KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Odpovědět
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Zdravím diskutující, mám dotaz, jak funguje přepínání kombinovaného měniče mezi provozem z panelů a baterie / síť?
Lze na tomto typu měniče (Axpert či jiný) vystavět malou FVE na "poloostrovně" řešenou fázi, na kterou je připojeno TČ (mimo jiné)...?

Předpokládám a obávám se správně, že lze čekat problémy v momentě přepojení FV/sít a naopak - jednak výpadek do zátěže,
jednak protože měnič není sfázován se sítí jako v případě klasického hybridu ...
A doplňující dotaz - potřebuje kombi měnič pro svůj provoz i baterii, nebo v případě dostatečného napětí na panelech dokáže fungovat i samostatně?

díky
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 196
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od beethowen »

RadarS píše: pon úno 07, 2022 4:00 pm Zdravím diskutující, mám dotaz, jak funguje přepínání kombinovaného měniče mezi provozem z panelů a baterie / síť?
Lze na tomto typu měniče (Axpert či jiný) vystavět malou FVE na "poloostrovně" řešenou fázi, na kterou je připojeno TČ (mimo jiné)...?

Předpokládám a obávám se správně, že lze čekat problémy v momentě přepojení FV/sít a naopak - jednak výpadek do zátěže,
jednak protože měnič není sfázován se sítí jako v případě klasického hybridu ...
A doplňující dotaz - potřebuje kombi měnič pro svůj provoz i baterii, nebo v případě dostatečného napětí na panelech dokáže fungovat i samostatně?

díky
Měnič je sfázován, pokud je do něho ta síť přivedena. Což ale většinou chceš. když požaduješ, aby přepínání řídil měnič. Přepnutí většinou prakticky ani nepoznáš, trvá max. pár desítek ms. Jsou i výrobky, které umí fungovat bez baterií, ale tam je potom riziko přetoků do sítě. Těch kombiměničů/MPPT je celá škála. Jsou s vysokonapěťovými MPPT, nebo na klasiku do 150V. Jsou typy s dvojí konverzí, kde odpadá problém s přetoky, atd. Je třeba se podívat na ty různé typy, co by vyhovovalo dané aplikaci.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

Jednoduché shrnutí je že axpert s vn stringem je většinou mašina která dělá přetoky jelikož jeho bypass je řešen připnutím výstupu na vstup a axpert a NN stringem bývá většinou kombinovaný který se přepíná tedy skutečně je bypasovan
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Cíl je off-grid 2,7 - 3,6kWp panelů + kombi + přiměřená kapacita baterie, 1 fáze. Na té jsou TČ, rekuperace + nějaké menší běžné spotřebiče v domácnosti...

Legislativně - aby nemuselo být řešeno připojení k distribuční soustavě a všechny formality okolo...
Technicky - aby měnič byl skutečně kombi. Tedy nedělal ani potenciálně přetoky alá různí modráskové a pouze přepínal zátěž na síť,
pokud FV/baterie nebude stíhat.
Tedy jsou to spotřebiče s motory a řídicí elektronikou, zejm mi jde o to TČ, tak abych něco z toho více či méně rychle neodrovnal.
Nevím jaké jsou rozdíly v technickém řešení přepínání FVE/GRID u kombi oproti hybridu, kde toto probíhá na přifázovaném měniči tak nějak "průběžně plynule" ať už symetricky nebo nesymetricky. Typicky bych očekával nějaké relé a 100% galvanické oddělení
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

[/quote]
Měnič je sfázován, pokud je do něho ta síť přivedena. Což ale většinou chceš. když požaduješ, aby přepínání řídil měnič. Přepnutí většinou prakticky ani nepoznáš, trvá max. pár desítek ms. Jsou i výrobky, které umí fungovat bez baterií, ale tam je potom riziko přetoků do sítě. Těch kombiměničů/MPPT je celá škála. Jsou s vysokonapěťovými MPPT, nebo na klasiku do 150V. Jsou typy s dvojí konverzí, kde odpadá problém s přetoky, atd. Je třeba se podívat na ty různé typy, co by vyhovovalo dané aplikaci.
[/quote]
něpříklad?
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 48mk-0-145
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Plazivec »

Nemotejte tady človíčkovi hlavinku. Takže takhle. Jistej kombinovanej měnič, kterej nedělá přetoky je Axpert King, protože už z principu jeho architektury to není možné. Pokud tedy nechceš jít oficiální cestou a chceš "ostrov" se zálohou DS, tak je to jaksi vzhledem k poměru penízky/výkon momentálně nejlepší volba. Co se týče MPPT v týhle krabici, je nutno vědět, že až tak dobrej není a poud chci ždímat panely do sucha, je lepší pak využít místo axpertova MPPT třebas nějakej Epever. Ale není to nutnost, jen zvýšení efficiency panelů.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 196
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od beethowen »

RadarS píše: pon úno 07, 2022 6:01 pm
Měnič je sfázován, pokud je do něho ta síť přivedena. Což ale většinou chceš. když požaduješ, aby přepínání řídil měnič. Přepnutí většinou prakticky ani nepoznáš, trvá max. pár desítek ms. Jsou i výrobky, které umí fungovat bez baterií, ale tam je potom riziko přetoků do sítě. Těch kombiměničů/MPPT je celá škála. Jsou s vysokonapěťovými MPPT, nebo na klasiku do 150V. Jsou typy s dvojí konverzí, kde odpadá problém s přetoky, atd. Je třeba se podívat na ty různé typy, co by vyhovovalo dané aplikaci.
[/quote]
něpříklad?
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 48mk-0-145
[/quote]
To by celkem odpovídalo tvému zadání. Jediná trochu blbá vlastnost je vlastní spotřeba kolem 70W, což je za jeden den 1,7kWh. V zimě spoustu dnů to z těch panelů ani nepokryješ. Ale zase za ty prachy to je slušná kompromisní mašinka.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Plazivec píše: pon úno 07, 2022 6:02 pm Nemotejte tady človíčkovi hlavinku. Takže takhle. Jistej kombinovanej měnič, kterej nedělá přetoky je Axpert King, protože už z principu jeho architektury to není možné. Pokud tedy nechceš jít oficiální cestou a chceš "ostrov" se zálohou DS, tak je to jaksi vzhledem k poměru penízky/výkon momentálně nejlepší volba. Co se týče MPPT v týhle krabici, je nutno vědět, že až tak dobrej není a poud chci ždímat panely do sucha, je lepší pak využít místo axpertova MPPT třebas nějakej Epever. Ale není to nutnost, jen zvýšení efficiency panelů.
O tom horším MPPT u axpertů jsem četl. To bych tak řešil..Závěr - KOMBI je tedy měnič s dvojitou konverzí AC-DC-AC,
zpravidla se vstupem pro NN string (145V). Je tak?

Ještě dotaz - jak je to s účinností a ztrátami; pokud se přepne na sít, kdy se pak vlastně chová jako "UPS"?
Při přetížení (nepředpokládám) přepíná na plný by-pass.
A to přepínání z pohledu vlivu na spotřebiče - je tu nějaké riziko?

děkuji
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

Kingy provozuji dva to jak se mluví o nedokonalosti mppt nepozoruji ale já mám plně osazeno takže i menší osvit dodává pro práci mppt rozumný výkon.
Důležitá věc je že nesmíš na měnič poslat zátěž větší než je jeho výkon s to tedy 5kw takže to je jeho hlavní nevýhoda není to hybrid nevezme si zbytek z ds je to inteligentní UPS která to musí protáhnout přes interní nabíječku. Výhoda je že když se ti to osvědčí doplníš druhým do paralelního provozu a 10kw výkon podrží barák jak nic což provozují já a vím o mnoha dalších s různým počtem v paralelu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 7:42 pm Kingy provozuji dva to jak se mluví o nedokonalosti mppt nepozoruji ale já mám plně osazeno takže i menší osvit dodává pro práci mppt rozumný výkon.
Důležitá věc je že nesmíš na měnič poslat zátěž větší než je jeho výkon s to tedy 5kw takže to je jeho hlavní nevýhoda není to hybrid nevezme si zbytek z ds je to inteligentní UPS která to musí protáhnout přes interní nabíječku. Výhoda je že když se ti to osvědčí doplníš druhým do paralelního provozu a 10kw výkon podrží barák jak nic což provozují já a vím o mnoha dalších s různým počtem v paralelu
Přetížení bych si dokázal ošetřit. Důležitá je především ta bez-přetokovost a eliminované riziko poškodit spotřebič ve stavu přepnutí.
A pak taky rozumná účinnost (vlastní spotřeba). Nemám srovnání (např oproti hybridu)

Taky zvažuju konfiguraci zda dva, rozdělit stringy a poslat výkon do dvou fází, nebo jeden silnější. To musím ještě zvážit a spočítat..
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:13 pm
Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 7:42 pm Kingy provozuji dva to jak se mluví o nedokonalosti mppt nepozoruji ale já mám plně osazeno takže i menší osvit dodává pro práci mppt rozumný výkon.
Důležitá věc je že nesmíš na měnič poslat zátěž větší než je jeho výkon s to tedy 5kw takže to je jeho hlavní nevýhoda není to hybrid nevezme si zbytek z ds je to inteligentní UPS která to musí protáhnout přes interní nabíječku. Výhoda je že když se ti to osvědčí doplníš druhým do paralelního provozu a 10kw výkon podrží barák jak nic což provozují já a vím o mnoha dalších s různým počtem v paralelu
Přetížení bych si dokázal ošetřit. Důležitá je především ta bez-přetokovost a eliminované riziko poškodit spotřebič ve stavu přepnutí.
A pak taky rozumná účinnost (vlastní spotřeba). Nemám srovnání (např oproti hybridu)

Taky zvažuju konfiguraci zda dva, rozdělit stringy a poslat výkon do dvou fází, nebo jeden silnější. To musím ještě zvážit a spočítat..
Pokud nechceš řešit legalizaci pak hybrid je mi o mísu.
Přepínání na bypas při přetížení je uváděno 20ms což většina spotřebičů ani nedetekuje.
Provozní přepnutí při poklesu napětí baterie žádné není jen spustí interní nabíječku.
Měniče klidně dva ale pokud plánuješ panely kolem 4kwp tak žádné rozdělení to je optimální stav pro jeden regl .
Pokud bude provozovat 2 měniče v paralelu tak se dá jeden v době kdy není spotřeba uspávat což by ale nešlo pokud by přes den na něm byly oanely
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Plazivec »

RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:13 pm
Taky zvažuju konfiguraci zda dva, rozdělit stringy a poslat výkon do dvou fází, nebo jeden silnější. To musím ještě zvážit a spočítat..
To je špatně, koupíš 2x parallel kit, tím oba propojíš, voni si rozdělí zátěž mezi sebe. Na noc jeden vypneš.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 8:27 pm
RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:13 pm
Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 7:42 pm Kingy provozuji dva to jak se mluví o nedokonalosti mppt nepozoruji ale já mám plně osazeno takže i menší osvit dodává pro práci mppt rozumný výkon.
Důležitá věc je že nesmíš na měnič poslat zátěž větší než je jeho výkon s to tedy 5kw takže to je jeho hlavní nevýhoda není to hybrid nevezme si zbytek z ds je to inteligentní UPS která to musí protáhnout přes interní nabíječku. Výhoda je že když se ti to osvědčí doplníš druhým do paralelního provozu a 10kw výkon podrží barák jak nic což provozují já a vím o mnoha dalších s různým počtem v paralelu
Přetížení bych si dokázal ošetřit. Důležitá je především ta bez-přetokovost a eliminované riziko poškodit spotřebič ve stavu přepnutí.
A pak taky rozumná účinnost (vlastní spotřeba). Nemám srovnání (např oproti hybridu)

Taky zvažuju konfiguraci zda dva, rozdělit stringy a poslat výkon do dvou fází, nebo jeden silnější. To musím ještě zvážit a spočítat..
Pokud nechceš řešit legalizaci pak hybrid je mi o mísu.
Přepínání na bypas při přetížení je uváděno 20ms což většina spotřebičů ani nedetekuje.
Provozní přepnutí při poklesu napětí baterie žádné není jen spustí interní nabíječku.
Měniče klidně dva ale pokud plánuješ panely kolem 4kwp tak žádné rozdělení to je optimální stav pro jeden regl .
Pokud bude provozovat 2 měniče v paralelu tak se dá jeden v době kdy není spotřeba uspávat což by ale nešlo pokud by přes den na něm byly oanely
Díky. Jaká je vlastní spotřeba Komba? Ptám se, protože je udáváno 93% při přímém průtoku z FVE i sítě? a 90% z baterií...
Pokud se budu držet nižší hodnoty, dá se vycházet z předpokladu: 3,6kWp panely > 3600kW/rok > 360kW/rok vlastní spotřeba?
Tedy si to v průměru vezme cca 1kWh/denně?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:39 pm
Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 8:27 pm
RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:13 pm

Přetížení bych si dokázal ošetřit. Důležitá je především ta bez-přetokovost a eliminované riziko poškodit spotřebič ve stavu přepnutí.
A pak taky rozumná účinnost (vlastní spotřeba). Nemám srovnání (např oproti hybridu)

Taky zvažuju konfiguraci zda dva, rozdělit stringy a poslat výkon do dvou fází, nebo jeden silnější. To musím ještě zvážit a spočítat..
Pokud nechceš řešit legalizaci pak hybrid je mi o mísu.
Přepínání na bypas při přetížení je uváděno 20ms což většina spotřebičů ani nedetekuje.
Provozní přepnutí při poklesu napětí baterie žádné není jen spustí interní nabíječku.
Měniče klidně dva ale pokud plánuješ panely kolem 4kwp tak žádné rozdělení to je optimální stav pro jeden regl .
Pokud bude provozovat 2 měniče v paralelu tak se dá jeden v době kdy není spotřeba uspávat což by ale nešlo pokud by přes den na něm byly oanely
Díky. Jaká je vlastní spotřeba Komba? Ptám se, protože je udáváno 93% při přímém průtoku z FVE i sítě? a 90% z baterií...
Pokud se budu držet nižší hodnoty, dá se vycházet z předpokladu: 3,6kWp panely > 3600kW/rok > 360kW/rok vlastní spotřeba?
Tedy si to v průměru vezme cca 1kWh/denně?
Nemůžeš vycházet z toho že spotřebu dělá jen když dodává a to poměrově k zátěži. Když jede v noci lednice je rozdíl jako když přes den jede bojler. U bojleru můžeš řešit procento účinnosti u lednice musíš přidat i jeho vlastní spotřebu a pak se budeš pohybovat že jen aby jela lednice má vlastní spotřebu klidem 80w sám o sobě. 3,6kwp na střechu ti rovnou říkám je málo a začínej aspoň těch 4500kwp. Což je akorát pro jeden King mppt.
Další roli samozřejmě hraje jaká bude baterie. Já při 14s liion umím přes regl protáhnout 4,5kw i když má papírově jen 4kw. Kdybych měl 15s bude to klidně ještě o 200-300w více
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 9:10 pm
RadarS píše: pon úno 07, 2022 8:39 pm
Diablo007 píše: pon úno 07, 2022 8:27 pm
Pokud nechceš řešit legalizaci pak hybrid je mi o mísu.
Přepínání na bypas při přetížení je uváděno 20ms což většina spotřebičů ani nedetekuje.
Provozní přepnutí při poklesu napětí baterie žádné není jen spustí interní nabíječku.
Měniče klidně dva ale pokud plánuješ panely kolem 4kwp tak žádné rozdělení to je optimální stav pro jeden regl .
Pokud bude provozovat 2 měniče v paralelu tak se dá jeden v době kdy není spotřeba uspávat což by ale nešlo pokud by přes den na něm byly oanely
Díky. Jaká je vlastní spotřeba Komba? Ptám se, protože je udáváno 93% při přímém průtoku z FVE i sítě? a 90% z baterií...
Pokud se budu držet nižší hodnoty, dá se vycházet z předpokladu: 3,6kWp panely > 3600kW/rok > 360kW/rok vlastní spotřeba?
Tedy si to v průměru vezme cca 1kWh/denně?
Nemůžeš vycházet z toho že spotřebu dělá jen když dodává a to poměrově k zátěži. Když jede v noci lednice je rozdíl jako když přes den jede bojler. U bojleru můžeš řešit procento účinnosti u lednice musíš přidat i jeho vlastní spotřebu a pak se budeš pohybovat že jen aby jela lednice má vlastní spotřebu klidem 80w sám o sobě. 3,6kwp na střechu ti rovnou říkám je málo a začínej aspoň těch 4500kwp. Což je akorát pro jeden King mppt.
Další roli samozřejmě hraje jaká bude baterie. Já při 14s liion umím přes regl protáhnout 4,5kw i když má papírově jen 4kw. Kdybych měl 15s bude to klidně ještě o 200-300w více
Takže jaká je tedy cca předpokládatelná roční spotřeba? To je pro nějaké základní posouzení asi dobré vědět či minimálně dobře odhadnout...
Pokud každý zapnutý spotřebič bez ohledu na příkon, či noční ambientní spotřeba v řádu desítek, či nízkých jednotek watt,
znamená desítky watt spotřeby Komba navíc, pak nevím :-(
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od xmasin »

Před časem jsem dělal test svého Kinga ohledně spotřeby na vstupu a dodané energie na výstupu a z toho jsem počítal režii dvojité konverze případně spotřebovanou energii navíc při provozu jen z baterie, bohužel nemám test kdy byly připojeny soláry, přičemž srovnání vycházelo následovně:
Při provozu z DS a spotřebě od 0 do 1 kW byla režije od 63W bez zatížení po 75W při zatížení 1 kW, při zatížení 1,5 kW byla režije 106W a při 2 kW 122W, s tím, že nárůst režije dělaly hlavně větráky. Při provozu pouze z baterie byla režije cca 55W do zatížení 1kW, při zatížení 1,5 kW byla 95W a při zatížení 2 kW 210W. Zvýšená režie z DS u malých výkonu proti baterii může být způsobema tím, že King udržoval nabitou baterii cca 1A.
Když to tak počítám tak King má při malém zatížení docela velkou režiji při provozu jako UPS to vychází na 1,5 kWh/den a při provozu na baterie na 1,3 kWh/den a to je docela dost.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

xmasin píše: pon úno 07, 2022 9:39 pm Před časem jsem dělal test svého Kinga ohledně spotřeby na vstupu a dodané energie na výstupu a z toho jsem počítal režii dvojité konverze případně spotřebovanou energii navíc při provozu jen z baterie, bohužel nemám test kdy byly připojeny soláry, přičemž srovnání vycházelo následovně:
Při provozu z DS a spotřebě od 0 do 1 kW byla režije od 63W bez zatížení po 75W při zatížení 1 kW, při zatížení 1,5 kW byla režije 106W a při 2 kW 122W, s tím, že nárůst režije dělaly hlavně větráky. Při provozu pouze z baterie byla režije cca 55W do zatížení 1kW, při zatížení 1,5 kW byla 95W a při zatížení 2 kW 210W. Zvýšená režie z DS u malých výkonu proti baterii může být způsobema tím, že King udržoval nabitou baterii cca 1A.
Když to tak počítám tak King má při malém zatížení docela velkou režiji při provozu jako UPS to vychází na 1,5 kWh/den a při provozu na baterie na 1,3 kWh/den a to je docela dost.
Hmm, to je strašidelné číslo :-(, spotřebič 0,5MWh/ročně, to je dost mazec :-(. Někdo si řekne, že to pokryje "jeden panel navíc" ... ale i tak, je to 500kW :-(. Já bych to na zimu celé odstavil a pouštěl všechno do bojleru. Od jara do podzimu v noci po vybití baterií bych to do rána taky odstavil nebo minimálně zakázal tomu jet v režimu AC-DC-AC jako "UPS", pokud to lze...
Jaká je vlastní spotřeba při zapnutém stavu a provozu na BY_PASS netuším, zkusím zapátrat.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: úte úno 08, 2022 6:31 am........... Někdo si řekne, že to pokryje "jeden panel navíc" ... ale i tak, je to 500kW :-(. ......
Jeden panel o výkonu 500kW? Tak to ten smajlík fakt sedí!
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: úte úno 08, 2022 11:58 am
RadarS píše: úte úno 08, 2022 6:31 am........... Někdo si řekne, že to pokryje "jeden panel navíc" ... ale i tak, je to 500kW :-(. ......
Jeden panel o výkonu 500kW? Tak to ten smajlík fakt sedí!
Myslel jsem to obrazně a cca...tak přesně tedy jeden panel 455Wp je cca 455kW roční produkce. Chápeme se?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: úte úno 08, 2022 12:03 pm..... Myslel jsem to obrazně a cca...tak přesně tedy jeden panel 455Wp je cca 455kW roční produkce. Chápeme se?
Dokud nebudeš rozlišovat (lépeřečeno správně uvádět) výkon [kW] a výrobu [kWh], nepochopí Tě nikdo znalý. Ale klidně si trvej na svém. Jsme sice na hobby fóru, ale i zde se dá vyjadřovat se pokud možno přesně a ne ve stylu "přívalem slov čitatele udolám".
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: úte úno 08, 2022 12:38 pm
RadarS píše: úte úno 08, 2022 12:03 pm..... Myslel jsem to obrazně a cca...tak přesně tedy jeden panel 455Wp je cca 455kW roční produkce. Chápeme se?
Dokud nebudeš rozlišovat (lépeřečeno správně uvádět) výkon [kW] a výrobu [kWh], nepochopí Tě nikdo znalý. Ale klidně si trvej na svém. Jsme sice na hobby fóru, ale i zde se dá vyjadřovat se pokud možno přesně a ne ve stylu "přívalem slov čitatele udolám".
Stačilo upozornit :-), za to dík.
Podstata sdělení byla snad jasná.

1 panel o výkonu 455Wp vyprodukuje cca 455kWh el. ročně. Já pro zjednodušení zaokorouhlil na 500 a u toho napsal "cca":-) a místo kWh uvedl kW.
Což byla chyba, takže ještě jednou velký pardon.

A k podstatě - spotřeba měniče cca 0,5MWh za rok je dost.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

A z čeho myslíš že žijí ty ostatní měniče ze vzduchu to nebude.
Minimální spotřeba je u čistých ongridu s pasivním chlazením ale to není technologie o kterou stojíš ne?
Jak jsi sám řekl kompenzace spotřeby je potřeba rovnou počítat do instalace v navýšeném počtu panelů
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: úte úno 08, 2022 3:52 pm A z čeho myslíš že žijí ty ostatní měniče ze vzduchu to nebude.
Minimální spotřeba je u čistých ongridu s pasivním chlazením ale to není technologie o kterou stojíš ne?
Jak jsi sám řekl kompenzace spotřeby je potřeba rovnou počítat do instalace v navýšeném počtu panelů
Jen se v tom nějak pokouším zorientovat. Můžu tedy všeobecně uvažovat, že provoz měniče je otázkou spotřeby
přibližně 500kWh/ročně pro výkon FVE do cca 5 kWp? (ano, neberu on-grid, ale KOMBI). díky
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

Ano s tímto se dá počítat takže pokud půjdeš do 2ks v paralelu počítej necelou 1mwh pokud bude řízení uspávání druhé v době kdy není potřeba výkon obou
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Ještě jeden, nejspíš diletantský, dotaz. Jak se technicky provádí napojení kombi měniče na domovní rozvod?

Je to tak, že se na přívodu v domě za hlavním vypínačem v domovním rozvaděči rozpojí fáze, na kterou chci FVE "navěsit",
ta se vede do AC "IN" měniče a poté z AC "OUT" zpět do hlavního rozvaděče?
pozn.
Mám hlavní jistič - přívod 3x25A, ale Axpert King je reálně 4000W, je to na fázi (bez by-passu měniče) 17,4A.
Nevadí tato tím vzniklá asymetrie?

díky
Odpovědět

Zpět na „Axpert“