HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Odpovědět
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od ringo »

Mám přístupná data z distribučního portálu a rád bych je integroval ručně do HA.
Prozatím je umím alespoň ručně importovat do Influxu běžícím na HA a tak si porovnávat to co změří ČEZ a co střídač.
Podělím se o ruční postup a třeba to někdo dále rozvine pro automatické načítání ;)

Z distribučního portálu si vyexportuji data za zvolené období (přenos z elektroměru na portál probíhá denně zřejmě mezi 2-4 hodinnou ranní ) so formátu XLSX a dostanu zhruba následující:
Datum a+/84577778 [kw] Status Datum a-/84577778 [kw] Status
01.01.2022 00:15 0,309 naměřená data OK 01.01.2022 00:15 0 naměřená data OK
01.01.2022 00:30 0,285 naměřená data OK 01.01.2022 00:30 0 naměřená data OK
01.01.2022 00:45 0,448 naměřená data OK 01.01.2022 00:45 0 naměřená data OK
01.01.2022 01:00 1,399 naměřená data OK 01.01.2022 01:00 0 naměřená data OK
....

V excelu si tyto data zpracuji na dva samostatné sheety CEZpp a CEZmm za pomoci vzorečků v buňkách A1:
sheet CEZPP: ="W CEZpp=" & SUBSTITUTE(1000*export!B2;",";".") & " " & (export!A2-DATE(1970;1;1))*86400-2*60*60
sheet CEZMM: ="W CEZmm=" & SUBSTITUTE(1000*export!E2;",";".") & " " & (export!A3-DATE(1970;1;1))*86400-2*60*60
a vzorečky natáhnu na počet řádků v datech -1 a dostanu zhruba toto:
W CEZpp=309 1640988900
W CEZpp=285 1640989800
W CEZpp=448 1640990700
...
a toto :
W CEZmm=0 1640989800
W CEZmm=0 1640990700
Vyberu zpracovaná data ze sheetu CEZPP a dám Ctrl+C, v Influxu jdu na Explore->Write_data->Manual Entry nastavím "with s Precision" a do okna vložím zkopírovaná data z excelu pomocí Ctrl+V a stisknu write - data se naimportují do Influxu.
Obdobně provedu pro data ze sheetu CEZmm - nezapomínat změnit tu "with precision" z defaultních ms na s.

Data v Influxu si zobrazím pak pomocí query:
SELECT mean("CEZmm") AS "mean_CEZmm", mean("CEZpp") AS "mean_CEZpp" FROM "homeassistant"."autogen"."W" WHERE time > :dashboardTime: AND time < :upperDashboardTime: GROUP BY time(:interval:) FILL(null)
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od MisakP »

No pokud by ČEZ měl API bylo by mnohem jednodušší data vyčítat. Divil bych se kdyby API neměl :). Ale otázkou je zdali bude veřejné. Na některé jiné věci jsme ale ČEZ API našel https://github.com/jiriKuba/NETIO.SpinaniHDO
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od ringo »

Samozřejmě API má, ale:
"Součástí Portálu naměřených dat je rozhraní umožňující automatické zasílání naměřených dat prostřednictvím webových služeb, tj. zasílání dat na aplikační úrovni systém-systém. Tato bezplatná služba je určena všem zákazníkům, kteří mají alespoň 30 odběrných míst osazených elektroměrem s dálkovou komunikací (průběhové měření typu A nebo B)."
Me by postačila "automatizace taková", která by po ručním stažení dat z portálu do nějakého souboru, uměla ten soubor automaticky nacpat do databáze. Tuším že tehle by měl umět Telegraf z kolekce InfluxData
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od mgx »

riesil by som to inak

spravil by som si skript, ktory by sa nad ranom prihlasil cez login/heslo na ten CEZ portal, stiahol data a tie sparsoval a natlacil do db.
inak, pride mi jednoduchsie kupit si za 100E elektromer co meria vsetko a mas aj okamzitu spotrebu. co sa dialo vcera ma uz v podstate nezaujima.
ten portal ak neukazuje okamzite data je v podstate nanic.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od danidani »

Na měření používám Qubino 3-Phase Smart Meter, je to Z-Wave zařízení, umí měřit oběma směry, součet i jednotlivé fáze. Samostatně má počítadlo na export i import. Já to tedy mám ve Fibaro, ale do HA by snad taky šel.
Qubino 3-Phase Smart Meter.png
Qubino 3-Phase Smart Meter.png (13.58 KiB) Zobrazeno 4693 x
Kromě W měří i V, A a cosφ. Mám ho cca rok a naměří stejné hodnoty, co oficiální elektroměr ČEZ.

K tomu portálu distribuce, kdybyste nědo do HA skritp uměl připravit, hlásím se k testování :-)
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od ringo »

mgx píše: stř led 19, 2022 8:34 pm inak, pride mi jednoduchsie kupit si za 100E elektromer co meria vsetko a mas aj okamzitu spotrebu. co sa dialo vcera ma uz v podstate nezaujima.
ten portal ak neukazuje okamzite data je v podstate nanic.
Mě ty okamžité údaje a další kumulace dodává do HA přímo GoodWe (jeho vlastní měření+výpočty) , další elektroměr je zbytečný. Jde mi ale o to porovnávat to co dává ten střídač s tím co oficiálně naměří ČEZ a to i zpětně, abych si udělal nějakou představu jak moc se to liší a v případě větších odchylek pak nějak reagovat.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od mgx »

Ak niekto ma pristup na CEZ portal (login a heslo) a je ochotny to heslo na chvilu zmenit a dat mi pristup, tak mozem skusit ten skript spravit.

Dolezite je, akym sposobom je urobena autentifikacia na CEZ portale a ci je mozne ten subor v hocakom formate stiahnut na dialku na lokal. Potom uz s nim je mozne daco spravit...

Ak ma niekto zaujem, nech mi napise spravu.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od danidani »

Poslal jsem ti sz.

edit: Na tom portále jsou údaje po 15 minutách, nákup a prodej.

Udělal jsem si sestavu po 15 minutách se třemi sloupci: datum_cas, nakup, prodej. Data se pak v této struktuře dají stánout jako csv. Dál to importuju právě v tom intervalu 15 minut do db a zpracovávám.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od mgx »

stiahol som si xls a csv, ale nenasiel som sposob ako to stahovanie automatizovat. appka pozaduje naklikanie scenara (data, format, vyber z formatu)
a to z pythonu okabatit neviem. Rucny import dat ti asi zostane :(, je mi luto.
ringo
Příspěvky: 71
Registrován: pát říj 22, 2021 8:04 am

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od ringo »

mgx píše: čtv led 20, 2022 7:48 pm stiahol som si xls a csv, ale nenasiel som sposob ako to stahovanie automatizovat. appka pozaduje naklikanie scenara (data, format, vyber z formatu)
a to z pythonu okabatit neviem. Rucny import dat ti asi zostane :(, je mi luto.
Přiznám se, že podle chování portálu jsem nečekal že to nějak půjde natož jednoduše :-) Ale další etapa - zpracování manuálně staženého a někam umístěného souboru to už realizovatelná výzva, ne ? ;)
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od marsal »

mgx píše: čtv led 20, 2022 7:48 pm stiahol som si xls a csv, ale nenasiel som sposob ako to stahovanie automatizovat. appka pozaduje naklikanie scenara (data, format, vyber z formatu)
a to z pythonu okabatit neviem. Rucny import dat ti asi zostane :(, je mi luto.
Já jsem HA opustil a nechystám se v něm jet, ale pokud to umí python... Viz třeba:
https://www.marsja.se/your-guide-to-rea ... in-python/
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od danidani »

mgx píše: čtv led 20, 2022 7:48 pm stiahol som si xls a csv, ale nenasiel som sposob ako to stahovanie automatizovat. appka pozaduje naklikanie scenara (data, format, vyber z formatu)
a to z pythonu okabatit neviem. Rucny import dat ti asi zostane :(, je mi luto.
I tak díky za snahu.

CSV cpu do mysql přes phpMyAdmin a tam už to je pár kliknutí, takže za mne poloautomatizace importu škoda práce, když to nejde automatizovat zcela.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od MisakP »

marsal píše: čtv led 20, 2022 9:57 pm
mgx píše: čtv led 20, 2022 7:48 pm stiahol som si xls a csv, ale nenasiel som sposob ako to stahovanie automatizovat. appka pozaduje naklikanie scenara (data, format, vyber z formatu)
a to z pythonu okabatit neviem. Rucny import dat ti asi zostane :(, je mi luto.
Já jsem HA opustil a nechystám se v něm jet, ale pokud to umí python... Viz třeba:
https://www.marsja.se/your-guide-to-rea ... in-python/
Proč jsi ho opustil, pokud to není tajné a co používáš teď pro automatizaci?
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: HomeAssistant - Influx - distribuční portál ČEZ

Příspěvek od marsal »

MisakP píše: pát led 21, 2022 7:06 pm Proč jsi ho opustil, pokud to není tajné a co používáš teď pro automatizaci?
Mrkni na odkazy v mém podpisu :-). Foxtrot mi zatím vyhovuje po všech stránkách jaksi "na všechno", co potřebuji. Na doplnění mqtt a nodered na NUC. HA jsem používal, ale měl jsem velké potíže se zwave, na nodered to chodilo hladce. Ale třeba se to časem změní :-).
Odpovědět

Zpět na „Home Assistant“