Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Odpovědět
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od marsal »

Tuším, že to je opakovačka, ale zeptám se stejně - kde si necháváte vyrábět plošné spoje?

Mne teda fascinovalo: https://www.youtube.com/watch?v=E8hjARrjyZ0. Cenově to je pro mne ovšem nereálné. Netušíte někdo, jestli by se to dalo udělat s něčím jako https://www.aliexpress.com/item/4000252746648.html ?

Zaujalo mne dost https://www.youtube.com/watch?v=_GVk_hEMjzs - profesionální výroba PCB v Číně
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od luky »

Nějakou takovou frézu máme v práci. Většinu času se na to práší, protože udělat na tom plošňák je taková pakárna, že si to radši kolegové nechávají dělat jinde.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
kamils
Příspěvky: 55
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od kamils »

Pro rychlé a jednoduché prototypy tady: www.plosnaky.cz/.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od marsal »

kamils píše: úte lis 23, 2021 1:08 pm Pro rychlé a jednoduché prototypy tady: www.plosnaky.cz/.
Díky, dělají tuším neprokovené. A pokud bych chtěl i prokovené?
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od luky »

jo, tam jsem si taky nechával něco dělat. Spokojenost.

Na CNC frézce taky prokovy neuděláš, ne?

Buď to chceš rychle a levně - pak to bude bez prokovů. Nebo levně s prokovy - pak čína. A nebo rychle s prokovy - pak čína a DHL nebo v ČR Printed/Gatema... Ale to zase nebude levný.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
kamils
Příspěvky: 55
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od kamils »

Ještě je tu taky PragoBoard se svým POOL servisem. Ale to je v kategorii dost drahé.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Výroba plošných spojů (CNC frézka?)

Příspěvek od Kodl69 »

zkoušel jsem doma udělat jednostranku (fotocestou i termopřenos) s nepájivou maskou (UV z bílejch led stačí) a "potiskem" - další vrstva nepájivé masky v jiné barvě. Výsledek celkem dobrej, ale celá sobota pryč. Od jisté doby si nechávám dělat desky v číně, ono nikdy nic tak nespěchá, aby to muselo být druhej den na stole, nedělám to na kšeft.
Když potřebuju jenom pár ploch oddělenejch mezerama, dám dremelku do stojanu, upnu frézku a podle vodítka tam ty drážky udělám. A prototypy dělám na bastdesku, když se to udělá slušně, tak to může fungovat řadu let, viz můj měnič s prac. názvem prasobastl...
Ale možná budeme jednou rádi, že u nás nějaká elektronická výroba zůstala. Škoda zrušení výroby polovodičů, zbytek by se někde posháněl (AVX - býv. Tesla Lanškroun, bývalej pramet, dnes tuším panasonic?, EPCOS kdesi u Plzně)... Dneska už se nedají koupit v evropě ani základní procesory co jsou v oblíbenejch konstrukcích (atmega 328 aka arduino, attiny841 do diybms, attiny45/85 na malý blbiny taky nikdo nemá skladem... ) Známej, co má malou firmu na výrobu elektroniky, tak nakupuje součástky přes prostředníka v číně, kterej to v podstatě pašuje přes rusko sem...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Homemade elektronika“