Hybridný menič a back up

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

brumlaj píše: pon dub 10, 2023 12:19 am 15 kW měnič mi přijde zbytečný. Sám jedu na 8 kW měniči, takže bych doporučil třeba 10kW a panely řešit samostatnými regulátory. to vzhledem k pravděpodobnosti elektromobilu v DE.
V tuto chvíli mu odpadá většina hybridů na trhu a směřuješ ho do victronu a to se ale ve výsledku musí počítat s 3x5VA multiplusy
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm Ahoj, pokusím se oživit toto vlákno. Jsem před stavbou FVE ale teprve sbírám zkušenosti. Zjistil jsem po nastudování zatím pro mě dostupných informací, že žádný systém není vyhovující. Ideální systém by byl kombinace hybridu a plnohodnotého ostrovu. Tedy při výpadku distribuce by se zapnul plný ostrov a já mohl fungovat neomezeně na baterie nebo na panely, prostě žádný backup out.
Snažím se zjistit, jestli již něco podobného existuje, nebo zda existuje možnost nějaké kombinace střídačů pro hybrid a ostrov. nebo nějaké jiné elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Takové řešení existuje a dokonce ani nepostřehnete, že v síti došlo k výpadku, neb celý dům jede permanentně z měniče stále, tedy žádný bekap, žádný blekaut ani chvilkový, neb žádné přepínání, neb měnič jede stále z aku z 48V kterou průběžně láduje solární energie z panelů a jeli málo sluneční energie, jede automaticky z aku a aku se ládují případně i ze sítě opět jen skrze 48V (defacto jde proud ze sítě i přímo do měniče, ale stále jen přes 48V a galvanicky odděleně od sítě!).

Tedy měnič ani není připojen do sítě, tedy ne jeho výstup, jen jeho interní nabíječka je napojena na veřejnou síť jako běžný spotřebič 8-)

Prostě výstup měniče - přesných a stabilních 230V/50H, je napojen pouze na dům! A jen ta jeho interní nabíječka je napojena na veřejnou síť a měniči je jedno co pro jeho nízkonapě´tový vstup vytváří těch 48V - jestli přímo solární regulátor z panelů, nebo z aku, nebo z nabíječky z veřejné sítě ;-)

Tak to má celá moje reodina (já, dva synové, tchán i sestřenice) a všichni spokojenost :-)

Tento "poloostrovní" (ostrovní se zálohou ze sítě) měnič je asi jediný svého druhu a jmenuje se: Axpert King II :-)

Moje sestava:
FVE_Edík.jpg
FVE_Edík.jpg (200.58 KiB) Zobrazeno 1629 x
Když není dostatek místa (u sestřenice):
FVE_Milan_resize.jpg
FVE_Milan_resize.jpg (43.44 KiB) Zobrazeno 1629 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Diablo007 píše: pon dub 10, 2023 8:14 am...... V tuto chvíli mu odpadá většina hybridů na trhu a směřuješ ho do victronu a to se ale ve výsledku musí počítat s 3x5VA multiplusy
Přiznávám, je tomu tak. Ale jinou variantu zatím nikdo jiný nenavrhnul - aha. Už ano a je to přesně ten příspěvek nad tímto.
A proč Victron, Studer a jiné drahé kousky?
Protože tato zařízení se nainstalují a zapomene se na ně. Prostě si tam fungují a nikdo o nich neví. Ano, za vyšší cenu. (a mám rád poctivou měď, ne křemík vyhnaný na hranici možností=LF měniče).
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

brumlaj píše: pon dub 10, 2023 11:15 am
Diablo007 píše: pon dub 10, 2023 8:14 am...... V tuto chvíli mu odpadá většina hybridů na trhu a směřuješ ho do victronu a to se ale ve výsledku musí počítat s 3x5VA multiplusy
Přiznávám, je tomu tak. Ale jinou variantu zatím nikdo jiný nenavrhnul - aha. Už ano a je to přesně ten příspěvek nad tímto.
A proč Victron, Studer a jiné drahé kousky?
Protože tato zařízení se nainstalují a zapomene se na ně. Prostě si tam fungují a nikdo o nich neví. Ano, za vyšší cenu. (a mám rád poctivou měď, ne křemík vyhnaný na hranici možností=LF měniče).
Kvalitu nerozporuji a něm.s victronem problém až do té fáze kdy se toto montuje lidem prostě vyliskal
IMG-20230406-WA0001.jpg
IMG-20230406-WA0001.jpg (188.73 KiB) Zobrazeno 1603 x
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: pon dub 10, 2023 9:51 am
Svrbinek píše: ned dub 09, 2023 6:54 pm Ahoj, pokusím se oživit toto vlákno. Jsem před stavbou FVE ale teprve sbírám zkušenosti. Zjistil jsem po nastudování zatím pro mě dostupných informací, že žádný systém není vyhovující. Ideální systém by byl kombinace hybridu a plnohodnotého ostrovu. Tedy při výpadku distribuce by se zapnul plný ostrov a já mohl fungovat neomezeně na baterie nebo na panely, prostě žádný backup out.
Snažím se zjistit, jestli již něco podobného existuje, nebo zda existuje možnost nějaké kombinace střídačů pro hybrid a ostrov. nebo nějaké jiné elegantní řešení, třeba nějakým odpojením (přepnutím) distribuce při výpadku a zapnutím (přepnutím) simulace distribuce v podobě vlastního generátoru sinus. S tím, že by nějaké zařízení sledovalo zda je již distribuce obnovena (blackout) a znovu se vše přepnulo do normálního režimu.
Je to reálné? Díky za odpovědi.
Takové řešení existuje a dokonce ani nepostřehnete, že v síti došlo k výpadku, neb celý dům jede permanentně z měniče stále, tedy žádný bekap, žádný blekaut ani chvilkový, neb žádné přepínání, neb měnič jede stále z aku z 48V kterou průběžně láduje solární energie z panelů a jeli málo sluneční energie, jede automaticky z aku a aku se ládují případně i ze sítě opět jen skrze 48V (defacto jde proud ze sítě i přímo do měniče, ale stále jen přes 48V a galvanicky odděleně od sítě!).

Tedy měnič ani není připojen do sítě, tedy ne jeho výstup, jen jeho interní nabíječka je napojena na veřejnou síť jako běžný spotřebič 8-)

Prostě výstup měniče - přesných a stabilních 230V/50H, je napojen pouze na dům! A jen ta jeho interní nabíječka je napojena na veřejnou síť a měniči je jedno co pro jeho nízkonapě´tový vstup vytváří těch 48V - jestli přímo solární regulátor z panelů, nebo z aku, nebo z nabíječky z veřejné sítě ;-)

Tak to má celá moje reodina (já, dva synové, tchán i sestřenice) a všichni spokojenost :-)

Tento "poloostrovní" (ostrovní se zálohou ze sítě) měnič je asi jediný svého druhu a jmenuje se: Axpert King II :-)

Moje sestava: FVE_Edík.jpg
Když není dostatek místa (u sestřenice): FVE_Milan_resize.jpg
Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

To není nedostatek..., ale vlastnost ostrovu jen zálohovaného(!) ze sítě.

Je to dáno tím, že je na jeho výstup zapojen "jen" dům a ne distribiční veřejná síť (DS) a tedy se s ní ne přetláčí a tudíž nelze přetlačit přetok do sítě, který by se prodával. Alespoň nelze vytvořit nepovolený přetok který by byl trestný!

Možná jsem to měl napsat i přímo pro jistotu že toto je ostrovní systém nikoli babička určený i na prodej. Ten zase neumí to co Kiing :-(
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od brumlaj »

Svrbinek píše: pon dub 10, 2023 4:20 pm...... Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
No to se milej zlatej musíš rozhodnout co chceš. ČEZ nám nepovoluje FVE z lásky k nám. Ostrovy mu nejsou po chuti, neb mu zdarma nestabilizují soustavu. Buď, anebo. Vše mít nemůžeš.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od josse »


Svrbinek píše: Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
Přímý prodej z FVE nebude mít dlouhého trvání. Prodej z baterie kazí distribuční poplatek pro nákup. Virtuální baterii zase kazí měsíční poplatek. Návratnost v tom nikdo nenajde. Distribuční síť zadarmo stabilizovat nehodlám. Prodávat stačí jedním malým multiplusem. Netřeba prodávání dimenzovat na celý výkon spotřebičů.

Kdo chce dotace za každou cenu, jeho věc.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

josse píše: pon dub 10, 2023 5:58 pm
Svrbinek píše: Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
Přímý prodej z FVE nebude mít dlouhého trvání. Prodej z baterie kazí distribuční poplatek pro nákup. Virtuální baterii zase kazí měsíční poplatek. Návratnost v tom nikdo nenajde. Distribuční síť zadarmo stabilizovat nehodlám. Prodávat stačí jedním malým multiplusem. Netřeba prodávání dimenzovat na celý výkon spotřebičů.

Kdo chce dotace za každou cenu, jeho věc.
Pak tedy nevím, jak to navrhnout aby to bylo co nejlepší. Myslel jsem, dimenzovat elektrárnu aby ve špatných dnech produkovala pro mou spotřebu a v dobrých dnech zbytek prodávat. Takže jsem počítal 20KW na střeše, baterie cca 30KW a pak k tomu měnič a zbytek.

Ale pokud z pohledu zkušených je to nesmysl, tak prosím, jak by jste to řešili za mích podmínek? Jsem na horách a není tu vždy super počasí, dost často pod mrakem. Spotřeba průměr 25Kw denně.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: pon dub 10, 2023 5:58 pm
Svrbinek píše: Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
Přímý prodej z FVE nebude mít dlouhého trvání. Prodej z baterie kazí distribuční poplatek pro nákup. Virtuální baterii zase kazí měsíční poplatek. Návratnost v tom nikdo nenajde. Distribuční síť zadarmo stabilizovat nehodlám. Prodávat stačí jedním malým multiplusem. Netřeba prodávání dimenzovat na celý výkon spotřebičů.

Kdo chce dotace za každou cenu, jeho věc.
Dnes na fejsbůku: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=6438F8A8 :lol:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Svrbinek píše: pon dub 10, 2023 7:47 pm
josse píše: pon dub 10, 2023 5:58 pm
Svrbinek píše: Ale toto řešení má jeden nedostatek, pokud správně chápu a to ten, že nemohu nadbytek prodávat, tedy návratnost FE je mnohem delší.
Přímý prodej z FVE nebude mít dlouhého trvání. Prodej z baterie kazí distribuční poplatek pro nákup. Virtuální baterii zase kazí měsíční poplatek. Návratnost v tom nikdo nenajde. Distribuční síť zadarmo stabilizovat nehodlám. Prodávat stačí jedním malým multiplusem. Netřeba prodávání dimenzovat na celý výkon spotřebičů.

Kdo chce dotace za každou cenu, jeho věc.
Pak tedy nevím, jak to navrhnout aby to bylo co nejlepší. Myslel jsem, dimenzovat elektrárnu aby ve špatných dnech produkovala pro mou spotřebu a v dobrých dnech zbytek prodávat. Takže jsem počítal 20KW na střeše, baterie cca 30KW a pak k tomu měnič a zbytek.

Ale pokud z pohledu zkušených je to nesmysl, tak prosím, jak by jste to řešili za mích podmínek? Jsem na horách a není tu vždy super počasí, dost často pod mrakem. Spotřeba průměr 25Kw denně.
Já to za nesmysl nepovažuji a technický je to řešitelné a victron v tomhle dává slušný prostor a jelikož chceš 30kwh v bateriích tak levnější baterie ti srovnají bez problémů výši cenu victronu.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

Diablo007 píše: pon dub 10, 2023 8:24 pm
Svrbinek píše: pon dub 10, 2023 7:47 pm
josse píše: pon dub 10, 2023 5:58 pm

Přímý prodej z FVE nebude mít dlouhého trvání. Prodej z baterie kazí distribuční poplatek pro nákup. Virtuální baterii zase kazí měsíční poplatek. Návratnost v tom nikdo nenajde. Distribuční síť zadarmo stabilizovat nehodlám. Prodávat stačí jedním malým multiplusem. Netřeba prodávání dimenzovat na celý výkon spotřebičů.

Kdo chce dotace za každou cenu, jeho věc.
Pak tedy nevím, jak to navrhnout aby to bylo co nejlepší. Myslel jsem, dimenzovat elektrárnu aby ve špatných dnech produkovala pro mou spotřebu a v dobrých dnech zbytek prodávat. Takže jsem počítal 20KW na střeše, baterie cca 30KW a pak k tomu měnič a zbytek.

Ale pokud z pohledu zkušených je to nesmysl, tak prosím, jak by jste to řešili za mích podmínek? Jsem na horách a není tu vždy super počasí, dost často pod mrakem. Spotřeba průměr 25Kw denně.
Já to za nesmysl nepovažuji a technický je to řešitelné a victron v tomhle dává slušný prostor a jelikož chceš 30kwh v bateriích tak levnější baterie ti srovnají bez problémů výši cenu victronu.
V německu je FVE od tohoto roku osvobozena od DPH, takže jsem našel že tu 15ku victron bych mohl mít pod 4000 EUR. Ale trošku mě odrazuje zastaralý vzhled, skoro jako by to nebyl nový moderní produkt a pak také náhled oken pro správu, jak z roku 2000
Diablo1st
Příspěvky: 980
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo1st »

Ak je toto podľa teba problém u Victronu, tak som zvedavý na tvoj názor na Studer :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Svrbinek píše: pon dub 10, 2023 9:14 pm
Diablo007 píše: pon dub 10, 2023 8:24 pm
Svrbinek píše: pon dub 10, 2023 7:47 pm

Pak tedy nevím, jak to navrhnout aby to bylo co nejlepší. Myslel jsem, dimenzovat elektrárnu aby ve špatných dnech produkovala pro mou spotřebu a v dobrých dnech zbytek prodávat. Takže jsem počítal 20KW na střeše, baterie cca 30KW a pak k tomu měnič a zbytek.

Ale pokud z pohledu zkušených je to nesmysl, tak prosím, jak by jste to řešili za mích podmínek? Jsem na horách a není tu vždy super počasí, dost často pod mrakem. Spotřeba průměr 25Kw denně.
Já to za nesmysl nepovažuji a technický je to řešitelné a victron v tomhle dává slušný prostor a jelikož chceš 30kwh v bateriích tak levnější baterie ti srovnají bez problémů výši cenu victronu.
V německu je FVE od tohoto roku osvobozena od DPH, takže jsem našel že tu 15ku victron bych mohl mít pod 4000 EUR. Ale trošku mě odrazuje zastaralý vzhled, skoro jako by to nebyl nový moderní produkt a pak také náhled oken pro správu, jak z roku 2000
Přirovnal bych to k autu. Octavia 1 není vzhledem na dnešní poměry nic moc ale když se zeptáš kohokoliv na to kolik má životnost na nájezd její motor a dnešní krásně zabalené 1,2tsi každý řekne octavia 1.
Chceš obal nebo životnost?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

Pomohl by mi prosím někdo s návrhem FVE tedy a doporučením jakou cestou se vydat? Viděl bych to asi na ostrovní systém, možná Victron s hybridem a prodejem, ale jen pokud by to bylo cenově zajímavé. Jinak taky by mě zajímalo, jak vybrat panely na střechu. Už mám změřenou střechu. Vybírají se panely rozměrově tak, aby pokryly co nejlépe střechu? Nebo se vezmou panely a pak se to na střechu dá jak to vyjde? Obrázek střechy mohu postnout pokud to má smysl.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Diablo007 »

Svrbinek píše: stř dub 12, 2023 6:32 pm Pomohl by mi prosím někdo s návrhem FVE tedy a doporučením jakou cestou se vydat? Viděl bych to asi na ostrovní systém, možná Victron s hybridem a prodejem, ale jen pokud by to bylo cenově zajímavé. Jinak taky by mě zajímalo, jak vybrat panely na střechu. Už mám změřenou střechu. Vybírají se panely rozměrově tak, aby pokryly co nejlépe střechu? Nebo se vezmou panely a pak se to na střechu dá jak to vyjde? Obrázek střechy mohu postnout pokud to má smysl.
Založit vlastní vlákno tady se probírá zapojení backup.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

Svrbinek píše: stř dub 12, 2023 6:32 pm Pomohl by mi prosím někdo s návrhem FVE tedy a doporučením jakou cestou se vydat? Viděl bych to asi na ostrovní systém, možná Victron s hybridem a prodejem, ale jen pokud by to bylo cenově zajímavé. Jinak taky by mě zajímalo, jak vybrat panely na střechu. Už mám změřenou střechu. Vybírají se panely rozměrově tak, aby pokryly co nejlépe střechu? Nebo se vezmou panely a pak se to na střechu dá jak to vyjde? Obrázek střechy mohu postnout pokud to má smysl.
1. Psal jsi že bydlíš v horách v chalupě kdesi Na konci světa a tedy Nejspíš i na konci el. sítě!? Nejprve si zjisti jestli vůbec síť snese přetoky a kolik ti povolí u distributora jestli vůbec!?

2.Pak se kupuje měnič a Dle něj a dle jeho vstupního napětí a výkonu panelů teprve vybíráš panely a ne naopak...

Pak podle noční spotřeby a dle měniče, vybíráš s rezervou aku. Platí-li tvoje prvotní obava z blacoutů?

Píšeš však také že většinou je tam špatné počasí zejména přes zimu. Tak co chceš prodávat? ... Prý se platí měsíční paušál i když ne vyrobíš ani jednu kilowatthodinu když máš nasmlouvaný prodej. To vše je potřeba zkalkulovat.

Také jsi nechtěl Backup, ale automatickou zálohu celého domu v případě očekávaných blackoutu, to už neplatí? Co tedy chceš? -jistotu před black-outy - tedy spíše UPS, dobíjenou i z panelů a případně i něco ušetřit, nebo chceš dokonce prodávat a vydělávat?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Svrbinek
Příspěvky: 45
Registrován: ned dub 09, 2023 6:46 pm

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Svrbinek »

eduard22 píše: stř dub 12, 2023 7:44 pm
Svrbinek píše: stř dub 12, 2023 6:32 pm Pomohl by mi prosím někdo s návrhem FVE tedy a doporučením jakou cestou se vydat? Viděl bych to asi na ostrovní systém, možná Victron s hybridem a prodejem, ale jen pokud by to bylo cenově zajímavé. Jinak taky by mě zajímalo, jak vybrat panely na střechu. Už mám změřenou střechu. Vybírají se panely rozměrově tak, aby pokryly co nejlépe střechu? Nebo se vezmou panely a pak se to na střechu dá jak to vyjde? Obrázek střechy mohu postnout pokud to má smysl.
1. Psal jsi že bydlíš v horách v chalupě kdesi Na konci světa a tedy Nejspíš i na konci el. sítě!? Nejprve si zjisti jestli vůbec síť snese přetoky a kolik ti povolí u distributora jestli vůbec!?

2.Pak se kupuje měnič a Dle něj a dle jeho vstupního napětí a výkonu panelů teprve vybíráš panely a ne naopak...

Pak podle noční spotřeby a dle měniče, vybíráš s rezervou aku. Platí-li tvoje prvotní obava z blacoutů?

Píšeš však také že většinou je tam špatné počasí zejména přes zimu. Tak co chceš prodávat? ... Prý se platí měsíční paušál i když ne vyrobíš ani jednu kilowatthodinu když máš nasmlouvaný prodej. To vše je potřeba zkalkulovat.

Také jsi nechtěl Backup, ale automatickou zálohu celého domu v případě očekávaných blackoutu, to už neplatí? Co tedy chceš? -jistotu před black-outy - tedy spíše UPS, dobíjenou i z panelů a případně i něco ušetřit, nebo chceš dokonce prodávat a vydělávat?
Založil jsem tedy nové vlákno a děkuji všem zde za odpovědi.

Abych odpověděl ještě zde:
1. Nevím o tom že by bylo omezení, ale po úvaze měním rozhodnutí na prioritu ostrovu, soběstačnosti a zálohy.
2. Měnič asi Axpert, píši jaký v novém vlákně.

Co jsem počítal, tak v nejlepším případě bych stejně zase toho tolik neprodal, takže to asi nemá smysl, ale ta úvaha byla na začátku, než jsem se dostával do obrazu, protože v různých YouTube videích mluví o ostrovu jako o neekonomickém (tesláček)
Backup jsem nechtěl z toho důvodu, že on sám vyžaduje jinou instalaci, protože má slabší výstupy u běžných měničů. Takže z toho asi vyplývá to cos psal : tedy spíše UPS, dobíjenou i z panelů a případně i něco ušetřit
Parmigiano
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 13, 2023 3:54 am

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od Parmigiano »

Ja moc nechapu, ze se tu tolik rika, ze na trhu nejsou menice, se kteryma by neco takoveho slo udelat. Pritom snad vetsina novejsich hybridnich stridacu ma v sobe zabudovany prepinac siti a pokud ne, tak poridit externi je otazka par stovek u manualniho nebo do 2000 u automatickeho. Kdyz vypadne DS, tak se stridac z grid-tie prepne na off-grid (ostrov).

Fakt jediny problem bych videl ve spravnem zvoleni baterii. U 12V auto baterii bych necekal zadne zazraky, ale bezne baterie urcene pro FVE tech 10kW zvladnou v pohode.

Ja planuju 2x Deye 10 kW stridac a 20 kWh (19,2 kW) baterie. To by podle me utahlo na backup klidne 2 baraky.
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Hybridný menič a back up

Příspěvek od eduard22 »

Jen taková zajímavost z diskuse z fb :lol: :
Přílohy
FVE a BackUp.jpg
FVE a BackUp.jpg (94.68 KiB) Zobrazeno 586 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“