dumi píše:dobre, ale kolik dosahnes regulacniho rozsahu? a kolik takovej FM stoji? podle me to postrada smysl, ale mozna se proste pletu
Ale u asynchroniho motoru pokud snizis napeti o 10% tak ti vyrazne klesne rozbehovy moment. Takze to snizeni napeti bude o kolik?
pokud me moje znaolosti motoru ze skoly neklamou (je klidne mozny, ze jo, nebavilo me to

), tak odhaduju ze tim dosahnes regulacniho rozsahu tak 90-100% vykonu tyce. a to se fakt vyplati.
Dumi, neodsuneš do nového téma?
V/f je konstanta. A dále budu mluvit o ACIM, typu motoru pouze (asynchronní s kotvou na krátko), některé věci opravdu značně zjednodušuji!
Pleteš hrušky a jablka, regulovat motor změnou napětí je opravdu blbost, tam je závislost U na druhou. S polovičním napětím už je moment čtvrtinový... To se učilo dokud nebyly dostupné VFD. (I já jsem zažil pravěk, ale když se na to kouknu zpětně, něco se lépe vysvětluje/chápe, bez zmínky o VFD)
Frekvenční měnič udržuje v celém rozsahu konstantní moment a "malý skluz" (uvažuju rozběh a dobře nastavený)
Když má motor nominálních 50Hz a 400V L-L, pak při 25Hz musím nastavit napětí L-L 200V taky půlku abych zachoval nominální proud, kdybych nesnížil napětí, motor bych přetěžoval (elektrické ztráty ve statoru). Navíc hrozí porušení izolace, se snižující se frekvencí klesá vliv "indukčnosti" roste podíl "odporové" charakteristiky vinutí. se snižující se frekvencí cívka přestává být dívkou.
Kdybych napětí snížil více než frekvenci, nejspíše by napětí nedokázalo vytvořit proud potřebný pro požadovaný moment, "motor by svými otáčkami nestačil sledovat frekvenci" tím by se zvětšil skluz ("rozdíl otáček elektriky a otáček hřídele") a když se zvětší skluz tak se zvětší proud, sníží se účinnost, motor se bude hřát a práci kterou bych si představoval neudělá...
Ve frekvenčních měnících jde volit charakter U/f, default je vždy konstanta, v odůvodněných případech má smysl jinou, musí to soustrojí vyžadovat.
Toto všechno je potřebné pro motory a když takový VFD použijeme do odporu, je to značka ideál.
To téma s usměrňovačem...
Ano, také to není ideální, cosfí je nějakých 0.6-0.7, ale je pořád stejné, je to usměrňovač s kondenzátorem. Jenže je striktně symetrický vůči oběma půlvlnám( jeden z mnoha typů SSR není symetrický).
Ideál je VFD s aktivním PFC. Ale není třeba se toho bát jako ostatních SSR! Všechny spínané zdroje jsou usměrňovače, měniče jsou na to připravené.
To co je zásadní rozdíl diody oproti SSR: dioda vede vždy před vrcholem sinusovky a vždy nevede kolem nuly, to kde přesně to je je vcelku jedno. Důležité je že nikdy nezačne vést proud až za vrcholem jako SSR které pro velké úhly otevření(malé zátěže) vede pouze konec půl-periody.
Když se podíváme ze strany měniče: tak vlastně VFD bez PFC uřezává špičky sinusovek. Když se podíváte na síť co k vám vede, má uřízlé špičky (a spousta dalších pokřivení).
Když měnič stabilizuje výstupní napětí, bude dělat FFT, ale v první řadě bude dělat sumu vzorků na druhou. Sumu má k dispozici v každý moment když počítá korekci PWM, kdežto FFT až po několika periodách.
Když se budeme dívat na sumu u vzorků na druhou, větší vliv má to kolem špičky než to kolem nuly. Oblasti kolem špičky jsou energetické, oblasti kolem nuly jsou tvarové (aby tam nebyly harmonické).
Díky té rozdílné rychlosti se sice měnič snaží vylepšit tvar ale nejde mu to, protože než zjistí které harmonické přidat/ubrat už mu SSR tvar vylepšilo jinak... A to jsou ty zvláštní zvuky co z toho jdou.
SSR tvoří nejhorší možný tvar, měnič kvůli tomu tvoří vyšší harmonické, které se pak někde potlačují a filtrují a výsledek jsou ztráty tam kde nechceme.
Transformátorem vlastně vyšší harmonické neprojdou, to je důvod proč SSR transformátorovým měničům vadí mnohem míň než HF měníčům
V tom jádře se opraví i ta nesymetrie, to je doslova zabiják HF měničů, ty prostě spadnou do chyby, když se pokusím odebírat moc výkonu v jedné půlce sinusovky pravidelně.
Na ten pokus VFD do bojleru se chystám. Mám kompresor a vodárnu s VFD a axperti (tedy HF měniče) žádný problém nemají v celém rozsahu výkonu. Prostě je větší odběr kolem špiček sinusovek a tam to díky té matematice dokáže snadno kompenzovat. A zase kolem zero crossing je ten proud více a déle žádný.
Můj oblíbený nflixin na displeji ukazuje napětí i proud na výstupu, má Modbus, stával málo přes $100, což jsem koukal už dávno neplatí. Navíc je třeba pro 1ph spotřebič kupovat silnější výkonově, ... Krát 3 fáze, ale na symetrické spirály by to mohlo fungovat elegantně. Mimochodem nesymetrická zátěž VFD nevadí, alespoň těm co jsem nechal ty jednofázové ventilátory "zaučit"/"očuchat". Některé by mohli mít detekci správného zapojení a vypnout se na přerušený vodič...