Victron a prietoky do siete

Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Momo »

Zajímavé.
Takže používáš AC-IN jako generátor z DS a nastavuješ si jeho zapnutí a vypnutí pomocí SOC a přetížení. A MP2 AC-IN nějakým stykačem odpojí, že tam nejsou přetoky, pokud není generátor aktivní. A pokud je aktivní, použije se pro rychlé nabití baterie s velkým příkonem a proto přetoky v tomto režimu nehrozí.
(sám "generátor" používám pro řízení relé 1, které mi blokuje vyhřívání bazénu)

Zvážil jsi možnost pro automatizaci použít vestavěný NodeRED v Cerbo GX?
Ušetřil bys za malinu, ale určitě to není tak univerzální jako HA. Třeba by tam nešlo ovládat TČ.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Ahoj, jak jsem psal, ještě shrnu info, které je tu po fóru roztroušené. Ve zkratce. Používám relé 1 Cerba, trafo s voltáží na řízení stykače, protože přes relé Cerba nelze(nemělo by se) hnát 230VAC. Na základě SoC, nebo přetížení se mi připojuje pouze cca 2Kw. Proudový limit na Cerbu/MP2 je 9A. Důvod je, že mám přívod jen po 1,5mm kabelu, nechci potenciálně přetěžovat fázi, na které nárazově jsou 3f spotřebiče a stačí to. Faktor v Power Assistu je 3x, což řeší všechny stavy. Tady ale je to vždy na zvážení a je třeba s tím opatrně. Default 2x by se měl překročit jen v okamžiku, kdy přesně víš, co děláš. Obecně se to v této konfiguraci připojí dle Soc na dobu 1,5 až 2,5 hodiny v závislosti na aktuální spotřebě domu, protože ta je v základním nastavení MP2, tedy Virtual Switch, primárně brána z připojené fáze. Nad její limit MP2 asistuje.

V čase připojení teoreticky hrozí přetoky z kolísání zátěže, kdy by to MP2 neukočíroval, ale jak se ukázalo, nepustí nic, resp. pod rozlišovací schopnost elměru, jak uvádím v minulém příspěvku, což považuju za zcela ok.

Zvažoval jsem tyhle rozšířené možnosti nad Cerbem, ale jak píšeš, HA je naprosto skvělá věc, která uřídí všechno. Malinu si koupím proto, že ji považuji jako IŤák za "poněkud" spolehlivější řešení pro běh HA, než 13 let starý comp s HA ve Virtualboxu. Zvlášť teď, kdy díky vytěžování topením musím spolehlivě reagovat jeho vypnutím, pokud se zapne něco jiného v baráku.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
mabin
Příspěvky: 9
Registrován: sob led 07, 2023 12:01 pm
Bydliště: GB
Výkon panelů v FVE [Wp]: 771
Kapacita baterie [kWh]: 534
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mabin »

Len pri trojfázovom systéme keď pripojím acin tak trvá asi 20sekund kým zmeria sled fáz, tak neviem ci generátor je riešenie neviem ako dlho to bude trvať kým vlastne Acin bude k dispozícii Skúšal to už niekto zatiaľ nemám ešte 24v trafo tak to neviem odskúšať. Zatiaľ testujem Acin cez Asistant keď nemám zapnute nabíjanie tak prietoky nemám len to stále testujem tak nemám nič na isto
Setrvačník
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 05, 2023 3:51 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Setrvačník »

Pro PK23:byl bych strašně rád,kdybys měl pravdu,už kvůli sobě.Ale mně to přetoky ukazuje.Mám tu samou sestavu jako Ty.S PA mi to ukazuje 2-6W zpět,za 2 hodiny mi to natočilo 0.01(cca)kWh zpět na elměru,dál jsem to nezkoušel.Ano,mohl bych si říct,elměr,přestože nový,ukazuje plusmínus špatně,ale bez PA ukazuje čistou nulu.PA(powerassistant)je super,je to bez starosti.Rád bych ho využíval když nejsem doma,protože manželka má z elektrárny hlavu jak pátrací balón.Mimochodem zjistil jsem,že PA si žije svým vlastním životem a že energií z DS nešetří,což se mi také moc nelíbí...
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Atman »

Tie pretoky robí aj pri poloprázdnych aku, alebo to máš trvale pripojené aj pri nabitej aku? Skús to trochu rozpísať.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
Setrvačník
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 05, 2023 3:51 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Setrvačník »

Ty přetoky to robí při plné aku v době,kdy panely dávají evidentně vyšší výkon než aku.T.j.stav aku na to nemá vliv.Mohu to od příštího týdne zkoumat dál,protože mám od distributora ještě starý elměr(což doufám ještě dlouho zůstane)Má být hnusně a to pak PA má smysl zkoušet.Ale v momentě,kdy mám slunce dostatek,okamžitou spotřebu 4,8kW a Victron s PA mi to dělí napůl,t.j. z FVE bere 2,4kW a z DS také 2,4kW se mi to moc nelíbí.Myslel jsem,že by mohl Viky přicucávat výkon jen nad svou kapacitu 4kW,ale evidentně se tak neděje.Na čistý zdroj z FVE se vrací při odběru cca 700W.Při ignore AC za určitých podmínek je to ok,elměr je stále v nule,Viki přepíná bleskově a žádné výpadky nejsou.Spíš mám ale strach z jiných souvisejících věcí.Při ignore AC je to buď a nebo.Mám ho nastavený také na přetížení,kdy se sám přepne na DS.Což funguje dobře.Ale v momentě,kdy na dané fázi z DS náhodou někdo zapne rychlovarku v době,kdy bude Victron na tuto fázi připojen pod zatížením,tak to vše poletí.Hl.jistič 24A.Při PA se výkon sčítá a navíc jak jsem si všiml,tak tam nejsou žádné rázy,PA si to řídí plynule,což je velká výhoda....jen na vysvětlenou,nemám FVE pro celý objekt,to by neutáhla.Proto musím počítat i s tím,co se děje na drátu DS před měničem.
Odpovědět

Zpět na „Victron“