Výkup od Entri.cz

Odpovědět
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od tomas »

beethowen píše: pon říj 17, 2022 5:33 pm Mikrozdroj je mikrozdroj=rezevovaný výkon 0W. Takže těžko můžeš něco prodávat.
Mikrozdroj je do 10kW nic víc, jestli může nebo nemůže prodávat do sítě závisí na tom jestli byl připojen ve standardním nebo zjednodušeném režimu.
Není problém si pořídit licenci třeba na 3kW mikrozdoj pokud prošel standardním připojením a nebyla na to čerpána dotace která není určena pro podnikání a distributor bude muset sdělit výrobní EAN.
Více zde: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce
Od nového roku budou mít zřejmě EAN všichni a ti co prošli standardním procesem připojení, tak budou moci prodávat komukoliv s licencí i bez licence do 50 kW.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Tím si měl asi začít.
Pokud jde dle podmínek ČEZu a vlastně i NZU postavit FVE na garáži, která má svoje č.p. a elměr, pak nemůžeš řešit nějakou vlastní spotřebu.
Krom sdílení, které snad do několika let bude.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

tomas píše: pon říj 17, 2022 11:39 pm Mikrozdroj je do 10kW nic víc, jestli může nebo nemůže prodávat do sítě závisí na tom jestli byl připojen ve standardním nebo zjednodušeném režimu.
Není problém si pořídit licenci třeba na 3kW mikrozdoj pokud prošel standardním připojením a nebyla na to čerpána dotace která není určena pro podnikání a distributor bude muset sdělit výrobní EAN.
Více zde: https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce
Od nového roku budou mít zřejmě EAN všichni a ti co prošli standardním procesem připojení, tak budou moci prodávat komukoliv s licencí i bez licence do 50 kW.
Včera jsem řešil z kolegou licence na jakoukoliv FVE (ať jí nazveme výrobnou či mikrozdrojem), zda v případě jakéhokoliv přetoku je potřebná.
Protože na ERÚ se píše:

Podle obecných právních předpisů je považován za podnikatele ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. V případě výrobce, který primárně vyrábí elektrickou energii pro vlastní potřebu a pouze určitou část elektrické energie dodává jinému účastníkovi trhu, a to nikoliv soustavně (např. jen po určité dny či v určitou hodinu dne) a pravidelně, se o podnikatele nejedná a tento výrobce obecně licenci nepotřebuje.

Z toho bych vypíchnul soustavně a pravidelně. Dále bych k tomu přidal smlouva s Entri. To už rouvnou říkám, že činím něco za účelem zisku.
Soustavně a pravidelně - v době, kdy nemám odběr a kdy svítí slunce.

Proto se i u rozšíření na 50 kWp mluví, jako o FVE pro vlastní potřebu. Kdybych to měl vzít na kolegu co tady řeší FVE na garáži, kde spotřebu nemá žádnou a taková FVE by se mu tam vešla, byla by to dle mne jistě licencovaná FVE, ale bude to tak dle zákona správně?

Link na ERÚ:
https://www.eru.cz/informace-k-fotovolt ... lektrarnam
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

A ještě to doplním o citaci ostatních příjmů:
Screenshot 2022-10-18 at 07-28-08 Maximální velikost měniče bez licence - Solar fórum.png
Screenshot 2022-10-18 at 07-28-08 Maximální velikost měniče bez licence - Solar fórum.png (78.77 KiB) Zobrazeno 3932 x
Možná v tom hledám až moc velkou vědu, ale mě nepřijde, že FVE s přetokem "vydělává" jen občasně. Protože je to vždy, když nemám spotřebu a kdy svítí :sun:
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od beethowen »

huhukoktejl píše: pon říj 17, 2022 10:24 pm Mne jde taky o sobestacnost, to se naprosto nevylucuje. Pokud je sance nejakym zpusobem finance usporit, tak bych byl hloupy, abych toho nevyuzil a nasledne tyto finance nepouzil na rozsireni me fotovoltaiky a posileni me sobestacnosti
Jako sorry, ale ty konstrukce, co vymýšlíš jsou divné. Rozumím tomu, že někdo chce prodat přebytky, to je naprosto ok. Ale vymýšlet, že prodám vše, co vyrobím a potom nakoupím vše co potřebuji? A ještě do toho nějak zakomponovat garáž na druhé straně města. V konečném důsledku je to stejně krátkozraké. Protože ti nikdo dlouhodobě nedá více než za kolik nakoupíš. To je momentální rozmar. Myslím, že lepší je optimalizovat výrobu vs. spotřebu, aby jsi toho moc nemusel nakupovat. Tam si myslím, že by to mělo směrovat. To by měl být spíš cíl hry.
Pokud se tě něco z toho co jsem psal výše dotklo, tak promiň.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od tomas »

Beny píše: úte říj 18, 2022 7:33 am A ještě to doplním o citaci ostatních příjmů:

Screenshot 2022-10-18 at 07-28-08 Maximální velikost měniče bez licence - Solar fórum.png

Možná v tom hledám až moc velkou vědu, ale mě nepřijde, že FVE s přetokem "vydělává" jen občasně. Protože je to vždy, když nemám spotřebu a kdy svítí :sun:
Beny, i kdyby si tu licenci pořídil (stále to tuším stojí 1000Kč), tak bude jen vyplňovat měsíční výkazy v OTE. Případně nedostane podporu, ale může kdykoliv licencovanou činnost přerušit nebo ukončit o výkupní cenu se nemusí bát tak jako ty dotované zdroje.
Já například licenci chci, ale zatím jsem to ještě nedal na balkon (cca 3kW). Budu tak "velký" solarbaron a účastník trhu s ochranným energetickým pásmem. :lol: stát mne bude stíhačkami ochraňovat jako Temelín a Dukovany. Pro mne není licence problém.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Nejde tak o to, zda chtít či nechtít licenci, ale spíše co je dle zákona správně.
Viz. mnou citované občasné, soustavně a pravidelně.

Co je přetok každý den, když nemám odběr a svítí dle této definice?
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od NESKOM »

Na to abys vůbec dostal licenci na výrobu el.energie potřebuješ IČO. Tudíž musíš být podnikatel nebo spolek.
Bez IČO nelze o licenci zažádat. Už proto že pravidelně fakturuješ výrobu elektrické energie.
V žádném případě se nemůže jednat o občasnou činnost.

Výroba energie z mikrozdroje není kryta podnikatelskou činností a tudíž, pokud se vejdeš do finančního limitu pro příležitostnou činnost, lze na ní aplikovat občasný příjem.

Přetoky nejsou pro zařazení výrobna/mikrozdroj směroplatné.
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od tomas »

NESKOM píše: úte říj 18, 2022 4:42 pm Na to abys vůbec dostal licenci na výrobu el.energie potřebuješ IČO. Tudíž musíš být podnikatel nebo spolek.
Bez IČO nelze o licenci zažádat. Už proto že pravidelně fakturuješ výrobu elektrické energie.
V žádném případě se nemůže jednat o občasnou činnost.
To já vím, zákazníkům licenci občas vyřizuji a vyplňuji výkazu v OTE.
Podnikatelem se každý stane po udělení licence pokud už nepodnikal dříve.
"Pokud vám jako žadateli o udělení licence na podnikání v energetických odvětvích – fyzické osobě nebylo IČ nikdy přiděleno, anebo bylo IČ v minulosti přiděleno, ale v současnosti je neplatné, Energetický regulační úřad IČ přidělí/zaktivuje, a to na základě žádosti, kterou jste povinen učinit současně s žádostí o udělení licence nebo v průběhu již probíhajícího licenčního řízení."
huhukoktejl
Příspěvky: 19
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:51 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od huhukoktejl »

beethowen píše: úte říj 18, 2022 8:41 am
huhukoktejl píše: pon říj 17, 2022 10:24 pm Mne jde taky o sobestacnost, to se naprosto nevylucuje. Pokud je sance nejakym zpusobem finance usporit, tak bych byl hloupy, abych toho nevyuzil a nasledne tyto finance nepouzil na rozsireni me fotovoltaiky a posileni me sobestacnosti
Jako sorry, ale ty konstrukce, co vymýšlíš jsou divné. Rozumím tomu, že někdo chce prodat přebytky, to je naprosto ok. Ale vymýšlet, že prodám vše, co vyrobím a potom nakoupím vše co potřebuji? A ještě do toho nějak zakomponovat garáž na druhé straně města. V konečném důsledku je to stejně krátkozraké. Protože ti nikdo dlouhodobě nedá více než za kolik nakoupíš. To je momentální rozmar. Myslím, že lepší je optimalizovat výrobu vs. spotřebu, aby jsi toho moc nemusel nakupovat. Tam si myslím, že by to mělo směrovat. To by měl být spíš cíl hry.
Pokud se tě něco z toho co jsem psal výše dotklo, tak promiň.
Prosim te, pokud nejsi schopen diskutovat k veci, kde jsem zadal o radu ohledne garaze, tak prosim diskutuj v jinem vlakne. Diky.

Ostatnim dekuji za nazory a vecne poznamky, sam v tom nemam jasno a za kazdou myslenkujsem vdecny.
Lublon
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 01, 2022 2:21 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Lublon »

Vysvětlí mi někdo, jak se počítá spotová cena za těchto podmínek:
- mám výrobní (druhý) EAN přidělený
- mikrozdroj 9,9 kWp
- nabídka od Entri na výkup za spotové ceny
- protože je nedostatek 4Q elektroměrů, dostal jsem elektroměr bez dálkového odečtu, měsíčně si musím dělat samoodečty a zasílat na EG-D
- při dotazu na Entri, jak bude probíhat výkup za spot za těchto podmínek mi zaslali toto:
"Dobrý den,
problém to není. Vy sice nahlásíte jednotný stav Vašemu distributorovi, ten ale stav vezme a dle různých algoritmů a mechanismů, rozpočítá tento stav do hodinových záznamů. Takže výkup za spotové ceny můžeme realizovat."
To tedy "nějak" rozpočítají i na noční ceny nebo jak se to počítá? Má někdo zrealizovanou takto smlouvu? Zajímalo by mě, jak ten denní (měsíční) hodinový rozpočet vypadá.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od josse »

Lublon píše:Vysvětlí mi někdo, jak se počítá spotová cena za těchto podmínek:
- mám výrobní (druhý) EAN přidělený
- mikrozdroj 9,9 kWp
- nabídka od Entri na výkup za spotové ceny
- protože je nedostatek 4Q elektroměrů, dostal jsem elektroměr bez dálkového odečtu, měsíčně si musím dělat samoodečty a zasílat na EG-D
- při dotazu na Entri, jak bude probíhat výkup za spot za těchto podmínek mi zaslali toto:
"Dobrý den,
problém to není. Vy sice nahlásíte jednotný stav Vašemu distributorovi, ten ale stav vezme a dle různých algoritmů a mechanismů, rozpočítá tento stav do hodinových záznamů. Takže výkup za spotové ceny můžeme realizovat."
To tedy "nějak" rozpočítají i na noční ceny nebo jak se to počítá? Má někdo zrealizovanou takto smlouvu? Zajímalo by mě, jak ten denní (měsíční) hodinový rozpočet vypadá.
Ten výpočet si nevymyslel distributor, ale OTE. Nic to nemění na tom že to je vlastně podvod.

Tohle je starý výpočet pro příklad:
https://www.ote-cr.cz/attachments/29/20 ... 020_CZ.zip

Zařadí vás do nějaké kategorie odběratele/výrobce, také dle oblasti.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Lublon
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 01, 2022 2:21 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Lublon »

Díky, moc se v tom sice nevyznám, tak jdu něco nastudovat.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
aktuálně Entri pro rok 23 nabízí fix za 4tis, nebo spot. Jaký je váš odhad pro výhodnost spot vs. fix na příští rok?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od vk_1 »

redcrown píše: čtv pro 01, 2022 9:13 pm Ahoj,
aktuálně Entri pro rok 23 nabízí fix za 4tis, nebo spot. Jaký je váš odhad pro výhodnost spot vs. fix na příští rok?
Počítám, že výhodnější vyjde spot, jinak by fix vůbec nenabízeli. Obzvlášť když máš v systému baterku a dokážeš dodávku do sítě vhodně časovat.
Pokud ale na někoho nezbyl elektroměr, a jede jen podle typového diagramu, tak možná ten fix nebude úplně marnej.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Jasně že chápu, že fix musí obchodníkovi tvořit rezervu, aby neprodělal. Ale i obchodník dělá odhad, jaký bude celý příští rok. Nebo snad obchodník má na burze fixováno na celý rok?
Ja jsem si myslel, že jejich nabídka je obrazem jejich prognózy. A jejich odhad klidně může být špatný.... By Proto moje otázka, co si o tom myslíte.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

Na denním trhu se nakupuje jen velmi malá část objemu el. Obchodník většinou nakupuje (na dlouho) dopředu, klidně 1 až 3 roky. Samozřejmě to taky nemusí udělat, ale to by byl v dnešní době trochu blázen. Nakoupí a na stejné období prodá svému zákazníkovi s marží. Ti, co to tak nedělali, už asi všichni skončili, první Bohemia Energy.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

A co si teda myslíš ty o fix vs. spot 23 a proč?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od vk_1 »

pave69 píše: sob pro 03, 2022 10:23 pm Na denním trhu se nakupuje jen velmi malá část objemu el.
Tohle bývalo dříve. Ale teď už to tak není. Například zítra jde 40% elektřiny přes denní trh:
Screenshot 2022-12-04 at 14.41.40.png
Screenshot 2022-12-04 at 14.41.40.png (160.05 KiB) Zobrazeno 2792 x
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

Já nějak principiálně nehoruji pro spot nebo fix. Podle mne je to otázka nabízené ceny. Fix na úrovni 300€ mi nikdo nenabízí, tak pokud možno zkusím spot a prodávat víc dopoledne, kdy ceny bývají vyšší (baterku dám nabíjet až po poledni, stejně tak pouštění myčky atd.). Ale kdybych sehnal fix prodej i za 200€ (cca 5Kč/kWh), tak bych asi šel do fixu. Protože minimálně víkendové spoty budou nízké, tak člověk nesmí na spotu koukat jen na těch pár drahých hodin, ale celkový průměr za sezónu. Nicméně teď u Entri vidím fix cca 3,5 Kč/kWh, tak to asi zkusím vytěžit víc ze spotu, ovšem možná zapláču, uvidíme za rok. Počítám s tím, že Frantíci nestihnou posvařovat všechny své atomovky a i v létě bude elektřiny spíš míň.
Cena je taky důvod, proč se to celkově víc překlápí na spot, jak píše vk_1. Prodejní ceny jsou fix/spot podobné a všichni zákazníci doufají, že to třeba (na jaře?) klesne a teď koupený fix by byl moc drahý - na burze je teď kolem 370€ pro dodávku v 2023. Škoda, že s malou FV se nedá prodávat na rok dopředu za burzovní fix.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Tak Entri přitvrdilo, už novému zákazníkovi nenabízí fix a navíc zdražili marži z 250 na 500Kč/MWh. Nenabízí něco rozumného ČEZ, případně někdo jiný, kdo umí pracovat s nákupem u ČEZu?
díky
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

redcrown píše: ned pro 04, 2022 6:20 pm Tak Entri přitvrdilo, už novému zákazníkovi nenabízí fix a navíc zdražili marži z 250 na 500Kč/MWh. Nenabízí něco rozumného ČEZ, případně někdo jiný, kdo umí pracovat s nákupem u ČEZu?
díky
ČEZ má normální smlouvy na odkup. Máš licenci, druhý EAN domluvíš smlouvu a prodáváš.
Myslím, že příští rok, až se uvolní druhý EAN bude obchodníků více. Ale s množstvím přetoků v síti půjde cena dolů a možná i konec fixů na odkup.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

jaká je teď nabídka ČEZ na výrobním EANu na rok 2023? Umí ČEZ i samofakturaci, aby s tím nebyl administrativní opruz?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od brumlaj »

1Kč/kWh. ČEZ ESCO na hladině 22kV.
NESKOM
Příspěvky: 264
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od NESKOM »

Pro rok 2023 je v Entri výkup už jen za spotové ceny.
Fix kvůli nestabilnímu trhu a nejasné změně legislativy již nenabízí.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“