Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Zdravim, rad bych pozadal o zhodnoceni sestavy a me uvahy jak FVE vyuzivat s maximalni efektivnosti.

Panely 14ks AIKO-A450-MAH54Mb - 6,3 kWp
Stridac Solax X3-Hybrid-10.0 G4
Baterie Solax Triple Power (11,6 kWh) HV
Wallbox Solax 11kw
Koncova cena pro me cca 190 000,- (vcetne upravy ER sloupku, full backup)

Panely budou rozmisteny na strese nasledne:
Vychod, sklon 15st - 6/7ks (taska)
Zapad, sklon 13st - 8/7ks (titanzinek falcovany).
Lokalita Brno (predpokladany osvit je cca 900).

Situace:

- Ocekavan rocni spotreba EE cca 6 MWh - cca 250kWh/mes.
- Spotreba je spise pres den (prace z domova, mycka/pracka/susicka se pousti pres den) v noci klasika lednice, wifi apod, vecer TV atd...
- Do 1 roku bude vstupovat EV s predpokladanou mesicni spotrebou cca 200kWh (nabijeni mozno pres den doma - prace z domova)
- Dale pak od kvetna-rijna virivka s mesicni spotrebou cca 150-200kWh.
- V dome klimatizace, cili pres leto obcas chladi a jaro/podzim by slo temperovat pres den pres ni misto plynu (otazka zda se vyplati, mozna ne :) )
- Predpokladana rocni vyroba cca 5,8 MWh z cehoz prevazna vetsina bude pochopitelne Brezen-Zari
- Celkove se tedy da pocitat, ze Listopad-Duben mesicni spotreba cca 450kWh, Kveten-Rijen mesicni spotreba cca 650kWh.
- Podle tabulek a statistik by melo vychazet, ze brezen-zari by v podstate veskera mesicni spotreba energie mela odpovidat mesicni vyrobe.

Dotazy:

- Je realna predstava, ze z teto FVE a profilu spotreby bych mohl byt schopen alespon 85% (4,9MWh) spotrebovat sam a cca 1,1MWh dokupovat?
- Je takto nadimenzovana FVE spravne, nechci spolehat na prodej pretoku nebo sdileni apod, idealne vse co vyrobim spotrebovat a List-Unor = grid
- Jak pripadne jinak rozlozit panely, navrhnout system s maximalizaci spotreby v miste?
- Jaka se da predpokladat vlastni rocni spotreba FVE systemu Solax(stridac,WB,atd.)?
- Pri montazi na falcovany titanzinek(stari 6let), na co se zamerit a vyzadovat/kontrolovat?
- Jake jsou dalsi doporuceni/tipy?

Dekuji vsem predem za postrehy.
Naposledy upravil(a) duffson dne stř dub 03, 2024 9:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Excelent »

Nic ve zlém, ale prosím pozor na jednotky.
Znalé to bude hodně tahat za oči a ještě tučné písmo a mockrát.

mWh miliwatthodina - to asi nechcete
MWh megawatthodina - to bude lepší

Raději jsem mírnou reakcí předběhl ostatní ;) :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Momo
Příspěvky: 633
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Momo »

V orientaci východ/západ v malém sklonu to bude v zimě fungovat velmi špatně. I bez sněhu. Když napadne sníh a neuklidíš ho, čekáš až roztaje, prostě nesjede.
Tady se podívej na mé statistiky po měsících od 07/2023. Mám V/J/Z po 5 kWp. V/Z 15°, J 40°.
Sleduj v těch měsících průměrnou denní hodnotu kWh/kWp. Můžeš přepočíst V/Z na svoje 3,5 kWp. Budeš mít hrubou představu........
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=29152#p29152

Pokud se orientuješ na maximální soběstačnost, tak mi přijde 12 kWh baterka malá. Zvlášť v situaci, kdy budeš mít BEV. I v létě se najdou ošklivé dny, kdy zvlášť při malém výkonu 6 kWp budeš mít málo.
Pokud uvádíš měsíční spotřebu BEV 200 kWh, tak to může být řádově 10 kWh/den (všední), pokud přijedeš večer, vyčerpáš tím baterku, nezbyde na nic jiného.

Na léto vířivka a klimatizace OK, to nebude baterku zatěžovat. Případně ještě doplnit bojler. A k tomu nějaké řízení spotřeby, aby se to nemuselo řídit ručně.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Nautilus »

Nejprve dotaz. Proč "pouze" 6,3kWp? Bylo hlavní hledisko výsledná cena, nebo není protor?

Dále všeobecně známá skutečnost, která je hodně opomíjena.
Bude dobrý den (čti příznivý osvit) vyrobíš cca 35-40kWh. Co s nimi? Do baterky se toho moc nedá. Klima, vířivka a to ostatní moc nespotřebuje. Při troše štěstí snad BEV. Jinak zůstane polovina na střeše.
Pak přijde špatný den, jeden, nebo taky pět. Výroba možná jednotky kWh, možná taky neměřitelná.
Co z toho plyne? Jestliže předpokládám spotřebu 6MWh/rok i když převážně v létě, nelze napřímo spotřebovat 85% energie s 10kWh baterií.

Píšeš:
Podle tabulek a statistik by melo vychazet, ze brezen-zari by v podstate veskera mesicni spotreba energie mela odpovidat mesicni vyrobe.

Z toho co jsem napsal výše je vidět, že řešit měsíční "průměry" je podobně vypovídající, jako když já mám k obědu celé kuře, ty nic, ale statisticky jsme měli každý půl kuřete.

Dále počítej s vlastní spotřebou systému a s další nepříjemností, kterou sice všichni známe, ale také ji do výpočtů rentability moc nezahrnujeme. Tou je měření po fázích. Pokud nebudeš optimalizovat vlastní spotřebu systému (např. vypínáním v noci a pod.) můžeš se dostat až na 1MWh. Měření po fázích jenom zhorší celkové teoretické výsledky, když tu a tam si v jedné fázi přicucneš a v druhé pošleš do sítě.

Takže co doporučit?
Optimalizovat systém aby v dobrých dnech spotřebovával smysluplně energii a ve špatných neplýtval. Ručně je to opruz, takže nějakou formu automatizace. Hodně pomůže vytěžování (GBO, Wattrouter, HA a pod.)
Když už máš FVE připojenou k DS (a máš-li povolené přetoky), tak i když píšeš, že nechceš spoléhat, tak i tuto energii nějak využij.
Fyzická baterie je velký otazník. Jsou optimisté, kteří jí přisuzují téměř zázračné vlastnosti... já osobně jsem v tomto směru spíše pesimista. Proto ti nebudu doporučovat navýšení kapacity baterie i když by to celkovou využitelnost systému zlepšilo, jen jestli ta cena by nebyla příliš vysoká.
Můj laický pohled formovaný názory těch co mají FVE již roky, vidi cestu v přepanelování. Jestliže je to možné, tak pro 6MWh roční spotřeby je současná praxe využití 10kWp velice vhodná. I kdyby zůstalo 30% energie na střeše, tak v nejistých dnech je vidět velké zlepšení. Přitom cena panelů je momentálně velice příznivě této variantě nakloněna.
TAU2
Příspěvky: 25
Registrován: pon kvě 30, 2022 6:03 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od TAU2 »

V případě že počítáš s EV autem rozhodně doporučuji jít do výkonu v panelech co nejblíže k 10 kWp.
Zkus si to propočítat
Co vím, tak většina BEV či WallBoxu má nabíjecí minimum 6A na fázi což je cca 1,4kW na fázi.
Při trojfázovém zapojení potřebuješ minimální stálý výkon 4,2 kW ze solárů aby nedošlo přerušení nabíjení
k tomu si připočti spotřebu domu, kolísání výkonu FVE , rozdělení panelů V/Z , menší sklon a těch 6,3 kWp nebude stačit
Co se týká ekonomiky - jestli máš stejně desítku střídač, tak zvýšené náklady se budou prakticky týkat jen
panelů a konstrukce
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Momo píše: stř dub 03, 2024 10:50 pm V orientaci východ/západ v malém sklonu to bude v zimě fungovat velmi špatně. I bez sněhu. Když napadne sníh a neuklidíš ho, čekáš až roztaje, prostě nesjede.
Tady se podívej na mé statistiky po měsících od 07/2023. Mám V/J/Z po 5 kWp. V/Z 15°, J 40°.
Sleduj v těch měsících průměrnou denní hodnotu kWh/kWp. Můžeš přepočíst V/Z na svoje 3,5 kWp. Budeš mít hrubou představu........
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=29152#p29152

Pokud se orientuješ na maximální soběstačnost, tak mi přijde 12 kWh baterka malá. Zvlášť v situaci, kdy budeš mít BEV. I v létě se najdou ošklivé dny, kdy zvlášť při malém výkonu 6 kWp budeš mít málo.
Pokud uvádíš měsíční spotřebu BEV 200 kWh, tak to může být řádově 10 kWh/den (všední), pokud přijedeš večer, vyčerpáš tím baterku, nezbyde na nic jiného.

Na léto vířivka a klimatizace OK, to nebude baterku zatěžovat. Případně ještě doplnit bojler. A k tomu nějaké řízení spotřeby, aby se to nemuselo řídit ručně.
Ano, je mi jasne, ze v zime to bude spatne, avsak mym cilem neni maximalni sobestacnost, ale maximalni vyuziti vygenerovane energie v miste a tudiz maximalizace efektivnosti.
Kdyz budu mit na spotrebu cca 6MWh vykon 10kWp tak vice jak pul roku budu mit cca 50% pretoky jelikoz energii nebudu mit jednoduse kde uchovat nebo spotrebovat. Delal jsem si analyzu, kde jsem zadal 75% efektivitu (cista spotreba EE z FVE) a z toho mi vychazi v podstate to, co mi obchodni zastupce spocital take.
Realne, cim vetsi FVE dam, tim "mene" efektivne vyuziji vyrobenou energii v miste. Prikladam.
Ono ikdyz budu mit vice vyrobeno, neznamena, ze vzdy energii efektivne v dany moment vyuziji.
Přílohy
Screenshot 2024-04-04 145736.png
Screenshot 2024-04-04 145736.png (68.17 KiB) Zobrazeno 848 x
Naposledy upravil(a) duffson dne čtv dub 04, 2024 2:58 pm, celkem upraveno 1 x.
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Nautilus píše: čtv dub 04, 2024 10:23 am Nejprve dotaz. Proč "pouze" 6,3kWp? Bylo hlavní hledisko výsledná cena, nebo není protor?

Dále všeobecně známá skutečnost, která je hodně opomíjena.
Bude dobrý den (čti příznivý osvit) vyrobíš cca 35-40kWh. Co s nimi? Do baterky se toho moc nedá. Klima, vířivka a to ostatní moc nespotřebuje. Při troše štěstí snad BEV. Jinak zůstane polovina na střeše.
Pak přijde špatný den, jeden, nebo taky pět. Výroba možná jednotky kWh, možná taky neměřitelná.
Co z toho plyne? Jestliže předpokládám spotřebu 6MWh/rok i když převážně v létě, nelze napřímo spotřebovat 85% energie s 10kWh baterií.

Píšeš:
Podle tabulek a statistik by melo vychazet, ze brezen-zari by v podstate veskera mesicni spotreba energie mela odpovidat mesicni vyrobe.

Z toho co jsem napsal výše je vidět, že řešit měsíční "průměry" je podobně vypovídající, jako když já mám k obědu celé kuře, ty nic, ale statisticky jsme měli každý půl kuřete.

Dále počítej s vlastní spotřebou systému a s další nepříjemností, kterou sice všichni známe, ale také ji do výpočtů rentability moc nezahrnujeme. Tou je měření po fázích. Pokud nebudeš optimalizovat vlastní spotřebu systému (např. vypínáním v noci a pod.) můžeš se dostat až na 1MWh. Měření po fázích jenom zhorší celkové teoretické výsledky, když tu a tam si v jedné fázi přicucneš a v druhé pošleš do sítě.

Takže co doporučit?
Optimalizovat systém aby v dobrých dnech spotřebovával smysluplně energii a ve špatných neplýtval. Ručně je to opruz, takže nějakou formu automatizace. Hodně pomůže vytěžování (GBO, Wattrouter, HA a pod.)
Když už máš FVE připojenou k DS (a máš-li povolené přetoky), tak i když píšeš, že nechceš spoléhat, tak i tuto energii nějak využij.
Fyzická baterie je velký otazník. Jsou optimisté, kteří jí přisuzují téměř zázračné vlastnosti... já osobně jsem v tomto směru spíše pesimista. Proto ti nebudu doporučovat navýšení kapacity baterie i když by to celkovou využitelnost systému zlepšilo, jen jestli ta cena by nebyla příliš vysoká.
Můj laický pohled formovaný názory těch co mají FVE již roky, vidi cestu v přepanelování. Jestliže je to možné, tak pro 6MWh roční spotřeby je současná praxe využití 10kWp velice vhodná. I kdyby zůstalo 30% energie na střeše, tak v nejistých dnech je vidět velké zlepšení. Přitom cena panelů je momentálně velice příznivě této variantě nakloněna.

Dekuji za reakci, prostor pro vetsi by byl, ale plati co pisi vyse. Nevidim v navyseni vykonu zasadne vyssi efektivitu a zaroven ekonomiku provozu...
Rozdil v cene bude radove 40tis mezi 6,3kWp a 10kWp.
Rozdil v tom, kolik EE vyrobene navic efektivne spotrebuji bude radove do 1MWh/rok...zbytek budou pretoky.
Popisujes situaci - bude pekny den - nevyuziji energii a pak par dni nic moc a nemam...vzhledem k tomu, ze autem nejezdim kazdy den a tudiz jsem schopen nabijet napr. 1-2x tydne (30-80kw) do BEV, a ze virivku nemusim nutne poustet kazdy den kdy nesviti, a tak mi stale takto naddimenzovana elektrarna jednoduse nedava uplne smysl...Ale mozna se mylim a vsechny me vypocty a uvahy jsou zkreslene.. :)
Jinak s povolenymi pretoku pochopitelne pocitam, cili do budoucna at uz sdileni nebo prodej nadbytecne energie by bylo do plusu...
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

TAU2 píše: čtv dub 04, 2024 10:28 am V případě že počítáš s EV autem rozhodně doporučuji jít do výkonu v panelech co nejblíže k 10 kWp.
Zkus si to propočítat
Co vím, tak většina BEV či WallBoxu má nabíjecí minimum 6A na fázi což je cca 1,4kW na fázi.
Při trojfázovém zapojení potřebuješ minimální stálý výkon 4,2 kW ze solárů aby nedošlo přerušení nabíjení
k tomu si připočti spotřebu domu, kolísání výkonu FVE , rozdělení panelů V/Z , menší sklon a těch 6,3 kWp nebude stačit
Co se týká ekonomiky - jestli máš stejně desítku střídač, tak zvýšené náklady se budou prakticky týkat jen
panelů a konstrukce
Ano, toto je jeden z bodu co chci s obchodnim zastupcem jeste dukladne probrat. Solax WB ma mit ECO mod co v podstate nabiji energii pouze ze slunce, avsak pomaleji nez 11KW...pak je tam Green co odpovida tomu co popisujes, kdy pokud nema dany vykon, vypne nabijeni a lide s tim casto maji potize. Treti je pak FAST s docucavanim s gridu coz se da realizovat kdyz clovek vice specha a chce nabit bez ohledu na to, kolik da z FVE a kolik dokupuje. V zasade jsem s danou sestavou pocital, ze kdybych byl takto schopen alespon 50% EE na nabijeni auta vyuzit z FVE (Jaro-Podzim primarne FVE a zima FVE+grid, plus na delsich cestach u stojanu) tak by to stale davalo smysl.
Autem nepotrebuji jezdit kazdy den presne dany pocet km, spise individualne a spise kratsi cesty. Delsi cesty jednou za tyden, vikendy...
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Kostěj »

Jen pár poznámek, ať nejsi v budoucnu zklamán: Ten střídač má maximální výkon na jedné fázi 16.1A/230V, to je 3700W. Pokud bude na stejné fázi zapnuta myčka, tak rychlovarka/žehlička/větší fén/větší mikrovlnka/varná deska/pračka na stejné fázi měnič spolehlivě přetíží. Co ten střídač v tu chvíli udělá? Přicucne si, spadne do bypassu? Co se stane pak, přepne zase zpět? Za jak dlouho? Jaký má wallbox minimální odběr? Půjde během nabíjení BEV vůbec zapnout ještě něco jiného? A k tomu excelu: Sežeň si reálná data výroby po hodinách za celý rok a prožeň to tím excelem znovu, dostaneš reálnější čísla. Ono jediné, na co se můžeš spolehnout, je že si střídač vezme denně 1-2kWh (ono tedy údaj o spotřebě střídače, pokud domácnost odebírá v noci třeba 50W, tak to je údaj, který výrobce velmi nerad uvádí). V reálu může být v říjnu týden, kdy ti panely neuživí ani ten střídač a ten se bude krmit ze sítě. A poslední: Stížností, že střídač přes den (kdy svítí) přicucává ze sítě a v noci naopak do sítě trošku posílá je plný internet. Jak se chová Solax?
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Kostěj píše: čtv dub 04, 2024 5:42 pm Jen pár poznámek, ať nejsi v budoucnu zklamán: Ten střídač má maximální výkon na jedné fázi 16.1A/230V, to je 3700W. Pokud bude na stejné fázi zapnuta myčka, tak rychlovarka/žehlička/větší fén/větší mikrovlnka/varná deska/pračka na stejné fázi měnič spolehlivě přetíží. Co ten střídač v tu chvíli udělá? Přicucne si, spadne do bypassu? Co se stane pak, přepne zase zpět? Za jak dlouho? Jaký má wallbox minimální odběr? Půjde během nabíjení BEV vůbec zapnout ještě něco jiného? A k tomu excelu: Sežeň si reálná data výroby po hodinách za celý rok a prožeň to tím excelem znovu, dostaneš reálnější čísla. Ono jediné, na co se můžeš spolehnout, je že si střídač vezme denně 1-2kWh (ono tedy údaj o spotřebě střídače, pokud domácnost odebírá v noci třeba 50W, tak to je údaj, který výrobce velmi nerad uvádí). V reálu může být v říjnu týden, kdy ti panely neuživí ani ten střídač a ten se bude krmit ze sítě. A poslední: Stížností, že střídač přes den (kdy svítí) přicucává ze sítě a v noci naopak do sítě trošku posílá je plný internet. Jak se chová Solax?
Tyto fakta jsou mi znama, Solax ma moznost pretizeni az 5kw na fazi...dum je novy a rozfazovani je tedy vcelku rozumne takze pracka, susicka, indukce a trouba na stejne fazi nejsou. Dalsi vec, pracka susicka, fen, mikrovlnka nebo konvice maji chvilkovy peak kdy vezmou az treba 2kw...nejedna se o spotrebice s konstatni spotrebou 2+kw kdyz bezi, cili toho bych se az tak nebal.
Spotreba stridace je jiz zapoctena ve spotrebe domu (cca 500kw/rok)...tam urcite souhlasim, ze budou dny, tydny nebo mozna cely listopad a prosinec kdy bude vyhodnejsi FVE vypnout, a max. zapnout v dny kdy bude opravdu jasno a dobit alespon baterie...
Nicmene mi neprijde prilis logicke kvuli 2-3 mesicum, kdy ani s 10kWp (V/Z) to nebude vyhra, resit navysovani panelu o temer dvojnasobek vs. spotreba...hold strecha je jaka je, nejvyssi spotreba bude Kve-Rij...pote bude vyuzivan grid a dokupovani za ceny jake budou.
Momo
Příspěvky: 633
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Momo »

Já mám takovou zkušenost, že vždy, když jsem při stavbě bytu/domu na něčem ušetřil (něco vojebal), že jsem toho později litoval. A pak si říkal, kdybych tady dal o 10k víc, támhle... Jakákoli pozdější změnu bude násobně dražší, případně vůbec nepůjde provést.

Pokud by 10 kWp místo 6 kWp stálo o 40k více, tak bych to bral. Pak si představ, že to budeš chtít rozšířit? Kolik bys za to dal. Kolikrát více než těch 40k? Bylo by to pro firmu vůbec zajímavé to rozšiřovat? A za 40k?

Taky topím plynem, ale od roku 2027 budou slavné emisní povolenky, během pár let se budou snažit to zdražovat až zakázat úplně a co nejdříve. Jasně, že to FVE nemáš šanci vytopit, ale v těch přechodových obdobích by se ta energie mohla hodit. Bude tlak na TČ, více BEV do každé rodiny...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od beethowen »

Myslím, že věřit tomu, co řekne obchodní zástupce je spíš ke škodě. On je motivován lehce jinak než ty.
Cena navýšení za panely a kontrukci může být klidně i kolem 30tis., ale získáš za to daleko větší komfort.
S tím, že z panelů nevyčerpáš všechno, co to dokáže vyrobit bych se až tak netrápil. Odměnou bude daleko menší cyklování baterie.
Já bych z mých zkušeností dal panelů tolik, kolik jen jde. Je to nejlevnější položka v celém systému.
Pokud se to počítá čistě na ekonomiku, tak vyjde asi nejlépe lehce poddimenzovaná FVE oproti roční spotřebě domu. Tam spotřebuješ vše, ale trpí baterka cyklováním, komfort je taky nic moc. Ale možná to jsou jenom moje pocity z poloostrovu.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Atman »

Absolútny súhlas s Momom. Viem že je to ťažké od začiatku postaviť niečo poriadne veľké, ale 90% solárnikov pyká za minimalizmus alebo optimalizáciu v počiatkoch, samozrejme vrátane mňa 11kWp, a aj môjho svokra 4,5kWp a tiež môjho švagra 10kWp . Ja už rozširujem tretí krát, najprv 2,5kWp TUV, potom 7,5 kWp elektráreň, teraz 11,5kWp a pristavujem pergolu 4,4kWp.
Netreba sa pozerať na maximálny výkon v lete, ten je bezpredmetný, dôležité je mať vykryté 10 mesiacov a potom je to radosť zo solárnej energie.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Kall
Příspěvky: 18
Registrován: ned říj 01, 2023 10:03 am

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Kall »

Je třeba kalkulovat ztráty.
Střídač má celkovou roční spotřebu cca 1 MW, / chladiče hřejí, takže se to teplo musí nekde vzít/
POkud nebudeš mít ostrov, tak technický přetok je cca 50 W/ hodinu.A nejde to vypnout.
Mně to dělá cca 10 % výroby, asi tak
System Growatt 8,8 kWp, střídač 10 KW bat.Growatt 10,24 kW akumulace do vody Dražice 200 l
2 kW
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od luky »

Mám na střeše 5kWp a zatím nemám problém to zužitkovat, bral bych i víc. Ty panely jsou na celé akci to nejlevnější. Bohužel další panely už prostě není kam pověsit. Ona i ta tvoje 11kWh baterka je taková na hraně, pro 10kW měnič. Má to v datasheetu popsané, že to zvládne vybíjení 1C bez zkrácení životnosti?
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
skybor
Příspěvky: 66
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od skybor »

duffson: Chválím promyšlený, realistický přístup k realizaci FVE. To se dnes vidí málokdy. Většina to bere spíš jak nákup rohlíků, bez rozmyslu. Soused má FVE, tak si ji pořídíme taky. A jak velkou? Přece 10kWp. A je to vymyšleno ;)

U některých zase zahoří zlatá horečka a představa jak vydělávají miliony na prodeji elektřiny z FVE a samozřejmě čím větší FVE tím víc milionů ;)

Na druhou stranu, pokud to má být firmou realizovaná, dotovaná FVE, na kterou pravděpodobně nebudeš moct několik let šáhnout a rozdíl v ceně je opravdu jen těch 40tKč, tak bych to hodně zvážil. Co to je dneska 40 tKč.

Já loni postavil 2,7 kWp. A spokojenost. Ale už letos na jaře jsem dalších 2,3 kWp po zkušenostech s provozem přidal a na podzim možná dalších 5kWp (nebo 10?) přidám. Ale mám poloostrov bez dotace a můžu si přidávat panely kdy chci a kolik chci, podle toho jak vidím jak se to chová.

Osobně si myslím, že FVE 5kWp a 15kWh v baterce je v našich podmínkách v běžné domácnosti je tak akorát. Ale jak tady bylo již několikrát napsáno panely jsou to nejlevnější, ale na druhou stranu jsou většinou nejproblematičtěji instalovatelné.

Takže třikrát měř (počítej) a jednou řež (realizuj). Přeji dobrou volbu a hodně spokojenosti s FVE ;)
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

beethowen píše: čtv dub 04, 2024 8:10 pm Myslím, že věřit tomu, co řekne obchodní zástupce je spíš ke škodě. On je motivován lehce jinak než ty.
Cena navýšení za panely a kontrukci může být klidně i kolem 30tis., ale získáš za to daleko větší komfort.
S tím, že z panelů nevyčerpáš všechno, co to dokáže vyrobit bych se až tak netrápil. Odměnou bude daleko menší cyklování baterie.
Já bych z mých zkušeností dal panelů tolik, kolik jen jde. Je to nejlevnější položka v celém systému.
Pokud se to počítá čistě na ekonomiku, tak vyjde asi nejlépe lehce poddimenzovaná FVE oproti roční spotřebě domu. Tam spotřebuješ vše, ale trpí baterka cyklováním, komfort je taky nic moc. Ale možná to jsou jenom moje pocity z poloostrovu.
Normalne bych to videl stejne, ale proc by stal za tim, ze doporucuje k dane spotrebe dat adekvatne nadimenzovane panely s moznosti rozsireni kdyz by v budoucnu opravdu bylo potreba? Kdyz by ted mohl rovnou vydelat navic v podstate 60k pokud by mi nabidl hned 10 kWp...
Ohledne mensiho cyklovani baterie - pokud na 24h prumernou spotrebu potrebuji radove od 7-10kw (nepocitam dny kdy budu dobijet auto nebo hrat virivku) kdy hlavni cast spotreby je od 8-17h...pak nejake cyklovani baterie by me nemelo az tak trapit. Baterii platim proto, aby se vyuzivala a ne pro to, ze ji budu 6 mesicu setrit. Pokud bychom pocitali realne 6000 cyklu nez se zacne snizovat kapacita, bavime se stale o 15+ letech za predpokladu, ze bych denne otocil cely cyklus(0-100%), coz se obavam, ze realne bud driv moralne zastara nebo odejde z jineho duvodu nez cyklovani. Mozna se mylim, kdyztak prosim o upresneni.
Jinak ano, bydlim ve meste, black-out neresim, komfort? (nevim presne jak to myslite)...cili muj zamer je stale stejny, snizeni spotreby, od jara do podzimu pokryt min 80% spotreby, a byt schopen dobit za tyden auto na cca 100-200km(25-50kw). Zbyle 3 mesice pocitam v podstate plnou zavislost na gridu.
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Kall píše: čtv dub 04, 2024 8:32 pm Je třeba kalkulovat ztráty.
Střídač má celkovou roční spotřebu cca 1 MW, / chladiče hřejí, takže se to teplo musí nekde vzít/
POkud nebudeš mít ostrov, tak technický přetok je cca 50 W/ hodinu.A nejde to vypnout.
Mně to dělá cca 10 % výroby, asi tak
1MWh za rok pro provoz stridace? To mi prijde opravdu hodne, bylo mi tvrzeno, ze Solax g4 ma velmi nizkou spotrebu a rocne cca 500-600kwh...
Jsou nekde realna data ze stridace nebo mate nekdo realne zkusenosti s takto vysokou spotrebou?
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

skybor píše: pát dub 05, 2024 4:59 am duffson: Chválím promyšlený, realistický přístup k realizaci FVE. To se dnes vidí málokdy. Většina to bere spíš jak nákup rohlíků, bez rozmyslu. Soused má FVE, tak si ji pořídíme taky. A jak velkou? Přece 10kWp. A je to vymyšleno ;)

U některých zase zahoří zlatá horečka a představa jak vydělávají miliony na prodeji elektřiny z FVE a samozřejmě čím větší FVE tím víc milionů ;)

Na druhou stranu, pokud to má být firmou realizovaná, dotovaná FVE, na kterou pravděpodobně nebudeš moct několik let šáhnout a rozdíl v ceně je opravdu jen těch 40tKč, tak bych to hodně zvážil. Co to je dneska 40 tKč.

Já loni postavil 2,7 kWp. A spokojenost. Ale už letos na jaře jsem dalších 2,3 kWp po zkušenostech s provozem přidal a na podzim možná dalších 5kWp (nebo 10?) přidám. Ale mám poloostrov bez dotace a můžu si přidávat panely kdy chci a kolik chci, podle toho jak vidím jak se to chová.

Osobně si myslím, že FVE 5kWp a 15kWh v baterce je v našich podmínkách v běžné domácnosti je tak akorát. Ale jak tady bylo již několikrát napsáno panely jsou to nejlevnější, ale na druhou stranu jsou většinou nejproblematičtěji instalovatelné.

Takže třikrát měř (počítej) a jednou řež (realizuj). Přeji dobrou volbu a hodně spokojenosti s FVE ;)
Dekuji, zabyvam se touto uvahou jiz cca rok a pokud bych nyni vice nezvazoval porizeni BEV tak jsem jiz byl rozhodnut od ni komplet upustit neb vse s tim spojene za cenu mozne uspory 2-3MWh(ze 4MWh) rocne za to opravdu nestoji :)
V pripade s autem kdy spotreba stoupne, a vzhledem k charakteru uzivani vozu a moznostech nabijeni doma pres den, a pri aktualnim poklesu ceny FVE(az o 25% oproti 03/2023) mi to zacalo davat opet nejaky smysl a realne by navratnost byla nekde kolem 6 let a efektivita vyuziti podle meho dobra. Jak vsak vse bude fungovat v realu je do jiste miry otaznik...
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 490
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od pave69 »

duffson píše: pát dub 05, 2024 8:48 pm 1MWh za rok pro provoz stridace? To mi prijde opravdu hodne, bylo mi tvrzeno, ze Solax g4 ma velmi nizkou spotrebu a rocne cca 500-600kwh...
Jsou nekde realna data ze stridace nebo mate nekdo realne zkusenosti s takto vysokou spotrebou?
Nejde jen o spotřebu střídače, ta není až tak velká. Ale nejhorší jsou ty technické přetoky, zvlášť tam, kde je celková spotřeba spíš menší a v ČR je to ještě mnohem horší kvůli měření po fázích. A ztráty jsou i jinde v řetězci, například baterka - není to nádrž "nalij/vylij", klidně mohou být v ukládání ztráty kolem 30% (balancování, převody panel->bat->síť, ztráty v chemii nabíjení).
Pak taky ty panely V/Z 15° - v zimě z nich nic moc nebude. Ty teoretické výpočty v zimě pro malé sklony neodpovídají, protože na panelech se drží sníh, námraza atd.
Rozhodně bych podpořil to co doporučují předřečníci, panely dát co to jde a ještě ideálně spíš na jih a ve větším sklonu kvůli zimě. Mám FV taky v Brně a nejsou na jih :x . Vím, o čem mluvím (teda píšu).
eduard22
Příspěvky: 1010
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od eduard22 »

pave69 píše: sob dub 06, 2024 9:04 am ..... Ale nejhorší jsou ty technické přetoky, zvlášť tam, kde je celková spotřeba spíš menší a v ČR je to ještě mnohem horší kvůli měření po fázích .....
Co je to přetok??? :shock: :lol: ;)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Nautilus »

duffson píše: pát dub 05, 2024 8:40 pm Ohledne mensiho cyklovani baterie - pokud na 24h prumernou spotrebu potrebuji radove od 7-10kw (nepocitam dny kdy budu dobijet auto nebo hrat virivku) kdy hlavni cast spotreby je od 8-17h...pak nejake cyklovani baterie by me nemelo az tak trapit. Baterii platim proto, aby se vyuzivala a ne pro to, ze ji budu 6 mesicu setrit. Pokud bychom pocitali realne 6000 cyklu nez se zacne snizovat kapacita, bavime se stale o 15+ letech za predpokladu, ze bych denne otocil cely cyklus(0-100%), coz se obavam, ze realne bud driv moralne zastara nebo odejde z jineho duvodu nez cyklovani. Mozna se mylim, kdyztak prosim o upresneni.
Krásné jsou teorie a excelovské tabulky, které zapomínají na důležité "drobnosti". A ty jsou občas důležitější než pár kWh poslaných do vířivky, auta, či bazénu...
Jak jsem napsal už dřív a nechci se tedy přiíliš opakovat, ale holt někdo to nechce slyšet...
Máme duben, 6kWp FVE (momentálně) vyrobí řekněme 20-30kWh za den. Jenže chvilku jede na 110% a za pár minut na 10%. Pokud má být energie spotřebována doma, tak se baterka cykluje docela "fest". Jinak jdou kWh vniveč. No a v měsíčním průměru to v tabulce vypadá úplně jinak.

Také není asi úplně vhodné uvěřit reklamním řečičkám. Až někdo bude mít šestiletou baterku s patnácti tisíci cykly, která bude stále fungovat jak za mlada, pak možná uvěřím. Většinou je v tom jenom kouzlo matematické formulky "a", "nebo", či "až". A v reklamách to bohužel jsou nejčastěji ta druhá a třetí, takže: buď až 6.000 cyklů, nebo až 15 let. Viděno touto optikou svět vypadá hned jinak. Ani morální zastarání baterie novou nezaplatí.

A nakonec drobnost, kterou zná každý, ale opět do excelu ji nedáváme, proč si kazit výsledky? A tou jsou uživetelé, kterým je šum a fuk co je na střeše a co umí či neumí baterka. Tři dny je temno a já si prostě chci do tý vířivky sednout a 15kWh vezmu kde? Nezajímá. Chci taky upéct kuře, vyprat a usušit prádlo, auto je vybitý a zítra jedem přece na výlet. A kilowatthodiny doma nejsou.

Pak konečně zasvítí, auto už je nabitý, v lednici je půlka kuřete, kdo by lezl do vířivky v tom hicu, když nad ní pořád nemáme slunečník, baterka je za pár hodin na 100%, bazén má sedmatřicet, klima bere jeden kilowattík a pan Neruda se ptá: "Kam s ní?"

A excel to nezajímá, on přece dělá měsíční průměr výroby kontra měsíční průměr spotřeby a krásných pětaosmedesát procent nám na konci tabulky dělá radost.

Za rok se sečte "má dáti" "dal" a optimismus utrpí první ránu. Za pět let nová baterka, protože těch 11,6 kWh nechce už dát víc jak tři. A to vše za předpokladu, že nemáme smůlu a neodejde střídač, nepřijdou trochu větší kroupy, nezjistíme, že firma svou práci odbyla a půl instalace se musí předělat, nevymyslí nějaký chytrolín pastičku na solárníky ve formě ročních placených revizí, "spešl" daně, či vrácení dotace, páč někdo holt nesplnil podmínky.

Postavit rozbor FVE na ekonomice je nepříliš dobrá úvaha pro její pořízení.
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Nautilus píše: ned dub 07, 2024 10:04 am
duffson píše: pát dub 05, 2024 8:40 pm Ohledne mensiho cyklovani baterie - pokud na 24h prumernou spotrebu potrebuji radove od 7-10kw (nepocitam dny kdy budu dobijet auto nebo hrat virivku) kdy hlavni cast spotreby je od 8-17h...pak nejake cyklovani baterie by me nemelo az tak trapit. Baterii platim proto, aby se vyuzivala a ne pro to, ze ji budu 6 mesicu setrit. Pokud bychom pocitali realne 6000 cyklu nez se zacne snizovat kapacita, bavime se stale o 15+ letech za predpokladu, ze bych denne otocil cely cyklus(0-100%), coz se obavam, ze realne bud driv moralne zastara nebo odejde z jineho duvodu nez cyklovani. Mozna se mylim, kdyztak prosim o upresneni.
Krásné jsou teorie a excelovské tabulky, které zapomínají na důležité "drobnosti". A ty jsou občas důležitější než pár kWh poslaných do vířivky, auta, či bazénu...
Jak jsem napsal už dřív a nechci se tedy přiíliš opakovat, ale holt někdo to nechce slyšet...
Máme duben, 6kWp FVE (momentálně) vyrobí řekněme 20-30kWh za den. Jenže chvilku jede na 110% a za pár minut na 10%. Pokud má být energie spotřebována doma, tak se baterka cykluje docela "fest". Jinak jdou kWh vniveč. No a v měsíčním průměru to v tabulce vypadá úplně jinak.

Také není asi úplně vhodné uvěřit reklamním řečičkám. Až někdo bude mít šestiletou baterku s patnácti tisíci cykly, která bude stále fungovat jak za mlada, pak možná uvěřím. Většinou je v tom jenom kouzlo matematické formulky "a", "nebo", či "až". A v reklamách to bohužel jsou nejčastěji ta druhá a třetí, takže: buď až 6.000 cyklů, nebo až 15 let. Viděno touto optikou svět vypadá hned jinak. Ani morální zastarání baterie novou nezaplatí.

A nakonec drobnost, kterou zná každý, ale opět do excelu ji nedáváme, proč si kazit výsledky? A tou jsou uživetelé, kterým je šum a fuk co je na střeše a co umí či neumí baterka. Tři dny je temno a já si prostě chci do tý vířivky sednout a 15kWh vezmu kde? Nezajímá. Chci taky upéct kuře, vyprat a usušit prádlo, auto je vybitý a zítra jedem přece na výlet. A kilowatthodiny doma nejsou.

Pak konečně zasvítí, auto už je nabitý, v lednici je půlka kuřete, kdo by lezl do vířivky v tom hicu, když nad ní pořád nemáme slunečník, baterka je za pár hodin na 100%, bazén má sedmatřicet, klima bere jeden kilowattík a pan Neruda se ptá: "Kam s ní?"

A excel to nezajímá, on přece dělá měsíční průměr výroby kontra měsíční průměr spotřeby a krásných pětaosmedesát procent nám na konci tabulky dělá radost.

Za rok se sečte "má dáti" "dal" a optimismus utrpí první ránu. Za pět let nová baterka, protože těch 11,6 kWh nechce už dát víc jak tři. A to vše za předpokladu, že nemáme smůlu a neodejde střídač, nepřijdou trochu větší kroupy, nezjistíme, že firma svou práci odbyla a půl instalace se musí předělat, nevymyslí nějaký chytrolín pastičku na solárníky ve formě ročních placených revizí, "spešl" daně, či vrácení dotace, páč někdo holt nesplnil podmínky.

Postavit rozbor FVE na ekonomice je nepříliš dobrá úvaha pro její pořízení.

Diky za dalsi zpetnou vazbu a vlozeni dalsich faktu. O vsem co pisete nejspis neni sporu, technologie je to nova, malo kdo ji umi realne a efektivne uzivat a otazniku je mnoho. Neni mi akorat uplne jasne, jste priznivcem nebo odpurcem? :) Nic ve zlem, jen mi vlastne pripada, ze negativa co zminujete by mely pripadne zajemce o tuto technologii spise odradit...?
Popr. co tedy radite?

Co se tyka baterie - opravdu bych se nepoustel do diskuze jaka bude realna zivotnost - nikdo nevi, bude to velmi individualni, reklamace bude/nebude uplatnovana, atd. atd...
Co se tyka poplatku, dani, znevyhodnovani vlastniku FVE - tam to vidim asi dost podobne (stat prece nenecha obcana setrit tak, aby z toho nic sam nemel). Ale opet, je to zatim spekulace a nikdo nevi co bude...stejne jako s BEV a jejich vyhodami atd.
Teorie o kureti, bazenu atd...za me opet velmi individualni...Pokud clovek bude chtit minimalizovat naklady, nejspise nebude pect, topit vodu ve virivce nebo nabijet baterie v aute kdyz nebude vykon a pocka si az to bude pro nej vyhodne. V mem pripade se tomu hodlam prizbusobit tak, aby to davalo smysl...tedy NE, nebudu chodit tyden ve spinavych spodarech nebo NE, nebudu jist suche rohliky a ANO, kdyz budu chtit do virivky a nebude vykon, natopim ji z NT a tech par korun proste nehodlam resit.

Abych to shrnul, vice nez rok zvazuji a porovnavam +-, studuji co se s FVE vsechno da/neda resit a zda to pro nas ma/nema smysl...neni to ciste o ekonomice, ale hraje v tom velmi podstatnou roli. Vedet predem, ze na 100% se mi investice nevrati a navic pribude hromada komplikaci...KDO by realne neco takoveho chtel a PROC by o to mel vlastne mit zajem?
Nyni jsem postupne dospel k zaveru, ze pokud clovek vybere seriozni firmu (snad se mi povedlo), spravne vybere sestavu a realizace probehne tak jak ma, nauci se tuto technologii spravne uzivat (to zrejme chvili potrva) tak by mel jako vystup dostat:
1) Snizeni nakladu (60-80%)
2) Urcitou formu komfortu (v lete neresit zda klimuji, zda topim virivku, zda jezdim zdarma nabitym autem na vylety, zda varim/peru/susim kdy chci, atd.)
3) Diverzifikace investice:
- kdyz dam 200k do akcii(PF), nejspis, pokud tomu rozumim, tak za 15-20 let vydelam (6-7% p.a.)...ale, mozna ne?
- kdyz je necham na sporaku (aktualne super uroky, ale do roka budem na 2%) tak drive nebo pozdeji hodnotu zacnou ztracet
- nemovitost si za to nekoupim
- utratim jinak...budu mit chvili radost, ale casto fakt jen tu chvili :D

4) Jisty pocit sobestacnosti a BU kdyby bylo treba
5) Ekologie (neni posledni jelikoz me zajima nejmene, ale nejsou zatim data, ktera dokazuji, ze FVE po strance uhlikove stopy je tak zelena)

Kazdopadne otazka tedy zni, CO navrhnout lepe a nad cim jeste v mem pripade je vyhodne/ma smysl zapremyslet? Dekuji predem.
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od Diablo1st »

Ja sa tiež pripájam k pánom vyššie a odporúčam:
- zvýšiť výkon v paneloch. V dobe, kedy sa dá 450Wp panel v pohode zohnať za 90€ je blbosť to nevyužiť. To, že budú pretoky, alebo že niečo ostane na streche je len detail. Za horších dní to bude vyrábať viac a to je to podstatné.
- použiť niečo na vyťažovanie (Greenbono, Wattrouter či niečo podobné) a spínať tým ohrev vody, vírivku či iné.

Navrhol by som aj menič Deye a LV batérie, ale keďže to ide na dotácie, nemám prehľad, na ktoré LV batérie sa dotácia vzťahuje.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
duffson
Příspěvky: 34
Registrován: pát črc 08, 2022 5:12 pm

Re: Dotaz a zhodnoceni FVE sestavy

Příspěvek od duffson »

Diablo1st píše: pon dub 08, 2024 2:01 pm Ja sa tiež pripájam k pánom vyššie a odporúčam:
- zvýšiť výkon v paneloch. V dobe, kedy sa dá 450Wp panel v pohode zohnať za 90€ je blbosť to nevyužiť. To, že budú pretoky, alebo že niečo ostane na streche je len detail. Za horších dní to bude vyrábať viac a to je to podstatné.
- použiť niečo na vyťažovanie (Greenbono, Wattrouter či niečo podobné) a spínať tým ohrev vody, vírivku či iné.

Navrhol by som aj menič Deye a LV batérie, ale keďže to ide na dotácie, nemám prehľad, na ktoré LV batérie sa dotácia vzťahuje.
Dekuji za nazor, mno kdyby cena byla 90E/panel...cili rekneme 200E 1kWp tak bych asi ani neresil :) Nicmene cena od firmy je 14 000,- Kc (550E) za 1kWp a tedy navyseni z 6,3kWp na 9,9kWp zvysi cenu o cca 56 000,- Kc(2200E). Po odecteni dotace cca navyseni o 38 000,- Kc (20% z celkove castky)
Panely: AIKO-A450-MAH54Mb
Pokud bych to bral tak, ze mi to zasadne pomuze a dostanu se treba i na 90% pokryti spotreby (v coz tedy moc neverim) tak bych to bral ze mozna usetrim kazdy rok o cca 1mWh vice = 7500,- Kc. Pak 38 000/7500 = 5 let. Neni to spatne, pokud uvazuji, ze panely maji vydrzet 20.
Zase na druhou stranu, vetsi pretezovani stridace? Co v lete s nespotrebovanou el ktera na vykup bude zaporna? Vetsina lidi co si hodili na strechy 10kWp v dobe co se vykupovalo za 4kc/kWh tak dnes nevi kam s tim od dubna do zari...

Co se tyka vytezovani, toto budu muset nejak domyslet...virivka, klima, auto. Spotrebice a manzelku si pohlidam uz snad sam :D
Rad si poslechnu tipy a triky, auto se bude resit pres WB pocitam, takze zbyva ta klima a virivka.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“