Wallbox samodomo

Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: ned čer 05, 2022 7:39 pm Ano přesně tak. V okamžiku kdy budeš ovládat relé sám, tak bude auto mít problém.
Jen předestírám, jsou to moje roční zkušenosti s Enyaqem, nic víc.
Willcz, díky moc. Jen tak mimochodem, ten kód, který jsi posílal, to úplně tak nedělal ;-), ale teď je mi to snad jasné a budu dál zkoušet...
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

marsal píše: ned čer 05, 2022 8:01 pm
Noparasito píše: ned čer 05, 2022 7:51 pm
willcz píše: ned čer 05, 2022 6:30 pm Jestli myslis prenosnou nabijecku, tak tam vytahnu ze 230V zasuvky :-)
Ano, ale pokud neni dokonceny nabijeni???
Tak u Enyaka je tlacitko na vypnuti nabijeni??
Nebo pres apku deaktivovat??
Nebo opravdu vytahnes ze zasuvky i kdyz tam je treba 10-16A???🙈
Noparasito, používám přenosnou jednofázovou nabíječku dlouho...
Ať ukončím nabíjení jakýmkoli způsobem (vytažením ze zásuvky a pak uvolněním z auta tlačítkem NEBO nejprve uvolněním z auta tlačítkem a pak vytažením ze zásuvky), nikdy žádný problém.
Ok, dik. Za postřehy 👍
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od brumlaj »

Noparasito píše: ned čer 05, 2022 7:51 pm........ Nebo opravdu vytahnes ze zasuvky i kdyz tam je treba 10-16A???🙈
běžně to tak taky roky dělám. Třeba za 25 minut končí noční proud ;-) Jo a vůz sosá necelých 14A.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

brumlaj píše: ned čer 05, 2022 8:39 pm
Noparasito píše: ned čer 05, 2022 7:51 pm........ Nebo opravdu vytahnes ze zasuvky i kdyz tam je treba 10-16A???🙈
běžně to tak taky roky dělám. Třeba za 25 minut končí noční proud ;-) Jo a vůz sosá necelých 14A.
Ok, už mlčím.
Já takové násilné odebrání při výkonu nemám rád.
Na kabelu u vidlice je napsáno, neodpojovat při výkonu.
Samozřejmě by asi bylo lepší odpojovat většinou přes "spínač" (silovej vypínač, stykač, jistič) než dávat na prdel vidlici i zásuvce.
Ale ok, koho by to bavilo 😂.
Díky
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Noparasito píše: ned čer 05, 2022 8:49 pm Já takové násilné odebrání při výkonu nemám rád.
No, tak prostě ukončuj z auta nebo z aplikace. Auto řekne nabíječce přes CP, aby přestala nabíjet a pak už to můžeš vytáhnout "bez násilného odebírání při výkonu".
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

marsal píše: ned čer 05, 2022 8:03 pm
willcz píše: ned čer 05, 2022 7:39 pm Ano přesně tak. V okamžiku kdy budeš ovládat relé sám, tak bude auto mít problém.
Jen předestírám, jsou to moje roční zkušenosti s Enyaqem, nic víc.
Willcz, díky moc. Jen tak mimochodem, ten kód, který jsi posílal, to úplně tak nedělal ;-), ale teď je mi to snad jasné a budu dál zkoušet...
ale jo, dělá, omezení SOC je tam jen ochrana a ta opravdu vypne stykač.
v jiném programu kde řídím vytěžování plním ten EVSE_Automaticky_Proud a ten má nastavený limit dříve než to omezení na SOC.

jinak by mě zajímalo jak FB od Teco dělá to start a stop, ptal jsem se na to a nikdo mi neodepsal ...
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: ned čer 05, 2022 11:53 pm v jiném programu kde řídím vytěžování plním ten EVSE_Automaticky_Proud a ten má nastavený limit dříve než to omezení na SOC.
:-)
Já tam mezitím přidal timing ochrany při přepínání sítí (0 -> přepnout -> vrátit proud)
willcz píše: ned čer 05, 2022 11:53 pm jinak by mě zajímalo jak FB od Teco dělá to start a stop, ptal jsem se na to a nikdo mi neodepsal ...
Mno, na pana Urbana jsem vyslal dotaz, tak uvidíme ;-).
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: ned čer 05, 2022 11:53 pm Jen předestírám, jsou to moje roční zkušenosti s Enyaqem, nic víc.
Tak, chová se to už celkem mravně, při přepínání mezi DS a FVE (to je vlastně nyní nejsložitější logika...) mi to ale opět v jednom případě ZE50 hodilo chybu "Pomalé nabíjení není možné". Přepínání sítí dělám takto:
- proud na 0
- čekej 4s
- přepni dvojstykač
- čekej 4s
- vrať proud

EDIT: možná je toto už "špecifikum" ZOE. Zkusím nastavit hodnotu proudu po přepnutí na 10A (ano, takto to má být papírově minimálně) a uvidím.
Přílohy
Wallbox 1.0.jpg
Wallbox 1.0.jpg (129.46 KiB) Zobrazeno 3290 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Tak už to tu zase spamuji tím, jak každou hodinu objevím něco nového, ach jo...

Musel jsem oddělit regulaci nabíjecího proudu do wallboxu z FVE od celkového vypnutí nabíjení WB z FVE, pokud nechci, aby stykač cvakal při dnešním počasí "slunce vyjde a zase zajde" každou minutu, což nechci. Počítám dokonce i dva kluzné průměry proudu do baterie, "pomalý" (pro vypínání nabíjení z FVE) a "rychlý" (pro regulaci nabíjecího proudu).

Tak tohle je už konečně opravdu první verze, která vypadá fuknční (nepsal jsem to samé ale včera?), včetně adaptace. S tou rychlostí adaptace to zase není třeba přehánět. Mám "panickou" adaptaci při překročení celkového maximálního výkonu měničů resp. DS, desetisekundovou regulační adaptaci a minutovou "vypínací" adaptaci.
wb1.1.jpg
wb1.1.jpg (95.51 KiB) Zobrazeno 3275 x
wb1.1a.jpg
wb1.1a.jpg (95.27 KiB) Zobrazeno 3275 x
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

tedy už jsme spíše u tématu vytěžování než wallbox

přemýšlím proč ti to často zastavuje nabíjení? na hranici SOC? nebo kvůli toku proudu?

vytěžuju tak že počítám vektor výroby, nabíjení, vybíjení a vytěžování a snažím se aby na konci dne bylo podle priorit dosaženo nabité baterky v domě. tzn proudy do bojleru a auta se přepočítávají každou minutu.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: pon čer 06, 2022 12:13 pm přemýšlím proč ti to často zastavuje nabíjení? na hranici SOC? nebo kvůli toku proudu?
vytěžuju tak že počítám vektor výroby, nabíjení, vybíjení a vytěžování a snažím se aby na konci dne bylo podle priorit dosaženo nabité baterky v domě. tzn proudy do bojleru a auta se přepočítávají každou minutu.
To časté zastavování bylo kvůli toku proudu (ideální počasí na ladění - slunce furt vychází a zachází, výkon panelů kolísá skokově mezi 2kW a 8 kW), vyřešilo se to dobře těmi zpomalovacími mechanismy. Momentálně nevytěžuji jinak než do auta, takže to mám jednodušší, tvůj postup vypadá zajímavě.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

marsal píše: ned čer 05, 2022 9:08 pm
Noparasito píše: ned čer 05, 2022 8:49 pm Já takové násilné odebrání při výkonu nemám rád.
No, tak prostě ukončuj z auta nebo z aplikace. Auto řekne nabíječce přes CP, aby přestala nabíjet a pak už to můžeš vytáhnout "bez násilného odebírání při výkonu".
Prave z nekterych aut to nejde.(tlacitko ve vozu) Pouze bud casovac a priorita nabijeciho casu nizkeho tarifu. Nebo samozrejme aplikace.
Kdyz to bude teda takhle, porad je lepsi dat jistic, vypinac. To jde potom pri opotrebeni lehce vymenit, a tusim to bude mit vic cyklu jak opalovat zasuvku a vidlici 👍.
Uz to tu nebudu spamovat ja😂.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Ještě pro pořádek pro willcz zejména: Ozval se p. Urban z TECA a potvrdil, že ukončení nabíjení přes nastavení proudu na 0 je to pravé ořechové ;-), po odpadnutí relé nesmí zůstat proud nastavený.
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

marsal píše: pon čer 06, 2022 3:11 pm Ještě pro pořádek pro willcz zejména: Ozval se p. Urban z TECA a potvrdil, že ukončení nabíjení přes nastavení proudu na 0 je to pravé ořechové ;-), po odpadnutí relé nesmí zůstat proud nastavený.
hmmm, tak teď nerozumím :-) po odpadnutí relé, které odpadne právě díky proudu na 0?
jinak to zastavování proudem 0 mi přijde taková věc z nouze, čekal bych spíše že tak jako jde uzemnit CP, tak by měl modul umět i držet CP na 12V.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: pon čer 06, 2022 6:49 pm hmmm, tak teď nerozumím :-) po odpadnutí relé, které odpadne právě díky proudu na 0?
No, on myslel situaci, kdy nechám odpadnout relé aktivně z wallboxu.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: pon čer 06, 2022 6:49 pm hmmm, tak teď nerozumím :-) po odpadnutí relé, které odpadne právě díky proudu na 0?
jinak to zastavování proudem 0 mi přijde taková věc z nouze, čekal bych spíše že tak jako jde uzemnit CP, tak by měl modul umět i držet CP na 12V.
willcz, pořád v tom ukončování ze strany vozidla nemám jasno...
Dělám to tedy takto:

Kód: Vybrat vše

  wb_request_charge := EV_In.STAT.CHARGE;
  wb_cable_connected := EV_In.STAT.CCONN;
  wb_charge_ton(IN := wb_request_charge and wb_cable_connected, PT := T#500ms);
  Ev_Out.DOs.DO2 := wb_charge_ton.Q;
  Ev_Out.DOs.DO1 := Ev_Out.DOs.DO2; /// copy to LED
Tedy: pokud zjisti, že auto chce ukončit nabíjení (ev. není kabel), uvolni relé. Zase se mi ale stalo, že auto napsalo "zkontrolovat nabíjení" :-/. V původní teco knihovně je jakýsi 15s "interval na odpadnuní relé", tady to dělám okamžitě.
Ty máš nějaký delay na odpadnutí?
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Asi je to jasné (thx p. Urban opět): je třeba kromě rozpojení stykače i stáhnout proud ;-).
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

Evidetne je kazde auto jine, produ mam nastveny trvale a do error nepada. Je to zajimave.

Pro zmenu pada do error kdyz jej drzim dlouho na 0 proudu, ale v pohode krom mobilni apky to zvladne. ... Jen v tom stavu sviti cervene chyba u zasuvky auta.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

willcz píše: pát čer 10, 2022 6:22 pm Evidetne je kazde auto jine, produ mam nastveny trvale a do error nepada. Je to zajimave.
Pro zmenu pada do error kdyz jej drzim dlouho na 0 proudu, ale v pohode krom mobilni apky to zvladne. ... Jen v tom stavu sviti cervene chyba u zasuvky auta.
No, cituji p. Urbana:
Podle normy, ve chvíli, kdy přijde požadavek na ukončení nabíjení, tak se má do 100 ms stáhnout proud na 0 a dát povel k odpojení stykače. To znamená, že když podmiňujete nabíjení jedničkovou hodnotou na výstupu časovače wb_Charge_TON, tak musíte hlídat sestupnou hranu signálu wb_CHarge_TON.Q a při té sestupné hraně nastavit hodnotu proudu na 0 a odpojit stykač výstupem DO2.
A obráceně, před připojením stykače bude potřeba na náběžnou hranu požadavku na nabíjení nastavit ten parametr EV_OUT.CURR na hodnotu požadovaného nabíjecího proudu. Ten by měl být větší než 6 A. Ale to auto tu nemám, vyzkoušet postup tedy nemůžu.
Šel jsem na to špatně, to chtělo tu normu nastudovat předem :steaming:
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Pokusím se shrnout (s poděkováním všechn, kteří přispěli) dosavadní své zkušenosti pro ty, kteří by chtěli wallbox samodomo stavět:

- Selžou-li všechny pokusy, přečtete si návod. Je třeba pochopit způsob komunikace wallbox-auto. Viz například: https://www.researchgate.net/publicatio ... _Standards
- Nenechte se zmýlit návody se zapojeným PP vodičem. Komunikace se děje pomocí CP vodiče, odpory na PP se používají maximálně na iniciační resp. hraniční nastavení velikosti proudu a jinak se už PP nepoužije. Tj. kabel mezi wallboxem a autem PP vodič nemusí být vedený (a kabely, které jsem měl v ruce, měly stejně jen jeden vodič pro CP). Přesto bývá zapojení PP v iniciálních konfiguracích kitů leckdy předpokládáno. Například pro Teco 0302 je ho třeba vypnout v IO konfigurátoru
- nedoporučuji koncovky s označením "Duosida" - jejich nestandardní rozměry způsobovaly, že se mi koncovka "kousala" v autě, i jiní uživatelé hlásili podobné potíže
- evracing EVSE DIN (1600 Kč) kit, který jsem zkoušel jako první, měl výpadky v modbus komunikaci. Opustil jsem ho a protože mám PLC Teco Foxtrot, pořídil jsem Teco typ 0302 (3800 Kč). Pokusil jsem se vše rozchodit nejprve bez "nativní" knihovny, ale poté má lenost usoudila, že nahradím objevitelské vzrušení spolehnutím se na to, co vymyslel někdo jiný (těch věcí k ošetření tam bylo příliš, zejména různé časové intervaly - například opakované B <-> C přechody a podobně)
- Při hokuspokusech mi auto házelo chyby řekněme ve dvou hlavních situacích:
(a) pokud auto shodilo na CP požadavek na nabíjení C-> B a stykače neodepnul dostatečně rychle (ZOE ZE50: "Zkontrolujte nabíjecí stanici" -> hodinu čekat, až odblokuje chybu)
---- Pro toto jsem musel změnit znovu "defaultní" parametr v knihovně Teco, který tam je nastaven nesmyslně na 15s
---- V horším případě zde může mít teoreticky roli i rychlost odepnutí stykače (u mne to nenastalo)
(b) pokud auto nahodí CP požadavek na nabíjení (B->C), ale wallbox neprojeví na PWM dostatečnou kapacitu nabíjet (ZOE ZE50: "Nelze pomalu nabíjet" -> hodinu čekat, až odblokuje chybu)
- Minimální nabíjecí proud je třeba ověřit a nechodit pod něj (pak už rovnou do 0). Norma hovoří o min 6A, ale v případé mého ZOE ZE50 mi při třífázovém nabíjení nabíjení nefungovalo pod 8A (nicméně třífázově "8A" znamená pro zoe 1980W)
- Rychlé změny proudu při nabíjení (pomocí PWM) podle všeho nevadí. Toto je výhodné, pokud programujeme "adaptivní nabíjení". Nyní reguluji (pokud je třeba) po 10s, ale lze podle všeho i častěji.
- Hlavním důvodem, proč udělat samodomo wallbox je integrace do stávajícího systému řízení a právě ona adaptace nabíjecího proudu.
- S adaptací pak si lze už vyhrát. Vymyslel jsem například "cílový regulační proud do taberií", který lineárně klesá s rostoucím SOC. Pak lze baterii "dostatečně nabíjet" a to více, pokud má menší SOC.
- Přepínání zdroje nabíjení DS - FVE už je další bonus, který je na wallboxu nezávislý, při přepínání je dobré dát wallbox do "pauzy", na kterou po určitou dobu auto nereaguje (v mém případě dávám na přepnutí 8s).
Přílohy
WallboxAbst1.jpg
WallboxAbst1.jpg (111.1 KiB) Zobrazeno 3045 x
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Bohužel zatím přesnější měření nemám.
Obecně při nabíjení ZOE není vlastní spotřeba 300W při nabíjení "10A" žádný problém.
Nejde jen o ohřívání baterií, ale také o jejich ochlazování. Při stávajících teplotách mi při nabíjení spíná klimatizace často.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

marsal píše: úte čer 14, 2022 2:19 pm Bohužel zatím přesnější měření nemám.
Obecně při nabíjení ZOE není vlastní spotřeba 300W při nabíjení "10A" žádný problém.
Nejde jen o ohřívání baterií, ale také o jejich ochlazování. Při stávajících teplotách mi při nabíjení spíná klimatizace často.
Kolik že to nabijis a kde to auto stoji ze spina chlazeni baterie???
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od marsal »

Maximum nabíjení si nastavuji, nejvíc umím z DS podle jističů = 16A.
U Zoe ZE50 se chlazení při teplejším počasí spouští leckdy, ať stojím, kde stojím.
Chlazení se spouští i při malých nabíjecích proudech.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od Noparasito »

Hm pri 3,7kW do 50kWh baterky bych řekl, ze neni potreba chladit. Ale nejsem konstrukter od Renaultu. U nekterych vozu ani pri vykonu 11kW, chlazeni nezapne. A to je venku klidne i 28st.
willcz
Příspěvky: 294
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Wallbox samodomo

Příspěvek od willcz »

Enyaq taky zapne nějaké chlazení, cirklaci při nabíjení.
Předpokládám že to je vodní chlazení elektroniky, baterky, atd.
občas jede pomalu ventilátor.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Odpovědět

Zpět na „Elektromobilita obecně“