Victron a prietoky do siete

PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Píšu sem, abych neplevelil novým tématem. Delší dobu jsem řešil určitá omezení ostrovního systému v dobách temna. Základní info je, že Victron nepřetéká do DS ve výchozím režimu, jak jej dostaneme z fabriky. Virtual Switch mód je prostě čistá UPS, pokud se připojí DS. Čili spotřebič. Buď dobíjí baterie a když jsou plné používá AC vstup průtokově na uspokojení spotřeby na ACout1 případně na UPS nejištěném ACout2 ( v ostrovním režimu nepoužívám). Ověřoval jsem na Victronu, jak je to s potenciálními mikropřetoky při zapnutém Power Assistu, tedy v situaci, kdy je omezen proud na ACin a požadovaný odběr za střídačem je vyšší, než nastavené ACin maximum. Ve scénáři, který popíšu ani v takovém případě přetoky nejsou. Šlo by to samozřejmě řešit i aktivací a konfigurací ESS. Nedělám to ze dvou důvodů - Victron výslovně nedoporučuje režim ESS pro scénáře, kdy není povolen přetok do sítě. V ESS scénářích, na rozdíl od defaultního VS, Victron negarantuje, že se nějaká míra přetoku nestane.

Cíl v ostrovním systému byl nepustit baterie pod určitou nastavenou hodnotu, kterou chci vždy mít jako zálohu proti výpadkům DS a zároveň dát maximální prostor soláru i ve dnech, kdy nevyrobí dostatek pro potřebu domu. Ta je v mém případě průměrně 9kW denně - komplet domácnost s vařením bez ohřevu TUV. O tu se stará TČ mimo solár s efektivitou, kterou už nehodlám vylepšovat, neboť TČ je 3F, můj ostrov 1F a i kdybych vše rozšířil na maximum možností a přešel s celým ostrovem na 3f, tepelné čerpadlo to utáhne jen zanedbatelnou část sezóny. Poměr náklady vs. zisk absolutně nevychází.

Omezil jsem ACin max. proud na 9A, což má řadu důvodů mimo téma a stačí to. Power Assist aktivní, s faktorem 3. Když si to spočítáte nedojde k přetížení Multiplusu 2 v žádném rozumném scénáři zatížení.

Nastavil jsem Cerbo tak, že na ACin je generátor, což je podstatné pro aktivaci příslušného řízení přes relé1 Cerba. DS budu připojovat ve dvou podmínkách - pokles SOC baterií pod 30% a při překročení AC zátěže přes 5400W. "Generátor", tedy připojení DS se bude vypínat při dosažení SOC 50% právě proto, aby měl maximální prostor solár přes temný den dotlačit, co dá. Teď, na konci října, jsem stále ve významném přebytku, ale v době temna, která přichází se to aktivovat bude. Je možné, že podle zisků soláru ještě snížím rozpětí připínání DS jen mezi SOC 30% a 40%. To se uvidí v praxi, kolik bude v tom nejhorším období mých 7kWp dávat.

Vše je řízeno logikou relé1 Cerba v módu generátor. Pořídil jsem stykač s řízením 24V, trafo na lištu rozvaděče 24V a tímto spínám/odpínám přes relé1 připojení DS při dosažení podmínek. Relé Cerba má od Victronu limit 125V/6A, nelze tedy přes něj řídit silově pomocí 230VAC nejběžnějšímí stykači. Proto 24V. Neboť odpálit si zbytečně Cerbo pokusem s tím, že 230VAC tam bude mít pro cívku stykače jen miliampéry, takže to velmi pravděpodobně dá, nehodlám.

Druhá aktivní podmínka pro vysoký odběr na ACout Multiplusu je ochrana před chováním členů domácnosti. :-) 5200W je od Victronu garantováno na MP2 5000VA jako bezpečný odběr po dobu minimálně 30 minut. Celá domácnost je v rozvaděči předělána na 1f. S nějakými těmi vychytávkami inteligentních spotřebičů s tím bez nekomfortu už dostatečně dlouho fungujeme, aniž by díky masivní rezervě přetížení, které Victron má k čemukoliv mimo pár warningů došlo. Přesto - když už mám tuto automatiku, rozhodl jsem se i přetížení chránit. Nastavil jsem tedy podmínku připojení DS při dosažení spotřeby 5400W po dobu jedné minuty a odpojení DS při poklesu zátěže pod 4000W. V praxi to znamená, že DS pomůže Multiplusu cca 2000 waty na straně vstupu a o vše nad to se MP2 postará pomocí Power Assistu (do výše 27A/230VAC dané 3x faktorem). MP2 se v takovém nastavení dostane do přetížení jen při odběru přes 6200W a to jen jako warning, který mu naprosto nedělá krátkodobě problém.

Obě podmínky se při několikanásobném otestování chovají přesně dle očekávání, takže v zimě nečekám problém v podobě vytlučení baterií a přepnutí na DS automatickým přepínačem sítí, který mám v rozvaděči jako galvanické oddělení ostrova od DS a zároveň jako bezvýpadkovou automatiku, která funguje při vypnutí ostrova. Bezchybně. Jen zkrátka nechci dojíždět do dna, chci mít stálou rezervu v podobě 30% baterií pro případ výpadku DS a hlavní cíl byl, aby se to díky automatizaci o sebe staralo samo, což funguje.

A teď ještě ty přetoky, které při připojení DS k invertoru teoreticky hrozí. Popsaný scénář je eliminuje nejen díky zamezení přetoků na MP2 od výrobce ve výchozím módu VS, ale i potenciální mikropřetoky v řádu sekund, nebo jejich zlomků při velkém kolísání zátěže za invertorem. Díky tomu, že je zde v obou podmínkách vždy dost zátěže, která takovou okamžitou špičku požere. Buď baterie, nebo vysoké zatížení na výstupu, které veškerý vstup vezme a ještě potřebuje asistenci.

Zbývá dodat, že striktně vzato je to dle pravidel stále scénář, který nikomu nedoporučuji, neboť jím jsou porušena pravidla ostrovního režimu. Prakticky vzato ALE je zde celý systém vždy pouze větší, nebo menší spotřebič, takže ani žádný supermoderní elektroměr nemůže zaznamenat přetok. A o to mi šlo. Mít možnost za přesně stanovených podmínek připojit DS jako generátor pro situace, kdy solár nestíhá v řádu několika dnů po sobě vyrobit spotřebu domácnosti a systém by se dostal do úplného vyčerpání.

Nevýhodou, kterou považuji za nutné zmínit je, že energie z DS použitá na částečné dobití baterií má samozřejmě při transformaci z a do baterií určitou procentuálně významnější ztrátu. Vzhledem k nadimenzování systému na potřeby domácnosti ale nečekám žádný zásadní odběr z DS. Jde čistě o automatizaci nad ostrovem tak, aby se bez jakékoliv lidské péče staral sám o sebe, neumřel hlady v temných časech a přitom bylo zamezeno jakémukoliv přetoku do DS. Vyhodnocení, včetně objemu spotřeby z DS doplním po zimní sezóně. Snad to může být užitečné jako scénář i pro jiné ostrovníky, kteří v době nedostatku slunce hledají cestu a nechtějí riskovat nepovolený přetok. Trvalejší neřízené připojení DS by vyžadovalo nastavit ESS pro zajištění stejných požadavků, ale tam už přetoky reálně hrozí. Zvlášť ty peakové, které ovšem moderní elektroměry distributora zachytí a napráskají. Jestli pak distributor hraje na nějakou toleranci a sekundový občasný přetok neřeší nehodlá myslím nikdo riskovat. Nejsou-li přetoky žádné, jsme sice připojováním DS v módu generátoru v šedé zóně, ale fakticky nic, kvůli čemu jsou nastaveny podmínky pro ostrov neporušíme. Přesto ještě jednou - toto není doporučení k porušování pravidel, jen popis možného technického řešení koexistence ostrova a DS na Vict. komponentech.

Za jakékoliv připomínky i kritiku jsem předem vděčný.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Atman »

Znie to super, veľká pochvala, ale mikropretokov sa stále bojím ako čert kríža.
Čiže ak tomu rozumiem správne, po poklese aku pod určenú hranicu SOC začne dobíjať aku + spotreba domu 9x230 = 2070W a vypne DS pri nejakom nastavenom %SOC a prípadne si ešte potiahne max tých 2070W pri preťažení a nikdy inokedy. Ak sa spotreba počas nízkeho SOC zvýši, začne doťahovať z baterky zvyšok až do preťaženia.
Aj tak by som bol najradšej, keby sa našiel niekto s osciloskopom a potvrdil, že pri pripojení DS a prudkých zmenách záťaže neprekmitne späť nejaká tá vlnka. Napríklad či v stave nízkeho SOC a pripojenej DS, pri spotrebe 2000W domu, následne prudké zníženie spotreby domu na 150W všetko pretečie kým sa to ustáli do len do baterky a nič do DS.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

JJ. Pochopil jsi to naprosto přesně. A máš pravdu v tom, že jedině osciloskop by to naprosto finálně rozsoudil. Moje cesta byla taková, že jsem sebral všechny informace, doptal jsem se na mikropřetoky na Victronu a došel k závěru, že by to měla takto nastavené pobrat primárně baterie/zátěž. Sám jsem vděčný, že mám v rozvaděči nějakého "Křižíka" a tím jsem trochu krytej. Udělal jsem vše, k čemu jsem se dostal, abych eliminoval jakýkoliv přetok a ve své situaci při zvážení míry rizika (a ohrožení kohokoliv, včetně distributora) jsem se to rozhodl takto zautomatizovat. ;-) Poměr riziko/přínos vyhodnocen významně směrem přínos. :-) Je to ale zároveň důvod, proč to dávám ke zvážení, jako technickou možnost a upozorňuji, že ani takto to není z pohledu distribuce a jejích pravidel košer. Byť je pravděpodobně dosaženo cíle nedráždit hada.

Každopádně z Victronu se dušují, že to kvůli přísným podmínkám pro jachty v řadě přístavů, kde je k přetokům nulová tolerance mají vychytané v módu - požadovaný proudový limit na ACin + PA. Jestli je to tak, že těch 25 kilo mědi v toroidní cívce má dostatečnou kapacitní "pružnost", že to požere samo v sobě a přemění na trochu tepla, nebo jaký je důvod jejich jistoty už je pro mě příliš technicky daleko. A mimochodem pro lidi z Victronu mimo konstruktérů, ke kterým se člověk logicky nijak nedostane taky. Dostali info, že je to vychytasný a posílají ho dál. Jsem jen blbej IŤák (pravda kdysi s kusem oficiálního elektro vzdělání), co byl dobou nucen si celý ostrov postavit sám jednomužně. Jen připojení rozvaděče a jeho překopání dělal zkušený elektrikář s papírem.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo1st »

Prečo používaš režim Generátor a nie Ignore AC?

Než mi prišlo Cerbo používal som režim Ignore AC a funguje to bez problémov. Teraz používam režim ESS so zapnutím feed-in. Takže ja mám pretoky aj cez noc :lol: Proste ten smartmeter nevie tak rýchlo reagovať na zmenu záťaže.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

To se pobavíš. Protože mám generátor a tak to znám. Až postupně myšlenky přinesly, že bych ho popsaným způsobem suploval DS, dokud není temno a zombie apokalypsa dohromady. Tak jsem prostě uvažoval v logikách a podmínkách spouštění generátoru. Člověk je kolikrát vězeň stereotypů. Ignore ACin znám tak jen ten manuální z nastavení v Cerbu. Každopádně by to bylo pružnější, pokud je MP2 při ignorování sfázovaný a připojení je tak mnohem rychlejší, než těch zhruba 15 sekund, než si MP2 porovná, že mu na ACin obživl vstup. Jak to je?
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo1st »

Ignore AC je bezvýpadkový. Dá sa samozrejme nastaviť aj dobíjanie zo siete.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Jo, bezvýpadkový je i tenhle způsob ala generátor. Jde mi o rychlost připojení když se ignorování vypne. Pokud je to narozdíl od připojení zdroje na ACin okamžitě, bylo by to pro tu moji podmínku přetížení pružnější. Mohl bych nastavit kratší intervaly a reagovalo by to rychleji. Ne, že by na tom stál svět, ale pokrylo by to lépe případná kratší vysoká přetížení. Předpokládám, že podmínka zrušení AC ignore na při definovaném zatížení tam podobně jako v podmínkách generátoru je. Ten svůj malý rozvaděč s trafem a stykačem bych pak mohl použít na další automatizaci. Děkuju už teď za postřeh a dej prosím vědět, jakou máš zkušenost s časem, za který je po vyřazení ignorování vstup využitý. Pokud jen sepne(sepnou) vnitřní relé MP2 a díky stálé přítomnosti na ACin už je to nějak sfázované a tím vlastně okamžité, zvážil bych to.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo1st »

Pri Ignore AC som mal nastavené podmienky:
- pripoj sa na sieť ak je výkon väčší ako 4500W po dobu 30s
- odpoj sa od siete aj je výkon menší ako 4000W po dobu 1min
- pripoj sa na sieť aj je napätie batérie nižšie ako 46V (15S) po dobu 20s
- odpoj sa od siete ak je napätie batérie vyššie ako 50V po dobu 1min

Fungovalo to k moje spokojnosti cca. 3 týždne, žiadne výpadky ani nič podobné. Keď mi prišlo Cerbo prešiel som na ESS keďže mám aj legálny on-grid.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Ještě jednou díky za postřeh. Našel jsem na to manuál tady:

https://community.victronenergy.com/sto ... lesson.pdf

Pro ty dvě podmínky ok, ale v DC coupled, tedy ve scénářích s MPPT se to stejně musí odřídit přes Cerbo. Zkusím to víc prozkoumat. V mém scénáři je nad relé Cerba víc možností, což by se mohlo hodit. V tom Tvém je výhoda, že se rele1 Cerba ušetří s celou svojí programovatelnou logikou pro případnou další automatizaci. Rele2 je tam dost pro parádu, dokud člověk nechce jít do rozšířeného Venus Large atd.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo1st »

Prečo by to muselo ísť cez Cerbo? Veď ti píšem, že som ten režím používal než mi prišlo Cerbo. mppt som nastavil na 52V bulk, Absorbtion 1h 10A tail a 50,25V Float.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

IMPORTANT In a DC coupled solar system the “state of charge” option should only be used if you have a Color Control GX or Venus GX in the system. And the Color Control GX or Venus GX is connected to both the Multi and the MPPT solar charger(s) and/or a BMV battery monitor. In addition to this a setting needs to be made in the Color Control GX or Venus GX .

To jsem měl na mysli. Je to starší manuál, ve kterém není Cerbo, ale tohle je pro všechny GX zařízení. Udělal jsi to funkčně, ale dle nich by to nemělo být aktivováno bez dirigování Cerbem, nebo jiným GX managementem, který sladí všechny nabíjecí procesy dle BMS, případně manuálních hodnot. Důvody jsou pochopitelné. Když přesně víš co děláš, samozřejmě jde nastavit bez centrálního managementu, ale můžou nastat konfliktní situace. Chtěl jsem kouknout na odkaz, co je k tomu třeba v GX nastavit, ale už je tam jen zmínka, že se to najde v manuálu příslušného GX. Na což jsem ještě neměl čas. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo1st »

No ale to sa týka len SOC. Áno je to tak, systém sa nedá riadiť na základe SOC bez Cerba. To u systému až tak potrebné nie, lebo nemusíš sa držať SOC, ale ti stačí napätie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Přátelé, první poznatky, jak se věc chová v praxi pří výše uvedené automatizaci připojování "generátoru". Jen dodám, že jsem se ještě ponořil do manuálů Victronu ohledně podmíněného připojování ACin. Ve chvíli, kdy je v systému GX, tedy řídící jednotka, je použité nastavení pomocí relé GX výrobcem preferovaný postup.

Stručná rekapitulace nastavení: PowerAssist(PA) s proudovým limitem 9 A (reálně drží MP2 8,6A), faktor PA 3x, tedy max. asistence 27A. Připojení ACin pomocí podmínek relé1 Cerba GX (režim generátor) při SoC 30%, odpojení při SoC 45%. Během této doby, do výše limitu na ACin, spotřebu živí "generátor" přímo přes střídač (pass-through). Je-li zátěž nižší, než limit vstupu, přebytek dobíjí baterie. Je-li zátěž vyšší, PA doplní z baterií. Jednoduché.

Hodnoty z fungování při aktivním ACin:
Zátěž 350W - přebytek 1650W do baterií.
Skokové zvýšení odběru na ACout1 na 3200W - aktivace PA, krátkodobé snížení odběru z ACin na 500W, 2700W z baterií přes PA. Většinu tedy v prvních cca 10 sekundách převzal PA, ale z ACin stále minimální odběr 2,2A, tedy zhruba těch 500W. Následně +/- 1900W z ACin a 1300W z PA.
Skokové snížení odběru na 340W - PA deaktivován, okamžitý odběr z ACin na nastaveném limitu - 8,6A/1950W realita.

Veškerá kompenzace pomocí PA se logicky odehrává ve stejných zlomcích času s jakými v režimu VS (UPS) MP2 přebírá bezvýpadkově zátěž. Takhle nahrubo, bez osciloskopu, to skutečně nevypadá na šanci přetoku.

Předřazený digitální elektroměr detekuje konstantně zátěž a potvrzuje hodnoty z MP2. S touto triviální automatizací jsem tedy na základě prvních výsledků spokojen. Chová se to přesně dle předpokladů a toho, co z Victronu říkají. Uvidíme dál, budu monitorovat situace s velkými zátěžovými změnami a uvidíme. Zatím to skutečně vypadá tak, že v režimu VS při uvedeném podmíněném připojování ACin je MP2 reálně bezpřetokový. A to chceš. ;-) Celé "kouzlo" vidím v tom, že režim VS preferuje nabíjení baterie. Bez řízení až do 100%SoC v rámci fungování jako UPS. Pokud je logika automatizace nastavená tak, že se ACin odpíná při stále výrazně nedobitých bateriích (BMS si říká o bulk charging), jakýkoliv přebytek na ACin vůči spotřebě na ACout berou baterie a celý systém nevybočuje z fungování čistého spotřebiče.

Ještě zbývá dodat, že při maximálním dobíjecím proudu, který umožňuje baterie/BMS, nebo limit MP2 (menší hodnota platí) bude dobré mít na ACin znatelně nižší limit příkonu, než je max. možný výkon nabíjení. V mém případě je nižší hodnota na MP2, tedy 70A při cca 52V. Pak nejít blízko k ekvialentnímu součinu 16A*230V na ACin. Tím je jistota, že i při prudkém poklesu zátěže na ACout je tu stále větší požadavek, než jaký limit na ACin dokáže kompenzovat. Tím je - minimálně prostou logikou - pojištěn režim konstantního "spotřebiče".
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Dagus »

Hezký, ale pokud to oficiálně nenapíše Victron, tak tomu nevěřím. Je ale faktem, že powerassist je v defaultu povolen.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Jak jsem psal, mluvil jsem s nimi, ale můžu to ještě dotázat písemně.

Udělám to ale ještě i jinak, protože papír i email snese vsechno. :-) Budu mít možnost nainstalovat do přívodní krabice 1f certifikovaný a cejchovaný elektroměr pro měření odběru i dodávky. Schválený v ČR jako fakturační. Pokud v průběhu sezóny nezaznamená přetok, bude vyřešeno.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Dagus
Příspěvky: 211
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Dagus »

Já ti nevím, jako setup kde mi do aku mp2 pere 70A mi nedává smysl. Nebo to čtu nějak blbě, ale i když to čtu podruhé, tak tam to kouzlo moc nevidím. Respektive kouzlo by to asi bylo v grafu a tím to pro mě končí. Když tedy dle tebe nastavím 16A na limit vstupu, povolím powerassist a dám nabíjení 2A, tak je to blbě ne? To bych mohl mít limit tak 0.5A a to ani nejde a ničemu by to nepomohlo. Mě tedy nelimituje výkon měniče, ale ta funkce mě zajímá.
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Zkusím snad srozumitelněji. 70A je maximum nabijeciho proudu MP2 5000. V součinu s cca 52V nabíjecího napětí jsme někde na 3600W maximálního výkonu/příkonu nabíjení. To MP2 použije kdykoliv mu dáš ekvivalent, nebo víc na ACin straně. Ten je zhruba 16A/230V. Limit nabíjení samozřejmě může být i nižší. Z BMS, nebo manuálního nastavení, pokud je baterie slabší. I když je takový scénář dost podivný.

Chci zajistit, aby tu byl na straně MP2, baterií a spotřebičů vždy větší požadavek na příkon, než může dát ACin limitovaný nastavením přes vstupní proud. Tedy ho dám pod hodnotu 16A. Nejlépe nějak výrazněji. Tím se snažím pojistit, aby byl systém za všech okolností v odběru a nepřetekl.

Uvažujme limit ACin 18A (cca 4100W). Spotřebiče za MP2 si řeknou o 5200W, což se v jednofázi stává. PA přes transformátor z baterií dotlačí něco přes 1kW. Odběr skokově spadne na dejme tomu 100W. V systému je "setrvačností" krátkodobý přebytek. Půjde do baterií? Měl by, protože je na transformátoru. Jsou to ale právě tyto situace, kde teoreticky hrozí mikropřetok zpět do DS. Jestli nastane je konstrukční otázka ohledně stavby střídače. Pokud ale do transformátoru zároveň teče na vstupu stejně, nebo víc, než dokáže probrat nabíjení (které je v tu chvíli jediným možným odběrem), je čistě teoreticky riziko větší. Velmi pravděpodobně přebytek na trafu spolknou baterie tak i tak. Za jistější ale považuji poddimenzovat vstup.

Mám-li pak na trafu chvilkový přebytek, kompenzuje jej nedostatek na limitovaném ACin (vůči poptávce nabíjení). 10A/cca 2300W na vstupu má rezervu nějakých 1300W proti tomu, čím se MP2 snaží nabíjet v bulku, kdykoliv může.

Je to srozumitelnější? :-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Tak a uvidí se, jestli Victron přetéká do "generátoru". ;-) Co nenaměří tento EM, nenaměří ani žádný jiný, který dnes standardně montují distributoři. Nastaven měřit pouze dodávku/přetok. Z certifikace má natočeno 6,18kWh. Uvidí se po zimní sezóně.

Čím víc přemýšlím o téhle blbosti s "mikropřetoky", kterou jsem zachytil na zahraničních i českých fórech, tím víc jsem k tomu skeptický. Výrobu z panelů můžeme úplně škrtnout, protože bez konkrétně nastaveného ESS prostě střídač ze vstupu 48VDC pouze vykrývá spotřebu na ACout. K těmto přetokům ze setrvačnosti by muselo docházet i v případě, že se používá jen MP2 a baterie. Čistá UPS. A v takových scénářích jsem nikoho neslyšel řešit nějaký přetok.

Každopádně mě baví vyvracet, nebo potvrzovat fámy. :-) Pokud tam po desítkách připojení generátoru, které nastanou poklesem pod nastavený SoC, bude někde v březnu 6,18kWh, budu považovat MP2 za bezpřetokový. Vyzkouším cíleně i přetížení s aktivacemi PA, včetně situací se SoC 100%, kdy bude zároveň příkon z panelů.

Obrázek
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Atman »

Budem to napäto sledovať a ak sa dlhodobo potvrdí bezpretokovosť, pripojím si to aj ja tak.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

První výsledky cílené snahy přinutit Multiplus 2 k nechtěným přetokům. Včera bylo hnusně, celý den mlha jak mlíko, zisk z panelů malý, spotřeba relativně vysoká. Generátor se připojoval jak na základě podmínky SoC (30% start, 45% stop), tak přetížením (odběr nad 5500W déle než 60s). PowerAssist se aktivoval celkem 16x za různých podmínek. Cílené zátěžové nárazy, přetížení a prudké poklesy z 5500W plus na méně než 200W odběru z Multiplusu. Zkrátka snaha střídači zatopit všemi myslitelnými způsoby, aby to neustál a pokud to opravdu nemá vychytané, nějaký watt pustil opačným směrem. EM zaznamená vše od 10W přetoku výš.

Takto vypadá přehled dne
Obrázek

Detail aktivací relé1 Cerba (start/stop generátoru), přetížení MP2 a stavu jeho fungování úplně vpravo. Hned nad standardním módem Inverting jsou vidět opakované aktivace PowerAssistu, kdy MP2 pomáhá nedostatečnému vstupu na ACin vůči požadavku spotřeby na ACout. V obrázku pod tím detail period PA.
Obrázek
Obrázek

Zajímavý fenomén, který pozoruji, že občas Cerbo vypne na velmi krátký čas MPPT (včera 1x, v minulosti pouze další 2 výskyty). Děje se to v určitém scénáři při aktivním PA, je to velice krátkodobé - typicky méně než minuta. Důvod mi není jasný. V tomto konkrétním případě byla zátěž na ACout vyšší jen asi o 300W, než limit příkonu na ACin s připojeným generátorem. PA tady vypomáhal minimálně. Bližší detaily, proč si chvilkově systém odpojil MPPT přes jeho řídící relé jsem nevypátral. Je to evidentně vlastnost, žádná chyba není nikde detekována. Zda to má nějakou souvislost s průběhem zátěže a PowerAssistu zatím také nejsem schopen určit.
Obrázek

A co na to hlídací elektroměr přetoků? Přesně monitoruje aktuální zátěž, tedy odběr MP2 a měření v opačném směru, tedy přetok se ani nehnul. Čistá nula. Zkrátka jsem žádným způsobem nedokázal MP2 přinutit k sebemenšímu přetoku změnami zátěže v domě. A to i takovými, které jsou od běžného fungování vzdálený úlet a teoreticky by dávaly největší šanci na krátký nechtěný přetok. Tím končí mé snahy vynutit přetoky "násilím" a odteď už bude elektroměr jen monitorovat několikaměsíční období běžného provozu. Do března se bude generátor mnohokrát připojovat, aby kompenzoval nedostatek z panelů a projde i mnoha okamžiky přetížení s krátkodobou aktivací PA.

Pravděpodobnost, že při tom zůstane 6,18 (=0,00) celkových změřených kWh ve směru do vstupu se po včerejšku významně zvýšila a už teď se dá říct, že Multiplus 2 v tovární konfiguraci Virtual Switche zřejmě nepřeteče ani minimálně. Z chování systému si myslím, že je buď rychlý v přepínání mezi kompenzací zátěže PowerAssistem a nabíjením, nebo má na ochranu proti okamžitým přebytkům výkonu nějaký druh pojistného obvodu, aby nic nepřeteklo. Což je celkem jedno.

Podstatná je nula směrem do vstupu/sítě. A ta zatím drží. Pokud má někdo nápad k tomu, proč by si systém řízený GX zařízením, zde Cerbem, odpojoval při aktivním PA chvilkově MPPT, budu rád zá nápady. Čistě z technické zvědavosti, neboť to je evidentně cílená a řízená věc.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od yolo80 »

PK23 píše: ned lis 13, 2022 10:39 am Cílené zátěžové nárazy, přetížení a prudké poklesy z 5500W plus na méně než 200W odběru z Multiplusu. Zkrátka snaha střídači zatopit všemi myslitelnými způsoby, aby to neustál a pokud to opravdu nemá vychytané, nějaký watt pustil opačným směrem. EM zaznamená vše od 10W přetoku výš.

A co na to hlídací elektroměr přetoků? Přesně monitoruje aktuální zátěž, tedy odběr MP2 a měření v opačném směru, tedy přetok se ani nehnul. Čistá nula. Zkrátka jsem žádným způsobem nedokázal MP2 přinutit k sebemenšímu přetoku změnami zátěže v domě. A to i takovými, které jsou od běžného fungování vzdálený úlet a teoreticky by dávaly největší šanci na krátký nechtěný přetok.
Vyskusaj elektricku motorovu pilu a pol dna pilit drevo. Pokial tam zostane 6.18 tak je Victron dobry menic, alebo mas zly elektromer :)
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Elektroměr mám fakturační s cejchem, tam bych se nebál. A taková situace s pilou mě vůbec nezajímá, ve vší účtě. Motory budou generovat zpětné proudy víc, či míň vždycky. Z podstaty věci. Na střídači, stejně jako na DS. To nemá nic společného s fotovoltaikou, resp. jakýmkoliv měničem. Ten to může případně jen zlepšit směrem do DS, než když řežeš přímo z ní. Distributor neřeší, že pila dělá přetok. U FV to ale řeší. Fakt mi nejde o to změřit, že elektromotor při doběhu přeteče. :-)

V jednom elektrofóru majitel 11kW katru generuje přetoky 1500W a sousedům blikají světla, když řeže. Distributor naměřil a... nic. Ve smyslu pokuty. Zkus to samé opakovaně s panely na střeše. ;-)

Cíl je zjistit, jestli nepřetéká samotný systém s panely a obyčejnou odporovou zátěží, což se zřejmě u některých, připojených k DS děje i když to nemají povolené. Za přetoky z motorovky pokutu nedostaneš.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

...ale vlastně proč ne. Někde se mi tu válí 2,2kW Makita. Rozhýbu lištu zalepenou nějakým úžasným ekoolejem pro pily a něco na řezání se tu taky najde. ;-)
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
PK23
Příspěvky: 184
Registrován: čtv srp 25, 2022 4:15 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od PK23 »

Statistika listopad 2022:

Přetok 0, resp. méně, než 0,01kWh, což je minimální rozdíl, který displej elektroměru ukáže. 6,18 na EM = 0kWh přetok stále platí. Vyzkoušena i motorovka - zpětně díky za tip, alespoň jsem jí opravil - a jiné bržděné motorové zátěže v rámci běhu PowerAssistu, tedy při připojení "generátoru" (DS).

Celková doba běhu připojení pro nabíjení baterií za 11/2022 41 hodin. Počet připojení 25x - start SoC 30%, stop SoC 45%.

Celková doba připojení při přetížení 5 minut. Počet připojení 2x - start 5500W, stop pokles pod 4000W s prodlevou 60s.

Statistika kWh graficky:
Obrázek
Obrázek

Rozdíl mezi spotřebou a solar+generator je reálná provozní ztráta systému (transformace do a z baterií) - 11%. Z grafu je patrné, že v žádném dni zatím nedošlo k situaci, kdy by i s provozní ztrátou byl odběr z DS vyšší, než spotřeba. Nejnižší výroba soláru v nejtemnějším dni 1,24kWh.

Detail k PowerAssistu - chová se to inteligentně, asistuje i když je odběr méně, než nějakých 15-20% pod limitem ACin. - viz obrázek Limit je 9A, tedy nějaké +/- 2kW z ACin a PA si poníží i v situaci mírně pod tuto hodnotu odběr z "generátoru" a asistuje o něco více, než by musel. Důvody jsou zřejmé - lepší připravenost na náhlé zvýšení odběru na ACout a z logiky věci vedlejší efekt - eliminace peakového přetoku při poklesu zátěže.
Obrázek

Zatím tedy stále platí, že MP2 v továrním režimu VS při podmíněném připojování sítě Cerbem dle SoC a AC zátěže 100% bezpřetokový. Do konce března testovací období, pokud se to nezmění, zůstane konfigurace, jak je. Jsem s tím zatím max. spokojen, řeší bezúdržbově nedostatky ostrovního provozu v zimě, vše v rámci možností V. komponent a hlavně - jednoduché.

Využil jsem ještě AUX relé přímo na MP2 pro zvukovou signalizaci přetížení. Zvonkové trafo, zvonek, obvod přes NC port relé. V nastavení VS - zaškrtnuto "Invert VS usage", aktivní volba - "drive multifunctional...". Spouštěno VS ON při zátěži nad 5500W 0s zpoždění, vypínáno při poklesu zátěže pod 5200W 0s zpoždění. Funguje perfektně a domácnost jasně ví, kdy toho na jedné fázi běží už skutečně víc, než by mělo.

Jak je patrné z výše uvedeného nastavení Cerba ohledně připojení sítě při přetížení, tak ve stejném okamžiku, kdy začne signalizace zvonkem se zároveň připojí těch něco lehce přes 2kW (9A limit) ze sítě, aby kompenzovalo případný velký úlet přetížení. Čistě pro jistotu. Při běžném provozu domácnosti od doby jejího komplet fungování na MP2 5000 došlo jen jednou k překročení 6kW odběru, ale to je pořád daleko od schopnosti MP2 vydržet přetížení a nic pro bezproblémový provoz to neznamená. V současném nastavení by musela být na ACout zátěž po dobu více než 15 minut přes 8kW, aby MP2 začal víc nadávat a ještě podstatně déle by podržel. Tedy považuji také za zcela vyřešené pro provoz na 1f bez omezení. Teď už jen jestli za další 4 měsíce bude přetok stále 0.
Ostrov - Victron MP II 5000/48/70, MPPT RS 450/100, Pylontech 10kWh, CS 7kWp, Cerbo, záložní generátor 2,8kWh benzín, TČ NIBE F2120-16 + VVM320
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Klobúk dole pred tvojím testom!
Drzim palce aby bola stále 0. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Odpovědět

Zpět na „Victron“