DC relé 200A na odpojení AKU

josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: DC relé 200A na odpojení AKU

Příspěvek od josse »

Hmm, a jak to je při sepnutí?

Nabitý kondenzátor, třeba nějaký pěkný, velký, kvalitní, low ESR by mohl ten kontakt stykače možná i odpařit :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: DC relé 200A na odpojení AKU

Příspěvek od willcz »

Plazivec píše: úte srp 02, 2022 8:20 am Dle mě a čistě teoreticky takové zařízení může hezky fungovat. Teorie říká, že rozpojením kontaktů udělám odpor. Do kondenzátoru začne téct proud a čím je kapacita kond. větší, tím delší čas bude potřebný na jeho nabití. Tím ale snížím proud, tekoucí přes natažený oblouk=oblouk zhasne. Princip tedy mám. Pak je to už o propočtech a dimenzaci.
Jenomže při sepnutí je na kontaktech 0V, ale pak hned plné napětí a to tam zůstane.
schválně si to zkuste nakreslit. nabije se tedy ze zbytky obvodu a oblouku.

za mě je to nesmysl a nikdy to nenahradí DC stykač
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: DC relé 200A na odpojení AKU

Příspěvek od Plazivec »

willcz píše: úte srp 02, 2022 10:05 am
Plazivec píše: úte srp 02, 2022 8:20 am Dle mě a čistě teoreticky takové zařízení může hezky fungovat. Teorie říká, že rozpojením kontaktů udělám odpor. Do kondenzátoru začne téct proud a čím je kapacita kond. větší, tím delší čas bude potřebný na jeho nabití. Tím ale snížím proud, tekoucí přes natažený oblouk=oblouk zhasne. Princip tedy mám. Pak je to už o propočtech a dimenzaci.
Jenomže při sepnutí je na kontaktech 0V, ale pak hned plné napětí a to tam zůstane.
schválně si to zkuste nakreslit. nabije se tedy ze zbytky obvodu a oblouku.

za mě je to nesmysl a nikdy to nenahradí DC stykač
Sorry, ale absolutně nerozumím cos napsal a cos tím myslel. Ale fakt vůbec.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
nextclick

Re: DC relé 200A na odpojení AKU

Příspěvek od nextclick »

Mno a nešlo by po vypnutí seriové kaskády kontaktů a nabití kondenzátoru s malým časovým zpožděním u vypnout ten drát co vede do kondenzátoru a připojit srážecí odpor? Timhle by se omezil proud co tím pak teče a kondenzátor by se vybil bez větších oblouků na kontaktech?
Podle mne Ampérákova úvaha vede ve dvou krocích.
1. pohltit energii do kondenzátoru a sebrat oblouku většinu J.
2. následně pomalu vybít kondenzátor. A připravit ho pro další cyklus. Ideálně to vybíjet přes odpor do cívky dalšího blokovacího relé bránícího sepnutí cívky hlavního stykače.

Oblouk a jiskry to bude házet furt. Ale řádově menší. Mám tu úvahu blbě?
Hyp
Příspěvky: 6
Registrován: ned zář 19, 2021 7:13 pm

Re: DC relé 200A na odpojení AKU

Příspěvek od Hyp »

No, on musi to video co sliboval vydat, cele predelat, protoze ze to funguje u 2 kamaradu neznamena, ze je bezpecne to zverejnovat. Vsak vam to tam rikal na strymu, nekdo jste mu tam psali o to to foru :-)

Kazdopadne to reseni s DC bude mit asi tu nevyhodu, ze bude o cca 40% nizsi ucinnost diky absenci MPPS, pokud to chapu spravne…

100% ucinnost bude JEN za plneho osvitu FV panelu.

Ale zase pokud nekdo ma stary bojler a spoustu FV panelu za levno, jak Amperak, tak usetrit 5500-11000 za ten solar stridac neni od veci… Tedy pokud to muze byt bezpecne.

Tam hrozi, kdyz se voda prehreje, ten stykac nerozpoji… ale to by mel jistit tlakovy spinac ze to nevybouchne a voda by nanejvys varila…
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“