Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Odpovědět
nextclick

Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od nextclick »

Tak jsem díky povídání o Home Assistant zde na foru začal zvažovat, že si doma něco konečně rozjedu. A protože open source platforem pro domácí automatizaci je víc, tak se ptám co je nejvhodnější z pohledu snadnosti používání a nejlepšího uživatelského zážitku? Je to opravdu ten Home Assistant?
Domoticz jsem kdysi doma měl ale prostě mne to neuchvátilo. Provozoval jsem to virtualizovaný na slušným HW a výkon tomu nechyběl.
Díky moc za názory.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od MisakP »

Nezkoušel jsem tak detailně všechny platformy abych mohl říct, která je nejjednodušší. Ale pokud by ses ptal, která z platforem má největší potenciál, abys po několika letech nemusel přecházet jinam a vše překonfigurovávat, tak za mě jednoznačně HomeAssistant.
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od ringo »

Já mám Domoticz nainstalovaný na domácím NASu Synology. Arduina s konkrétními programy jsem postupem času nahradil NodeMCU (má v sobě wifi není třeba Ethernet Shield jako u Arduina) a nahrál do nich firmware ESPEasy. V tomto firmware si člověk ve WWW rozhraní jednoduše nakliká konfiguraci připojených čidel (mám spoustu DS18B20 - teplota, DHT - teplota/vlhkost, BMP180 teplota/tlak,) a akčních členů (relátka na GPIO, více relátek přes demultiplexer).
V Domoticsu se potom sbíhají informace ze všech čidel pověšených na několika modulech, je tam pak nadřazená logika (programování v LUA) která pak řídí celkově systém.
Do Domoticz lze potom pomocí projektu RFLINK (to vyžaduje k NASu připojit jedno Arduino s RF přijímačem/vysílačem) napojit nejrůznější senzory a akční členy komunikující na 433MHz - různé části meteostanic (v mém případě meteostanice Lidl a různé teploměry) , RF dálkově ovládané zásuvky...
Domotics pak umí stahovat z webu předpovědi, porovnávat je s aktuálním změřeným stavem, lze ne něj přistoupit dálkově (např. i upravit skript v LUA).
Momentálně mám do Domoticzu integrováno/či jím přímo řídím:
a) žaluzie - automatické stahování podle pohybu slunce, lze ručně modifikovat přístupem z mobilu, pc,... tlačítkem
b) kompletní ovládání bazénu - filtrace, salinátor, tepelné čerpadlo, osvětlení - na nodeMCu jsou pověšeny jen relátka a teploměry, veškerá logika v Domoticsu
c) závlahy - zatím jen blokování či spouštění hlavního ventilu na kterém je pověšena i solární sprcha (závlahy měli již dříve svou vlastní řídící systém)
d) vytápění - již dříve jsem udělal řízení vytápění s TČ pomocí SDS micro, které pracuje autonomně a spíná jednotlivé okruhy oběhových čerpadel (podlahovka + výměník v rekuperaci/topné žebříky/konvektory), pomocí D/A převodníku moduluje výkon TČ Fujitsu aby nahřál uspokojivě Aku nádrž s průtokovým ohřevem TUV. S Domoticsem jsem udělal nad tím nadřazený systém pro dálkovou úpravu parametrů, zvýšení teploty TUV pro případ koupání (pro sprchu postačuje nižší teplota vody),... a samozřejmě vyčítání údajů zpět.
e) spuštění režimu topení v rekuperaci ATREA zároveň společně s nastavením vhodného režimu na vytápění
Sezóně pak pře RF zásuvky připojují pro děti různá vánoční světýlka a pod.
Potom jsemnalezl využívat alternativní frontend Dashticz a zobrazení Domoticzu se tím dostalo na nový level.

Bohužel na Domoticzu nefunguje integrace se střídačem GoodWee (zřejmě jen starý portál). Tak jsem si nainstaloval Home Assistanta, prvotně pod Dockerem opět na Synology, pak jsem to přehodil na Raspberry PI4+ (zejména kvůli USB Dongelu pro ZigBee od dreden Electronics)
Zprvu jsem byl uchvácen nejen integrací Goodwe ale i tím jak do HA naskakovali automaticky nové integrace – robotický vysavač, tiskárny, Zigbee zařízení, NASy, soundbar. Doinstaloval jsem Influx a Grafanu za pomoci kterých se snadno sledují závislosti v grafech. Začal jsem pomalu uvažovat že Domoticz zahodím a přejdu na HA, částečně mě k tomu motivovali i některé diskuze na internetum na druhou stranu k rozsahu toho co mi už teď beží na Domoticzu je to dost práce
postupem času jsem zjistil že to má to jedno velké ALE:
HA probíhá silným vývojem a když chcete novinky tak vás to nutí k častým updatům. Bohužel se občas něco změní tak, že to staré přestane fungovat. Tak mi např. na pár dní vypadla i integrace se střídačem kdy jsem musel doplněk přeinstalovat (kdysi nainstalován ručně, ale bez avíz nutnosti update, nyní přes HACS, která aktualizace sleduje). Vývojáři tam postupně mění i např. nastavení konfigurace, když dříve to byly jen soubory ze kterých se postupně přechází na „interaktivní“ nastavování parametrů. Chtěl jsem si upravit měření energie tak abych to měl tak jak to počítá ČEZ – součet fází s přetokem a zvlášť součet fází s odběrem. V Domoticzu pod LUA (které jsem dříve nepoužíval) naprosto triviální věc, ale HA pro podobné věci používá pro mě naprosto šílené Ninja scripty (připomnělo mi to dávnou dobu kdy jsem při znalosti konvenčních programovacích jazyků měl udělat semestrálku v Prologu 😊 )a zabralo mi to pár dní. S automatizací to tam bude podobný (pokud člověk nepoužije NodeRed). V Domoticu jsem si mohl u každého přepínače naklikat různé plány spouštění (např. vánoční osvětlení spustit pár minut před západem slunce, ..) HA nic takového přímo neumožňuje (vím že existuje nějaký doplněk který to plánování umožní ale už to není tak intuitivní).
HA mi přijde skvělý na objevování nových věcí, možnosti integraci různých zařízení i různých cloudových služeb tj. na pokusy a hraní, ale naopak moc „živý“ (právě to množství změn) pro nějakou spolehlivou práci. Proto jsem zatím přehodnotil svůj plán o předělání všeho do HA, ale pokusím se to nějakou dobu provozovat společně než si HA trochu sedne (a mě přijde trochu více pod kůži).
Doinstaloval jsem MQTT broker a přes něj snadno načítám veškeré hodnoty co mám v Domoticzu do HA. Teď mám v plánu pokusit se to udělat obráceně alespoň pro hodnoty z Goodwe a rozšíření automatizací v závisloti na stavu FVE (topení a bazén) zatím realizovat v Domoticzu.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od MisakP »

Super, díky za zkušenosti. Je pravdou že HomeAssistant prochází velmi rychlým vývojem. Což ve finále znamená, že se tam velmi rychle objevují nové věci, podpora zařízení a je kolem toho velká komunita. Progres ne neskutečný a proto má u mě největší potenciál. Je ale fakt, že rychlý vývoj může někdy znamenat, že se věc změní bez zpětné kompatibility a je potřeba do nich hrábnout. To se dá ale lehce řešit tím, že budeš aktualizovat ručně a jen jednou za čas + před každým updatem si uděláš full zálohu.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od josse »


MisakP píše:Super, díky za zkušenosti. Je pravdou že HomeAssistant prochází velmi rychlým vývojem. Což ve finále znamená, že se tam velmi rychle objevují nové věci, podpora zařízení a je kolem toho velká komunita. Progres ne neskutečný a proto má u mě největší potenciál. Je ale fakt, že rychlý vývoj může někdy znamenat, že se věc změní bez zpětné kompatibility a je potřeba do nich hrábnout. To se dá ale lehce řešit tím, že budeš aktualizovat ručně a jen jednou za čas + před každým updatem si uděláš full zálohu.
Hmm, jenže pak je to práce na celý týden v nejhorší možný čas... Většinou je lepší se udržovat v obraze a dělat malé změny neustále... Protože s velkou změnou ani záloha nepomůže.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od redcrown »

Já bych potřeboval jednou nainstalovat a dalších min 10 let na to nemuset sáhnout. Už se do tohohle světa asi nehodím....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od ringo »

Samozřejmě že ty zálohy si dělám (rep. dělají se mi samotné i na NAS přes nějaký Samba backup doplněk), ale jak píše josse...

Takže osobně zatím zůstávám jako hlavní "real-time" pro řízení domu Domoticz+SDS micro a HA mi slouží pro komunikaci se střídačem GoodWe v FVE + další nové nekritické integrace.

Už se mi podařilo vyřešit obousměrnou komunikaci mezi Domoticz a HA takže kdyby někdo potřeboval mohu případně poradit. Hlavní myšlenka je že Domoticz umí standardně na MQTT velmi jednoduše posílat všechny stavy a v HA si pak "naprogramuji" jaké senzory si mám z toho vyčítat. Obráceně je to tak, že Domoticz má pevně danou strukturu jak má MQTT vypadat aby je pak automaticky (bez dalšího programování) načítal - na straně HA pomocí automatizací a scriptů vytvořím mqtt zprávy a Domoticz aktualizuje stavy čidel z dat v těchto zprávách. Nevýhoda - hlavní část práce je na straně HA kde je to pro mě zatím větší neznámá :-).
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od mgx »

Kolegovia,

vidim tu kopec otazok okolo HA a instalacie zakladnych veci.

Ak by bol zaujem, mozem spravit cca 1h-2h workshop s real-life demom cez zoom, kde by sme:
na pripraveny funkcny RASPBERRY PI 4B (presny postup dodam) s dockerom.

- nainstalovali HOME ASSISTANT CORE
- nainstalovali HACS
- nainstalovali VISUAL STUDIO CODE
- nainstalovali GRAFANU
- nainstalovali INFLUXDB
- pripadne dalsie veci podla poziadaviek tuto

ku vsetkemu kratky vyklad co ako preco + vyriesenie zakladnych problemov ktore nastanu. Idealny stav by bol, keby ludia instalovali paralelne na svoje systemy, tie by sme pripadne vedeli spolocne opravit a ukazat si zakladne chyby a ako na ne.

Zial, termin by bol fixny, sobota alebo nedela 8.00-10.00, ale mozem to natocit a vystavit niekde na youtube. Cielom cvicenia je urobit Vam doma funkcny HA system, ktory si budete dalej sami rozvijat bez toho, aby ste museli 2 mesiace pozerat a studovat zastarane videa...

Napiste, kto by mal zaujem a termin ktory viac vyhovuje, podla odpovedi sa rozhodnem. Pre menej ako 5 ludi je to strata casu.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od mobilik »

Myslím že u mna by bol záujem.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od Plazivec »

Jednoznačně se připojím.
Akorát budu mít miniPC s desktop debianem, tak kdyby ten postup přípravy byl nějak zohledněn, abych měl PC připraveno.
Koukal jsem, co je to ten zoom za zvíře a vono když je to zdarma, tak přenos jenom 40 minut, jde to nějak obejít, nebo se do toho vlezem?
Bral bych také nějaké shrnutí, co který soft dělá, měli bychom to tady jednou pro vždy a třebas i do novýho vlákna, také pro nováčky.
Předem děkuji.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od rege »

Len doplnim ze v HA treba do configu doplnit sun:
a je mozne spustat udalosti na zaklade vychodu, zapadu slnka a podobne.
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od Plazivec »

Ještě mě, prosím, napište, jak se ke konfigu dostanu. Dík.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
rollsicek
Příspěvky: 109
Registrován: pon led 03, 2022 10:32 am

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od rollsicek »

jasne ze som za, netusim co je zoom ale idem zistit :lol: :lol:
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 127
Registrován: stř dub 07, 2021 5:48 am
Bydliště: Vychod SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9195
Kapacita baterie [kWh]: 29

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od rege »

Plazivec píše: čtv led 06, 2022 10:39 am Ještě mě, prosím, napište, jak se ke konfigu dostanu. Dík.
https://www.home-assistant.io/getting-s ... iguration/
FVE 9,195kWp
(3S2P 325Wp JV -- 5048MK, 3S2P 325Wp JZ + 3S 325Wp 1 os tracker V-Z -- 5048MK, 12x360Wp nalezato -- MPPT150/70)
29 kWh Iion, BMV712
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od redcrown »

Já bych se přidal.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od Kodl69 »

jednoduše - nastavení - doplňky - obchod s doplňky - file editor - a pak už si jenom otevřeš configuration.yaml
Snímek obrazovky pořízený 2022-01-06 20-31-04.png
Snímek obrazovky pořízený 2022-01-06 20-31-04.png (291.18 KiB) Zobrazeno 5456 x
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Home Assistant vs Domoticz vs Openhab

Příspěvek od mgx »

Zoom mam profesionalnu verziu, takze je to bez limitu (pocet ludi + cas). Na sledovanie Vam staci webovy prehliadac.
Zaznam potom hodim na youtube a moj web.

Podrobnosti tuto: viewtopic.php?f=77&t=513
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“