Malý ostrov a jeho instalace

Odpovědět
elektrokutil
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 26, 2024 5:59 pm

Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od elektrokutil »

Zdravím, po delší době jsem se rozhodl postavit si malý ostrov na chajdě.
Níže uvádím můj plán pro realizaci a prosím o Vaše rady co případně změnit.

Rozvody po chatě: DC12V/2,5mm2 (CYSY 2Dx2,5) - vše cca. do 5m od rozvaděče.
Spotřebiče: v podstatě jen na LED světla (3x10W), autozásuvka pro LED TV (30W) a USB nabíječka (20W)
Mám nakoupeno: 1x panel 230Wp (19V), MPPT Victron 100/20, RPi Venus VRM, bižu, a zatím bez baterie (LiFePo4)

Vzhledem k nedávné události s výbuchem FV v RD, jsem upustil od samovýroby baterie z LiFePo4 článků a raději bych chtěl koupit již hotovou baterii 12V/100Ah, kterou bych ale rád umístil do sklepa pod chatou společně s rozvaděčem FV. Samotný sklep má 9m2, je vyzděný, má betonovou podlahu, je suchý (v létě 20°C, v zimě +5°C), ale není nijak aktivně větraný, je tam jen 1 průchozí díra ve zdi (cca. 15cm) a vchází se do něj po schodech poklopem z hl. místnosti chaty.

Chci se zeptat, jak vidíte bezpečnost umístění baterie v tomto prostoru?
brumlaj
Příspěvky: 1601
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od brumlaj »

Pokud zajistíš že platí co píšeš, tak o bezpečnost akumulátoru neměj strach.
Myši umírají v pastích, protože nechápou, že ten sýr není zdarma. (mnou upravené motto jednoho z webů)
elektrokutil
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 26, 2024 5:59 pm

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od elektrokutil »

Díky za reakci, ale v tomto případě mi šlo spíše o bezpečnost chaty vůči baterii resp. její výbuch apod. :roll:
brumlaj
Příspěvky: 1601
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od brumlaj »

Pokud vybereš akumulátor s funkční elektronikou (BMS) která bude hlídat že ji nepřebiješ nebo nevybiješ pod "nulu", tak řekl bych fatální překvapení nehrozí.
Myši umírají v pastích, protože nechápou, že ten sýr není zdarma. (mnou upravené motto jednoho z webů)
elektrokutil
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 26, 2024 5:59 pm

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od elektrokutil »

Jasně, to by snad měla pohlídat ta BMS v baterii a regulátor, vše připojím na load výstup, který je na MPPT. :worker:
No a tím se dostávám k jádru věci, nákupu baterie, poradíte mi dobrou (osvědčenou) LiFePo4 s kvalitní BMS ? :sun2:
Cmrnda
Příspěvky: 805
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od Cmrnda »

elektrokutil píše: pát črc 26, 2024 8:07 pm ... mi šlo spíše o bezpečnost chaty vůči baterii resp. její výbuch apod. :roll:
Už si někde viděl že se výbušniny dávají na střechy aut a né pod podvozek či sedačku? No proč asi... To samé platí i o domu, čím hlubší sklep, tím větší detonace výše.

Výběrčí daní za elektroauta prosazují dań z výletu do kosmu. Jakmile ta baterka v elektroautě bouchne, tak výlet nebude zadarmo, daň se má vztahovat i na pozůstalé, pakliže přímý plátce daně při výbuchu zesnul.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 563
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od pave69 »

Průchozí díra ven je dobrá - u LiFePo je hlavní problém při problémy vývin plynu a ten musí mít kam prchnout.
elektrokutil
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 26, 2024 5:59 pm

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od elektrokutil »

Děkuji všem za příspěvky, nakonec jsem to vymyslel tak, že rozvaděč bude ve sklepě a akumulátor hned venku za zdí sklepa, pěkně na vzduchu v kovové bedně. Na zimu v chatě nikdo nebude, tak bude FV vypnutá a aku odvezena. :whoohoo:

A ještě co se týče výběru LiFePo4, rád bych koupil akumulátor 12V/100Ah+ s BMS, která umí komunikaci s Victronem (Venusem RPi). Máte nějaký tip ? :typerhappy:
elektrokutil
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 26, 2024 5:59 pm

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od elektrokutil »

:idea:
KubisKV
Příspěvky: 259
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Malý ostrov a jeho instalace

Příspěvek od KubisKV »

Koukni na Mivvy. Mikel baterie staví a má určitě prehled i o komunikaci BMS s měniči.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“