Victron a prietoky do siete

m.budzak112
Příspěvky: 23
Registrován: úte srp 24, 2021 1:40 pm

Victron a prietoky do siete

Příspěvek od m.budzak112 »

Zdravím Vás,

Pohrávam sa s myšlienkou dať si na chatu solárny systém založený na victrone so 6 panelmi a 3000VA multiplusom, komplet nahodené na VRM cez cerbo.

A mám takú dilemu. Objekt sa nachádza v chatovej oblasti, kde riešenie s ohľadom na žiadosť o povolenie výstavby elektrárne neprichádza do úvahy, pretože prípojka je spoločná pre viac chát a bolo by to zložité...

Poradil by mi niekto ako to vyriešiť ako by som tam mohol dať FVE bez prebytkov do tejto spoločnej prípojky?
Najprv ma napadlo dať na prívodný kábel CT device a obmedzovať prietoky pomocou ESS, ( viem, že aj tak budú prietoky ale minimálne) ... alebo ma napadla možnosť pichnúť prívodný kábel (z DS ) do victronu (AC - IN) a AC out pichnúť rovno z VICTRONU do rozvádzača domu. A tým pádom by bola DS braná ako generátor . Možno sa mýlim ale bol by som rád, keby mi niekto ako to má vyriešené v podobnej situácií.

PS. chcem tam FVE pretože sieť tam je dosť preťažená a sú tam časté výpadky

Vopred Ďakujem za odpoveď
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Martin P »

Udělej si ostrov, což jde s victronem úplně luxusně. A ze sítě stačí nabíječka.
Přeci jenom victron přetoky má a nemá cenu dráždit "jedovatého hada bosou nohou".
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Alebo radšej použitého studera XTM4000 secondsol a ten je bez pretokov isto.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od LukasK »

Studer taky není bez přetoků... Dělá cca 1kwh měsíčně (samozřejmě záleží na charakteru zátěže.... Ale toto mám změřené)
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Dá sa nastaviť tak aby k tomu nedochádzalo.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od brumlaj »

m.budzak112 píše: pon lis 22, 2021 6:57 pm..... Objekt sa nachádza v chatovej oblasti, ........
No a špičku odběru Tvého objektu víš? Bude Ti ten Viktron stačit? Nebo ho odběrem položíš? Taky bych se přimlouval za Martinem P již zmíněný poloostrov kde spojnicí bude řiditelná nabíječka kterou budeš řídit tak aby jsi uhýbal se spotřebou pokud bude odebírat někdo jiný. A tím si v okolní komunitě vysloužíš respekt.
FRSO
Příspěvky: 14
Registrován: stř dub 21, 2021 5:54 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od FRSO »

brumlaj píše: pon lis 22, 2021 9:11 pm
m.budzak112 píše: pon lis 22, 2021 6:57 pm..... Objekt sa nachádza v chatovej oblasti, ........
No a špičku odběru Tvého objektu víš? Bude Ti ten Viktron stačit? Nebo ho odběrem položíš? Taky bych se přimlouval za Martinem P již zmíněný poloostrov kde spojnicí bude řiditelná nabíječka kterou budeš řídit tak aby jsi uhýbal se spotřebou pokud bude odebírat někdo jiný. A tím si v okolní komunitě vysloužíš respekt.
A když si udělá ostrov, tak ho neshodí stejným odběrem z měniče ? Victron má i jiné funkce, na mypoweru má už rady napsané.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od brumlaj »

Nechápu co není jasné. A solar fórum není ten web kde se může tak akorát držet ... krok. Je zde možno zvažovat různé scénáře, ne jen ty, které se líbí straně a vládě. Takže pokud se ptá zde, tak proč mu neporadit? Já v ostrovu vidím nevýhodu nedostatku energie když nesvítí kór pokud v komunitě sdílejí jedny hodiny a paušál se jim tedy dělí. Tahat sem odezdikezdismus řekl bych neprojde. Na to si stačí Tebou odkazovaný server vrchovatě.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od marsal »

LukasK píše: pon lis 22, 2021 8:52 pm Studer taky není bez přetoků... Dělá cca 1kwh měsíčně (samozřejmě záleží na charakteru zátěže.... Ale toto mám změřené)
Počkej - jak psal mobilik - to mi taky opravdu není jasné. Já jedu se Studerem - pravda s poněkud "primitivním" nastavením s přepínáním tam a zase zpátky - zcela bez přetoků (hlídá mi to 4Q elektroměr). Mohl bys - asi na Studer fóru, ať tu neplevelíme - sdílet své nastavení?
Naposledy upravil(a) marsal dne pon lis 22, 2021 10:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Trubka »

Hromada lidi, kteri si koupili Multiplus 3000VA, nebo podobne vykony i v jinych znackach, je pomerne brzo poslala dal do bazaru.

Naopak Multiplus 5000VA nebo 8000VA se v bazaru tak casto nevidi.

Dokud nebyly k dispozici Fangpusuny a Studery ze SecondSolu, tak mela spousta lidi plnou hubu kecu, ze jim staci jeden PowerJack s pochybnym vykonem na cely barak. Jakmile se vsak objevil vyse uvedeny levny zdroj vykonnych a spolehlivych menicu, tak presne ti sami lide si hned nakoupili 2 nebo 3 kusy.

Na zahradni chatku ti 3000VA asi bude stacit. Ale s jidlem roste chut, takze je mozne, ze za 2 roky to budes upgradovat.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Marsal, to patrilo mne ako mám nastavené?
Áno, tak isto ako ty, transfer relé zopnuté len keď treba a to na 90% až keď nesvieti slnko, takže bez pretoku. Smartboost v zime vypnem.

Inak súhlasím s trubkou.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od marsal »

mobilik píše: pon lis 22, 2021 10:44 pm Marsal, to patrilo mne ako mám nastavené?
Áno, tak isto ako ty, transfer relé zopnuté len keď treba a to na 90% až keď nesvieti slnko, takže bez pretoku. Smartboost v zime vypnem.

Inak súhlasím s trubkou.
Myslel jsem Lukáše. Když už tedy plevelíme: já zase mám pro změnu vypnutý charging (tj. nabíjím jen ze slunce - až na ty cca 2A, které se ze sítě berou a což mi nevadí; charging zapínám v případě potřeby ručně, pokud čekám blackout, což obvykle nečekám...) a vypnutou battery priority.
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od LukasK »

mobilik píše: pon lis 22, 2021 9:10 pm Dá sa nastaviť tak aby k tomu nedochádzalo.
Prosím více info, co a jak nastavit aby to při paralelním provozu se siťí (tj. transfer relé sepnuté) nedělalo regulační přetoky...
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Už som to napísal. Proste menič sa pripája k sieti až keď je batéria vybitá. Inokedy ide v ostrovnom režime. Ak je batéria prázdna, ide čisto z DS, tým pádom bez pretokov.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
FRSO
Příspěvky: 14
Registrován: stř dub 21, 2021 5:54 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od FRSO »

mobilik píše: pon lis 22, 2021 11:28 pm Už som to napísal. Proste menič sa pripája k sieti až keď je batéria vybitá. Inokedy ide v ostrovnom režime. Ak je batéria prázdna, ide čisto z DS, tým pádom bez pretokov.
Ano, ale to umí taky i Victron bez přetoků přes Virtual switch VS, při přetížení i vybití akumulátoru se přepne na DS, může i nabíjet dle nastavení, atd. U menších výkonů Multiplusu je to docela dobrá funkce.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Viem, ale studer sa dá pozhanat za rozumnú cenu momentálne. Preto som to napísal. :wink:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od jars10 »

Základní předpoklad je, že v chatové oblasti se společným odběrným místem se není třeba bát přetoků.
Je možné úplně vypustit debaty na téma ostrov, Studer, aby nepřetekl ani watt, atd a dopřát si komfortu, jako bychom byli jinde v Evropě.
Z vlastní zkušenosti vím, kolik různých trvalých spotřebičů tam neustále jede. Měl jsem panely původně projektované na obyč. Gridfree modráska a i s jeho regulací to bylo v pohodě.
Tím nenabádám k absolutně volnému přetoku, nula musí být nastavena, ale nestřílí se za ni. 8-)
Pokud chcete použít Victron, je to lepší řešení, ale vyžaduje akumulátor, který snese proudové zatížení při provozu (nepoddimenzovat).
Měnič připojte průběžně s použitím AC-in a AC-out/AC-out2.
Tím máte možnost experimentovat s VS, ESS i transfer relé, spínáním spotřebičů, jak vám to bude vyhovovat.
Zvážil bych připomínku výše ohledně výkonu měniče. 3kVA, tj cca 2400W není opravdu nijak moc.
Já sám jsem skončil na 3kVA Multiplusu, aktivovaném ESS s odpojováním vazebního relé podle SOC a požadovaného aktuálního výkonu a pro "posílení" mám na léto připojeného Gridfree modráska i se sondou na AC-out. Victron neprotestuje a oba si spokojeně jedou.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Diablo007 »

mobilik píše: úte lis 23, 2021 12:16 am Viem, ale studer sa dá pozhanat za rozumnú cenu momentálne. Preto som to napísal. :wink:
Secondsol už posílá zmetky a ani jim to není blb místo vrácení peněz nabízet slevu 10%. Takže zdroj je a není záleží jaké máš štěstí sám jsi měl šmejda jednoho ne?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mopadzi
Příspěvky: 144
Registrován: čtv zář 02, 2021 9:23 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mopadzi »

Secondsol už posílá zmetky a ani jim to není blb místo vrácení peněz nabízet slevu 10%. Takže zdroj je a není záleží jaké máš štěstí sám jsi měl šmejda jednoho ne?
[/quote]

i ty se zárukou za 990EUR?
kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 6x Leapton 450W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
https://www.lifepo4-shop.cz/
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od mobilik »

Áno, ale nechcem aby to vyznelo ako reklama je riešenie, trošku drahšie a z 2 ročnou zárukou... SolarEco. Stále to je podľa mňa dobrá cena. Veľa ich nie je.
Sú otestovane a hlavne so zárukou.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od vk_1 »

mopadzi píše: úte lis 23, 2021 8:14 am i ty se zárukou za 990EUR?
Problem je, ze tech 990 EUR je bez DPH a dopravy. Kdyz to pripocitas, vyjde te Victron Multiplus II 5000 podobne. Fungl novy.
Milhaus
Příspěvky: 102
Registrován: stř črc 28, 2021 7:21 pm

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od Milhaus »

vk_1 píše: úte lis 23, 2021 2:52 pm
mopadzi píše: úte lis 23, 2021 8:14 am i ty se zárukou za 990EUR?
Problem je, ze tech 990 EUR je bez DPH a dopravy. Kdyz to pripocitas, vyjde te Victron Multiplus II 5000 podobne. Fungl novy.
V CZ , se zárukou 2 roky, otestované za 29940kč za XTM 4000 včetně 232i
https://eshop.solareco.cz/home/360-stud ... -232i.html
:sun2:
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od vk_1 »

Milhaus píše: úte lis 23, 2021 3:43 pm
V CZ , se zárukou 2 roky, otestované za 29940kč za XTM 4000 včetně 232i
https://eshop.solareco.cz/home/360-stud ... -232i.html
:sun2:
Ano, to je přijatelná cena! Ale pořád to je použité zboží, záruka 2 roky vs 5 let Victron. Takže za mě, je to skoro jedno, co člověk zvolí, obojí je super.
Jetý Studer nevychází o tolik levněji, aby mi to osobně stálo za to riziko, to už si každý rozhodne sám. Hlavně podpora Studer je v CZ je mizerná, je to takové "najdi si sám, urob si sám". Victron má vstřícnějšího distributora a rychleji se rozvíjející ekosystém produktů.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od marsal »

LukasK píše: pon lis 22, 2021 11:10 pm
mobilik píše: pon lis 22, 2021 9:10 pm Dá sa nastaviť tak aby k tomu nedochádzalo.
Prosím více info, co a jak nastavit aby to při paralelním provozu se siťí (tj. transfer relé sepnuté) nedělalo regulační přetoky...
Já postupoval takto nějak: viewtopic.php?p=4417#p4417
Ale nevím, zda to je pro Tebe "paralelní provoz". Mně to vyhovuje.
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: Victron a prietoky do siete

Příspěvek od LukasK »

Přesunul jsem to vedle...
Odpovědět

Zpět na „Victron“