Výkup od Entri.cz

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Dzordzik píše: čtv črc 21, 2022 9:40 am
Velmi špatná kombinace z hlediska životnosti baterky, ta bude dostávat tak po čuni, že to až hezké nebude. Nabíjení vysokým výkonem, na který baterka není stavěná z hlediska záručních podmínek, vybíjení to samé.
jak tohle můžete z fleku tady napsat, když vůbec netušíte co má kolega za sestavu. Když to někdo skláda po dílech viz. Mypowerfurum ok, pak ať si hlídá všechný vámi zvolené údaje, ale v sestavách co jsou teď u obchodníků vůbec k mání, nemá uživatel v mnoha případech možnost do nabíjecích hodnot zasahovat a vše si řídí BMS a měnič. Snad jen procenta nabíjení a vybíjení.
Uvedu příklad na mé bývalé baterie LG. 10 kWh, nabíjení max. 5000W DC, 420V. Vše si řídí BMS a je jedno, zda má nad sebou 10 nebo 20 kWp.
Jediné na co je dobré myslet je její velikost. S 10 kWh a spotřebou cca 8 kWh do rána uděláte za rok cca 240 cyklů. Od 10-100%. Tady bych viděl, že je lépe dát větší, ale zas ekonomiku provozu.
Tedy nejde vše brát dle pana Marcalíka.

Já to radši cpu do virtuálky a jsem v klidu.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Dzordzik »

Vycházím z toho, že LiFePo baterie používám intenzivně už 14 let, takže tak trochu tuším, co snesou a co jim naopak dělá blbě. A také vím, že většina měničů se s bateriemi opravdu "nesere" a pere to do nich a z nich bez ohledu na stav jejich nabití. A ne, napětí opravdu není spolehlivý ukazatel úrovně nabití. Jinak můj názor je, že pokud někdo chce dát na střechu 10kWp panelů a má malé odběry a teoreticky by mu stačila 10kWh baterka, tak je pak asi lepší ji tam nedávat vůbec a rovnou všechno prodávat. Je potřeba si uvědomit, že těch 10kWh je udávaná kapacita, ale kapacita použitelná je ještě nižší a pokud si ji nechci mrvit, tak z ní navíc nemá mysl brát víc, než 80% kapacity, to už jsme na méně než 8kWh. Ušetří si hromadu peněz a především starostí tím, že baterku do systému nedá a velmi zkrátí návratnost. Tak malá baterie (navíc typicky pylontech, nebo jiný zázrak) je spíš o problémy. Tím spíš, že dneska není problém prodávat za spot, který je často větší než to, za kolik nakupuji. Dřív byla s výkupem situace jiná. Nikomu ten názor necpu, je ale fajn, aby se případní zájemci o FVE nad tímto argumentem alespoň zamysleli. Tím spíš, že pokud nekupuji baterku, nemusím řešit dotace a nejsem pak omezený v dalším případném rozšiřování výkonu panelů a jediné co řeším, je měnič a panely. Celá instalace a především návratnost je pak mnohem předvídatelnější.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od jahodovák »

Tak nějak nevím,do baterie jde jen tolik,na co nastavím nabíjení,takže nemusí byt pravda,že odejde na vysoký nabíjecí proud,to samozřejmě platí pokud svítí sluníčko dostatečně dlouho.Pokud není baterie,tak se dá předpokládat,že pokud zajde za mrak,okamžitě budu přepnut na sít,v jiném vlákně tu píšou,že z důvodů slabé sítě nejde elektrárna připojit,že by rozkolísala sít,takže se může stát,že navýšení z tohoto důvodu nebude možné,vzlášt pokud se takovejhto lidí v dané lokalitě sejde vic.Navíc pokud dojde k výpadku,mužete mít bez baterie jakkoliv silné pole ale budete též bez proudu,sice je to zatím zřídka ,to se ale může i změnit.Ani s baterkama ale není třeba řešit dotaci,je to jen otázka priorit.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

Tak já myslím, že se shodneme, že baterku mám objednanou malou, ale prostě až bude, tak ji půl roku zkusím provozovat a když tak přikoupím ještě jeden modul. Ale 240 cyklů ročně by bylo akceptovatelné, to vychází na cca 20 let a podle mne není reálné počítat s delší životností byť i pro menší počet cyklů a z toho vyplývající chemii. Doma mám jedinou "elektronickou" věc starší 20ti let, a to troubu - a i ta už má na kahánku :-) Nedá se počítat, že by všechny kondíky, izolace a polovodiče daly víc než 20 let a za tu dobu už budou baterky i elektronika konstrukčně zase jinde.
janbryna
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 18, 2022 9:43 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od janbryna »

sauertom píše: pon črc 11, 2022 9:48 am
sauertom píše: pon črc 11, 2022 9:47 am
janbryna píše: stř kvě 18, 2022 10:51 am Dobrý den,

jen bych zareagoval jako úplný nováček. Dnes registrovaný, ale pročítám to zde již delší dobu od chvíle, kdy jsem začal uvažovat o FVE na nový dům.
Entri jsem podepsal teď v pondělí. Zkušenost tedy zatím žádná, výše někdo poslal výňatky ze smlouvy, které jsou stejné. Já jim psal, že vůbec netuším jaké budou přebytky, takže se pláclo 3MW spot a kvartální fakturace. Jejich marže činí 250Kč/MWh
Mám klasiku 5,4 do baterek. V létě budu tepelkem i chladit, takže snad spotřebuju co nejvíc, pokud k tomu něco pošle Entri za přetoky, budu rád.
Výrobní EAN jsem si jednoduše dohledal po přihlášení do aplikace Distribuce24, (vše jsem vyčetl zde na fóru) Dodavatele energie mám EON a od půlky dubna mám nainstalovaný nový samoodečtový elektroměr, který zaznamenává i kolik posílám do sítě.
Píšu to pro amatéry-běžné uživatele jako jsem já. A ano pořád čumím do aplikace...
Zdravím, jaké jsou reálné zkušenosti po čase? Teda až budou :-)
Dobrý den,

přišla první faktura od Entri. Je to tedy pouze za červen. Dodal jsem 721kWh a za necelý týden po vystavení faktury poslali na účet 3255Kč. Cena za MWh 4514,-. Takžýe za mě spokojenost
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od baader »

Ještě aby ne:))
Goofys
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 04, 2022 4:20 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Goofys »

Dobrý den. Může mi někdo poradit, zda je možné nějak získat od ČEZu výkupní EAN bez licence? Bába tam semnou vyběhla. Jsou to zloději. Že jim tam proudí přebytek a nic mi nedají to se jim líbí, ale dát výrobní EAN ne. Jedná se o elektrárnu 9.9. Děkuji za jakoukoliv radu.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Diablo007 »

Zákonný nárok na něj nemáš takže jedině si zřídit licenci pak mají povinnost. Akorát egd to dává všem
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Goofys
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 04, 2022 4:20 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Goofys »

Jak si mohu zřídit licenci? Živnost mám na těžbu kryptomen, a asi by šlo i na toto. Jak postupovat dál?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Diablo007 »

Zazadej o licenci ta tě automaticky opravňuje k prodeji do 20kwp
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Pecasolar
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 01, 2022 8:23 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Pecasolar »

Jsem také v DÚ Čez s 9,9kWp a nezbylo mi nic jiného než se vydat cestou licence. Jsem už snad v poslední fázi. Dnes jsem odesilal podepsanou smlouvu o připojení na ČeZ (změna způsobu připojení, protože jako mikrozdroj už jsem připojeny a celé léto to ČEZu peru do sítě zdarma), kde už mám výrobní EAN. Když nebudou vyžadovat ještě nějaké nesmysly, tak už snad budu moci tento kolotoč uzavřít. Vyřízení licence na ERU byla celkem příjemná zkušenost. Tam žádné problémy nejsou a vyřizují na dnešní dobu svižně. Kdo nemá IČ, tak ho přiděli. Není to klasické IČ, které se vyřizuje na živnostenském úřadě.
xmasin
Příspěvky: 297
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od xmasin »

Goofys píše: ned zář 04, 2022 4:58 pm Dobrý den. Může mi někdo poradit, zda je možné nějak získat od ČEZu výkupní EAN bez licence? Bába tam semnou vyběhla. Jsou to zloději. Že jim tam proudí přebytek a nic mi nedají to se jim líbí, ale dát výrobní EAN ne. Jedná se o elektrárnu 9.9. Děkuji za jakoukoliv radu.
Možnosti jsou tři:
1) Zařídit licenci
2) Najít obchodníka s elektřinou, který dá slušnou cenu za výkup i za dodávku
3) Zkusi počkat na novou vyhlášku, kde by snad měl být výrobní EAN automaticky
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Je nějakej posun ve výkupu oproti zastropování ceny elektřiny?
Zná Entri cenu za kolik bude po zavedení stropu vykupovat?

Včera jsem viděl nějakej rozhovor s ředitelem Pražské burzy a neřekl to napřímo, ale znělo to tak, že na obchod na denní bázi se strop vztahovat nebude.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/100 ... 058040930/ čas 3.30
Naposledy upravil(a) Beny dne sob říj 01, 2022 9:58 pm, celkem upraveno 2 x.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

no to ale asi dává smysl, ne?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Mluví o tom, že stropovat dlohodobé kontrakty, ale nevím, zda to není jen z jeho hlavy.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Wotan
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 07, 2022 3:21 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Wotan »

Klienti Entri dostali email, ve kterém byli informováni, že se na stávajících smlouvách nic nemění - výkup za stejných podmínek. Spíš čekám, že se změní ceny na SPOTu - už teď je vidět, že se to o víkendech vrací do normálu i za škaredého počasí.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od brumlaj »

Tak mne zajímá co ten fialový hnus na nás šije.
"Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS)."
Tedy Ti, kteří prodávají přetoky Entri budou osoleni? Je zajímavé sledovat výblitky poblitiků s jednoúrovňovým myšlením.
soami
Příspěvky: 97
Registrován: stř úno 16, 2022 10:36 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od soami »

Citoval jsi nepřesné znění. Jedná se o zdanění energetických společností.
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od huhukoktejl »

Zdravím, čistě jen takové zamyšlení. Plánuji umístit FVE na garáž, která je úplně mimo můj dům. Předpokládám, že bych tam mohl umístit cca 4 kWp. Je reálné veškerou výrobu (kromě drobné spotřeby na garáži) prodat Entri.cz?
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od NESKOM »

Pokud bude FVE výrobna s výrobním EAN a nikoli mikrozdroj tak ano.
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od huhukoktejl »

NESKOM píše: pon říj 17, 2022 3:10 pm Pokud bude FVE výrobna s výrobním EAN a nikoli mikrozdroj tak ano.
A pokud budu mikrozdroj s tím, že budu mít 2x ean (jsem u egd), tak to nepůjde?

Čistě teoreticky, na svém vlastním domě mám 7,2 kWp (roční výorba 6,5 MWh), do konce příštího roku mám fixaci ceny 3000,- Kč + distribuce a poplatky. Pokud bych žádnou vyrobenou elektřinu nepoužil pro svoji potřebu, ale vše prodal entri.cz, dejme tomu za 4500,- Kč za MWh, tak bych utržil cca 29 000,- Kč. Naopak moje spotřeba je 7,2 MWh, což odhaduji na platbu cca 34 000,- Kč při mé fixaci. Pokud bych to měl shrnout, tak bych ve výsledku za mých 7,2 MWh zaplatil 5000,- Kč (a to jsem tam nezapočítal odpuštění poplatků za OZE).
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 199
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od beethowen »

Mikrozdroj je mikrozdroj=rezevovaný výkon 0W. Takže těžko můžeš něco prodávat.
Myslím, že přemýšlíš divně (pokud možno vše prodat a potom zase zpátky nakupovat). Myslím, že myšlenka nejen tothoto fóra je spíše být pokud možno co nejvíce soběstačný. Tzn., co nejvíce z vyrobené energie pokud možno zužitkovat pro sebe.
Poslední dobou i v mém okolí se objevují tendence "hlavně co nejvíc vyrobit a prodat do sítě". Na příbuzném fóru by tě už pranýřovali.
"Pokud bych žádnou vyrobenou elektřinu nepoužil pro svoji potřebu, ale vše prodal entri.cz" - to mě vysvětli, to by jsi jako přes den úplně odpojil dům, aby jsi mohl jenom dodávat a potom to v noci doháněl? Nebo jak bys to technicky provedl. Celkem zvrácené myšlení - hlavně z toho co nejvíce vytěžit a po mě potopa. Buď rád, že tu fixaci máš. Ještě ti na to přispěje stát 2000-3500Kč do konce roku a odpustí poplatek OZE, a zrovna ty to třeba s těmi 3Kč/kWh nepotřebuješ.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

huhukoktejl píše: pon říj 17, 2022 1:23 pm Zdravím, čistě jen takové zamyšlení. Plánuji umístit FVE na garáž, která je úplně mimo můj dům. Předpokládám, že bych tam mohl umístit cca 4 kWp. Je reálné veškerou výrobu (kromě drobné spotřeby na garáži) prodat Entri.cz?
Co znamená mimo můj dům?
Je to na stejném č.p.?
Je to pod stejným elměrem?

Pokud je to na jednom elměru s domem, pak pokud by jsi chtěl vše prodat, musel by jsi mít dům na jedné fázi a na druhé FVE, což ti povolí jen 3,7 kWp. Ale všichni víme že to je takto blbost.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od huhukoktejl »

beethowen píše: pon říj 17, 2022 5:33 pm Mikrozdroj je mikrozdroj=rezevovaný výkon 0W. Takže těžko můžeš něco prodávat.
Myslím, že přemýšlíš divně (pokud možno vše prodat a potom zase zpátky nakupovat). Myslím, že myšlenka nejen tothoto fóra je spíše být pokud možno co nejvíce soběstačný. Tzn., co nejvíce z vyrobené energie pokud možno zužitkovat pro sebe.
Poslední dobou i v mém okolí se objevují tendence "hlavně co nejvíc vyrobit a prodat do sítě". Na příbuzném fóru by tě už pranýřovali.
"Pokud bych žádnou vyrobenou elektřinu nepoužil pro svoji potřebu, ale vše prodal entri.cz" - to mě vysvětli, to by jsi jako přes den úplně odpojil dům, aby jsi mohl jenom dodávat a potom to v noci doháněl? Nebo jak bys to technicky provedl. Celkem zvrácené myšlení - hlavně z toho co nejvíce vytěžit a po mě potopa. Buď rád, že tu fixaci máš. Ještě ti na to přispěje stát 2000-3500Kč do konce roku a odpustí poplatek OZE, a zrovna ty to třeba s těmi 3Kč/kWh nepotřebuješ.
No, jednak, jde mi o vecnou konzultaci, takze ruzne narazky na udajne zvracene mysleni, dekuji, nechci.

Mne jde taky o sobestacnost, to se naprosto nevylucuje. Pokud je sance nejakym zpusobem finance usporit, tak bych byl hloupy, abych toho nevyuzil a nasledne tyto finance nepouzil na rozsireni me fotovoltaiky a posileni me sobestacnosti do budoucna.

Tvoje tvrzeni: vytezit a po mne potopa. To absolutne nesedi. I kdybych mnou vyrobenou energii kompletne prodal, tak je to energie vyrobena ze zeleneho zdroje (ktery vzniknul jen a pouze diky me aktivite) a je snad jedno, jestli ji spotrebuji ja nebo muj soused. Dulezite je, ze byla vyrobena.

Co se tyka fixace, tak je to jen vysledek meho aktivniho jednani, kdy jsem jiz videl, ze krize prichazi. Takze neni to zadna nahoda a stesti, omlouvat se za to nikomu snad nemusim.

A jen pro poradek, stat mi odpusti 2000 + OZE.
huhukoktejl
Příspěvky: 20
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od huhukoktejl »

Co znamená mimo můj dům?
Je to na stejném č.p.?
Je to pod stejným elměrem?

Pokud je to na jednom elměru s domem, pak pokud by jsi chtěl vše prodat, musel by jsi mít dům na jedné fázi a na druhé FVE, což ti povolí jen 3,7 kWp. Ale všichni víme že to je takto blbost.
[/quote]

Bude mit uplne samostatny elektromer, garaz ma sve samostatne evidencni cislo, je to uplne v jine casti obce. V podstate ve vzdalene budoucnosti (snad to nebude az tak moc vzdalena budoucnost), bych planoval takto vyrobenou energii sdílet rodicum, kteri ziji v byte v panelaku. Ale to je budoucnost. Do te doby nez toto pujde, tak bych vyrobenou energii rad prodal, aby se mi naklady castecne vratily, jen si nejsem jisty, zda to je vubec mozne.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“