Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od Kodl69 »

chceš říct, že po drobné úpravě kódu vytvoříš alternativu k bočníku ke smart BMS? to mě dost zajímá, INA228 má být nedostupná celej rok, a navrhnoutm novou desku je práce na jedno odpoledne...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: pát úno 11, 2022 12:11 am chceš říct, že po drobné úpravě kódu vytvoříš alternativu k bočníku ke smart BMS? to mě dost zajímá, INA228 má být nedostupná celej rok, a navrhnoutm novou desku je práce na jedno odpoledne...
Bohužel ne, je to nový vývoj od začátku.
Kromě INA228 -> 229 je další a podstatný rozdíl mezi "stuartpittaway" (https://github.com/stuartpittaway/diyBMS-CurrentShunt) a tím, co dělám já (říkám si tomu "msoc32"), v mikrokontroleru. Já to dělám s ESP32, stuartpittaway je Attiny 1614.
Ten jeho kód nepoužívám (kromě základních inspirací, obšlehnul jsem parametrizaci apod.), dělám to v ESP-IDF s FreeRTOS.
Navíc plánuji minimálně pro první verzi velmi minimalizovanou verzi Modbus Slave, v podstatě jen pár holding registrů vyčítaných pomocí 03: BusVoltage, ShuntVoltage, Temperature, Current, Power, Charge. Kompatibilitu s Dyi BMS nyní vůbec neřeším.
Jak jsem psal, první verze bude takový polobastl: s C3 devkitem, izolace RS485 s Murata NM485, vypadá to ještě i na čínský stepdown měnič na 5V, který mám v šuplíku. Tedy opravdu polobastl, stuartpittaway je vymazlené finální řešení.
Později jsou možnosti neomezené a díky ESP32 výrazně větší než u stuartpittaway: nastavování parametrů pomocí WiFi, vyčítání měřených hodnot pomocí jánevím HTTP, zápis do MQTT, bluetooth atd., včetně případné kompatibility pro DYI BMS nebo ESPHome. Taky algoritmizace výpočtu SOC.
Možnosti jsou neomezené, ale čas omezený. Nemám ani časový plán té první verze, hrnou se na mne jiné věci beroucí čas.
Kód té první polobastl verze dám k dispozici, to není problém, pokud by to někdo chtěl později rozvíjet apod. Zcela univerzální řešení to v první verzi nebude, pro ty, kteří s ESP32 dělají, by to ale použitelné jako základ mělo být dobře.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od Kodl69 »

Jsi to nepochopil. Když vezmu původní kod od stuarta, tak co musím znḿěnit aby místo I2C bylo SPI? pokud se nepletu, pro jedno spi zařízení nemusím řešit CS, tam může být trvale log. 1 a 1 pin tomu procesoru někde ukradnu. Spíš mi jde o ten program. Místo knihovny I2C knihona SPI, a definice pinů spi a jede se?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Kodl69 píše: sob úno 12, 2022 9:51 am Jsi to nepochopil. Když vezmu původní kod od stuarta, tak co musím znḿěnit aby místo I2C bylo SPI? pokud se nepletu, pro jedno spi zařízení nemusím řešit CS, tam může být trvale log. 1 a 1 pin tomu procesoru někde ukradnu. Spíš mi jde o ten program. Místo knihovny I2C knihona SPI, a definice pinů spi a jede se?
Myslím, že pochopil, ale snažil jsem se vysvětlit, že na to jdu jinak ;-).
Nechci Attiny, ale ESP, aby to v budoucnu mohlo umět třeba to WiFi. A když už ESP tak za mne s ESP-IDF a FreeRtos.
Pokud by INA228 byla na skladě, asi bych se na to vykašlal, nic neřešil a pořídil si rovnou stuartpittaway as-is.
Pokud už musím s INA229, tak od začátku, ale v první verzi s omezeními, o kterých jsem psal (tj. nekompatibilita s dyibms atd.)
A má to své nevýhody... Modbus nemůžu pořádně rozchodit druhý den, ten způsob "freemodbus" v ESP-IDF mi připadá poněkud nešťastným.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

No sláva, konečně mi chodí modbus, "msoc32" jako slave i testovací protikus s displejem jako modbus master (pro vývoj propojeno zatím napřímo přes Rx a Tx). Přes drátky ale už pomalu není vidět na displej :lol:, tak ještě něco málo SW a pak bude pomalu čas navrhovat nějakou desku.
20220212_194411.jpg
20220212_194411.jpg (646.03 KiB) Zobrazeno 4218 x


Ten modbus v ESP IDF je takový hrbolatý. Například jsou tam - pokud se dívám dobře - tři stop bity pro vrácení hodnoty ze slave; a jsou natvrdo, nedá se to (v API) parametrizovat:
TřiStopbity.jpg
TřiStopbity.jpg (61.63 KiB) Zobrazeno 4218 x

Protikus s TTGO má ESP32 (bez JTAG), tak jsem nemohl debugovat (nemám externí HW, protože pro ESP-C3 to nepotřebuju, ten má JTAG v sobě) - trochu jsem se zapotil, bez logického analyzátoru bych to snad ani nedal. Další čas jsem ztratil přechodem ESP IDF z 4.3 na 4.4. Některé věci jsou v 4.4 jinak, ale zdá se, že se to vyplatilo, třeba OPENOCD pro debugging už není třeba pouštět ručně a celkově to působí usazeněji.
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od rokos »

marsal píše: sob úno 12, 2022 8:06 pm Přes drátky ale už pomalu není vidět na displej :lol:, tak ještě něco málo SW a pak bude pomalu čas navrhovat nějakou desku.
Jeden takovej projekt mám na stole z noatalgie už 5 roků a už nedokážu přepojit ani jeden drát, protože jak nějakoj vytáhnu, už ho není kam strčit! :D
Dneska si raději udělám nultou desku, ale pravda, není tak tak pohotové.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

rokos píše: pon úno 14, 2022 10:29 pm už nedokážu přepojit ani jeden drát, protože jak nějakoj vytáhnu, už ho není kam strčit!
Já jsem z legrace chvíli uvažoval, že ty drátky začnu vyvazovat ;-).
Možná se Tě ptám podruhé nebo potřetí, pardon: kde si necháš dělat plošáky?
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od rokos »

Ještě se nikdo neptal, seš první odvážlivec. Prví desku jsem koupil někde od Rožnova. Už si nepamatuju, jak se ta firma jmenovala. Pak jsem zadával v Pragoboardu. Dobrá kvalita, ale držší výroba. Dlouho jsem objednával v seedu a pak vyzkoušel všechno na východ co už tady bylo zmíněno. Pro bastlíře kvalita dobrá. Pro výrobu se občas nestačíš divit. Hlavně při EMC. Doslova dvě série na chlup stejné a jedna v normě a druhá mimo, ale nekupto za ty prachy. Pak jsem vyzkoušel i nějaké speciální typy, které snad ani jinde nenajdeš. To ale už není pro normálního smrtelníka. Jak se tím začneš zabývat, poznáš zač je toho loket.
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od el_salvadore »

Marshal, nechcem ti tu moc plevelit tak sa dopredu ospravdlnujem za pripadny off-topic, ale z celeho vlakna mi vlastne nieje jasne na co bude dany merac primarne pouzity? Pride mi to ako vcelku dost usilia na vyvoj niecoho tak "trivialneho" a dostupneho v hotovych rieseniach (BMV,RCC...). Kazdopadne respect pre tvoj HW+SW know-how.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

el_salvadore píše: sob úno 19, 2022 8:13 pm Marshal, nechcem ti tu moc plevelit tak sa dopredu ospravdlnujem za pripadny off-topic, ale z celeho vlakna mi vlastne nieje jasne na co bude dany merac primarne pouzity? Pride mi to ako vcelku dost usilia na vyvoj niecoho tak "trivialneho" a dostupneho v hotovych rieseniach (BMV,RCC...). Kazdopadne respect pre tvoj HW+SW know-how.
Inu, snažil jsem se to popsat na začátku vlákna, žádná revoluce, vývoj i pro potěšení v rámci učení se esp32. A v rámci chuti se učit obecně, dokud to půjde. Jak málo k tomu stačí: pokud by byly na skladě ina228, použil bych stuartpittaway, takhle už je to trochu otázka hrdosti to dotáhnout. První verze bude minimalistická, a uvidí se, jestli bude druhá verze... A ani první verze nebude úplně rychle.
Cílem je mít jednu krabičku, která bude umět jak SOC, tak "levné" měření třeba jen proudu/výkonu z panelů. I když by to levné měření šlo levněji ;-).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Za mne vynikající tutorial pro kicad 6 (anglicky): https://www.youtube.com/watch?v=5Be7XOMmPQE
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

kicad 6 je myslím game changer i pro kicadisty. To by stálo za vyzkoušení snad už i kodlovi ;-).
https://www.youtube.com/watch?v=VRDupTgW4aE
Ani jsem to od sebe nečekal, ale včera jsem u plosnaky.cz objednal první jednoduchoučký board (zatím takový testovací pro modbus protikus s displejem).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

V těchto vskutku nejistých a nervózních časech si kreslím první verzi onoho "msoc32".
A držím Bidenovi i nám Evropanům palce ke šťastným rozhodnutím, aby byly verze další...
Jsem si vědom neexistence ochran na kontektoru J1 "Diag", ale s breadbordem to fungovalo :mrgreen: .
NM485 se ručně pájí pěkně blbě, když jsem to zkoušel, podařilo se mi odpájet kostičku, kterou má místo nožičkek :-(. Tak příště raději s pastou a k tomu potřebuji plošňák...
Jak jsem už psal, s devkitem a s destičkou čínského buck konvertoru to bude takový polovýrobek, ale nějak se začít musí.
Přílohy
PrvníPostupnáVerze.jpg
PrvníPostupnáVerze.jpg (107.82 KiB) Zobrazeno 3906 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Eeeh, nemělo by nějaké zkušené oko k verzi 0.0 připomínky/podněty? Na spodní stranu plánuji přidat "all GND" vrstvu. Nic jiného než dvouvrstvý zatím neplánuji, i když "Via" je tam - kurník - dvanáct.
Plošňákv0.jpg
Plošňákv0.jpg (220.65 KiB) Zobrazeno 3866 x

Edit: Po All GND vrstvě:
AllGND.jpg
AllGND.jpg (91.3 KiB) Zobrazeno 3866 x

Edit edit:
Pokud plánuji "all GND" vrstvu, tak dělat předtím GND spoje byla zbytečná práce?
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od willcz »

Na první pohled:
- tenké cesty, zbytečné velké okliky, smyčky
- nesmyslné prokovy mezi top/bot když to může vést rovnou z toho otvoru mezi například ESP a INA, stejně tak konektor a převodník na 485, atd.
- filtrační kondík by měl být co nejblíže zařízení, a rozhodně ne na vydličce ala C7, atd.
- stejná situace C3 + C2
- stejně tak věci jako J7 když se otočí o 180 stupnů tak vedou cesty smysluplně, atd.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Díky!
Jaké šířky propojů tedy prosím používáš (a kde nechávaš vyrábět)?
Ohledně Via jsem meditoval - ale piny mají umělohmotný spodek, to se pájí nahoře blbě, ne (edit: plánuji neprokovené díry)?
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od willcz »

No ale deska bude předpokládám prokovená, takže dole pájíš a z horní strany může vést cesta jinam.
přesto bych se přikláněl k tomu dát z horní strany jen tu GND vrstvu a THT a ze spodní strany SMD součástky.
budou tím na spodní straně téměř všechny cesty, z horní strany bude GND a pokud by deska byla třeba v krabičce na DIN lištu tak z horní strany to bude pěkně ochráněné.
bude to navíc mnohem víc přehledné, všechny cesty budou z jedné strany, atd.

stejně je základ to dobře rozmístit a pak naroutovat. při blbém rozmístění, to už routing nezachrání

nechávám dělat různě, Gatema, apama, seeedstudio, oshpark,

Pro šířku bych řekl minimálně:
15mils = 0,38mm na signálové
30mils = 0,76mm na napajecí
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Paráda, willcz, díky moc, přesně takové rady jsem potřeboval.
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od luky »

Když plánuješ neprokovené díry, tak si výrazně zvětši ty pájecí plošky. Tohle když vyvrtáš, tak tam nic nezbyde. Porovnej si tu velikost třeba s dírama pro ESP modul.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od willcz »

luky píše: pát úno 25, 2022 8:49 am Když plánuješ neprokovené díry, tak si výrazně zvětši ty pájecí plošky. Tohle když vyvrtáš, tak tam nic nezbyde. Porovnej si tu velikost třeba s dírama pro ESP modul.
Já myslím že prokovené díry plánuje, jinak by tam němel kousek vedle toho prokovy na druhou stranu. Spíše to jen autorovi nedošlo že může z prokoveného otvory vést cestu po libovolné straně.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
kamils
Příspěvky: 55
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od kamils »

marsal píše: čtv úno 24, 2022 9:08 pm Eeeh, nemělo by nějaké zkušené oko k verzi 0.0 připomínky/podněty? Na spodní stranu plánuji přidat "all GND" vrstvu. Nic jiného než dvouvrstvý zatím neplánuji, i když "Via" je tam - kurník - dvanáct.
Edit edit:
Pokud plánuji "all GND" vrstvu, tak dělat předtím GND spoje byla zbytečná práce?
Přidal bych ještě pull up na vývod MISO č.4 U1, nespoléhal bych na interní pull up ESP. Tak 10k
Spoje u pinu konektoru určitě širší, ať se nepřeruší při lomcování, klidně 50mils, stačí kousek.
spoj1.JPG
spoj1.JPG (11.6 KiB) Zobrazeno 3439 x
Spoje pokud možno kolmě a jeden do jednoho směru, spodní OK, horní ne.
spoj2.JPG
spoj2.JPG (11.07 KiB) Zobrazeno 3439 x
Spoje napojovat co nejméně pod úhlem, bývá problém s podleptáváním v ostrém úhlu spojů.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle jsou základní chyby, nejlepší škola je si prohlídnout nějakou profi desku, z toho se kolikrát člověk naučí nejvíc.
s předchozím plnej souhlas, a taky nastavit co největší plošky, aspoň u mechanicky namáhanejch věcí. Já dělám v eagle, a tam jde ten rozměr nastavit globálně, tj na konec všechno zvětším, co se vleze...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od marsal »

Děkuji vám, pánové. Pokovené otvory jsem neplánoval (propojka drátkem nebo nýtkem), ale koukám, že k nápravě toho bude víc ;-).
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od willcz »

Udělej to klidně jako jednostrannou desku a bez věcí jako jsou prokovy, ale pak to chce přemýšlet nad rozložením, plánovat a reálně to chce možná víc zkušeností, tak aby jsi tam neměl problémy jako v tom první návrhu.
Nesnažil bych se ale dělat obroustrannou desku a pak se trápit s prokovy ručně.

Jinak pokud má být projekt pro veřejnost, tak bych navrhl pořádnou desku a ne bastl s drátky místo propojů.
Profi deska bude za normální peníze oboustranná, s maskou a prokovená.

Když se vejdeš deskou do určitých rozměrů tak v seeedstudiu nebo oshparku to nebude ani drahé.
případně nějakou prototypovou výrobu v Apama, Gatema, Printed...

zkus mrknout, mají často kalkulačku ceny a uvidíš jak to počítají.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Měřič U,I,P,SOC s ESP-32

Příspěvek od Kodl69 »

JLCPCB vyřídí i dph, s dopravou 10ks desek 10x10cm cca 600Kč... Doma už nic nedělám.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“