Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Diablo007 »

Mne tam pořád chybí ta informace max proud na DC straně. Jinak super že to někdo má doma a bude schopen podat relevantní informace z provozu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Noparasito »

yolo80 píše: ned led 09, 2022 10:43 am Mam tento menic (verzia s MC4) asi od oktobra tohto roku. Kupoval som ho v TME.
Screenshot 2022-01-09 at 10.04.01.png
Zatial nevyhorel takze sa tazko vyjadrovat k tomu, lebo toho slnka nie je tolko ako cez leto. Tu je preibeh z osciloskopu na vystupe. Zaujimave je ze to ukazuje VPP 456V takze ked ten menic prepina napatie ze ide na vystup + a - a potom zmeni polaritu na - a + tak na vystuje je dvojnasobne napatie ako na vstupe. Takze ten vykon 3kW moze byt realny aj pri predpisanom napati panelov. Drahsim stolnym osciloskopom som si do toho nedovolil ist, ale to najlacnejsie co mam to zmeralo tak ako je na obrazku.
IMG_4435.jpg
Mimochodom ten priebeh je aj na stitku toho menica. Takze pravdepodobne podla vykonu panelov modifikuju len sirku toho impulzu.
Super, aspon je tu jeden tester.
Mobiliku: ok, nevedel jsem, ze tam davali i vstupy jak na nejake 2A sudlatko.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od mobilik »

S týmto regulátorom je ideál dávať maximálne 7 panelov v sérii. Inak to na jar zvikne zhoriet. Je to potvrdene od predajcu/montera kamaráta ktorý to predával a riešil reklamácie. Potom radšej prešiel na inú vyspelejsiu platformu ktorá nerobí problémy, ale je drahšia...
Aby to neviznelo ako reklama tak to tu nebudem písať....
Edit: ešte info, tento produkt sa už dá pozhanat asi dva roky, takže nie je to nejaká novinka, na Slovensku je ich už namontovanych kopec.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Diablo007 »

A kolik to zvládá paralelně dá 2p?
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Kodl69 »

To mobilik: mě s 9s starými 210Wp panely shořel přes vánoce i BEL s 600V IGBT... Budu muset dát jeden ten panel pryč, což zase bude chybět v létě.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od NESKOM »

Budu teď montovat ohřev na 2kW bojler a 1,5kW podlahové topení.
Plánuji dát 3p 7s 60čl. panely. 3S aby to dávalo proud i při menším osvitu.
Zvládne to klasický BEL nebo ten polský AZO?
Na Oplockého regulátor se dalo pověsit cokoli a vydržel ale tyhle typy neznám.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Noparasito »

Bel ma psane vstupni proud max 16A.
Takze 3P bych neriskoval
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Kodl69 »

Taky nechápu to 3p. To je podle mě jenom plýtvání panely, který krom problémů nic nepřinese.
Je to podbný, jako když místo 300Wp 7s dám 450Wp 7s panely, všechno 60čl, a nechám pořád 2kW boiler, co se změní?
Spíš bych se zajímal o to, jakej proud MŮŽE MAXIMÁLNĚ protékat do boileru. Ohmův zákon napoví, a komu nenapoví, je to marný.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1314
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Kodl69 »

Bel si nijak neměří proud, jsou tam 50A IGBT, ale netuším, strachy by mi to nedovolil, možná zkus budínskýho kontaktovat, odpovídá i na hloupější dotazy :)
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
pekoz
Příspěvky: 7
Registrován: stř říj 27, 2021 12:13 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od pekoz »

BEL má minimální napětí na vstupu 60V aby se vůbec zapnul. Sám Budínský doporučuje aspoň 200V a více.
Měl by si i omezit proud na 16A ale...? Koupit si stavebnici na pokusy a prošlapávat slepé cesty.
A jo, komunikace s rozumnými dotazy je bezproblémová.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 08, 2022 9:44 am
Bydliště: Ostrava
Výkon panelů v FVE [Wp]: 2700
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od dipos »

NESKOM píše: úte led 18, 2022 9:37 am Zvládne to klasický BEL nebo ten polský AZO?
Pokud se rozhodneš pro poláka, tak v ČR - už 6.000 Kč, v Polsku je k mání za 3.500 Kč.
2,7 kWp , ECO SOLAR BOOST PRO 3,5 kW, pouze TUV a přidružené odporové spotřebiče. :whoohoo:
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 21
Registrován: sob led 08, 2022 9:44 am
Bydliště: Ostrava
Výkon panelů v FVE [Wp]: 2700
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od dipos »

Kodl69 píše: úte led 18, 2022 8:11 pm Taky nechápu to 3p. To je podle mě jenom plýtvání panely, který krom problémů nic nepřinese.
Je to podobný, jako když místo 300Wp 7s dám 450Wp 7s panely, všechno 60čl, a nechám pořád 2kW boiler, co se změní?
Naprostý souhlas s Kodl69 !!! :nod:
300 Wp = Umppt - cca 35 V
450 Wp = Umppt - cca 41 V
Pro optimum střídače by mělo být napájecí napětí 220 - 230 V, tj. 6 x 300 Wp a nebo 5 x 450 Wp.
Rozdíl v ceně je zřejmý.
Rozhodující je však proud panelu, jak píše Kodl69, fyziku nejde přechcat.
Pokud se o to pokusíš, následky bývají buď tragické nebo katastrofické. :pissedoff2:
2,7 kWp , ECO SOLAR BOOST PRO 3,5 kW, pouze TUV a přidružené odporové spotřebiče. :whoohoo:
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od NESKOM »

3p je proto aby to dávalo nějaký výkon i pri slabším osluneni.
Plýtvání to není. Panely jsou levný, slabší, sundaný z polní elektrarny.
Jozef51
Příspěvky: 58
Registrován: čtv dub 22, 2021 2:22 pm
Bydliště: Rosovice

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Jozef51 »

NESKOM píše: pát led 21, 2022 9:05 pm 3p je proto aby to dávalo nějaký výkon i pri slabším osluneni.
Plýtvání to není. Panely jsou levný, slabší, sundaný z polní elektrarny.
Oto, vsetky tie Bely a spol su v Tvojom pripade nebezpezne hracky. Obzvlast pri prepanelovani ktore planujes. Pisal som o tom v nejakom vlakne na MyP. Bell a spol su jednookruhove termostaty ktore pri trivialnej poruche privedu DC z panelov na ohrevne teleso (kontakty termostatu...). Podlahovka by to asi prezila ale bojler je ten horsi pripad. V pripade bojlera by som sa urcite snazil pouzit nieco s dvojokruhovym nezavislym zabezpecenim. A najlepsie s galvanickym oddelenim. Aby porucha elektroniky viedla jednoznacne ku odpojeniu ohrevu bojlera od energie z panelov.

Ono ohrev bojlera sa da riesit aj pripajanim ohrevneho telesa priamo na panely. Ale tu kvoli bezpecnosti je dvojokruhovy nezavisly termostat minimom. Neviem, ci niekto nieco podobne uz odskusal. V pripade DC prepojenia treba naviac osetrit prepatove spicky pri pripojeni a odpojeni ohrevu. Nie je to celkom jednoduche ale da sa... i ked na MyP a SF som este vyhovujuce zapojenie takehoto obvodu nevidel.
Nepôjdeš s mnohými preto, že je ich mnoho. Nebudeš páchať zlé!
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od mirekcafa »

Jelikož mám měnič v opravě, přemýšlím zapojit nouzově 200 l. bojler přímo na panely. 7 ks panelů naprázdo dávají cca 370 v dle datashetu mají ISc 10,52 A. Bojler má spirálu cca 2000 KW (dle měření při odběru 9A) Zapojil bych to napřímo do spirály , termostat bych vynechal. Od panelů vodič 6mm2 a od toho vypínače asi 3 metry klasická 2,5 mm2 V případě nutnosti vypnutí či zapnutí bych použil toto:
https://pl.aliexpress.com/item/10050048 ... pt=glo2pol
Jedná se tak o měsíc provozu. Co si o tom myslíte?
Kdyby mi někdo chtěl vynadat kvůli termostatu jako vedle, tak u toho bojleru jsem prakticky celý den takže si teplotu ohlídám.
Zajímá mě názor na ten vypínač a jesli to ta spirála (suchý těleso) zkousne.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od brumlaj »

mirekcafa píše: ned kvě 14, 2023 12:40 am....... Co si o tom myslíte? Kdyby mi někdo chtěl vynadat kvůli termostatu jako vedle, tak u toho bojleru jsem prakticky celý den takže si teplotu ohlídám. ........
Sám za sebe si o tom myslím, že ti od vedle mají naprostou pravdu. Od lidí, kteří Ti ze zásady nechtějí dát návod na výrobu granátu ve velkém, radu nečekej. Stačí aby jsi vedle bojleru nedej Bože zkolaboval a Tví příbuzní mají po nemovitosti.
Mimochodem odkaz je nefunkční.
mirekcafa
Příspěvky: 101
Registrován: ned zář 04, 2022 3:46 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od mirekcafa »

ok dík...
Nautilus
Příspěvky: 211
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od Nautilus »

Trochu OT:
Taky jsem si řek: "A tož to si ohlídám." ... a dal jsem trochu "oživit" NiCd aku na nabíječku pro Pb a odskočil si kouknout na ČT na počasí. Nějak jsem se zapomněl a když jsem přišel zrovna to syčelo, prskalo vzduch se kolem tetelil. Nikdy dřív mě nenapadlo, že se NiCd aku při nabíjení dokáže ohřát na teplotu, při které se taví cín.
mmv
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 12, 2021 1:09 pm

Re: Soláry - jen ohřev vody na stejnosměrný proud

Příspěvek od mmv »

už dva roky provozuji jako pozůstalost po grid tie ohřev boileru na DC napětí baterie 48V, napětí dle spínacího plánu od 9:00 do 17:00 zapíná regulátor epsolar 4415, pracovní termostat spíná relé MC09.10 https://www.epm.cz/zbozi-mc09-10-220-24 ... tail-85132v sérii s kontaktem napěťového relé které hlídá, aby se boiler sepnul až při napětí 54V (když napětí klesne pod 51V zapůsobí napěťové relé a dovolí sepnout až po nabití na 54V, když napětí neklesne pod 52V toto omezení se neuplatní) v systému je samozřejmě vřazen i havarijní termostat a další dva kontakty na bázi tuya/tasmota, aby do spínání šlo vstoupit a například ohřev i při splněných podmínkách nedovolit či naopak, toto ohřívá boiler OKC 180, dvou spirálová suchá patrona z NADETA typ 230/2000 a 60V/700W
v zimě je nahříván výměníkem, a cca od března už pouze ze slunce, doma nemám žádnou cachtalku, tak nám ty cca 4-5Kw denně na nahřátí na 60°C stačí, z gridu jsem na boiler ty dva roky nevzal ani watt
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“