Home assistant a komunikace Axpert

Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Rozjel jsem práci na sběru dat přímo z Axperta do HA. mám dva Axperty a říkal jsem si, proč nekoupíš další malinu, ICM od Manieho a máš vystaráno. Jenomže neúroda ovoce, výdaje navíc, další žrout, další zařízení, co se může pokazit. Proti tomu stojí nodemcu za hubičku, spousta programování,ale zdarma.
Tak jsem založil tohle vlákno, kde si chci víceméně alespoň ukládat nalezené informace, dle kterých budu postupovat.
Vlákno dumiho z MP o komunikaci s axpertem.
Zapojení komunikačního kabelu a komunikační protokol.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Zatím to vypadá dobře. Akorát malinkej problémek, chystal jsem se integrovat první funkční verzi do HA a influxu a chce to po mě nějaké heslo, adminovo HA heslo nefunguje, můžete mě nakopnout?
Heslo.png
Heslo.png (148.38 KiB) Zobrazeno 24805 x
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Kodl69 »

heslo pro pip solar? ale číst asi umíš.
Tohle mě na HA taky sere, tisíc jmen a hesel, a který je k čemu?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Už jsem vyzkoušel i heslo do tchýně bankovního účtu a nic.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Tak jsem to vyřešil. Chyba byla v tom, že v config.yaml jsem měl odkaz na api heslo v souboru secret.yaml, ale ten soubor platí jen pro esphome, není global pro celýho HA. Stačilo tam natvrdo vypsat heslo api: "heslo" a rozjelo se to.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Dá se to i bez RPI, které se stejně nedá nikde koupit. Stačí arduino
https://axpertino.webnode.sk/
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Jestli je to tvůj projekt, tak jednu dobu jsem sledoval tvé vlákno na MP a mám je někde schovaný. Ale já už sehnal malinu z druhé ruky za 90e a solar assistant za 50e.
Mám doma dva kousky RS232 to UART přesně tyhle z obrázku, ale MEGA nemám, mám dvě UNA. Co mě na tom trochu vadilo, je potřeba toho drahýho displeje a hlavně že to nemá web, nebo má? Solar Assistant má dokonce klaud, takže vidím i zvenčí co se děje.
Nicméně bych potřeboval jinou věc.
Nemám panely na axpertech, nýbrž krmí tři kousky Epevrů a tak nemám ani chumla o tom, co teče do 48VDC busu. Přemejšlím, jestli by to s tim arduinem nešlo udělat, ale muselo by to mít svůj web, abych se neštrachal pokaždé na půdu, když se chci podívat, co se děje na slunci.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Ahoj. Ano je to muj projekt. Ten displej uz k tomu potreba neni, jen jako doplnek. Web to uz ma a je v nem vsechno krome nastaveni menice. Nastavovani menice je zatim jen pres displej ale mam v planu to dat i do webu. Uz to ma i nastaveni ip adres i prihlaseni do mqtt pres web. No ale do una to nejde. Uno je moc male. Tam se mi nevesla ani ta lite verze ani po vselijakych optimalizacich.
Myslim ze tato posledni verze uz je celkem schopna a hlavne bezudrzbova. Frci mi to bez jakychkoliv problemu a hlavne to neni na zadnym OS. Je to proste vypaleny sw v cpu a je to nenabouratelny...
Pisu manual, behem par dni bude na webu tak si to muzes prohlidnout..
Klon megy a klon wiznetu stoji par korun, je to zlomek ceny maliny.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Tak to mám smůlu. Malou FVE 3kW Axpert mám přes malinu na ICC a teď nedávno jsem koupil malinu z druhé ruky pro velkou FVE, 2x King a do ní nacpal Solar Assistanta. Co mám ale problém, jak už jsem psal, je, tahat data ze tří Epevrů, ale to by se ti asi nechtělo dělat na to UNO. Kor když nevim jestli máš Epevra, asi ne. Ale stejně pouvažuju nad tím, jako záložní, nebo havarijní systém by to snad mohlo stát za to to zkusit rozject a uložit jako NZ.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Uno dokaze natahnout data max z jednoho menice a tam to konci. Uz je neni kam poslat protoze dalsi cast programu je musi nekam publikovat a to se tam uz nevejde.. takze tak maximalne je vypisovat na konzolu a to je neuzitecna vec. Ja mam v supliku asi 10 Un a nevim co s nima . Kupuju uz jen megy nebo due.
Jendze Due je jen 3.3V a nema eeprom, protoze cpu je arm. Jeste stoji za uvahu ST
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Na stránku projektu jsem dal i manuál, dnes jsem to dopsal, tak si to můžeš prohlídnout, a možná tě to osloví.. případně mě potěší, když to někomu doporučíš, aby to za ty hodiny, dny a měsíce práce stálo.
Dík
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Tak jsem zkoukl ten manuál a vypadá to moc dobře. Pokud to lze z takto čistě teoretického zkouknutí a zhodnocení amatérem, mohu opravdu doporučit, vysokou přídavnou hodnotou je ta integrace do HA, která je také popsána v manuálu.
Konečně něco i pro takové pařezy, jako jsem já. Přemejšlím, co teď udělat, jestli nevyhodit malinu a jít do tohohle, ale co pak s tou licencí na Solar assistanta. Kdybych ještě dokázal sezbírat přes druhé arduino mega data z těch tří epevrů a poslat je do HA, tak by to byl komplexní projekt pro lidi, co třebas i jen rozšiřují FV pole a do stávajícího axperta sem jim už nevleze a potřebují kvalitní, robustní, regly. A nemají na Victrona, nebo nechtějí do toho vrážet tolik.
Ještě zkouším zbírání dat z těch Epevrů přímo do PC s HA přes USB kabely, zdá se, že jediným problémem je tam ovladač USB kabelu.
Uvidím, jak to dopadne a pak se podle toho nějak rozhodnu, co dál.
Máme tedy další možnost pro nadšence DIY FVE měření.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Tak to mě těší že se ti to líbí. Axpertino obsluhuje jen 2 měniče, ale myslím si, nemám to vyzkoušené, že můžeš použít 2x Axpertino a tím pádem až 4 měniče. HA to bude brát jako 2 zařízení každé s 2 měničema. Každému dáš jinou IP adresu, ale obě se napojí na ten samý MQTT v HA.
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Nevím, jestli se chápeme, můj problém nejsou další měniče, ale regly.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Aha. No s tim ti tezko pomuzu, protoze neznam jejich protokol a tim padem nemuzu psat sw. A i kdyby jen podle doku, neni to na cem ladit. Zkus najit simulator a napisu ti regulino 😀
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Shodou okolností je ten protokol doma, celej svět, co jsem prozatím šmejdil kolem, jej používá odtud :D Ale já tě do ničeho nechci tlačit. Voni jsou pro HA už udělaný konfigurace a jde to udělat i přes esp32, akorát nechci zbytečně tahat z baterky další dráty a mA, když mám stejně PC s HA ve strojovně, USB je elegantní řešení a na MP je vlákno k rozchození USB kabelu. Je jen potřeba zkompilovat driver. Tady by to i přes arduino bylo zbytečné škrábání za pravým uchem levou rukou.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

No prave. Nema smysl vymejslet teplou vodu. Ja svuj projekt psal, protoze nic takovyho nebylo. Jsou ken podobny projekty. Ty sikovnejsi jsou o dost drazsi nez muj a ty zadarmo stojej za starou belu. Stravil jsem tehdy hodimy guglenim abych nedelal neco zbytecne... Jestli mas reseni tak to tak res.
proasnet
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 26, 2022 1:09 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od proasnet »

Plazivec píše: stř čer 01, 2022 3:32 pm Shodou okolností je ten protokol doma, celej svět, co jsem prozatím šmejdil kolem, jej používá odtud :D Ale já tě do ničeho nechci tlačit. Voni jsou pro HA už udělaný konfigurace a jde to udělat i přes esp32, akorát nechci zbytečně tahat z baterky další dráty a mA, když mám stejně PC s HA ve strojovně, USB je elegantní řešení a na MP je vlákno k rozchození USB kabelu. Je jen potřeba zkompilovat driver. Tady by to i přes arduino bylo zbytečné škrábání za pravým uchem levou rukou.
Ahoj. Dival jsem se na ten protokol a je celkem jednoduchy. S prevodnikem 485 a megou s ethernetem se da udelat gateway do HA... I z xy regulatoru se da cist jeden po druhym.
Otazka je, zda by byl nekdo ochotny kdo ma ten regl to ladit se mnou.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od josse »

proasnet píše:
Plazivec píše: stř čer 01, 2022 3:32 pm Shodou okolností je ten protokol doma, celej svět, co jsem prozatím šmejdil kolem, jej používá odtud :D Ale já tě do ničeho nechci tlačit. Voni jsou pro HA už udělaný konfigurace a jde to udělat i přes esp32, akorát nechci zbytečně tahat z baterky další dráty a mA, když mám stejně PC s HA ve strojovně, USB je elegantní řešení a na MP je vlákno k rozchození USB kabelu. Je jen potřeba zkompilovat driver. Tady by to i přes arduino bylo zbytečné škrábání za pravým uchem levou rukou.
Ahoj. Dival jsem se na ten protokol a je celkem jednoduchy. S prevodnikem 485 a megou s ethernetem se da udelat gateway do HA... I z xy regulatoru se da cist jeden po druhym.
Otazka je, zda by byl nekdo ochotny kdo ma ten regl to ladit se mnou.
Proč kupovat další HW? V HA je i Python ve kterém to ještě nikdo nenapsal?
Pro HA implementaci nevidím, ale knihovny do modbus se zdá se jsou hotové...https://libraries.io/pypi/epevermodbus

Tady vypadá že už něco vyčítá...
https://community.home-assistant.io/t/e ... fig/214397
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

O tom se bavíme na MP fóru, je tam problém s driverem pro kabel USB. Většinou to řeší pro malinu, ale já mám problém s x86. Teď jsem se zasek na kompilaci driveru pro ten kabel. Jinak bych to už asi měl vyřešeno.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od mobilik »

Ja mám x86 a nie je problém zo ziadnym driverom. Treba len nainštalovať appdeamon do HA a nájde normálne USB port. Mám tak na polovicu už rozbiehanu komunikáciu zo studerom bez ďalších externých zariadení. Čítať dáta už čítam v pohode a ukladá ich do databázy.
Pomáha mi pri tom jeden ochotný človek z BA, keďže ja som programátorské antitalent.

Treba doinstalovat samozrejme aj seriál rozšírenie do pythona.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Byl bych ti vděčný, kdybys dal nějakej, alespoň kratičkej návod, jak na to, protože Python je podle mě velkej had a nemám ani páru, co má společného s PC.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od mobilik »

Súhlasím s tebou.... A keďže tomu rozumiem tak ako ty tak to je všetko čo ti viem povedať.

Nainštaloval sa appdeamon potom doplnok seriál a influx a potom je to už len programovaní v phytone.
Čiže u mňa to zatiaľ funguje, aj keď to ešte nejde automaticky, ale po skusteni skriptu to prijme údaje z studeru.

Nerozumiem tomu, ale ide to bez ďalších periférií.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Plazivec »

Já jen nechápu, jak se ti ta instalace stala. Na klávesnici na to nemám vůbec žádnej čudlik. :D
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Sparttan
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 02, 2022 10:11 pm

Re: Home assistant a komunikace Axpert

Příspěvek od Sparttan »

Zdravím solárníci
Nenašel jsem lepší vlákno kam napsat .. takže ... Mám mpp solar pip 5048 MKX, rok mi maká na zdi, vše ok... ale veškerý monitoring, no monitoring, vše sleduji z displeje měniče... Takže, je zde někdo kdo by mi vše poladil, udělá, abych mohl vše sledovat na PC nebo tel. Prostě přijel, přivezl potřebné komponenty a nainstaloval.... samozřejmě že chápu, že vše je za peníze. Děkuji a nezlobte se že zneužívám fórum k této mé drobnosti "". Bydlím Prachaticko. Díky a ať nám svítí.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“