ICM pro logování

VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

Ahoj rád bych Vám zde do novýho vlákna psal zkušenosti a postřehy s ICM od https://iccsoftware.co.za/

https://iccsoftware.co.za/icm-pi/


po odstranění neduhů a po naléhání na autora je systém nyní schopen logovat až 7 mppt reglů od victronu nebo fangpusunu, a zároveň az 9 paralelních stejných měničů ( nemusí být paralelní ale např 2 na jedné fázi ve 3F systému atd)

podporované měniče a baterky jsou na výpisu na stránkách výrobce.

je třeba zde vyzdvihnout schopnost autora perfektně testovat ( dal jsem mu k dispozici elektrárnu a moje regly a měniče at si hraje ) výsledky se postují na pvoutput.org a na emoncms.org

logování je rychlejší přesnější a díky přímé komunikaci - zařízení-USB-raspi po separatnich kabelech nedojde ke kompletnímu výpadku ale jen toho jednoho komunikačního kamnálu.

taky odstranil GPIO a např vytěžování může probíhat na základě podmínek a spínáním sonof se softikem Tasmota....

tento produkt je o řád výš než ICC.

koho by to zajímalo tak já licenci mám tak můžu předvést nafotit okna.

Moje elektrárna se v letošním ( 2022 až 2023) rozroste o 10 kWp a bude tam 6 70A victron nabiječů a přibyde jeden střídač

tak zdar Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od Noparasito »

Vcelku dobré video.
Sice ne angličtina, ale i tak pochopitelné.
https://youtu.be/G6HjeXADWo8
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od rollsicek »

Vitek ja mam tiez ICC a bezi mi to tak nejako od leta. Jedine co mi nefunguje je postovanie von na pvoutput.org a na emoncms.org a neviem preco. nejde mi tam zaskrtnut ta moznost, aby sa to publikovalo. autora som este nekontaktoval, ale asi budem musiet. celkovo to hodnotim ako super soft. prave sa to pokusam napojit na home assistenta, aby som to mal cele pod jednou strechou ako sa to povie.
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

spoj se se mnou ja ti to nastavim... díky V.
Panely vsude.
Baterka volovo
kadlos
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 22, 2021 11:35 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od kadlos »

Jestli jsem dobře pochopil, tak varianta dva Axperty na dvou fázích ale znamená stejně jako u ICC dvě licence, nebo to jde naroubovat pod jednu licenci?
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

Prosímtě odpovídáš do špatného vlákna zde je ICM, což je jiný sw. tam by to fungovalo, ale dvoufazové zapojení a to ani nevim jestli máš spárované to jedním ICC nejde... ICM to ale pokud jsou to shodné měniče zmákne...

na ICM mám ted 3 x fangpusun nabíječč + 3 x axpert king. + BMV tam bylo chvíli

V.
Panely vsude.
Baterka volovo
kadlos
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 22, 2021 11:35 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od kadlos »

Díky, mám rozchozené ICC na Kingovi, ale po Tvých info o ICM bych na něj chtěl přejít. Mám 1 x King a budu rozšiřovat na 2 x King, ale budu to mít na dvou různých fázích. Řešil jsem, jak to rozumně monitorovat a ICM by to mělo vyřešit. 2x King dvěma USB do Rpi a po nastavení by to mělo jet. Uvažuji správně?
kadlos
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 22, 2021 11:35 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od kadlos »

Ještě bych měl dotaz na Vítka jestli řešil při přechodu z ICC na ICM přenos dat (historicky naměřených hodnot) z databáze v instalacvi ICC na Rpi.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od Noparasito »

Asi odpovim za nej.
Loguje to na PVoutput.org
Takze asi nemusel
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

kadlos píše: pát led 07, 2022 9:25 pm Díky, mám rozchozené ICC na Kingovi, ale po Tvých info o ICM bych na něj chtěl přejít. Mám 1 x King a budu rozšiřovat na 2 x King, ale budu to mít na dvou různých fázích. Řešil jsem, jak to rozumně monitorovat a ICM by to mělo vyřešit. 2x King dvěma USB do Rpi a po nastavení by to mělo jet. Uvažuji správně?
Ahoj posílám pár oken z ICM, Ted loguji 3x axpert king a 2x fangpusun ( victron mppt), jen co mi přjdou 3 další nabíječe a kabely tak tam přidám
další 4 nabíječe a nabíječku z axpertu odstraním...
je trošku problém že multi USB už není easy a manie Vám to musí sám nastavit, jsem s ním pořád v kontaktu a vícero victronů programoval u mě. k tomu sem ho dokopal, až budu mít 6 nabíječů tak bude i druhé raspi4 aby 3 a bmv byli na jednom a 3invertory a 3 nabíječe na druhém
ICM inverters.png
ICM inverters.png (207.25 KiB) Zobrazeno 3585 x
ICM chargers.png
ICM chargers.png (129.7 KiB) Zobrazeno 3585 x
ICM threads.png
ICM threads.png (143.04 KiB) Zobrazeno 3585 x
kdyby cokoliv dejte vědět..
Panely vsude.
Baterka volovo
kadlos
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 22, 2021 11:35 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od kadlos »

Díky. Teď už jsem v obraze. Komunikaci a žádost o nastavení předpokládám přímo na podporu.
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

kadlos píše: sob led 08, 2022 8:04 am Díky. Teď už jsem v obraze. Komunikaci a žádost o nastavení předpokládám přímo na podporu.
Ano po zakoupení lecence připravíš VNC účet pokud máš tak ok, přidáš si ho jako správce systému a on se k tobě připojí a nastaví ti to je vhodné umět aspon trochu engliš

jinak co se týká logování psalo se zde že loguju na PV output tak ano loguju. nejdřív přes ICC a ted navazuji přes ICM systém.

kdyby vokoliv dej vědět
Panely vsude.
Baterka volovo
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od rollsicek »

VITEK píše: sob led 08, 2022 8:08 am
tak dík, reštartoval som malinu a potom to nabehlo.
Pre všetkych čo majú ICC a chcú posielat data na pvoutput alebo emoncms... predtym ako v menu settings na zalozke Cloud posting bude chciet prepnut tie prepinace, aby vam to posielalo data na uvedene servery, musite ICC stopnut, hore cez to tlacitko Stop. Potom sa povoli moznost prepnut ten prepinac na odosielanie dat na servery. Potom znova spustite ICC cez tlacitko Start a restartujete malinu. Ak ste vsetko dobre nastavili v zalozke Threads info bude mat pri emoncms a pvoutput o.k a tiez sa vam budu zjavovat data na vasom konte na uvedenych weboch.
Obrovska vdaka Vitek za pomoc a nasmerovanie ;) ;)
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

rollsicek píše: sob led 08, 2022 3:42 pm
VITEK píše: sob led 08, 2022 8:08 am
tak dík, reštartoval som malinu a potom to nabehlo.
Pre všetkych čo majú ICC a chcú posielat data na pvoutput alebo emoncms... predtym ako v menu settings na zalozke Cloud posting bude chciet prepnut tie prepinace, aby vam to posielalo data na uvedene servery, musite ICC stopnut, hore cez to tlacitko Stop. Potom sa povoli moznost prepnut ten prepinac na odosielanie dat na servery. Potom znova spustite ICC cez tlacitko Start a restartujete malinu. Ak ste vsetko dobre nastavili v zalozke Threads info bude mat pri emoncms a pvoutput o.k a tiez sa vam budu zjavovat data na vasom konte na uvedenych weboch.
Obrovska vdaka Vitek za pomoc a nasmerovanie ;) ;)
Ahoj dobře super :-)
Panely vsude.
Baterka volovo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od Plazivec »

rollsicek píše: sob led 08, 2022 3:42 pm
tak dík, reštartoval som malinu a potom to nabehlo.
Pre všetkych čo majú ICC a chcú posielat data na pvoutput alebo emoncms... predtym ako v menu settings na zalozke Cloud posting bude chciet prepnut tie prepinace, aby vam to posielalo data na uvedene servery, musite ICC stopnut, hore cez to tlacitko Stop. Potom sa povoli moznost prepnut ten prepinac na odosielanie dat na servery. Potom znova spustite ICC cez tlacitko Start a restartujete malinu. Ak ste vsetko dobre nastavili v zalozke Threads info bude mat pri emoncms a pvoutput o.k a tiez sa vam budu zjavovat data na vasom konte na uvedenych weboch.
Obrovska vdaka Vitek za pomoc a nasmerovanie ;) ;)
Píše se to v manuálu.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od rollsicek »

v ktorej z uvedenych viet sa to pise? som nieco prehliadol?
1icc.jpg
1icc.jpg (234.01 KiB) Zobrazeno 3507 x
2icc.jpg
2icc.jpg (232.49 KiB) Zobrazeno 3507 x
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od Plazivec »

Musíš na web stránku, tam je aktuální manuál, ten co je v RPi, je na nic. V aktuálním jsem například našel heslo do webEmoncms, které je jiné.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
blaskoi
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 24, 2022 4:17 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od blaskoi »

Zdravím, som tu nový na fóre a chcel by som vás znalých požiadať o pomoc s výberom ICC, resp. ICM. Písal som Maniovi už trikrát to isté, ale mi neodpovedal doteraz (cca 10 dní), tak hodím otázku pre neho vám hádam mi pomôžete :) Pôvodná otázka pre Mania:
"Pre vysvetlenie mám na chate off grid systém - 10 kusov FV panelov 285 Wp zapojených do série, Axpert VM III 24V / 3kVA, Lifepo4 CATL 544 Ah (2 x 8 kusov 272 Ah), 2x BMS Heyo. V prípade dlhodobého zamračeného počasia dobíjam batérie cez 2,2 kW invertorový generátor. Neviem si vybrať z Vašej ponuky a preto by som potreboval Vašu pomoc, lebo neviem aký je rozdiel medzi ICC Pi V4 a ICM Pi V1 a tiež neviem aké ďalšie moduly by som si mal kúpiť. Chcel by som sledovať alebo nastaviť svoj FV systém online, na chate používam relé Sonoff, tiež by som chcel vidieť historické údaje a štatistiky. Ďalej by som sa chcel spýtať, či je možné do systému pripojiť 5 kusov snímačov teploty ds18b20 na zaznamenávanie aj okamžitých a historických hodnôt. Môžem na inštaláciu použiť vlastné RPI 4 (aká by mala byť optimálna RAM)? Ak chcem sledovať FV systém, dá sa to prezerať aj cez webovú aplikáciu, alebo treba mať nainštalovaný softvér v počítači, môžem sledovať FV systém cez mobil s Androidom? Stiahnem si tieto produkty online po zaplatení za produkty?"

Pre doplnenie uvádzam, že už som si dnes na rpishop.cz objednal RPI 4 (2 GB RAM) aj s chladiacou hliníkovou skrinkou.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od Plazivec »

Taky jsem mu psal, ale jenom teď, v sobotu, zatím bez odezvy. Zřejmě naslouchá jen Vítkovi. ;)
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od rollsicek »

blaskoi píše: pon led 24, 2022 4:26 pm Zdravím, som tu nový na fóre a chcel by som vás znalých požiadať o pomoc s výberom ICC, resp. ICM. Písal som Maniovi už trikrát to isté, ale mi neodpovedal doteraz (cca 10 dní), tak hodím otázku pre neho vám hádam mi pomôžete :) Pôvodná otázka pre Mania:
"Pre vysvetlenie mám na chate off grid systém - 10 kusov FV panelov 285 Wp zapojených do série, Axpert VM III 24V / 3kVA, Lifepo4 CATL 544 Ah (2 x 8 kusov 272 Ah), 2x BMS Heyo. V prípade dlhodobého zamračeného počasia dobíjam batérie cez 2,2 kW invertorový generátor. Neviem si vybrať z Vašej ponuky a preto by som potreboval Vašu pomoc, lebo neviem aký je rozdiel medzi ICC Pi V4 a ICM Pi V1 a tiež neviem aké ďalšie moduly by som si mal kúpiť. Chcel by som sledovať alebo nastaviť svoj FV systém online, na chate používam relé Sonoff, tiež by som chcel vidieť historické údaje a štatistiky. Ďalej by som sa chcel spýtať, či je možné do systému pripojiť 5 kusov snímačov teploty ds18b20 na zaznamenávanie aj okamžitých a historických hodnôt. Môžem na inštaláciu použiť vlastné RPI 4 (aká by mala byť optimálna RAM)? Ak chcem sledovať FV systém, dá sa to prezerať aj cez webovú aplikáciu, alebo treba mať nainštalovaný softvér v počítači, môžem sledovať FV systém cez mobil s Androidom? Stiahnem si tieto produkty online po zaplatení za produkty?"

Pre doplnenie uvádzam, že už som si dnes na rpishop.cz objednal RPI 4 (2 GB RAM) aj s chladiacou hliníkovou skrinkou.
pre lepsie vyuzitie v buducnosti je lepsie kupit RPI s co najvacsou RAM. osobne by som v dnesnej dobe siel skor do 8GB a namisto SD karty M.2 disk. To by nasledne riesilo aj tvoje poziadavky ovladat nejake rele. Nepoviem ti presne rozdiely medzi ICC a ICM, Vitek ti to isto objasni, ale po pripadnej instalacii home assistenta na RPI by si mohol obladať kadeco. Ako ti funguje FVE na dialku mozes cez emoncms alebo pvoutput. co sa tyka snimacov teplotu, mrkni na produkty shelly, konkretne na shelly 1PM s pridavnym modulom na meranie teploty, tam mozes dat az tri snimace teploty. Prave dnes mi to prislo a zajtra to idem montovat ;)
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

Já používám 8 GB ram
zde můžete vidět že procesory jsou maličko vytizene ale ram 512 MB z 8 GB
menší nemá smysl... i pro budoucí použití....
ICM no load operation only ICM run.PNG
ICM no load operation only ICM run.PNG (469.77 KiB) Zobrazeno 3249 x
ale 4GB stačí na ICM.
testoval jsem to i na raspi3B s 2GB ram, bylo to pomalejší ale taky to jelo.

Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

Plazivec píše: pon led 24, 2022 6:10 pm Taky jsem mu psal, ale jenom teď, v sobotu, zatím bez odezvy. Zřejmě naslouchá jen Vítkovi. ;)
Víš ono to funguje asi takhle... Manie má hafo práce s programováním a s řešením pro zákazníky.
Vpodstatě u mě to funguje tak že já sem si od něj koupil 2X ICC licence, a 1 ICM licenci, ted mi dorazí koncem unora z raspi shopu další PI4 8 GB a pak koupim další licenci.

Když jsem naléhal na maniho aby zabral s logováním více victronů tak jsem mu nabídl připojit se ke mě a dovolil mu cokoliv, 2 dny se s tim drbal a výsledek je že umí logovat až 7 victronů současně a to po USB separatně.
Zde sem uváděl fotku výše se 3 victrony, a mám ještě další 3 na zdi. až dojde další raspíčko tak bude logování na 2 mašinách ICM na 2x raspi4

proč to kurva vlastně dělám? protože vim že nejsem programátor ale protože umim za odvedenou práci zaplatit stejně jako mě platí zaměstnavatel.
takže jsem za tuto modifikaci manimu 1. umožnil kdykoliv se hrabat v ICM jak se mu chce, a ještě jsem mu za to poděkoval, zde to publikuji, píšu a hlavně sem mu zaplatil.

Občas mu zavolám, napíšu, jsem s ním v kontaktu nebot si vážím jeho služeb a vím že je dobrej...

jako důkaz se podívejte na foto předchozího příspěvku na seriové číslo 70 A nabíječe. není vám to divné??? 2 stejné seriový čísla??? ne neni to divné. jsou to 2 zařízení stejné od fangpusunu a to je známo že to je bitová kopie 1:1 k victronu. jenže čínan perfektně okopíroval včetně sw a chipu.
takže proto to tak je no a vono to komunikuje perfektně a chodí....

v brzké době až koupim další USB hub tak napojím další 3 victrony na HUB a pak ho nechám odladit 6x nabíječ + 3 x inverter


A ted v čem je rozdíl ICM vs ICC
tak 1. nejduležitějsí je že s každým zařízením to komunikuje po svém USB kabelu. at už victron ve.direct a nebo usb s axperty.
2. je to vytuněnej program kterej je daleko stabilnější než ICC na raspi 4 a raspi 3B
3. umí přímo zapínat sonoff při zakoupení licence na sonoffy.

co dál? ted nevím.....

Vítek
Panely vsude.
Baterka volovo
VITEK
Příspěvky: 427
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od VITEK »

blaskoi píše: pon led 24, 2022 4:26 pm Zdravím, som tu nový na fóre a chcel by som vás znalých požiadať o pomoc s výberom ICC, resp. ICM. Písal som Maniovi už trikrát to isté, ale mi neodpovedal doteraz (cca 10 dní), tak hodím otázku pre neho vám hádam mi pomôžete :) Pôvodná otázka pre Mania:
"Pre vysvetlenie mám na chate off grid systém - 10 kusov FV panelov 285 Wp zapojených do série, Axpert VM III 24V / 3kVA, Lifepo4 CATL 544 Ah (2 x 8 kusov 272 Ah), 2x BMS Heyo. V prípade dlhodobého zamračeného počasia dobíjam batérie cez 2,2 kW invertorový generátor. Neviem si vybrať z Vašej ponuky a preto by som potreboval Vašu pomoc, lebo neviem aký je rozdiel medzi ICC Pi V4 a ICM Pi V1 a tiež neviem aké ďalšie moduly by som si mal kúpiť. Chcel by som sledovať alebo nastaviť svoj FV systém online, na chate používam relé Sonoff, tiež by som chcel vidieť historické údaje a štatistiky. Ďalej by som sa chcel spýtať, či je možné do systému pripojiť 5 kusov snímačov teploty ds18b20 na zaznamenávanie aj okamžitých a historických hodnôt. Môžem na inštaláciu použiť vlastné RPI 4 (aká by mala byť optimálna RAM)? Ak chcem sledovať FV systém, dá sa to prezerať aj cez webovú aplikáciu, alebo treba mať nainštalovaný softvér v počítači, môžem sledovať FV systém cez mobil s Androidom? Stiahnem si tieto produkty online po zaplatení za produkty?"

Pre doplnenie uvádzam, že už som si dnes na rpishop.cz objednal RPI 4 (2 GB RAM) aj s chladiacou hliníkovou skrinkou.
Je třeba si uvědomit že manie prodává svuj produkt a dál ho trochu rozvíjí dle globální poptávky trhu. to že mu napíšeš že chceš logovat 5 čidel a mít na nich grafy, to ti tutově nenaprogramuje.
je na strankach icc iccsoftware.co.za napsáno co je v balíčkách pokud se v tom neorientuješ tak je dost pravděpodobné, že ti ani nenapíše.
zkus mu napsat do online chatu na support na jeho strankach. tam odpovida,

dnad to takhle stačí
Panely vsude.
Baterka volovo
blaskoi
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 24, 2022 4:17 pm

Re: ICM pro logování

Příspěvek od blaskoi »

Ja som kúpil RPi4 2GB lebo iné jednoducho nie sú. V podstate budem mať k nemu pripojený len jeden Axpert.

Ak chcem aj historické dáta, stačí mi kúpiť https://iccsoftware.co.za/product/icm-p ... ware-only/
alebo mi treba aj niečo iné?
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: ICM pro logování

Příspěvek od rollsicek »

no neviem ci ti nestaci ICC ked mas len jeden menic. ale zasa rozdiel v cene nie je moc dramaticky tak je to na tebe. A ano, nic ine nepotrebujes, staci ti ten soft a tam uvidis data za jednotlive dni mesiace a roky, popripade si to posles online na pvoutput alebo emoncms.. https://pvoutput.org/list.jsp?id=96641&sid=85221
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“