Napsali o FVE ....

Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od xmasin »

Zajímavý článek, kde ERÚ shrnuje aktuální situaci kolem FVE
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/24 ... odzim-2022
A informace o tom, co se děje ve sněmovně s novelou energetického zákona
https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=313
Tak uvidíme, co a kdy bude nakonec schváleno.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od brumlaj »

ten předkladatel pozměňujícího návrhu 1384 asi spadnul na hlavičku. Schválně, kdo z nás je názoru, že FVE má větší cenu než obytná stavba? A pokud někdo má zahradu větší než je jinému příjemné, proč by si na ni nemohl postavit FVE?
Zdá se mi to, a nebo jsou soudruh Roman Kubíček a soudružka Klára Dostálová o5 jedni závistivci, kteří koukaj sousedům do dvora a maj jediný správný názor na to co tam soused může přechovávat a vůbec, vždyť by neměl ani ten pozemek vlastnit, když tam může stát další krabice někoho jiného? ....... Že by slavný návrat komoušů? (nemyslím komunisty, však víte co to závistiví komouši jsou za verbež a že jich mezi námi je!)
Měli bychom zaspamovat posrance že je nesmysl nemít možnost si umístit FVE na třeba garáž, altán, pergolu ....... (bo to třeba je (územním plánem) "plocha určená k bytové výstavbě")
A vůbec, nenegovalo by to jakoukoli FVE? Protože FVE na střeše je vlastně na (územním plánem) "ploše určené k bytové výstavbě"
Mám za to, že oba jmenovaní jsou tydlidáti a ještě dálkově řízení (ČEZ).
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od pave69 »

Jasné HDO ČEZu, ale snad je dobrá šance, že jim to koalice zamítne, už proto, že jsou z ANO.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od marsal »

brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od brumlaj »

HDO ČEZu má dle očekávání ve volených orgánech volů široce rozvinutou distribuční síť. Bohužel.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od Dagus »

Díky za odemčení, jak to tak vidím, tak lidem už je jedno co dostanou, hlavně ať to je rychle. Chápu flustraci z čekání, ale do goodwee bych už asi nešel. Každopádně za 11hodin slušný, ale pokud budu počítat, tak plánují min 500 instalací měsíčně a 2 dny jedna pro 6lidí tak to potřebují 50x partu o 6 lidech, jasný chlapy co lezou po střeše a dělají panely tam nemusí koukat na předání a revizi, ale i když to zprůměruji s nějakým zdržením, tak je to 300lidu, aby to dali a to nekomentuji sen o 1000sol el/měsíc. Zkoordinovat už jen dodávky zboží pro 300 zaměstnanců je už celkem výzva, ale opět všechno bude těžce unifikováno, bez možnosti úprav, jinak se z výzvy stává unreal.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od pave69 »

No, podle toho, jak to zatím probíhá u mě, tak FV "nastřelí" 3 lidé za den, takže jim stačí 75 lidí. Pokud beru, že logistiku panelů jim někdo řeší externě, což tak asi většinou je.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od Dagus »

Tak asi dost záleží na složitosti tahání kabelů. Ono 3 lidi za den je podle mě reálné pokud dva tahají panely a dělají střechu a třetí dělá rozvaděče střídač atd. Aby za 10hodin odešel s platnou revizí a bez nedodelků, tak to by musel být hodně sehraný tým a dobrá příprava ze strany majitele a tak to v 90% není :D
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od Diablo1st »

Tiež tomu moc neverím, aby 3 ľudia namontovali, zapojili, spustili a otestovali FVE za 1 deň ak to robia poctivo a aby to normálne vyzeralo. To asi fakt nejakú malú a bez komplikácii.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od mihlit »

Můžou sázet polotovary jako např. toto:
https://d2zb46yslm2dmp.cloudfront.net/w ... 63dba20c4c
Ale taky si spíš myslím, že je to marketingový kec. Možná na přilákání investorů...
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od danidani »

Tak jsem se k tomu konečně dostal, hodně kompromisů bylo uděláno. A upsat se na 15 let × 2,500 CZK, to je taky mazec.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od brumlaj »

Třeba půjdou ceny panelů zase dolů.
https://www.pv-magazine.com/2022/10/24/ ... -year-end/
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě že půjdou,ale stejně jak u elektřiny a plynu.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od marsal »

Seriál pokračuje, docela zajímavé zkušenosti z připojovací praxe:

https://byznys.hn.cz/c7-67135130-bu9sc-6330de10df161a1 (odemčeno)

- ČEZ připojuje nejrychleji
- ČEZ se tváří nejstriktněji k nepovoleným přetokům, PRE, E.ON podle všeho více tolerují malé přetoky před připojením
- "Elektrárna by měla vydržet alespoň dvacet let" - hmmmm
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od pave69 »

Jen odcituji připojujícího montéra distributora (radši ani nebudu uvádět firmu, ať nemá problém... ale ČEZ to není, milý princi):
"Hlavně to nepřipojujte, dokud vám to nepřipojíme...., ale vy vlastně máte ten starší elektroměr, ten žádné přebytky do sítě nepozná."
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od deemonio »

mě řekl na rovinu ten revizák at si to zapnu, že to nikdo neřeší, že mají úplně jiné starosti a měsíc a půl to jelo v pohodě. Takže to nebude tak horký
Frantom
Příspěvky: 85
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od Frantom »

Měl jsem to podobně i když většinou nastaveno v "bezpřetokovém režimu", nicméně občas jsem si s tím hrál a pak byly přetoky nemalé ... nakonec mi je připočetli do spotřeby, ale řeči nebyly žádné (PRE)
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od brumlaj »

Slovensko
EU/ČR Tak to jsem zvědav. Očekávám zvýšení "nedostatečné zkratové odolnosti rozvodny 110kV v XYZ". Co vy? Bohužel už není definována povinnost připojení do XY dnů. Takže ČEZ je o5 v klidu. Ojebávku už má v systému včas implementovánu.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od marsal »

brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od brumlaj »

zajímavé posouzení možností střech v ČR
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od tomas »

Teplárníci se začínají cukat a nechtějí své zákazníky pustit konkurenci, chtějí mít stále své jisté a garantované zákonem.
Ke stejné novele však byl podán i protichůdný pozměňovací návrh, který znemožňuje instalaci tepelných čerpadel, biomasových kotlů, fotovoltaik či solárních kolektorů, pokud je budova napojena na centrální vytápění bez ohledu na to, jaké palivo teplárna či elektrárna spaluje.
https://www.solarninovinky.cz/aktualne- ... ch-zdroju/
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od danidani »

Poslanci schválili novelu energetického zákona.

p.s.:

1. Měření po fázích je řešeno ve vyhlášce 359/2020 Sb - nevíte, jedná se někde o nějaké změně?
2. Kde je řešen automaticky/na vyžádání přidělovaný "výrobní" EAN od ledna 2023? edit: Tak snad v novele vyhlášky č. 408/2015 Sb. §16 odstavec 2b
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od vk_1 »

danidani píše: stř pro 14, 2022 5:02 pm
1. Měření po fázích je řešeno ve vyhlášce 359/2020 Sb - nevíte, jedná se někde o nějaké změně?
Měření po fázích podle mě zůstává. Zatím jsem neviděl žádnou zprávu, že by to někdo aspoň sliboval změnit. Natož že by bylo něco v procesu. Bohužel.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Napsali o FVE ....

Příspěvek od danidani »

vk_1 píše: stř pro 14, 2022 6:39 pmZatím jsem neviděl žádnou zprávu, že by to někdo aspoň sliboval změnit.
Tady v tom článku, třetí odstavec od konce:
Jak tedy bude fungovat sdílení elektřiny v bytovce v praxi?

Základní princip je, že v domě bude zřízeno jedno takzvané vůdčí odběrné místo, do kterého je fotovoltaika zapojena. Na jednu hlavní domovní pojistkovou skříň, tedy většinou na jeden vchod, může být registrováno pouze jedno vůdčí odběrné místo. To se chová i stejně jako v případě rodinného domu s fotovoltaikou, měří se tedy zvlášť jak odběr ze sítě, tak dodávka do sítě, a měření je dle aktuální platné legislativy vyhodnoceno po fázích. Nicméně ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje i vyhodnocení součtově. Může přitom jít jak o licencovaného, tak nelicencovaného výrobce. Obyvatelé některých bytů si však mohou říct, že nechtějí být součástí projektu a nechtějí sdílet elektřinu.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“