dny, kdy se maximální cena spotu dostala aspoň o desetník nad tu cenu, která ti vyšla v bodě 1.
3. podle kapacity baterií odhadni množství prodaných kilowatů a spočítej si zisk z prodeje z baterie ve dnech definovaných podle bodu 2.

Včíl mudruj :lol:
ad 1) Dnes není problém sehnat LV baterie, které mají cenu pod 2 Kč/kWh. Sám mám baterie Seplos 48V (https://www.i4wifi.cz/cs/290562-seplos-polo-w-5kwh) a u ní vychází cena za uloženou kWh na 1,77 Kč.
ad 2) Prodej se vyplatí když je cena opravdu vysoko, což je na dnešní dobu alespoň 3 Kč, což je vetšinou hodinu nebo dvě večer mezi 18 a 20.
ad 3) Pokud bych prodával v průměru za 3 Kč/kWh a za rok prodával cca 200 dní kdy se baterie nabila ze sluníčka po 3 kWh/den (mám 1F elektrárnu takže víc nemůžu) tak to dá 1800 Kč/rok plus samozřejmě prodej přebytků když bude baterie plná, ale to zas nemusí být za tak dobrou cenu.
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od mihlit »

V té logice je trochu chyba... jak jsem psal, když už baterku máš, tak máš nějaké cykly zdarma. To je jak koupit auto, říct si, že to vychází s cenou 500 tis a nájezdem 250 kkm na 2kč/km amortizace. Takže 1 km je 2 kč + cena paliva, tak s ním raději nebudu jezdit... pak najedu 5 kkm než se auto rozpadne a najednou bude jen amortizace 100 kč na km. Když se baterka/auto koupí, musí se používat.

Jinak já mám DIY baterku, 2*16*125Ah k tomu 2x JK BMS. To je 13.2 kWh, co stálo celkem 60 tisíc i s regálem a kabely. Pokud vezmu tentokrát horší počet cyklů, jsem na 0.95 Kč, kdyby to dalo těch 8tis tak 0.71 Kč
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od Mex »

fučajs píše: úte bře 26, 2024 9:31 pm Hele, nech toho, nebo mi popraskají stehy :lol:

Zkus si spočítat:
1.kolik dukátů tě stojí jedna kWh, která ti projde baterkou během jejího života (cena za úložiště / (kapacita úložiště x 80% (DOD) x počet cyklů) ... když to bude méně než 2 Kč/kWh, tak tomu nejspíš nebudu věřit).
2. podívej se na spotový ceny od začátku roku a vyfiltruj si dny, kdy se maximální cena spotu dostala aspoň o desetník nad tu cenu, která ti vyšla v bodě 1.
3. podle kapacity baterií odhadni množství prodaných kilowatů a spočítej si zisk z prodeje z baterie ve dnech definovaných podle bodu 2.
Já baterku beru tak, že když ji budu denně provozovat v nějakém nevelkém rozsahu, nebo když bude jenom nabitá zahálet, tak se dožije zhruba stejného věku.

V létě nemáš šanci po většinu dnů elektriku spotřebovat. Tak buď ji můžu přes den pouštět ven skoro zadarmo, případně nechat energii na střeše.
Nebo můžu ráno baterku vybít v ranní cenové špičce (pokud v baterce něco mám) a tím omezit přetok přes den za nízké ceny nebo zadarmo, protože se bude nabíjet. A když je odpoledne baterka plná, tak pak z ní zase část vypustit ve večerní špičce, která bývá za lepší cenu než ta ranní.
skybor
Příspěvky: 63
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Dodávka z baterie

Příspěvek od skybor »

Já baterku beru tak, že když ji budu denně provozovat v nějakém nevelkém rozsahu, nebo když bude jenom nabitá zahálet, tak se dožije zhruba stejného věku.
No ono těch proměnných asi bude více. Tak jako se při rozumném (šetrném) používání (a udržbě) nerozpadne za 10-20 let každé auto, tak se asi nerozpadne i každá baterka.
Ale tahle diskuze asi stejně nemá moc smysl. Každý má své důvody pro budování a představy provozování FVE a těžko se ty důvody a představy změní jen kvůli nějakým příspěvkům jiných na foru ;)

Přeji všem ať jim FVE slouží k tomu, co od ní očekávají.
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“