Hybridný menič a back up

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Hybridní střídač se odpojí jelikož mu chybí jedna fáze a budete po tmě . To je odpověď na všechny tři body
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Úplně nechápu výraz bude po tmě. Celý barák ? Jsem názoru, že by to mělo být stejné jako by neexistovala fotovoltaika, to znamená stejný výsledek a barák bez jedné fáze. Měnič zjistí, že se nemá na co přifázovat a tudíž vypne. Vypnutý měnič ale nevypíná přívod ze sloupu (je paralelně připojen) tudíž do baráku teče vše jako by nebyl. To má tu výhodu, že v případě poruchy fotovoltaiky žena nemusí volat nějakého elektrikáře (90% se jich v tom beztak nevyzná) a pouze čeká na muže až se vrátí z práce a položí mu otázku, tak k čemu je to dobré.

Co by v tom případě měnič pustil do obvodu back up ? Jak to, že obvod back up je třífázový ? Vždyť měnič nemá jak z baterie udělat posun fází ?
Do obvodu back up jde trvale výstup a nebo se zapíná až v případě výpadku DS ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Takto zněla zadávací otázka.
Jak by se zachoval internet mojí ženě v tomto případě, kdyby fotovoltaika už by byla realizována ale bez back up rozvodu:

A tedy odpověď je že by jste byli po tmě tedy nefunkční na té fázi která nepojede.
Síť pojede dál to ano ale měnič se prostě kvůli chybě fáze vypne. Pokud budeš mít v tu chvíli na té nefunkční fázi internet nepojede.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo1st »

Vladimir Mahr píše: pon srp 08, 2022 11:41 pm Přečetl jsem si toto vlákno dvakrát celé a přesto jsem jej zcela nepochopil. Nejlepší bude skutečný příklad z praxe. Příští rok si chci pořídit hybridní fotovoltaiku s Hybridním měničem SOFAR Solar, HYD 10KTL-3PH a zajímalo by mne jeho chování v dále popsaném skutečném příkladu. Z vlákna jsem pochopil, že pro back up bych musel dodělat nové, samostatné 3 F rozvody pro strategicky důležité spotřebiče. Jinými slovy, tato věc je dobrá pro mimořádné stavy, patřící do předmětu branná výchova. Včera v neděli v 19:00 přestal jet internet. Silně to rozladilo mojí ženu a přinutila mne vyvinout aktivitu. Zkoušečkou jsem na pojistkách na sloupě zjistil, že ČEZu vypadla jedna fáze a to zrovna ta na níž je připojeno O2. Slunce nebylo zcela zapadlé a určitě ještě osvětlovalo západní stranu, kde bych chtěl mít kromě jihu také jeden string. Jak by se zachoval internet mojí ženě v tomto případě, kdyby fotovoltaika už by byla realizována ale bez back up rozvodu:

A. Kdyby slunce svítilo tak, že by panely poskytovaly větší výkon než byla spotřeba baráku
B. Kdyby slunce svítilo tak, že by panely poskytovaly nižší výkon než byla spotřeba baráku ale baterie byly dostatečně nabity aby plně pokryly spotřebu
C. Kdyby slunce svítilo tak, že by panely neposkytovaly žádný výkon a baterie byly nabity tak aby plně pokrývaly spotřebu baráku

Děkuji za odpovědi a z nich si odvodím nezbytnost back up rozvodů u hybridní fotovoltaiky
Troška nechápem, o akých back-up rozvodoch tu píšete?

Veď keď už budete mať hybridný menič s batériami, niektoré obvody domu zapojíte ako "Critical load" a aj keď vypadne DS tieto okruhy Vám stále pôjdu, pokiaľ bude šťava v baterke.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Díky svojí neodbornosti Vás asi matu. Já pod pojmem back up jsem chápal činnost měniče při výpadku proudu. Chápal jsem to tak, že vybrané obvody jsou udělány jako zálohové a do nich jde 1F 230 V z baterie při výpadku sítě. Všimnul jsem si, že někde ve schématech se používá pojem Critical load. Chápal jsem to jako totéž a ono to asi není totéž. Co je to Cricital load ? Je to připojení za měničem ne paralelní ? Potom porucha měniče vyřadí obvod Cricital load. Na druhou stranu pokud je šťáva v baterkách a měnič funkční potom by to mělo pokrývat výpadky sítě. Jak může být Critical Load při výpadku sítě 3F ?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od pave69 »

Už to asi chápete správně. Proto se někdy do rozvaděče dává přepínač, kde si můžete přepnout vybrané obvody domu buď na Back up (Critical) nebo na grid. Něco jako tohle:
https://www.kvelektro.cz/prepinac-siti- ... 1-p1192281
Tím pádem jste jedním přepnutím schopen řešit obě situace, nefunkční grid i nefunkční měnič.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Vladimir Mahr píše: úte srp 09, 2022 7:35 pm Díky svojí neodbornosti Vás asi matu. Já pod pojmem back up jsem chápal činnost měniče při výpadku proudu. .......
Na odbornost se vykašli, jsme zde pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět.
Za vším jsou prachy. Výrobci zjistili, že spotřeba "kritických" zařízení v domácnosti je zlomkem rezervovaného příkonu (a to ještě umocněno o okamžitou spotřebu při
a)připojování zařízení (typicky levné spínané zdroje, všimni max. startovací proud),
b) rozběhu zařízení (typicky motory, Diracův impuls, záběrový proud ...)
Aby nemuseli dimenzovat měnič na tato "žravá" zařízení, tak udělali výstup pro nejnutnější, zbytek pak jde paralelně se sítí jako u ongridu na jiném výstupu pro to určeném kde se měnič se sítí synchronizuje. A cena měniče klesá, lidi to kupujou přestože to při výpadku sítě nenahradí přípojku, pořád jsou buď přetoky nebo spotřeba, případně obojí ....., navíc pro tato polovičatá řešení jsou dotace, protože to přikove zákazníka k distribuční síti což ČEZu vyhovuje. Zákazník časem na daních ze zisku ČEZu státu dotaci vrátí. Kdyby si pořídil hybrid pro plnou možnou nezávislost (možnost plného ostrovního provozu), tak by hrozilo, že se časem odpojí a daně by byly fuč.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

pave69 píše: úte srp 09, 2022 9:28 pm Už to asi chápete správně. Proto se někdy do rozvaděče dává přepínač, kde si můžete přepnout vybrané obvody domu buď na Back up (Critical) nebo na grid. Něco jako tohle:
https://www.kvelektro.cz/prepinac-siti- ... 1-p1192281
Tím pádem jste jedním přepnutím schopen řešit obě situace, nefunkční grid i nefunkční měnič.
A co toto, o dost levnější, řešení: https://www.kvelektro.cz/prepinac-eti-s ... 5-p1867770
Je to taky možné použít?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Lze
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

Ahoj, pokusím se oživit toto vlákno. Jsem před stavbou FVE ale teprve sbírám zkušenosti. Zjistil jsem po nastudování zatím pro mě dostupných informací, že žádný systém není vyhovující. Ideální systém by byl kombinace hybridu a plnohodnotého ostrovu. Tedy při výpadku distribuce by se zapnul plný ostrov a já mohl fungovat neomezeně na baterie nebo na panely, prostě žádný backup out.
Snažím se zjistit, jestli již něco podobného existuje, nebo zda existuje možnost nějaké kombinace střídačů pro hybrid a ostrov. nebo nějaké jiné elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od josse »

Svrbinek píše:Ahoj, pokusím se oživit toto vlákno. Jsem před stavbou FVE ale teprve sbírám zkušenosti. Zjistil jsem po nastudování zatím pro mě dostupných informací, že žádný systém není vyhovující. Ideální systém by byl kombinace hybridu a plnohodnotého ostrovu. Tedy při výpadku distribuce by se zapnul plný ostrov a já mohl fungovat neomezeně na baterie nebo na panely, prostě žádný backup out.
Snažím se zjistit, jestli již něco podobného existuje, nebo zda existuje možnost nějaké kombinace střídačů pro hybrid a ostrov. nebo nějaké jiné elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Obrať své myšlenky. Začni ostrovem a když ti chybí, něco odeber ze zrovna fungující distribuce, za ceny které akceptuješ.

Tady na fóru je spousta příkladů kudy se vydat, dle ceny, vlastních schopností, ...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm ...... Je to reálné? Díky za odpovědi.
Ano, je to reálné. Řešením je systém s Victron měniči/měničem. Nebo Studer, ale ten nechceš platit. Další tipy Ti zde případně přistanou od dalších uživatelů fóra.
Nejdůležitější pro kapsu je zbavit se třífázových spotřebičů a investovat do přepínače sítí. Nebudeš potřebovat tři měniče. Což Ti také něco ušetří.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od pave69 »

Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Takhle mi funguje normální hybrid Goodwe s tímto rozvaděčem:
https://www.aztraders.cz/rozvadec-eaton ... 9835305-52 :idea:
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

pave69 píše: ned dub 09, 2023 8:07 pm
Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Takhle mi funguje normální hybrid Goodwe s tímto rozvaděčem:
https://www.aztraders.cz/rozvadec-eaton ... 9835305-52 :idea:
Až na omezení výkonu vycházející z baterií které jsou předražené tedy málo kdo jich má tolik aby ten ostrov za něco stál. Ten victron je rozumnější volba
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo1st »

Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm Ahoj, pokusím se oživit toto vlákno. Jsem před stavbou FVE ale teprve sbírám zkušenosti. Zjistil jsem po nastudování zatím pro mě dostupných informací, že žádný systém není vyhovující. Ideální systém by byl kombinace hybridu a plnohodnotého ostrovu. Tedy při výpadku distribuce by se zapnul plný ostrov a já mohl fungovat neomezeně na baterie nebo na panely, prostě žádný backup out.
Snažím se zjistit, jestli již něco podobného existuje, nebo zda existuje možnost nějaké kombinace střídačů pro hybrid a ostrov. nebo nějaké jiné elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Pozri na Victron Quattro. Je to hybridný menič, ktorý vie bežať v spolupráci s DS a vie bežať aj v ostrovnej prevádzke. Má 2 vstupy, na DS a aj na Generátor. Má to len jednu vadu na kráse a tou je cena. Ceny od Victronu sú troška drahšie.

Pokiaľ nemáš úplne časté výpadky DS, je tu Multiplus II, ktorý vie tiež bežať v hybridnom alebo ostrovnom režime.
Tých možností riešenia je viacero, veľmi záleží od peňaženky ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Kolik dá gůdvé na bekap fázi? 3kW? Stačí Ti to pro běžný provoz domácnosti? Nedochází k přetížení?
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od pave69 »

brumlaj píše: ned dub 09, 2023 8:16 pm Kolik dá gůdvé na bekap fázi? 3kW? Stačí Ti to pro běžný provoz domácnosti? Nedochází k přetížení?
Dá 16,5A na fázi, tj. 3,8 kW (x3). Pro běžný provoz to v pohodě stačí. Kdo má TČ nebo bojler, musí už víc počítat, vyhradit fázi nebo tak něco. Já mám stejně DS jistič 3x20A, takže mám fáze rozhozené tak, aby to normálně přes těch 16A nešlo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

pave69 píše: ned dub 09, 2023 8:45 pm
brumlaj píše: ned dub 09, 2023 8:16 pm Kolik dá gůdvé na bekap fázi? 3kW? Stačí Ti to pro běžný provoz domácnosti? Nedochází k přetížení?
Dá 16,5A na fázi, tj. 3,8 kW (x3). Pro běžný provoz to v pohodě stačí. Kdo má TČ nebo bojler, musí už víc počítat, vyhradit fázi nebo tak něco. Já mám stejně DS jistič 3x20A, takže mám fáze rozhozené tak, aby to normálně přes těch 16A nešlo.
Tady bych se pozastavil . Dá a nedá . S 10kwh baterií ti měnič 10kw na backup večer bez slunce nedá. Proudové omezení baterie neosidis nenechá se mrška. Druhá věc backup je ošemetný v tom že nedokáže vyhodit jističe tedy v tu chvíli jedeš bez jištění protože zkratový proud měniče na vybavení jističe prostě nestačí málo kdo nad tím přemýšlí a kdy mne to neřekli nikdy by mne nad tím taky nenapadlo přemýšlet. Proto u těch hybridů co nemají 48v baterie pozor na to.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od josse »


pave69 píše: Já mám stejně DS jistič 3x20A, takže mám fáze rozhozené tak, aby to normálně přes těch 16A nešlo.
Jenže jistič udrží v pohodě dvojnásobek na dobu než vypne termostat trouby, to baterie ani měnič nezvládnou!

3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

Abych trošku specifikoval potřebu. Žiji v DE a poslední rozpis ceny elektřiny je 65 centů, což je fakt hodně. Možná to spadne letos ale prozatím nemám jiný. Proto jsem se rozhodl pro FE. Střecha na které je možné instalovat panely je 20x6m použitelných je spíš čistých 100m2 a je to jižní strana, sklon 20 stupňů. Předpokládám, že je možné na střechu dostat 20-25 KWp. Spotřeba díky pořízení tepelného čerpadla na ohřev TUV stoupla a nyní se pohybuji průměrně 25KW/24h někdy přes 30a výjimečně pod 20. K tomu bych chtěl přizpůsobit FE s tím, že jsem uvažoval že nadbytek bych prodával a tím se ekonomicky zlepšovala návratnost, protože dotace zde nejsou. Zároveň v zimních měsících bych za vykoupený peníz (1:4 prodej : nákup) mohl dotovat nákup při nedostatku energie. Dům je připojen na 3 fáze a problém je trošku v tom, že kromě trouby a indukční desky, které jsou na 3 fáze (ale dle studia by měli jít zapojit na 3x 1F tak mám ještě 6,5kW kompresor, který používám 2-5x do roka.
Takže nyní je pro mě otázka, jakou cestou se vydat. Líbí se mi právě hybrid z možností plného využití v případě výpadků, protože duben/květen má dojít k deaktivací všech jaderných elektráren v Německu a niko neví, kam to spadne. Bez elektřiny se u nás moc fungovat nedá a hlavně nechci kvůli backup out kopat rozvody v domě.
Koukal jsem na ten měnič, který zmiňujete a nejsem si jistý zda jsem našel správný, ale cena byla asi 3600 EUR. Byl 15KW. Je to možné?
Kostěj
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Kostěj »

Diablo007 píše: ned dub 09, 2023 9:38 pm...Druhá věc backup je ošemetný v tom že nedokáže vyhodit jističe tedy v tu chvíli jedeš bez jištění protože zkratový proud měniče na vybavení jističe prostě nestačí ...
Co se tedy při zkratu stane? Nespadne měnič do poruchy a nevypne se? Každopádně považuji chování jističe za "v pořádku", jeho úkolem je chránit vedení před nadproudem, který by mohl vést ke zničení vedení případně k požáru. Když tam ale takový proud neteče, tak proč by jistič vypínal?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 10:51 pm....... Je to možné?
Tepelné čerpadlo (zajímá mne motor venkovní jednotky, topná patrona bivalence mne teď nezajímá) je 1f, nebo 3 fáze?
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

brumlaj píše: ned dub 09, 2023 11:28 pm
Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 10:51 pm....... Je to možné?
Tepelné čerpadlo (zajímá mne motor venkovní jednotky, topná patrona bivalence mne teď nezajímá) je 1f, nebo 3 fáze?
Je to toto: LG ohřev vody WH27S zásobník 270L takže je to jen na 230v, v tom problém nevidím.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

15 kW měnič mi přijde zbytečný. Sám jedu na 8 kW měniči, takže bych doporučil třeba 10kW a panely řešit samostatnými regulátory. to vzhledem k pravděpodobnosti elektromobilu v DE.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Kostěj píše: ned dub 09, 2023 10:51 pm
Diablo007 píše: ned dub 09, 2023 9:38 pm...Druhá věc backup je ošemetný v tom že nedokáže vyhodit jističe tedy v tu chvíli jedeš bez jištění protože zkratový proud měniče na vybavení jističe prostě nestačí ...
Co se tedy při zkratu stane? Nespadne měnič do poruchy a nevypne se? Každopádně považuji chování jističe za "v pořádku", jeho úkolem je chránit vedení před nadproudem, který by mohl vést ke zničení vedení případně k požáru. Když tam ale takový proud neteče, tak proč by jistič vypínal?
Je rozdíl v tom když vypíná na nadproud a na zkrat on 16A jistič u měniče co jede na backup nedokáže většinou ani jedno. A jelikož měnič na backup jede na baterie která ho výkonově omezuje tak nejspíš ani nevypne na přetížení . Každopádně toto je oficiální vyjádření od lidí kteří jsou vzděláním na úrovni že jiné lidi učí jak je to správně.
A jelikož jsme fórum kutilů určitě nemám nic proti tomu aby někdo vyzkoušel a poreferoval jak se chová jištění a měnič při ne tvrdem zkratu ale třeba při zkratu v podobě rozbitého spotřebiče. Ano jistič je primárně ochrana vedení ne zařízení ale hádám že jsme rádi když místo požáru ten spotřebič jen zasmrdi
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“