Výkup od Entri.cz

Odpovědět
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Výkup od Entri.cz

Příspěvek od baader »

Ahoj, dívali sjte se někdo na entri.cz/vykup-vyrobene-elektriny? Jsou ty nabízené ceny reálné? JE tady někdo, kdo s nimi má smlouvu a dostat již peníze za odvedenou elektřinu?
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Je tam uvedena průměrná cena za posledních pár měsíců.
Tedy záleží vždy, kdy k přetoku dojde. Pokud jsem se bavil s klienty bezdodavatele, kteří prodávají také na spotu, byl loňský rok někde kolem 2200,-/ MWh.
Tady https://spotmarketindex.cz/ se dá zjistit nějaký průměr, ale stejně záleží kdy to přeteče konkrétně tobě.

Ve vlákně s virtuálkou řešíme ale problém s druhým EANem, který na prodej potřebuješ.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

U Entri se nedá prodávat za SPOT, ale za průměr za poslední 3 měsíce. Tak jsem to pochopil z jejich smlouvy, kterou mi včera poslali.
Nebo druhá možnost roční fix...
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

S tím průměrem to je škoda, protože denní ceny bývají lepší než noční.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

redcrown píše: čtv úno 03, 2022 6:57 am U Entri se nedá prodávat za SPOT, ale za průměr za poslední 3 měsíce. Tak jsem to pochopil z jejich smlouvy, kterou mi včera poslali.
Nebo druhá možnost roční fix...
To je zajímavé zjištění.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od NESKOM »

Chtějí jen dodavatele s výrobním EAN.
Nabízeli mi spot i fix. Fix je 2700- 3200/ MWh.
Pri zdroji nad 100kWp dělají odhad výroby z minulého ročního diagramu. Pokud není (nový zdroj) výkup je rovnou za spot.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Rád bych, ale nedostanu od ČEZu výrobní EAN ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Já se teď prokusuji jejich nabídkou a smlouvou a že by se mi ty dokumenty zrovna líbili, to se říct nedá. Uvidíme, co z nich ještě vypáčím. Ve smlouvě i nabídce se nic neuvádí o jejich marži, takže to stanovení pro výkupní spotové ceny (které navíc nejsou spotové ale průměrované za 3 mesíce) je dle mého názoru velmi svobodomyslný. O marži se zmiňují jen v mailu.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od NESKOM »

Beny píše: čtv úno 03, 2022 4:43 pm Rád bych, ale nedostanu od ČEZu výrobní EAN ...
Proč ne?
Udělej z mikrozdroje výrobnu a máš ho přidělený automaticky.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Nechci kvůli 3000 Kč zisku oproti VB řešit měsíční fakturaci, výpisy, licenci. Mám Nzu tedy to nemůžu předělat na licenci.
Pokud by to šlo bez tak ok
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Dzordzik »

Beny píše: čtv úno 03, 2022 7:52 am
redcrown píše: čtv úno 03, 2022 6:57 am U Entri se nedá prodávat za SPOT, ale za průměr za poslední 3 měsíce. Tak jsem to pochopil z jejich smlouvy, kterou mi včera poslali.
Nebo druhá možnost roční fix...
To je zajímavé zjištění.
Zajímavé to zjištění možná je, ale je bohužel neprásvné. Stačí si ty dokumenty přečíst pořádně a především si zjistit co je to vážený průměr. Jinými slovy, vykupuje se za standardní SPOT, jako kdekoli jinde - marže, která je na webu vyčíslená a žádné tajnosti s tím nedělají. Marže je tuším 20 haléřů na kWh.

Citace ze smlouvy:

Spotová cena za výkup elektřiny se vypočítá jako vážený průměr ze všech součinů hodinových cen elektřiny stanovených na denním
trhu s elektřinou organizovaným OTE, publikovaných na webových stránkách OTE (https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/
denni-trh) a hodinové výroby elektřiny Zákazníkem v daném zúčtovacím období, kdy váhou je vyrobené množství elektřiny.

Takže se standardně vezme množství dodané elektřiny v každé z hodin, tomu se přidá hodinová cena a celé se to váženě zprůměruje za zůčtovací období. Takže majitel FVE o nic nepříjde, není v tom žádná elvota, jenom dotyčný, který tady komentoval zaměňuje průměr s váženým průměrem, což je jaksi úplně něco jiného a jenom tady mate ostatní.

Především, kdo je v distribuční oblasti ČEZu může jít zase o téma dál, pro něj ta nabídka není určená. Ti, kdo jsou pod EGD, mají dveře k výhodnému výkupu otevřené.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od brumlaj »

Dzordzik píše: pon úno 07, 2022 4:55 pm....... kdo je v distribuční oblasti ČEZu může jít zase o téma dál, pro něj ta nabídka není určená. .......
že by další ze lží? Proč by pro mne, který jsem v distribučním území ČEZu tato nabídka nebyla by jsi nám neprozradil? Jednoho kritizuješ a sám máš na hlavě ne máslo.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Ano, to je ze smlouvy. Jak si ale tedy mám vysvětlit komentář v mailu od operátora, který píše: " Cena za výkup spotových cen je stanovena pouze informativně a odpovídá průměrné spotové ceně za poslední 3 měsíce. Uvedená spotová cena v nabídce je již ponížena o naši marži 250 Kč/MWh."
Že by tím byl myšlena jen hodnota, co je uvedena na webu nebo v nabídce, uvedená jako "příklad"? To jsem tedy jen asi špatně pochopil obsah mailu.
Pak ovšem nechápu, proč takový irelevantní údaj uvádějí do nabídky, když to číslo je dané aktuálními cenami.
Vzhledem k tomu, že máš k dispozici smlouvu, kde prosím tě je ve smlouvě stanovena cena, kterou mě proplatí? Já jsem totiž marži ani ve smlouvě a ani v nabídce nenašel.
díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Ještě se zeptám, jak to probíhá s fakturací. To entri dělá samofakturaci, nebo vystaví pokaždé před fakturací nabídku? Já sice umím v portálu naměřených dat distribuce vyčíst dodávku, ale ten vážený průměr nespočítám.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sembeth »

brumlaj píše: pon úno 07, 2022 5:23 pm
Dzordzik píše: pon úno 07, 2022 4:55 pm....... kdo je v distribuční oblasti ČEZu může jít zase o téma dál, pro něj ta nabídka není určená. .......
že by další ze lží? Proč by pro mne, který jsem v distribučním území ČEZu tato nabídka nebyla by jsi nám neprozradil? Jednoho kritizuješ a sám máš na hlavě ne máslo.
Jednoduchá odpověď. Protože Vám ČEZdistribuce stopro nedá druhej, výrobní EAN. Bez něj nikam svobodně nic neprodáte. Takže musíte prodávat přebytky pouze tomu od nějž nakupujete EE z DS. Nebo můžete jet za spotové ceny, za ně pak ale budete také EE nakupovat.
A někteří dodavatelé, ikdyž od nich budete odebírat EE, tak Vám přebytky vykupovat nebudou, jakožto z mikrozdroje (např. Yello CZ).
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od brumlaj »

sembeth píše: stř úno 23, 2022 11:08 pmJednoduchá odpověď. Protože Vám ČEZdistribuce stopro nedá druhej, výrobní EAN. .......
Problém je, že jednoduché (v tomto případě ještě přezíravé) odpovědi jsou obvykle špatné. Tvé stopro je absolutně mimo. Ten výrobní EAN již mám.
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sembeth »

brumlaj píše: stř úno 23, 2022 11:15 pm
sembeth píše: stř úno 23, 2022 11:08 pmJednoduchá odpověď. Protože Vám ČEZdistribuce stopro nedá druhej, výrobní EAN. .......
Problém je, že jednoduché (v tomto případě ještě přezíravé) odpovědi jsou obvykle špatné. Tvé stopro je absolutně mimo. Ten výrobní EAN již mám.
Moje odpověď není přezíravá ani špatná. Pouze reakce na tvou povýšeneckou odpověď viz výše.
Pak tedy blahopřeji, a klidně to dolož. Já mohu doložit komunikaci s ČEZ a opakovaně zamítavé stanovisko.

PS: A pakliže je to skutečně tak, pak je to pro mě precedens, abych na ČEZdistrib i nadále tlačil.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Diablo007 »

Ono je hoši potřeba si říci k tomu A i to B. Brumlo kdy ti byl druhý ean přidělený?
Co bylo před rokem jsou loňské větry ve výsledku může být pravda obojí jen s odstupem času se mění aktuální verze.
A chce to takhle k večeru nacit pivko a nebo panáka aby někomu nepraskla cévka
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sembeth »

Diablo007 píše: stř úno 23, 2022 11:28 pm Ono je hoši potřeba si říci k tomu A i to B. Brumlo kdy ti byl druhý ean přidělený?
Co bylo před rokem jsou loňské větry ve výsledku může být pravda obojí jen s odstupem času se mění aktuální verze.
A chce to takhle k večeru nacit pivko a nebo panáka aby někomu nepraskla cévka
Ano, tak to skutečně může být. Aktuálně to ČEZdistrib prostě odmítá, a otavuje furt s licencí.

PS: Je tu někde nějaké vlákno k Licenci???? Něco se snažím sestudovat, ale něčí znalosti, zkušenosti by byly celkem gud. Rychlé informace ideál.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od brumlaj »

sembeth píše: stř úno 23, 2022 11:22 pm......... Moje odpověď není přezíravá ani špatná. .........
Ale, ale, zaměňujeme osoby a obsazení. Jestli máš pocit, že se nechám vyprovokovat k poměřování si pindíků, tak Smolík. Klidně se stav, jestli Ti to stojí za to. Ovšem jsem si jist, že Ti poznání, že jsem nekecal bude k ničemu. Jako je v dnešní době obvyklé místo přesné formulace a pochopení psaného předpokládáš.
Diablo007 píše: stř úno 23, 2022 11:28 pmOno je hoši potřeba si říci k tomu A i to B. Brumlo kdy ti byl druhý ean přidělený?
.......
Přesně tak, cca. před osmi a půl lety
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

kdyby to někdo řešil a zajímalo by ho to....
Mám ongrid, na ČEZ distribuce jsem přes portál dip.cezdistribuce.cz požádal o rozdělení EAN. Elektrárna má licenci, takže v tom nebyl žádný problém. S Entri jsem uzavřel smlouvu s ročním fixem. Požádal jsem o samofakturaci s měsíčním fakturací, takže to snad poběží samo. Celý proces nebyl složitý, jen to trvalo asi dva týdny.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sembeth »

brumlaj píše: stř úno 23, 2022 11:37 pm
sembeth píše: stř úno 23, 2022 11:22 pm......... Moje odpověď není přezíravá ani špatná. .........
Ale, ale, zaměňujeme osoby a obsazení. Jestli máš pocit, že se nechám vyprovokovat k poměřování si pindíků, tak Smolík. Klidně se stav, jestli Ti to stojí za to. Ovšem jsem si jist, že Ti poznání, že jsem nekecal bude k ničemu. Jako je v dnešní době obvyklé místo přesné formulace a pochopení psaného předpokládáš.
Diablo007 píše: stř úno 23, 2022 11:28 pmOno je hoši potřeba si říci k tomu A i to B. Brumlo kdy ti byl druhý ean přidělený?
.......
Přesně tak, cca. před osmi a půl lety
Pak je to jasné, nemám co dodat.
sembeth
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 23, 2022 10:05 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sembeth »

redcrown píše: stř bře 02, 2022 10:15 pm kdyby to někdo řešil a zajímalo by ho to....
Mám ongrid, na ČEZ distribuce jsem přes portál dip.cezdistribuce.cz požádal o rozdělení EAN. Elektrárna má licenci, takže v tom nebyl žádný problém. S Entri jsem uzavřel smlouvu s ročním fixem. Požádal jsem o samofakturaci s měsíčním fakturací, takže to snad poběží samo. Celý proces nebyl složitý, jen to trvalo asi dva týdny.
Ano, v případě licence není co řešit. Licence = 2 x EAN.
Snaha byla získat 2x EAN pro mikrozdroj. Legislativa to nijak neupravuje a je to pouze na zvůli ČEZdistrib. EdG na žádost druhý EAN dá. Jak PRE nevim.
Bohužel jsem to z ČEZem prohrál.
Při současné mojí instalaci nemá cenu licenci řešit. Uvidíme jak to bude dál v blízké době. Nicméně získání licence není v rozporu ani s dotací NZU.
Dobré je, že lze do 20kWp mít licenci bez odpovědné osoby, takže aspoň něco.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Ano, licenci bych se zase tak nebránil. Je s tím sice nějaká administrativa, ale zase tak hrozně to není.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od xmasin »

Ptal jsem se na ERÚ jaký je jejich podhled na dva EANy pro mikrozdroj a dostal jsem následující odpověď.
Z Vámi uvedeného dotazu se lze domnívat, že se aktuálně nacházíte v situaci, kdy se jedná o zákazníka s výrobnou připojenou v odběrném místě podle §28 odst. 5 energetického zákona, a pro kterou platí postup podle pravidel trhu §16a odst. 4, věty první: Provozovatel distribuční soustavy registruje odběrné místo zákazníka, do něhož je připojena výrobna elektřiny podle § 28 odst. 5 energetického zákona, jako odběrné místo s příznakem výrobna do 10 kW včetně s měřením podle jiného právního předpisu. Na odběrném místě je registrovaný pouze jeden tzv. kombinovaný EAN. V tomto případě pak podle pravidel trhu § 18 odst. 2 je uvedeno“ „Je-li výrobna elektřiny připojena do odběrného místa zákazníka podle § 28 odst. 5 energetického zákona, nelze přenést odpovědnost za odchylku na dva subjekty zúčtování.“ To v praxi znamená, že zákazník musí mít uzavřenou smlouvu na dodávku přebytků se stejným obchodníkem, jako má uzavřenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny na spotřebu. Dodávky z nadvýroby do soustavy mohou probíhat pouze na základě smlouvy, jejímž předpokladem je, že bude zajištěn subjekt zúčtování a vyřešena odpovědnost za odchylku podle § 22 odst. 2 energetického zákona. Zároveň dodávky takto vyrobené elektřiny musí být realizovány mimo rámec podnikání (tzn. nesmí být kumulativně naplněny znaky podnikání ve smyslu § 420 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Uvažujete-li o výrobě elektřiny pro podnikání, je možné postupovat podle vyhlášky 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou, ve znění pozdějších předpisů §16a 4) věty druhé: Pokud se zákazník provozující výrobnu elektřiny podle § 28 odst. 5 energetického zákona stane držitelem licence na výrobu elektřiny, postupuje se podle § 46 a provozovatel distribuční soustavy následně registruje předávací místo výrobny způsobem podle § 16b. V praxi to pak znamená, že výrobna musí být připojena standardním způsobem, a výrobce má zaregistrovaný samostatný EAN na spotřebu a samostatný EAN pro předávací místo výrobny. Vyrobená elektřina nemusí být v odběrném místě spotřebovávána a může být soustavně dodávaná do elektrizační sítě. Tento způsob však vykazuje znaky podnikání, které jsou vymezeny zákonem č. 82/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.“. Výrobce musí tedy být držitelem licence na výrobu elektřiny a zároveň musí mít s obchodníkem uzavřenou smlouvu o dodávce podle §50 energetického zákona včetně zahrnutí odpovědnosti za odchylku. Vzhledem k tomu, že výrobce má samostatný EAN pro předávací místo výrobny a samostatný EAN pro odběrné místo, je pak také možné uzavřít smlouvu na dodávku do odběrného místa (spotřeba) s jedním obchodníkem a s jiným obchodníkem smlouvu na dodávku elektřiny do sítě (výkup).
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“