snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Pirko19
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 06, 2024 3:36 pm

snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Pirko19 »

Ahojte všichni,

už jste mi tu jednou pomohli tak se na Vás obracím znovu. Potřeboval bych vědět jestli jste někde neřešil snížení napětí na STRINGU? Potřeboval bych srazit napětí cca 20-50V DC a teď se pohybuji v rozmezí 450-500V DC. Nechce se mi moc lézt na střechu a odpojovat panely. Děkuji
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Jak moc jej potřebuješ "srazit"?
Co máš za měnič? (Jeho max vstupní DC napetí?)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Atman »

Niekto to už riešil, teda pokiaľ chceš zraziť len napätie naprázdno. Panel má pár voltov medzi napätím pod plnou záťažou a napätím naprázdno. Takže aj malá záťaž zrazí dolu Voc, sa dá napríklad experimentálne zapojiť paralelne k panelom dve povedzme 40W 230V žiarovky do série (výkon odladiť podľa poklesu napätia) na stringu, budú si trvale brať svojich 80W. Ale je to veľmi sedlácke riešenie a trvalo míňa výkon.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Jen 2 žarovky v serii na 230V brzy shoří... musí dát 3! Jak to mám já 3x tuším 15W žárovky stačí 8-)
Mám Axperta s PV vstupem na max dovolene 500V a občas mi to vylétlo na 520 a měnič hodil chybu, nyní to léce na max 480V.- 490V a to přitom ze dvou paralerních polí 2x10x skoro 50V, čili již tvrdši zdroj než jediný pole a 3 žárovky v sérii mám prímo mezi stringy před svodičem přepětí a žere to je 5W a večer nic 8-)
Screenshot_20240409_123138_Gallery.jpg
Screenshot_20240409_123138_Gallery.jpg (104.27 KiB) Zobrazeno 888 x
Screenshot_20240409_122826_Tapo.jpg
Screenshot_20240409_122826_Tapo.jpg (154.05 KiB) Zobrazeno 888 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 636
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: úte dub 09, 2024 12:29 pm Screenshot_20240409_122826_Tapo.jpg
To si se učil střílet? Ale ani jednu žárovku si netrefil, že? :lol: :lol: :lol:
Jinak je to stejně "Brutus" takhle omezovat výkon FVP. Nojó, no, když někdo neumí počítat, tak tam švihne víc panelů a pak se diví... Místo toho aby panely přidal a srovnal to, nasadí do akce útlumný proces, ještě k tomu nevyužitý, jen odpadní teplo.
Tajhle housenka zahradní se kroutí z přehřátí z globálního oteplování, a někdo jí ještě přitápí. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: stř dub 10, 2024 3:07 pm .....
1. Jo netrefil ;-) (bylo to tak navrtané proto , že by se nevešly jinak vedle sebe objímky na žárovky - proto otvory nejsou v rovně a pak aby se neztenčil kryt a taky tam jsou žebra jako výztuhy a atest CE ;) a pokud možno byly větrací otvory pod a nad žárovkou, které jsou záměrně Zig Zag 8-) Nakonec moc nehřejí :-)

2. jak: omezovat výkon??? 5-10W (a to jen v poledne) z 9kW je nějaké omezení??? :lol: ... Omezuji tím především jalové napětí naprázdno! (Voc) A teplo? Skoro to ani v létě nehřeje, neb 3xžárovka na 230V v sérii je dimenzace 690V a jde do nich jen v jasné poledne do 500V, tedy je na nich podpětí i v maximu 8-)
Tedy ty jen 15W žárovky jen lehce žhnou :D (on je jen přepálenej obraz na snímači kamery s malou dynamikou jasů...) To by nesměly být žádné odpory ani na deskách eletroniky, jsou přece ztrátové! ne? ;-) A ty žárovky jsou defacto namísto odporů 8-) Ba lepší! Odpor jim s rozžhavením vlákna tuším klesne?, tedy na stabilizaci napětí je to lepčí.

3. počítat umím, nébó sa, ale nikdo neměl praktickou zkušenost se vstupem King II -co maximálně vydrží a jen mnozí strašili, že má málo účinný MPPT... a že nevydrží víc jak 450V a tedy Voc PV pole nedávat víc jak 400V a pod teorie...

Nakonec má MPPT účinný ažaž a vydrží až 540V! :D

A tedy i z estetického hlediska jsem nechtěl na střeše panely 5+4 alezarovnané 5+5 a když už tam bylo 10ks, zkusil jsem zariskovat a zapojil všech 10ks á skoro 50V = 490V! :o

Bylo to rok vpohodě 8-) ale jen do rozšíření o dalších 10ks panelů na západ paralerně k východu, čímž se tento DC zdroj dosti ztvrdil a zátěž již tolik nestrhávala napětí , natož naprázdno a tak jsem zprvu odpojil na každé světové straně á 1 panel.

Avšak nedalo mi to (že by tam měly být jen na parádu :-( a rád také experimentuji a toto s těma žárovečkama funguje skoro rok stabilně 8-)

A neháže to chyby a nevyrábí to nesmyslněmálo i o půlnoci... a náběh a konec výroby takový nekmitající, rázný, než před tím.

řeš raději funkčnost! Né podružné blbosti...
------------------------------------------------------------------
Kdysi jsem ke stabilizaci proudu používal autožárovku při nabíjení autobaterie hloupou samodomo vyrobenou 20A nabíječkou 12V DC.

Takže ta stabilizace žárovkou je stará věc ;)

To víš, mnozí z vesnice si musel i s elektrikou (i malotraktory vyrobené na koleně) od pradávna pomoct sami :D
(já si vyráběl sám kdysi i hlavní domovní rozvaděč - skříň včetně sběrnic PE a N z CU tyče o průřezu 10x15mm :D Ano dělal jsem si celou novou elektriku se separátním PE a N (TN-S) už tehdá, cca před 40- lety a fíčko Made In NDR... - to se za komárů nekupovalo, ale shánělo... Stálo mě celou vejplatu: 1500,-kčs :( + flašu :lol: A dnes někteří brečí že Fíčko za FVE čili typ B, stojí dvacku :shock: , čili taky vejplatu, pro mohé ani ne půl 8-) )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Pirko19
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 06, 2024 3:36 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Pirko19 »

Děkuji za rady a silně uvažuji nad těma žárovkama. Jen jsem se tě chtěl ještě zeptat. O kolik mi to sníží napětí? Mám dva měniče jeden Easun 5,6kw a ten jede v pohodě až na zimu kdy mrzlo a najednou pořádně zasvítilo, tak hodil taky chybu vysokého napětí na FV. A Druhý který jsem teď rozjel o víkendu je Daxtrompower 10,2kW. Má dva MPPT s maximem 450V DC a zvládne něco málo přes těch 450V. Každý den co jsem teď v práci tak ráno vypadne a hlásí Err8 vysoké napětí na sběrnici. Včera když bylo pod mrakem tak nevypadnul vůbec. K panelům mám Leaptony 550W ve třech stringách po 10ks. Napětí na prázdno by mělo být 49,8V DC. Jelikož jsme měl měniče Easun do 500V DC tak jsem to risknul a dal jich 10 na každý string. No a teď bych se potřeboval dostat pod těch 450V DC.

Myslíš že 15W žárovky budou stačit? Jaké žárovky bys doporučil a jak s krytím kolem nich přece jen tam bude cca 500V DC?
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Vždyť jsem psal tři žárovky klasické s vláknem na 230V patice taky stačí krytin
na 400 V protože se napětí dělí třemi na každou žárovku a tedy i patici a tuším ty žárovky po 15 W kdyby to málo sráželo napětí zkus víc wattů tedy Možná by stálo za to vyrobit krabicu s velkýma paticemi na žárovky aby tam šly dát klidně i silnějši např. 3x50W, kdyby bylo nejhůř. O kolik to srazila pěti musíš vyzkoušet pokus omyl...
S tou vatáží žárovek jsi nejsem jistý ale mohu se doma podívat odpoledne.
Počítej ale s tím že se nám někteří Profesionálové tady budou posmívat za ty žárovky...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 636
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: stř dub 10, 2024 4:48 pm Kdysi jsem ke stabilizaci proudu používal autožárovku při nabíjení autobaterie hloupou samodomo vyrobenou 20A nabíječkou 12V DC.

Takže ta stabilizace žárovkou je stará věc ;)
Kdysi, už v době cca roku 1980 vyráběla Tesla n.p. autonabíječku a používala jako stabilizaci proudu kondenzátor do série s trafem. Mám jí do teďka a narozdíl od digi nabíječek nabíjí i starší baterky.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1322
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Kodl69 »

to cmrnda: ale to je na AC straně, kondenzátor na DC fakt fungovat nebude...
Žárovky ( 2x 7W do trouby) jsem nedávno dával k BELu, protože v zimě odešel na VOC, sice po třech letech provozu, ale odešel. 7x370Wp monokrystaly, VOC při -20°C něco přes 400V. Těch 14W (teoreticky, reálně míň) se v tom velkým rozvaděči vyzáří jak nic. V daným případě neznám moc jinejch řešení, který by byly jednoduchý a spolehlivý. Ještě by šlo tam přidat mosfet, kterej to při napětí pod 300V odpojí, ale to už je jistá nespolehlivost, mosfet, zenerka, budič, aby mosfet nebyl v lineárním režimu, a někde to musí brát elektriku pro vlastní spotřebu...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Přesně tak, u DC to snadněji řešit nende.
Také doporučuji přes den stálou zátěž měniče min 100-200W čímž sráží i MPPT napětí z panelů taktéž, neb to už není naprázdno :-) Šak je ta energie přes den zadarmo 8-)

Tak mám zaplé přes den rádio a nabijecky akunaradi a svitim v dilně pres den neb lednice ma sice skoro 100W ale ne stale a tedy by mohlo nastat bez odběru teměř Voc! Spotreba pres den je casovana opet Tapo WiFi zasuvkama automaticky s moznosti vzdalene rucne zasahnout :-)
Nyni neustale topim nebo chladim klimou. Napeti 500V Voc je tak srazene neusfale pod 450V spise nize 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 636
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: čtv dub 11, 2024 10:54 am to cmrnda: ale to je na AC straně, kondenzátor na DC fakt fungovat nebude...
To nebude, ani to netvrdím, akorát reaguju na nabíječku se žárovkou. Ten kondenzátor je "pokrok"...
S těma žárovkama je to asi vývojově tak, jako kdyby si dneska použil 100W zenerku. :o

Jinak jsem kupoval teď mosfety, 80V, 360A, ztrátovej výkon kolem 500W za 40,-Kč. Není to levnější než ty žárovky? + teda ještě PWM regulátor, od 25Kč.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

500V : 80V =6,25 čili by bylo třeba 7ks
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 636
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv dub 11, 2024 2:30 pm 500V : 80V =6,25 čili by bylo třeba 7ks
:lol: :lol: :lol: To jsem uvedl jako příklad, čiliže 120V x 300A = 36kW, to mělo být smyslem o tom jaký výkon za kolik. Při jednom krátkém sepnutí až 4x více, dle katalogu. Samozřejmě nesmí být překročen ztrátový výkon tranzistoru, tenhle jsem testoval při cca 35V 2kW a uspěl na výbornou, ztrátové napětí 10V max.
A to odvozuj od výkonu těch žárovek

Takže 1x Mosfet za 40,- + zdroj za 40,- (neníli nějký který by mohl být společný) + kus chladiče či Al krabku za 40-200,- (to záleží na vkusu) + šroubek s matičkou za 2,50 + spojovací vodiče za ..., atd. 8-)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1322
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Kodl69 »

tak to udělej, vyzkoušej a dej sem ověřený schéma s hodnotama. Už jsem nějaký udělátka s mosfetama vytvořil, a obvykle to nenjde tak jednoduše jak si představuješ. A nebo to bude na konec mít větší vlastní spotřebu než ty dvě až tři žárovky.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Mex
Příspěvky: 233
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Mex »

Kodl69 píše: pát dub 12, 2024 12:30 am tak to udělej, vyzkoušej a dej sem ověřený schéma s hodnotama. Už jsem nějaký udělátka s mosfetama vytvořil, a obvykle to nenjde tak jednoduše jak si představuješ. A nebo to bude na konec mít větší vlastní spotřebu než ty dvě až tři žárovky.
Já tu žárovkiádu považuju za zbytečnost, ale to už jsem psal dřív tak se nebudu opakovat. Majiteli to tak vyhovuje, a to je hlavní.
Proč to považuju za zbytečnost? Stačí pohled na V-A charakteristiku solárních panelů. Těch zanedbatelných pár wattů se prostě na křivce napětí moc neprojeví. Ale znovu - majiteli to vyhovuje, takže OK.

Použití paralelního stabilizátoru už by nějaký efekt mít mohlo, podle mě. Tedy to, co svým osobitým stylem naznačoval Cmrnda.
Nepoužíval bych FET, ale osadil tam IGBT. Pro vyšší napětí už to vychází výrazně lépe.
Půvab toho spínaného paralelního stabilizátoru (tedy v podstatě připínané zátěže, něco na způsob vytěžovače) by byl ten, že když panely zatíží vstup měniče, tak napětí spadne pod rozhodovací úroveň, ta umělá zátěž se odpojí a všechno z panelů jde do měniče. Žádné zbytečné ztráty. Pokud měnič přestane odebírat, tak se zase připojí ta zátěž.

Jako zátěž bych nepoužíval žárovky, protože mají velmi proměnlivou impedanci. Studené mají malý odpor, zahřáté pak mnohem vyšší. Líp by podle mě vyšlo tam osadit prosté výkonové odpory (nebo namotaný kus odporového drátu). A jejich kombinací dosáhnout takového poklesu napětí, jaký si budu přát.

Pokud by nevadilo pálení části energie na tom IGBT (a tedy nutnosti osadit nějaký chladič), tak by se to dalo udělat jako skutečný stabilizátor. Tedy nechat to pracovat v lineární oblasti.
Pokud bych chtěl pálit energii jen na odporech, tak pak zavést nějakou dost silnou hysterezi a nechat to pracovat v režimu on-off.

Trochu nechápu ty zmínky o nějakém zdroji. Stabilizátor nebo spínanou zátěž snad nemusím napájet externím zdrojem, všechno se bude napájet z toho napětí, které to bude regulovat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 226
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od kybos »

Problém paralelní regulace napětí na panelech žárovkami či IGBT spočívá v tom, že jakmile se žárovka přepálí, či regulace selže, tak je vysoké riziko toho, že tato porucha vezme s sebou i připojený nabíječ, neboť dojde k překročení jeho vstupního napětí. Koncepčně se mi proto jeví jako bezpečnější navrhovat počet sériově zapojených panelů tak, aby k překročení povoleného vstupního napětí nabíječe nemohlo dojít ani v extrémních mrazech.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

kybos píše: pát dub 12, 2024 6:43 am Problém paralelní regulace napětí na panelech žárovkami či IGBT spočívá v tom, že jakmile se žárovka přepálí, či regulace selže, tak je vysoké riziko toho, že tato porucha vezme s sebou i připojený nabíječ, neboť dojde k překročení jeho vstupního napětí. Koncepčně se mi proto jeví jako bezpečnější navrhovat počet sériově zapojených panelů tak, aby k překročení povoleného vstupního napětí nabíječe nemohlo dojít ani v extrémních mrazech.
Ale ano ty koncepte... , to však neřeš, to vim ja i tazatel ze mame moc panelu v serii a soucet napeti panelu naprazdno vysoke na knop bez rezervy pro jasne chladne pocasi.

Přesto dík za podnět:

Co se přepaleni zarovek tyce - ano ale! Jednak to prepeti je jen vyjimecne a chvilu kolem poledne a jednak jsou zarovky v serii pod podpětím a tedy vydrzí skoro nekonečně dlouho jen žhnout 8-) 230Vx3=690V! ;-)

I proto jsem tazatele varoval, ze naopak jen 2 zarovky je malo a bude na nich prepeti a pak shori velmi brzy a prave v nebezpecm maximu z panelu.

Dale se toto (pad do chyby) stane jen kdyz neni spotreba natoz kdyz nekdo odpoji rucne panely v jasne chladne poledne jak nas mladej co si jen tak hral... Vypnul panely vylinacem a pri opetovnem pokusu je zapnout se to stalo neb to pak bylo napeti naprazdno (VOC) kdy nebylo srazeno napeti zadnym odberem ani vlastni spotrebou menice a mppt... Do te doby to vlastni spotreba preci jen mirne srazela.

Dale se muze zcela znicit jen hloupy menic respektive jeho MPPT ale treba King II ma dvoustupnovou ochranu - v 520V jen zahlasi chybu a odstavi PV vstup docasne elektronicky a v pripade dalsiho narustu napeti pri 540V odpoji nouzovym rele vstup mechanicky natvrdo a natrvalo a musi se resetovat hlasice piskajici, jak pri pozarnim poplachu..., menic dokonce odpojenim z aku!

Tedy zadny strachy :lol: Kdo by byl paranoidni necht da freba 4 zarovky do serie ale o to silnejsi aby mely celkem podobny odpor jako jen 3 slabsi Wattáží :D

A jak tu psal kdosi vyse, ze zarovkovani nema smysl, tak se velmi myli! Nemam je tam proto ze to vyhovuje mě, ale PV vstupu měniče!

A pomohlo to ála 2 mouchy jednou ranou
- jednak to nedela psi kusy pri rozedneni a setmeni za sera a razne se zahaji i ukonci vyroba jen treba o 1t min pozdeji/drive a nezakmitne to a nevyrabi o pul noci za uplnku... i kdyz prd a akorat to nechtene v zime odstavilo zalohove dobijeni ze site :-(
- druhak jsem mohl pripojit na vychode i na jihu ulejvajici se 10. panel a tim apridat 2x 450Wp coz udelalo vyznamny narust vykonu za sera.

Proti teto koro 1kW navic je spotreba za4ovek 5-7W smesne, tak nechapu tu poznamku kohosi vyse - ze se pali zbytecne energie... je to 1 % z pridanych panelu navic nebo 0,1% z celkoveho :lol: a jen zadarmo ze Slunce neb jen vedne 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Atman »

Za mňa je žiarovkové riešenie najspoľahlivejšie, som prekvapený že to žerie tak málo, myslel som že je to vyšší výkon žiaroviek a trvale povedzme 100W, preto som písal o pálení elektriny.
Keby som mal takú potrebu, čo nemám, lebo som všetko plánoval podľa parametrov, uprednostním ho pred polovodičovými riešeniami. A sedlácke riešenie nebolo myslené urážlivo, len poznám už názory veľkej časti tunajšieho osadenstva, prehnaní pedanti a normofili. Sám mám vzhľadovo "indickú" fotovoltaiku, preto som ju nikdy ani nezverejňoval. Držím sa zásady "môj dom, môj hrad".
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Tak, někdy stačí použít selský rozum, na vesnici kdysi nebo možná ještě dnes je skoro každý elektrikářemod nepaměti a lidé nevolali hned elektrikáře, když se jim točila míchačka nebo pila opačně ale prostě šli a přehodili si fázu v zástrčce a kupodivu staří sedláci věděli že je elektrika nebezpečná k životu A dbali na uzemnění i když tehdy nebyly fíčka.
Apropo tu pilu si nohy musel sám zkonstruovat a zapojit hned na novou neměli peníze
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 226
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od kybos »

eduard22 píše: pát dub 12, 2024 7:58 am
Tedy zadny strachy :lol:
Přeji ti, ať ti to jednoduché řešení vydrží. Ale je potřeba řádně vyškolit personál. Na venkově jsou lidé samostatnější, tak si dej pozor na to až se osazenstvu spálí žárovka ve stolní lampičce a v rámci samostatnosti nebudou čekat na hlavního elektrikáře protože v komoře zbytečně svítí tři rezervní žárovky a samostatně si ji vymění.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

Děkuji :D A osazestvo není tak blbé a je poučené a z FVE je nadšené (hlavně z účtů za elektriku :lol: ) a chodí kolem ní s respekem a nehrabou do teho! 8-)
(navíc jsou ty jen žnoucí žárovečky, což každého udiví - co to je??? a takové s malým závitem a tvaru jak kdysi na vánoční stromek nebo nna staré lustry jako svícny... a trkne je že to není normální osvětlení... ani jim nebude pasovat nikam a jsouvedle měniče v dílně a jsou dost vysoko na to aby na ně někdo dosáhl jen tak bez rozmyslu, jako děcko... a je tam varování že je tam až 500V DC i po vypnutí jističe :!: )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Pirko19
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 06, 2024 3:36 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Pirko19 »

Všem moc děkuji za podmětné nápady. Žárovky jsem zapojil a svítí jen jsem měl klasické 75W takže to "žere" víc než pár Wattů ale vůbec mě to netrápí protože je to elektřina zadarmo a jediné co tak topí a to taky nevadí páč ve chlívku je chladněji než venku :D .

No ale teď k tomu jestli to pomohlo. Bohužel NE. Ten měnič co je tam teď nový cca 14dní mi vypadával za jasného počasí a vyhazoval chybu 08ERR v návodu jako (Bus voltage is too high) - přeloženo jako: vysoké napětí na sběrnici a v návodu žádné řešení. Tak jsem vždycky přijel domu shodil FV vstup a vypnul a zapnul měnič a nahodil FV vstup a vše jelo zase standardně až do rána než začalo zase svítit.
O víkendu jsem začal testovat žárovky a chyba se začala zobrazovat znovu. Zjistil jsem že tu chyby nevytváří přepětí panelů, ale dva měniče se přehadují o napětí na baterkách.

Prosím řešil tady už někdo připojené dva měniče na jedny baterie a jak to udělat, aby se přestali hádat? Mám měniče Easun 5.6kW a Daxtromn 10.2kW. V Easunu mám 5,5kW FVE a na Daxtromnu mám 2x 5,5kW FVE. Menu měničů je skoro stejné a už si nevím rady co změnit :( . Děkuji
Cmrnda
Příspěvky: 636
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od Cmrnda »

Pirko19 píše: stř dub 17, 2024 12:04 pm Prosím řešil tady už někdo připojené dva měniče na jedny baterie a jak to udělat, aby se přestali hádat?
No to přece jít nikdy nemůže, obvzlášť u rozdílných měničů. Každá nabílečka v tom měniči čte napětí na vstupu a napětí na výstupu při odpojení výstupu k baterce a při odpojení od FVP. Co se asi stane při spojení výstupů na baterku je snad jasné.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1009
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: snížení napětí na STRINGU bez nutnosti odpojovat panel

Příspěvek od eduard22 »

A oba i nabíjí!? Zkus u jednoho omezit, zakázat nabíjení.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“