Studer Activity Control a problémy s tým spojené

mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Takže keďže prerábam kompletne svoju elektráreň, tak som si dovolil na skúšku zapnúť režim Activity Control, kde celé ovládanie systému prevezmu batérie Pylontech. Pred tým som mal iba inspect, čiže ručne som mal nastavené hodnoty nabíjania. Ale prichádzalo veľa hlášok z batérií keď nestíhali v nich balancery a tým pádom sa občas batérie aj odpojili.
V režime Activity Control toto všetko preberie batéria, riadi celý systém mám to odskúšané, viem že to skúšali už viaceri.
Je ktomu potrebné mať XCOM-CAN na komunikáciu s batériamy. XCOM-CAN a jeho DIP prepínač číslo 4 musí byť zapnuty.

Čo získame?
V podstate pokoj a kľud, keď všetko sa nastaví samo.
V tomto režime máme možnosť aj trošku zasiahnuť, je tam možnosť nastavenia týchto parametrov:

SOC nabitia batérie - vhodné ak nechceme aby batéria bola nabíjanná na 100%
Maximálny nabíjací prúd batérie - ak máme menej batérií, tak je možnosť nastaviť nižší nabíjací prúd

V režime Activity Control batérie Pylontech nastavia systém Studer na tieto parametre:

Nabíjacie napätie: 52,5V, čo je v podstate 3,5V na článok. (pylontech má 15ks článkov v sérií)
SOC nabíja na 100%

Funguje to nasledovne:

Batérie sa normálne nabíjajú, ak už sú cca. pri 90% SOC tak samozrejme balancery v Pylontechoch už nestíhajú a pošlu hlášku Studeru že má ubrať. Regulátory hneď uberú nabíjací prúd, po chvíli ho skúsia pridať, zase povie batéria že dosť a takto sa to opakuje až do 100%
Ak sú batérie komplet nabité tak sa nabíjanie odstaví a ak poklesne SOC zasa sa spustí nabíjanie.
Ak nastavíme SOC nižšie napr. na 95% tak ak sa to presiahne, Pylontech dá odstaviť nabíjanie, chvíľu sa batérie vybíjajú a potom sa udržuje na nastavenom SOC.

Vyzerá to dobre, som s tým spokojný, ale samozrejme plynú s toho aj ďalšie problémy, ktoré popíšem v ďalšom príspevku... :stupidme:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Tak, Activity Control je super, funguje to a zatiaľ som ani nezaznamenal žiaden pretok do siete ako to tu už niekto spomínal a ani vybíjanie batérie. Budem to naďalej testovať.

Ale popíšem sem jeden problém , ktorý som ešte nevyriešil a špekulujem čo spraviť...

Mám k systému pripojené GreenBono ako vyťažovač prebytkov do bojléra. Doteraz maximálna spokojnosť, ale v režime Activity Control s tým už je problém.
Popíšem čo sa deje:

Batérie sa normálne nabíjajú a pri cca. 80%SOC je napätie už v hodné na vyťažovanie, prúd do batérie sa zmenšuje a tak GB zbytok posiela do bojlera.
Ale, zrazu už okolo 90% SOC batérie pylontechy dajú ubrať nabíjací prúd aby sa batérie neprebíjali a nastane to že zrazu sa berie z batérie -40A kľudne, zrazu nabehne naspať nabíjanie na +70A, potom Pylontech zasiahne a zasa sa berie z batérie -40A a takto to ide dookola cykluje to v kuse... :stupidme:

Samozrejme tento stav nie je v poriadku a podľa mňa batériám to nerobí dobre. Skúšal som už aj ubrať SOC, ubral som aj štartovacie napätie vyťažovania, ale v podstate stále príde stav kedy to začne takto nepríjemne cyklovať... :roll:

Stále premýšľam ako to vyriešiť, ale nič normálne ma nenapadá. Režim že sa prehodím na Activity Inspect a ručne nastavím nabíjanie naspäť ako bolo je síce riešenie, ale moc sa mi do toho nechce, tak je to celkom v pohode ak sa systém riadí sam.
Až na to vyťažovanie s tým je problém.

Ešte info, na GB nemám sondu na kábly od batérie. Doteraz mi ju netrebalo a myslím si že aj keby som ju tam dal, tak sa sa nič nevyrieši, pretože ak GB zaznamená že sa berie z batérie hneď sa vypne. Nabíjanie nabehne, GB sa zapne a zasa príde odber a vlastne by to cyklovalo znova, len s tým rozdielom že nešlo by to z batérie.
Ďalší problém je že ak sa SOC nastaví napr. na 95% tak vyťažovanie berie aj z batérie kým neklesne SOM na 95%.

Proste neviem zatiaľ ako to vyriešiť... Nejaké napady??? :idea:
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

Nejsem v tom velký odborník, ale všechny tyto nešvary mě to nedělá. Taky jedu v aktivním režimu BMS. Mám ale čidlo proudu na baterii. Myslím, že to ale bez něj ani moc dobře fungovat nemůže. Já bych doporučoval to s ním zkusit, nestojí mnoho. I instalace je celkem jednoduchá.
Já jsem ale udělal chybu, že mám čidlo na sběrnici a ne přímo na svorce baterie. Protože se u LFP hraje o docela malé rozdíly napětí pro vytěžování a nabíjení, tak mě to trochu dusí vytěžování. Víc bych vytěžil s čidlem na baterce. Sice mám kabel jen 1,5m, ale zatím nemám průřezy velké a napěťový spád tam je.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Zaujímavé, hmm, premýšľam či čidlo prúdu fakt pomôže a necykluje ti to vôbec? Veď to čidlo zamedzuje akurát vybijaniu z batérie. Obmedzenie prúdu z nabíjania bude stále čiže sa to bude tiež zapínať a vypínať, akurát to nepôjde do mínusu, alebo sa mýlim?
Tiež meram napätie, nie na batérii, ale zo zbernice, možno prerobíme aj to časom.
Sakra, zasa treba ťahať káble a špekulovať, jaj, nekonečný príbeh...
Dik za odpoveď.

Edit: Ešte ma zaujima že na aké SOC nabíjaš batériu a aké máš napätie nastavené pre vyťažovane.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od willcz »

Myslim ze kazdy mluvite o trochu rozdilne veci.
Navic se porovnava Batrium vs pylon.
Taky jedu activity control s batriem a k cyklovani v okamziku balancovani dochazi. Regulacni smycka studeru spolecne s VT je pomala a nez se proud ustali na zadane hodnote, tak si baterka muze myslet ze jej neni potreba omezovat a tak se strida tam a zpet.
Jde to sice lehce vyladit pomoci rampy v batriu ale ne uplne.

Prepokladm ze merenim proudu se mysli shunt a ten je v pylonech uvnitr a v batriu externi.

U obou veci schazi to pomalejsi brzdeni pred koncem nabiti. Idealne proaktivni. Tzn vim ze bude balancovani. Pribrzdim proud abych pak necykloval.

Jinak u me proti cyklovani taky pomaha metoda vytezovani, ne podle napeti, ale podle soc, kde se snazim vektor nabijeni vzdy smerovat nekam k 95%SOC na konci dne. Toto ale jde dosahnout jen kdyz je kam vytezovat.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

ještě malé doplnění. Mluvil jsem o čidlu proudu, myslím měření proudu pro GB. Shunt pro BMS do toho vůbec nepletu. Měření proudu pro GB na baterii zajistí za všech okolností pouze kladný proud na baterii pro balastování.
Když jsem psal měření na sběrnici a na baterii, tak jsem myslel měření napětí, to jsem neuvedl.
Co se týče cyklování, tak Mobilik nepsal nic o cyklování v důsledku balancování. To mě samozřejmě cykluje u batria taky, ale jen pár krát za rok. V běžném provozu (tedy když nepracuje balancování a omezování proudu BMSkou) začne plynule zabírat GB a VT se tak drží v plném výkonu. No možná ne plném, protože ta napětí jsou dost blízko sobě a nevím přesně, při jakém napětí už VT začne redukovat výkon. Víte někdo, jaké to je napětí?
Jen pro úplnost přikládám screen z GB i BMS. Ber to prosím s rezervou, protože od slunečné sezony jsem to všechno zapomněl a nevím, jak přesně tohle nastavení chodilo. Trochu mě samotného překvapuje, že mám úplně ostrou rampu na napětí GB. To ale asi bude tím, že jsem testoval, jestli se mi podaří hodně omezit stav pro brum XTM ve fázovém řízení. Mám zatím jen 1kW na L1 a 1kW na L2, tak jsem zkoušel jet co nejblíže zapnuto/vypnuto. Dlouho jsem tam měl ale nastaveno rozdíl jen 0,18V.
Shrnuto a podtrženo, úplně vyladěné to nemám a navíc jedu jen malý balast. Pokud BMS nebalancuje, tak jsem ale žádné cyklování nepozoroval. Mimochodem, to že necykluje je krásně slyšet na XTM, jede rovnoměrný brum:)
EDIT: hodnoty napětí odpovídají LFP14S.
Batrium 2022-02-06 06_35_39-.png
Batrium 2022-02-06 06_35_39-.png (155.74 KiB) Zobrazeno 4969 x
2022-02-06 06_33_28-(1) Solar fórum - Odeslat odpověď.png
2022-02-06 06_33_28-(1) Solar fórum - Odeslat odpověď.png (262.39 KiB) Zobrazeno 4969 x
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od willcz »

možná mobilik napíše víc, ale podle tohoto:

"Ale, zrazu už okolo 90% SOC batérie pylontechy dajú ubrať nabíjací prúd aby sa batérie neprebíjali a nastane to že zrazu sa berie z batérie -40A kľudne, zrazu nabehne naspať nabíjanie na +70A, potom Pylontech zasiahne a zasa sa berie z batérie -40A a takto to ide dookola cykluje to v kuse."

chápu že to cykluje díky balancování, balancuje pylon a do toho se motá vytěžování.
když dva systémy něco regulují a každý má jinak postavenou regulační smyčku, tak se budou asi vždy přetahovat.
navíc ta regulace nabíjecího proudu je ve studeru strašna pomalá

VT proud nesnižuje podle napětí, ale jak se blíží napětí baterky cílovému napětí, tak proud přirozeně klesá sám.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Áno wilicz, presne je to vďaka balancovaniu pylontechu. Keď sa balancuje a nestíha pylontech dá povel na zníženie prúdu a to skokovo zijde dole a uz je odber z batérie...

Ešte ma napadlo že začnem vyťazovať nižšie, pri nižšom napätí ale aj to je blbosť, lebo ak sa nabije batéria na 100% pylontech dá studeru info že je nabite a zasa bude cyklovanie tak isto.

Inak vďaka za info že to nie je porovnateľné. Pylontech má svoje riadenie a batrium svoje. Tým pádom sú to úplne iné systémy.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od willcz »

Kazdy system je jiny, ale chovani je stejne
Baterky sa zacnou balancovat
Prijde prikaz na snizeni proudu
Studer omezi proud ale nez zareaguje vytezovani tak to cucne z baterky
A tak dokola

Skoda ze nejde vlozit treba offset pro ty data co posila bmska, dalo by se -0.1V, baterka by tak casto nedosla k balancovani a tak casto by se necyklovalo. Bylo by tak zaroven Activity control a trochu i uzivatelske nastaveni.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od josse »

A nedokážete balancovací proud přepočítat a poslat GB kolik má udržovat proudu do baterie? Tak ať regulátory jedou naplno a GB ať se omezí o to co dokáží balancery.

Jako bez další chytrosti to nepůjde, ale radši ať regulátory jedou pořád naplno, než aby se omezoval výkon z panelů. To se nedivím že to cykluje.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

No pořád si myslím, že když použiješ proudový snímač pro GB, tak by neměl brát z baterky. Podle p. Trochty se okamžitě srazí vybíjení z baterky na nulu, a to velmi strmě. Úplně přesně jsem to nezkoumal, ale myslím, že to tak je. Zbytek už je podle mě jen o chování balancování. Zkus to, když bude napětí baterky nahoře a nebude balancovat.
Já jsem nakonec přistoupil k takovému nastavení balancování, že nebalancuju na 100%, ale mám koncové napětí baterky lehce pod součet všech balancovacích napětí. Tím to zbalancuje jen několik nejhorších článků. To se zdá, že shodí BMS do nízkého proudu (pro režim balancování) opravdu jen občas. V praxi to funguje tak, že nabíjení ustane lehce pod hodnotou balancování, nebo občas drkne ten nejvíc rozhozený článek do balancéru a srazí to nabíjení. Ono to trochu překmitne a balancér chvíli balancuje. Často stačí jen jedno takové drknutí a baterka se srovná.
V takovém režimu a s proudovým čidlem pro GB jsem s tím problémy neměl. Taky mám nainstalovaný balastní výkon menší, než je možný výkon z panelů.
Teď mám již delší dobu nastavené hodnoty ukončení nabíjení na 47,5V (tj. 3,393) a začátek balancování článku 3,48V. Tyto hodnoty jsou již nad kolenem nabíjecí křivky, tak ty malé rozdíly tam už nedělají žádný velký rozdíl v akumulované energii.
Tenhle rok budu dál ladit, tak uvidíme. Hlavně teda proto, že chci přidat ještě balastní výkon a už musím dodělat baterku na cílových 30kWh.
Naposledy upravil(a) redcrown dne ned úno 06, 2022 10:01 am, celkem upraveno 1 x.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

josse píše: ned úno 06, 2022 9:45 am A nedokážete balancovací proud přepočítat a poslat GB kolik má udržovat proudu do baterie? Tak ať regulátory jedou naplno a GB ať se omezí o to co dokáží balancery.

Jako bez další chytrosti to nepůjde, ale radši ať regulátory jedou pořád naplno, než aby se omezoval výkon z panelů. To se nedivím že to cykluje.
Na GB umíme nastavit max. proud do baterie. Problém je, že to je hodnota vždy, ne jen nad horní hranicí napětí. Dalo by se to možná nějak sešvindlovat externě. Jestli by to chodilo uspokojivě, to nevím.
Jinak ke komentáři k využití všeho výkonu z panelů. To podle mě jde jen u některých instalací. Já na jaře budu na 18,5kWp a to definitivně nebude kam dávat. Tyhle výkon už nejde dávat ani do bazénů.... U takového instalovaného výkonu už je dokonce i ten balastní výkon trochu problém. To už by chtělo DC vytěžování.
Že by to byl docela hukot při plném výkonu, to by teda byl:)
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Tak skúsim prudovu sondu a nastavím vyťažovane už skôr a do batérie nechám ísť len napríklad 10A. Ono keď vyjde slnko pôjde aj tak viac, lebo výkon panelov je vyšší.
Tým dosiahnem toho že bojler sa bude nahrievat už skôr ešte keď batéria nebude nabita. Síce presne tak to nechcem mať, pre mňa je batéria prvoradá...

Ale aj tak, ak sa bojler nahreje a zapne sa keď budú batérie nabité, bude to robiť zasa to isté. Nič vyskúšam to.

Už začinam premýšľať ako na to inak ísť sakra...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

pořád trochu nerozumím tomu, co je špatně. Když budeš mít proudový senzor pro GB, tak nebude vybíjet baterku. O to ti přeci jde. To jak se chová pylon při balancování, to je věc jiná. Jasně, chápu, že to jsou dvě regulační smyčky každá s jinou časovou konstantou, ale nevím, jestli to je ten zásadní problém.
BMSka baterky si říká o nabíjecí proud, bez ohledu na to, jestli je v režimu normálního provozu nebo balancování. Jak v tu chvíli jedou VT (dodávajíc do sběrnice), je věc druhá. Alespoň by to tak podle mě mělo být. Čili jestli si baterka říká o proud 1A při balancování, tak do balastu může téct klidně 5kW.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Áno, to je pravda, ale aj tak na konci nabíjania to bude vtazovanie kľudne 100% a 0% a hore dole, pretože pylon bude dávať info že sa má obmedziť výkon a tým pádom to bude cyklovat zasa.
Vyskúšam a uvidím, ale chvíľu to potrvá kým sa zoženie matroš...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

Ty musíš nastavit GB tak, aby vytěžování běželo naplno, než začne významně BMS brzdit. Pak by to co popisuješ nemělo nastat.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od Noparasito »

redcrown píše: ned úno 06, 2022 2:11 pm Ty musíš nastavit GB tak, aby vytěžování běželo naplno, než začne významně BMS brzdit. Pak by to co popisuješ nemělo nastat.
Ano takhle to je, a nabijet baterii na 100% nedava smysl. Pokud ma v sobe chytrost, ktera ostavi nabijeni.
Proudova sonda u me funguje, ze posilam do baterky ze zacatku 1kW a po dosazeni napeti 53,7V(pro GBO je informace o plne nabite baterce) jiz tlaci vytezovani na 100%. Na reglech mam 54,2V(pri dost velkem vykonu, nebo odpojeni vytezovani prekmitne na 55V).
Mam 16S Lifepo4 takze nabijeni je na cca.3,39V na clanek.
Bez proudove sondy bych GBO neprovozoval.
Dokonce kvuli vetsimu vykonu pole mam i proudovou sondu na AC abych nepresvihl vytezovani reglulatoru.
Mam v paralelu 8kW a vytezovani nejede na vice jak 7,2kW z reglu.(nechci byt vztahovacne, ale proudak AC asi p.Trochta dodal kvuli me, nebot mi 16kWp pole a regly 2*4kW znamena pretizit regly jedna radost a resit to proudovyma rele, kdyz to umi postahovat pomoci SSR pro nej byla vyzva a maka to 👍 "squele")
Upozornuji ze nemam zadnou chytrost u baterie(jen China bms)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od redcrown »

Kam dáváš přes léto tolik tepla?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od Noparasito »

redcrown píše: ned úno 06, 2022 6:33 pm Kam dáváš přes léto tolik tepla?
Pres leto jede max klima 700W a bojler.
Nejvetsi spotreba je jaro / podzim.
Letos doufam pribude dalsi klima 700W.
A do EV by to chtelo cpat.
Jo ten letni utlum me se.e.
IMG_20220206_195545.jpg
IMG_20220206_195545.jpg (250.58 KiB) Zobrazeno 4852 x
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Prevadzkujem GB bez prudovej sondy už pár rokov a ide to bez problémov.... Aj na olove, aj na life a na pylone.

Až teraz samozrejme, keď sa odstavíme nabíjanie tak je problém.

Doteraz som vždy fungoval že vyťažovane išlo až keď batéria bola pred koncom nabijania a tiež bez problémov.

Treba pochopiť, že toto je iná situácia ako pri klasických skladanych batériách. Tu zasahuje do regulácie pylontech a to dosť razantne. Preto to pred koncom nabijania vôbec nebude korektne fungovat, lebo nemôže proste to byť bez cyklovania, keď raz sa zníži výkon a raz sa zvýši a takto to bude dookola, natočim Vám neskôr video.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od Noparasito »

mobilik píše: ned úno 06, 2022 7:53 pm Prevadzkujem GB bez prudovej sondy už pár rokov a ide to bez problémov.... Aj na olove, aj na life a na pylone.

Až teraz samozrejme, keď sa odstavíme nabíjanie tak je problém.

Doteraz som vždy fungoval že vyťažovane išlo až keď batéria bola pred koncom nabijania a tiež bez problémov.

Treba pochopiť, že toto je iná situácia ako pri klasických skladanych batériách. Tu zasahuje do regulácie pylontech a to dosť razantne. Preto to pred koncom nabijania vôbec nebude korektne fungovat, lebo nemôže proste to byť bez cyklovania, keď raz sa zníži výkon a raz sa zvýši a takto to bude dookola, natočim Vám neskôr video.
Ano jak jsem psal, mam baterie bez chytrosti. BMS umi jen hranicni napeti nahore/dole a balancovani v radech mA.
U tebe bude potreba vysledovat kde se ti teda lame napeti pro balancovani a snazit se odsledovat kde to bude nejlepsi. Neznam z praxe upne funkci zasahovani balancovani a odstaveni nabijeni.(na Pylonech, ale i tam se to da nastavit ne???)
Mozna by Trubka mohl poradit
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od mobilik »

Na pylontech nenastavis nič. Iba maximálne nabitie podľa SOC a maximálny nabíjací prúd. Nič viac. To platí v režime Activity Control.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od LukasK »

Noparisto: škoda, že tohle zapadlo ve vedlejší konverzaci o VB. Dovoluji si citovat...
Youda píše: sob led 29, 2022 9:35 pm Je to složitější:

30-day timer pro "request full charge" flag, se resetuje pokaždé, když SOC dosáhne nad 97% a opravdu sleduje vypočtenou hodnotu SOC.
Jenomže aby baterka dosáhla na těch 97% SOC, tak už musí dávno běžet balancování a to je podle napětí.

BMS Pylontechu se totiž při nabíjení vždy zastaví na 88% SOC, začne balancovat, a teprve poté, co se články trochu srovnají, pokračuje v počítání SOC. Ty interní balancery jsou velmi slabé, takže moje osobní domněnka je, že brzký start balancování dělá ta BMS proto, aby to vůbec zvládla a nemusela u konce nabíjení zabrat naplno a hystericky pálit desítky ampér zbytečně do tepla (na takový příkon ta balanční deska absolutně není stavěná).

Další trik, jak nemuset balancovat velkým proudem, dělá Pylontech tak, že do měniče kontinuálně odesílá info o tom, jakým maximálním proudem má být baterka nabíjena. To číslo se automaticky mění podle počtu zapojených cihel a hlavně dynamicky podle aktuálního SOC. Občas se k baterkám připojím přes CLI a koukám, jak se všechny tyhle hodnoty online mění.

Pylontech měl všechny tyhle fičury už v těch nejstarších typech baterek (PHANTOM). Vzhledem k tomu, že už je to několik let, tak nové baterky od jiných značek by klidně mohly být ještě chytřejší.

Mimochodem, pozor na jednu věc: K HV střídačům teď spousta instalačních firem nabízí pěkné HV baterky, které však nejsou LFP, ale jedná se o NCM. Bezpečné to asi bude, možná tam budou i nějaké výhody, ale chci říct, že spousta uživatelů mlčky předpokládá, že k FVE dostane LFP a ona to nemusí být pravda.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od Noparasito »

LukasK
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 26, 2021 8:48 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9300
Kapacita baterie [kWh]: 25

Re: Studer Activity Control a problémy s tým spojené

Příspěvek od LukasK »

plknu sem taky moje postřehy...každý z těch režimů má své výhody/nevýhody...

Zkoušel jsem několikrát přecházet z "Activity control" na "Activity inspect" a zpět . Mám vyzkoušené baterie BYD a Pylontech.

"Activity inspect"
+ měniče jsou tišší a chovají se kultivovaněji
+ při dosažení nastaveného float (mám 55.0 V) napětí,teče z VT80 krásně spojitě přesně tolik proudu , kolik odebírají XTM a baterie - která dojede na SOC100%
-měniče se řídí při zapnuté B.P. podle napětí což u LFP baterie je trochu problém
- nelze používat funkci SOC for backup (nefuguje to)

"Activity control"
- měniče jsou uvrčené a zvukově nekultivované ( máte stejnou zkušenost???)
- při dosažení SOC 100% se VT80 odstaví, při poklesu na SOC 99% se zas rozjede na plno co daj panely, dobije na 100% a tak se to opakuje
+ v poslední revizi FW, už lze omezit na jakém SOC má končit nabíjení
+ lze nastavit SOC for backup a měniče drží přesně tuto úroveň
- nevýhoda je jakým způsobem tu hodnotu SOC for backup drží - když klesne SOC o 1% dolů pod nastavenou úroveň, XTMka ji dobijou maximálním proudem - pokud není nastavený jiný. V praxi to znamená že u 3F systému občasně sepne nabíječ XTM a dobije proudem150A baterky o to procento - což tvá tak 10-15 sec:-) a zas se vypne
- regulace je nespojitá, protože baterie hlásí SOC do systému po celých procentech a systém na to reaguje ( už si nepamatuji, jak to bylo u pylontech)
-v bateriemi pylontech celkově dost problémů- nad SOC cca 95% házeli do systému výstražné hlášky a alarmy a občas se to i vypnulo ( S BYD absolutně bezproblémové)
Odpovědět

Zpět na „Studer“