Výkup od Entri.cz

Odpovědět
sauertom
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 31, 2022 3:45 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sauertom »

sauertom píše: pon črc 11, 2022 9:47 am
janbryna píše: stř kvě 18, 2022 10:51 am Dobrý den,

jen bych zareagoval jako úplný nováček. Dnes registrovaný, ale pročítám to zde již delší dobu od chvíle, kdy jsem začal uvažovat o FVE na nový dům.
Entri jsem podepsal teď v pondělí. Zkušenost tedy zatím žádná, výše někdo poslal výňatky ze smlouvy, které jsou stejné. Já jim psal, že vůbec netuším jaké budou přebytky, takže se pláclo 3MW spot a kvartální fakturace. Jejich marže činí 250Kč/MWh
Mám klasiku 5,4 do baterek. V létě budu tepelkem i chladit, takže snad spotřebuju co nejvíc, pokud k tomu něco pošle Entri za přetoky, budu rád.
Výrobní EAN jsem si jednoduše dohledal po přihlášení do aplikace Distribuce24, (vše jsem vyčetl zde na fóru) Dodavatele energie mám EON a od půlky dubna mám nainstalovaný nový samoodečtový elektroměr, který zaznamenává i kolik posílám do sítě.
Píšu to pro amatéry-běžné uživatele jako jsem já. A ano pořád čumím do aplikace...
Zdravím, jaké jsou reálné zkušenosti po čase? Teda až budou :-)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od redcrown »

Mě entri od jara funguje dobře. Samofakturace, peníze dorazí včas = žádná starost. Jen jsem uzavřel moc brzy (před válkou) a 2,8 za roční fix není na dnešní dobu žádná hitovka. Ale zase na druhou stranu to není špatné, když pominu, že roky z toho bylo houby.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
deemonio
Příspěvky: 33
Registrován: pát kvě 27, 2022 4:36 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od deemonio »

U mě funguje již 4 měsíce a já uzavíral za 4300kč a vše jede bez problému a bez komplikací, peníze na účtě, uplně bez starostí
StaryMuz
Příspěvky: 26
Registrován: stř črc 13, 2022 9:24 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od StaryMuz »

Jedno malé varování pro všechny, co by chtěli licenci na výrobu.
S licencí se stáváte podnikatelem a pokud by jste náhodou přišli o zaměstnání, úřad práce pro vás nefunguje. Práci - svoje podnikání - máte, tak co chcete? Nikoho nezajímá, že z FVE máte ročně pár korun a není to klasické podnikání. Dokud nezískáte nový pracovní poměr, jste povinni si platit minimální sociální a zdravotní pojištění za každý den co nejste zaměsnáni.
sauertom
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 31, 2022 3:45 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sauertom »

Pokud získáte výrobní EAN (u EGd je to automaticky), netřeba licenci (mám na mysli FVE do 10Kw)
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od xmasin »

Zatím to vypadá, že s novelou energetického zákona bude výrobní EAN automaticky u všech distribučních společností, takže potom by licence nebyla potřeba. Kromě toho se má zvednout limit na bezlicenční FVE na 40 kW, tak uvidíme.
fučajs
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 14, 2022 3:34 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od fučajs »

xmasin píše: čtv črc 14, 2022 9:46 am Zatím to vypadá, že s novelou energetického zákona bude výrobní EAN automaticky u všech distribučních společností, takže potom by licence nebyla potřeba. Kromě toho se má zvednout limit na bezlicenční FVE na 40 kW, tak uvidíme.
Taky na tu novelu čekám, na střeše mám prostor na 39,6 kWp, což by dávalo cca 40 MWh ročně. To s mírnou rezervou odpovídá energetické spotřebě naší domácnosti (elektřina, topení, ohřev TUV). Předpokládám, že prodej přebytků v letních měsících by z větší části kompenzoval zimní nákupy (pak bych se mohl odstřihnout od plynu). Ale to by s novelou EZ muselo dojít i k úpravě prováděcích předpisů, tj. zvýšení limitu 3,7 kW na fázi aspoň na 13 kW a musela by existovat nějaká garance, že ČEZ nebude dělat problémy s připojením 40 kWp výroben do DS. Jinak to celé postrádá smysl.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Já u ty 40 vidím první problém a tím je prohlášení, že by to mělo být hlavně pro vlastní spotřebu. Tedy nevím jak s prodejem nebo třeba s virtualkou pokud by se i rám posunula hranice. Druhý zadrhelec bude PPDS, kde se toho bojím ještě více. Možná to celé bude jen pro SjV a domkari utřou
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od xmasin »

Posun se týká licence, netýká se podmínek připojení. Dnes distributor klidně připojí 100kW elektrárnu, jen potřebujete licenci a stavební povolení, toto by mělo od 1.1.2023 padnout a bez licence by mělo být možné provozovat elektrárnu do 40 kW a bez stavebního povolení do 50 kW. Pro vlastní potřebu se jedná v případě dotace z NZU, komerčně bez dotace si může postavit každý na co má a co mu distributor povolí připojit. Limit 3,7 kVA platí pro jednofázové připojení do NN sítě, pro třífázové limit není. 3F se nechají připojit výrobny až 150 kW, pak už se připojuje do VN.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

Ve všem máš pravdu, ale slyšel jsem pár rozhovoru, kde se mluvilo právě o vlastní spotřebě a nebylo to v souvislosti s Nzu. Uvidíme. Uvidíme i zda dojde k platnosti od příštího roku.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
StaryMuz
Příspěvky: 26
Registrován: stř črc 13, 2022 9:24 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od StaryMuz »

Vrátím se ke spotovým cenám. Že by někdo vykupoval za vyšší cenu než je tržní cena na burze v okamžiku výroby se nedá předpokládat. Budou rozdílné obchodní srážky pro spotovou cenu, ale to by nemuselo být výrazné. Fixní cenu tedy musejí vždy nabízet nižší, s rezervou pro možný budoucí cenový pokles a aby na tom vydělali. Spotová cena tak musí být nejvýhodnější. Je to reálná cena na burze v daném okamžiku a co si přát víc. Hlídat si u ní tedy jen všechny poplatky vykupujícího.
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od baader »

Tak prvni vyuctovani od Entri za 10 dnu provozu:
Screenshot_20220712-204013_Drive.jpg
Screenshot_20220712-204013_Drive.jpg (296 KiB) Zobrazeno 4814 x
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

K té fakturaci.
Máš tam uvedeno SPOT, tedy je to bráno dle spotových hodinových cen a nebo je to roční fix smlouva?
Dík
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od baader »

Pošlou celý rozpis po hodinách:
Entri.jpg
Entri.jpg (247.64 KiB) Zobrazeno 4716 x
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

Tož to je bomba. :) Evidentně by se vyplatilo přepnout dobíjení baterky až na odpoledne, ale i tak velmi dobré... kromě těch nedělí.
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od baader »

Ráno od 8 to zase tolik nevyrábí, aby se to nějak extra vyplatilo odpojovat baterii. Většinou mám baterii do 10h nabitou, protože mi to vezme tak 20-30% přes noc. Škoda, že jsem všechno kolem FVE a možnosti výkupu nevěděl při řešení s dodavatelskou firmou. Dal bych měnší akumulátor a 10kWp do panelů. Teď je už rozšíření prakticky nemožné.
sauertom
Příspěvky: 18
Registrován: čtv bře 31, 2022 3:45 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od sauertom »

Souhlas. Taky jsem se nejdřív zdráhal zainvestovat 10 kW, ale teď už toho nelituji, i když pro vlastní "potřebu" by mi klidně stačila tak půlka. Lepší přemýšlet, co s nadvýrobou než naopak.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

sauertom píše: úte črc 19, 2022 12:38 pm Souhlas. Taky jsem se nejdřív zdráhal zainvestovat 10 kW, ale teď už toho nelituji
Hmm a já přemýšlím nad 15 kWp nebo ukecat souseda, ať mně půjčí střechu na další pětku. Desítka je s přetokem 2 MWh málo pro zimní spotřebu s TČ.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

Mám objednaných 9,9 kWp a malou baterku (cca 10 kWh - protože teď je to tak, že zákazník si nevybírá, ale bere co je) a do teď jsem měl trochu pocit, že jsem to objednal blbě. Tak jsem rád, že někdo to vidí jako dobrou kombinaci.
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od xmasin »

Tu baterku bych vzal klidně 20 kWh, obzvlášť pokud bude instalace s dotací NZÚ.
Beny
Příspěvky: 367
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Beny »

xmasin píše: úte črc 19, 2022 1:02 pm Tu baterku bych vzal klidně 20 kWh, obzvlášť pokud bude instalace s dotací NZÚ.
Že vy furt jede to lithium? Já jsme jí po 3 letech dal pryč, protože 1,8 MWh za rok z 10 kWh za 150K se mě fakt zdála, jako blbá ekonomika.
Ale jo pokud padá DS proč ne.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od danidani »

Pokud máš dotaci, tak 100K odečti, tj. náklad na baterii je 50K. Při ceně 7,6 CZK/kWh (v D2d, a to je ještě celkem slušná cena) a 1,8 MWh/rok je návratnost cca 3,75 roku. Při životnosti 10 let (doufejme) a stávajících cenách bude baterie 87K v plusu.

Ale souhlasím, že na 2/3 ceny se vlastníkovi složí ostatní (a bez toho by to smysl moc nemělo; snad tedy baterie do 10 let relativně slevní).

edit: Teď koukám do ceníku ČEZ bez závazku s platností od 1.7.2022 a už jsme na ceně (obchod + distribuce vč. DPH) 9,792 CZK/kWh. To už i bez dotace je návratnost baterie 8,5 roku při pořizovací ceně 150K a 1,8 MWh výtěžnosti.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od pave69 »

No ale když se ta 1,8 MWh neuloží, tak se dá prodat Entri nebo bezdodavatele a pak koupit zpět od dodavatele. Tj. v ROI baterky by figuroval jen rozdíl ceny, poplatky za distribuci a DPH. Takže reálně spíš do 5 kč/kWh, možná i míň.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od danidani »

Ano, v okamžiku, kdy to půjde. To ale zatím u mikrozdrojů na území ČEZ Distribuce nejde. A osobně nevěřím v posun od ledna 2023.
Dzordzik
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 02, 2022 11:20 am

Re: Výkup od Entri.cz

Příspěvek od Dzordzik »

pave69 píše: úte črc 19, 2022 12:53 pm Mám objednaných 9,9 kWp a malou baterku (cca 10 kWh - protože teď je to tak, že zákazník si nevybírá, ale bere co je) a do teď jsem měl trochu pocit, že jsem to objednal blbě. Tak jsem rád, že někdo to vidí jako dobrou kombinaci.
Velmi špatná kombinace z hlediska životnosti baterky, ta bude dostávat tak po čuni, že to až hezké nebude. Nabíjení vysokým výkonem, na který baterka není stavěná z hlediska záručních podmínek, vybíjení to samé.
9,9 kWp (3,6 kWp JV, 6,4 kWp JZ), Storion SMILE-T10-HV, 16,4 kWh, TIGO na některých panelech.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“