Virtuální baterie

Odpovědět
jerry
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 19, 2022 9:17 pm

Virtuální baterie

Příspěvek od jerry »

Dobrý den, jsem ve světě FTV nepolíben a teprve se o to začínám zajímat. S mojí roční spotřebou elektřiny téměr 18 MWh a elektrickým podlahovým topením v rodinném domě o fotovoltaice začínám vážně uvažovat. Mohu poprosit někoho fundovaného kdo by mi poradil, jaký zvolit výkon (předpokládam max 9,9mWp) baterii a zdali zvolit i variantu virtuální baterie? U te VB musím mít FTV dodanou pouze EONem / ČEZem nebo si ji mohu pořídit i když mi fotovoltaiku dodá i jiná firma? Popř. můžete doporučit firmu na Jižní moravě která má kvalitní sestavu a dobré ceny?

Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Trubka »

V tomto setupu (elektrická podlahovka) je ideální:
- On-grid FVE, tedy zcela bez fyzické baterie.
- Výkon co největší, tedy max těch 10kWp. Reálně to firmy často dělají jako 9,6 nebo 9,8kWp protože jim tak vychází výkon panelů.
- Veškeré přebytky posílat do virtuální baterie (VB).

Kdo chce VB od EONu, musí mít od EONu také FVE.
U ČEZu to tak není, můžeš mít FVE od kohokoliv a je-li připojená jako "mikrozdroj ve standardním režimu", tak můžeš přejít k ČEZ a zvolit si tarif "Elektřina pro soláry".

Pozor, VB nelze pořídit samostatně, vždy se jedná o nějaký speciální tarif na odběr elektřiny.
Stávající sazbu, D45d atd., si ponecháváš.

Nějaké info o tom ve vlákně vedle: viewtopic.php?p=2834#p2834

Pozor, v nedávné době se ekonomika VB výrazně změnila a zatímco v minulosti bylo lepší se na VB a FVE vykašlat a elektrické topení raději krmit velmi levnou energií od Bohemky, Kolibříka, Armexu a dalších, tak v současné době, pokud už člověk nemá platnou smlouvu s cenou silovky fixovanou na 1,6Kč za kWh, je lepší pořídit si nějaký tarif s VB + FVE.
kopeto
Příspěvky: 55
Registrován: sob led 01, 2022 2:07 pm
Bydliště: Zelesice

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od kopeto »

Mám stejně zařízený dům a vychází mě momentálně nejekonomičtější řešení stejně tak, jak psal Trubka. Budu mít 9+9 panelů 550Wp do ON GRIDu.
Dalších 6+6 panelů bych chtěl připojit k "solární UPS" pro vlastni provoz domu mimo topení a to na 1f.
Řešení se ale neobejde bez domácí automatizace a docela velkého předrátování rozvaděče.
jerry
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 19, 2022 9:17 pm

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od jerry »

Zdá se mi to nebo je to skutečně tak, že ČEZ má výhodnější nabídku na VB než EON? Momentálně jsem u EONu, ale snad by neměl být problém přejít po skončení smlouvy k ČEZu a využívat tarifu "Elektřina pro soláry".
Jak je to potom s dotacema, budou poníženy pokud se nezvolí varianta s fyzickou baterií?
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Trubka »

Virtuální baterie
Je to tak. Tarif s VB, ČEZ elektřina pro soláry je lepší, než co nabízí EON.
Na druhou stranu, je klidně možné že po skončení fixace se ti povede vyjednat pokračování smlouvy s EONem za výrazně lepší cenu silovky, takže pak by to chtělo znovu hodit do XLS v tom vlákně odkazovaném výše a znovu propočítat zda-li se přechod k ČEZu vyplatí.

Dotace na FVE s baterií
Velmi zjednodušeně lze říci, že:
- na 10kWp FVE bez baterie lze čerpat dotaci max 120 000 Kč
- na 10kWp FVE vč baterie lze čerpat dotaci max 200 000 Kč
Existuje pár vyjímek, jak lze vyžebrat částku vyšší, ale to nemá smysl tady rozebírat.
Důležité taky je, že dotace je omezená na 50% oprávněných pořizovacích nákladů. Tzn, čím větší dotaci chci, tím více musím utratit.

Výše dotace se vypočítává docela složitě, detailní tabulka na to je v PDF zde, kapitola C.3
https://novazelenausporam.cz/dokument/2532
V textu jsou pak popsána omezující pravidla. Například:
- nelze si nechat postavit 10kWp FVE + 5kWh baterky. Dotaci bych dostal jen na střídač a panely. Chci-li dotaci i na baterky tak musím koupit minimálně 1kWh baterek na každý 1kWp panelů.
- nelze si nechat postavit 10kWp FVE + 30kWh baterky. Dotaci bych dostal na střídač, panely a 20kWh baterky. Zbylých 10kWh bych musel zaplatit sám.

STAČÍ TAKTO?
NZU2021.png
NZU2021.png (133.31 KiB) Zobrazeno 4304 x
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Dzordzik »

Trubka píše: úte led 25, 2022 9:50 pm - nelze si nechat postavit 10kWp FVE + 30kWh baterky. Dotaci bych dostal na střídač, panely a 20kWh baterky. Zbylých 10kWh bych musel zaplatit sám.
POZOR, ne že to nejdesi nechat postavit, samozřejmě jde si takovou FVE koupit a mít na to dotaci, ale na těch 10kWh nad rámec 20kWh u nedostanu dotaci a platím si to sám.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Trubka »

Vždyť přesně tak to tam píšu
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Dzordzik »

Psal si "nelze si nechat postavit 10kWp FVE + 30kWh baterky", což není pravda. Sice si to pak upřesnil, ale ta věta je už od začátku blbě. Jenom to upřesňuju pro případné zjemce o takovou elektrárnu.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Trubka »

Dzordzik píše: stř úno 02, 2022 2:13 pm Psal si "nelze si nechat postavit 10kWp FVE + 30kWh baterky", což není pravda. Sice si to pak upřesnil, ale ta věta je už od začátku blbě. Jenom to upřesňuju pro případné zjemce o takovou elektrárnu.
Nesouhlasím. Já psal celý odstavec, dokonce s odrážkami, ty jsi četl větu.
Ten odstavec od začátku dobře, je o dotacích, a tom, co lze nebo nelze postavit na dotaci a jaké to má konsekvence.
Doufám, že případní zájemci o dotace si budou také číst celý odstavec a nejen větu.

Opravdu se najde někdo, kdo nezvládne pochopit význam takto psaného textu? Protože jestli ano, tak já už opravdu nevím, jak lépe bych měl své příspěvky formulovat.
dotace.PNG
dotace.PNG (12.51 KiB) Zobrazeno 4107 x
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Dzordzik »

Ono je to trošku jinak, ne e j nechápu psaný text. Právě naopak. Kdyby si to napsal od začátku jako já, tj. e to jde, ale na kapacitu akku nad 20kWh nedostanu dotaci, tak nebylo o čem debatovat, ale pokud větu započneš tím, že nelze postavit, pak je ta věta od začtku blbě a je potřeba to korigovat. Ano, odrážkou si to upřesnil, ale proč to nenapsat od začátku správně. Proto moje upřesnění. Nic víc v tom nehledej. I psaný text je potřeba umět formulovat přesně a nevyvolávat tak nejasnosti a dohady.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Trubka »

Uz chapu :idea:

Mimochodem, v podpisu mas, ze si chces kupovat Storion. To myslis opravdu vazne? Abych se vyjadril zcela presne:

1) Reseni Storion je jedna z nejhorsich mrdek a je absolutne nevhodne pro podminky CR.

2) Vladan Marcalik, ktery v CR Storion zastupuje, je psychopat k pohledani. Konkurenci pomlouva kudy chodi a nespokojenym zakaznikum "sveho" Storionu se verejne vysmiva.

3) Ma i spokojene zakazniky. Ti se deli na dve kategorie:
A) Nerozumi tomu a ani tomu rozumet nechteji.
B) Pochopili, se vyhodili penize za uzamcene, nefunkcni reseni a stydi se to verejne priznat.

Neni zac.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Diablo007 »

Jak říká kolega od storion hodně daleko obloukem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Beny »

Trubka píše: čtv úno 03, 2022 2:12 pm

2) Vladan Marcalik, ktery v CR Storion zastupuje, je psychopat k pohledani. Konkurenci pomlouva kudy chodi a nespokojenym zakaznikum "sveho" Storionu se verejne vysmiva.
Tohle nevydejchám :-)
Jo pár emailů jsem si s Vladanem před třemi lety, kdy jsem začal vybírat FVE vyměnil a ano jsem rád, že tohle řešení jsem vzdal.
Nehci házet BOX od ČEZu do stejného pytle, ale ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od brumlaj »

Trubka píše: stř úno 02, 2022 2:32 pm.......... já už opravdu nevím, jak lépe bych měl své příspěvky formulovat. ....
Tak aby druhá věta nenegovala větu první. Pokud něco nelze, tak je to kvantifikátor a ne že vlastně lze. Ale v pohodě, dnes vlastně člověk nic jiného než dementi dementi neslyší ;-)
Littlewolf
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 02, 2022 11:39 pm

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Littlewolf »

kopeto píše: sob led 22, 2022 7:30 pm Mám stejně zařízený dům a vychází mě momentálně nejekonomičtější řešení stejně tak, jak psal Trubka. Budu mít 9+9 panelů 550Wp do ON GRIDu.
Dalších 6+6 panelů bych chtěl připojit k "solární UPS" pro vlastni provoz domu mimo topení a to na 1f.
Řešení se ale neobejde bez domácí automatizace a docela velkého předrátování rozvaděče.
jak funguje solární UPS? Nějaká baterie tam je? Je to 1 fáze AC tj. např jeden okruh s prodlužkou? Děkuji
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od josse »


Littlewolf píše: jak funguje solární UPS? Nějaká baterie tam je? Je to 1 fáze AC tj. např jeden okruh s prodlužkou? Děkuji
Nejmenší může být cca 3kW výkonu, největší limit nemá, (všechny) měniče jdou spojovat paralelně, stačí se prohlédnout, kdo v podpisu píše ostrovní/poloostrovní, má to doma. 15kW na jedné fázi není problém. Velikost baterií má být v kWh 3-5x toho co je na střeše v kWp a je jedno jestli to je hybrid nebo poloostrov=UPS. Jde o životnost, nabíjecí proudy, ...

Baterie tam být musí, když je dost nabitá, přepne se to samo a napájí spotřebiče z baterie, když je málo nabitá, nechá spotřebiče na síti. Baterie můžou být nabíjené z více zdrojů, vítr, slunce, síťová nabíječka, může dojít k tomu že vlastně není třeba přepnout když je z čeho nabíjet.

Klíčové slova jsou pak také axpert, king, ...

Pro distributora je to jen spotřebič s nějakým instalovaným příkonem, není to zdroj.

A je pravda že těch kabelů je potřeba o dost více než s jedním hybridem.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od Beny »

josse píše: ned črc 03, 2022 7:21 am Pro distributora je to jen spotřebič s nějakým instalovaným příkonem, není to zdroj.
Je někde od distrubuce jasně řečeno, že nabíječ baterie se solárním panelem na střeše je spotřebič a ne výrobna?
Protože on v PPDS příloze č.4 zmiňuje ostrovní režim takto:
Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém
Elektrická instalace s výrobními moduly (mikrosíť) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.


Díky
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od xmasin »

Beny píše: pát črc 08, 2022 11:15 pm Je někde od distrubuce jasně řečeno, že nabíječ baterie se solárním panelem na střeše je spotřebič a ne výrobna?
Protože on v PPDS příloze č.4 zmiňuje ostrovní režim takto:
Oddělený ostrovní provoz – Off Grid systém
Elektrická instalace s výrobními moduly (mikrosíť) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.
Díky
Systém s Axpert Kingem není ostrov. Je to záložní zdroj s možností nabíjení baterií FVE panely a minimálně od ČEZ Distribuce mám schváleno, že se nejedná o výrobnu ale o spotřebič.
Vážený pane Inženýre,
dovolujeme si reagovat na Váš e-mail ze dne 05.03.2020 týkající se připojení záložního zdroje k elektroinstakaci.
Z Vámi zaslaných informací vyplývá, že záložní zdroj bude funkční jako UPS (jedná se o spotřebič).
Pokud bude napojen na panely FVE a ty slouží pouze pro napájení baterií, jedná se také o spotřebič.
Musí být ale zamezeno dodávkám do distribuční sítě.
Pokud je možný jakýkoliv přetok do distribuční sitě je nutné podat žádost o připojení mikrozdroje/výrobny.
Takže vzhledem k tomu, že King/King II/PIP MK/PIP MKX má dvojitou konverzi, tak nemůže dodávat do sítě ani kdyby chtěl, tak je to z hlediska distribuční společnosti bráno jako spotřebič. Pouze je vhodné nahlásit změnu připojení, kdy se v žádosti uvede 5 kW záložní zdroj.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie

Příspěvek od brumlaj »

Konkrétně záložní zdroj elektřiny je "spotřebič se zpětnými vlivy na distribuční soustavu". Tak se také vyplňuje v žádosti o jeho připojení. Ano, každá UPS nad cca. 800W musí už asi 4 roky být hlášena distributorovi.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“