Ano, je to tak.
- Rámy panelů a konstrukci zemnit vždycky.
- Zda-li spojit či nespojit s hromosvodem ale záleží na vyhodnocení podmínek na místě, zejména na dodržení bezpečné vzdálenosti.
Toto téma jsme opravdu řešili horem dolem již před mnoha lety a jelikož mne zaujalo, tak jsem si jej docela nastudoval a pár věcí i zapamatoval:
Ochranu FVE před bleskem řeší samostatná norma, jejíž číslo si nepamatuji a je mi trapné ho googlit a pak zde machrovat. Navíc, přístup k většině ČSN je placený a je zakázáno je "přetiskovat", včetně používání delších citací. Takže, ikdyž bych si uvedenou normu koupil (tak jak jsem si už koupil pár jiných), tak bych ji sem stejně nesměl nahrát.
Druhá věc je, že ČSN jsou sice psané v krátkých jasných číslovaných odstavcích, přesto však ten jazyk není občas úplně srozumitelný a jsou lidé, kteří ikdyž mají ČSN před sebou, tak si instruce dokáží vyložit úplně špatně.
Naštěstí, "překlad" normy na ochranu FVE před bleskem do řeči reálného světa za nás již provedli výrobci přepěťových ochran. A například SALTEK nám k tomu namaloval i obrázky:
Dodržená vzdálenost:
dodrzena vzdalenost S.png
Ne-dodržená vzdálenost:
NEdodrzena vzdalenost S.png
Teď už tedy víme jak to zadrátovat a navíc i to, jak tam začlenit přepěťovky.
Ještě něco málo na vysvětlenou:
Hliníková konstrukce a panely na střeše jsou skutečně obrovským lákadlem pro blesky. Pokud ale leží v ochranném úhlu jímačů, tak by to mělo fungovat tak, že pokud blesk udeří, tak vždy do jímačů. Během toho, co bude bleskový proud odváděn LPS do země, dojde k tomu, že ve všem vodivém co na střeše je, se indukuje napětí. Toto indukované napětí je ale ve zcela jiném řádu než napětí samotného blesku a uzemění konstrukce pomocí CYA16 slouží právě k odvodu tohoto indukovaného napětí. Je-li vše provedeno správně, měl by přežít barák, lidé a dokonce i elektronika.
V případě, že konstrukce a panely jsou pospojovány s LPS, protože právě nebylo možné dodržet bezpečnou vzdálenost, respektive neleží v ochranném úhlu jímačů, tak nastává ten neblahý efekt, že při úderu blesku do do jímačů se na panelech a konstrukci objeví nikoliv indukované napětí, ale přímo napětí samotného blesku. Měl by přežít barák, lidé kteří se zrovna nevrtali ve FVE, by měli přežít také. Elektronika FVE to s velkou pravděpodobností nedá.
Pospojování všeho dohromady s bleskosvodem tedy chrání hlavně barák a lidi v něm.
Jelikož ochranné úhly a bezpečné vzdálenosti určují odborníci a používají k tomu "princip valící se koule", počítání počtu svodů okolo budovy, plus hromadu dalších pouček, tak existuje docela velké riziko, že pokud byl bleskosvod instalován dávno před FVE, tak instalací panelů na střechu se celý výpočet LPS totálně rozhodil. V praxi se tedy skutečně často setkáváme právě s metodou - spojíme všecko se vším, včetně panelů s bleskosvodem. A to proto, že nic není potřeba přepočítávat, barák to ochrání určitě a elektronika se prostě obětuje.
Stačí takto?
Celá příručka SALTEK:
SALTEK - LPS - SPD - Reseni-Fotovoltaicke-systemy.pdf