KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Odpovědět
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

RadarS píše: čtv pro 28, 2023 3:42 pm Mám v koši obj. na KINGA, ale nejsem z toho stále moudrý, i když se to tady probíralo před časem dopodrobna ...

I kombinovaný měnič bez dvojí konverze obsahuje AC nabíječku.
Díval jsem se do návodů MUST (LV kombi, co nedělají přetok) i KINGa.
KING i MUST umí dobíjet baterie ze sítě až 60A, 80A/4000W dává MPPT..
Dokáže mi někdo vysvětlit, zda tedy i kombinovaný měnič pod nastavenou úroveň napětí baterie začne vypomáhat sítí a nabíjet
nastaveným proudem, čímž dotuje výkon do zátěže do výše nastaveného nabíjecího proudu, nebo se v tu chvíli automaticky přepne
na bypass, celá zátěž jede ze sítě a měnič pouze nabíjí??

díky
Bypas, pokud je povolen, je pouze proto, budeli přetížen výstup něniniče (230V(50Hz 5kW), pak bude bypass.
A nesouvisí to s úrovní napětí při vybíjení aku. Klesneli napětí aku pod nastavenou mez, např. 46V, síť převezme spotřebu (večer 100%, vedne jen rozdíl co chybí z panelů) ale ne přímo bypasem, ale přes dvojitou konverzi jen rodíl díky ní a aku pak síť dobíjí nastavitelným proudem (2A) jen se ze sítě udržuje. 8-)
Já mám nastaveno ze sítě minimum - 2A. Proč nabíjet za peníze větším výkonem? Aku to oživí i tak (ty 2A) a ráno je dobije Slunce zadarmo a mnohem větším proudem, třeba i 60A :D
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Já jsem se nejasně vyjádřil, omlouvám se.
Nejsem definitivně rozhodnutý pro nákup KING1 (dvojku nechci), jelikož kombi měnič o stejném výkonu
je téměř o 10t levnější, které bych mohl ušetřit, případně investovat do lepšího a silnějšího externího reglu.
Alt. zvažuju must PV1800 VHM. Pro případ rozšířejní má integrovanou paralelní kartu, wifi dongle je za příznivější cenu než u axperta)

Snažil jsem se z návodu MUST pochopit ZEJMÉNA za jakých podmínek je u KOMBI aktivovaná interní nabíječka.
Za provozu ale funguje jen v režimu SUB, nikoliv SBU.

Bypass - ty popisuješ KING, tam si dobere výkon do jmenovitého výkonu přes AC/DC/AC.
U kombi se jedná o jiný stav, nicméně interní nabíječka dá až 60A, což jsou cca 3kW, to by mi stačilo.

Pokud LV kombi měniče nedělají přetoky, tak tu dvojitou konverzi nepovažuju úplně za nezbytnou.
Přílohou část návodu k MUSTu s režimy...
Přílohy
must.jpg
must.jpg (84.33 KiB) Zobrazeno 1893 x
must.pdf
(1.04 MiB) Staženo 48 x
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

King samože aktivuje výpomoc interní nabíječky i. nebo spíše: hlavně!, v režimu SBU 8-)

Dvojitá konverze není nezbytná, ale! - je komfortní :D - Žádné přepínání, žádné blikání - výpadky a tedy žádné restarty PC, hodin, ledničeka j. citlivé elektroniky... Defacto jede měnič jakoby permanentně v BackUp režimu, jako UPSka 8-)

Navíc si přede svojich nezávislých a přesnějších 230V/50Hz AC, bez ohledu co je venku (v DS) :D (kupodivu je tak rychlý reakcemi, že i takovýto výrazně měkký mikrozdroj oproti veletvrdé DS (závisející jen na odporu koncového vedení), nepoklesne znatelně napětí při náhlém i max zatížení a hlavně nepřekývne napětím při náhlém odpojení zátěže, spotřeby :o Přepětí by mohlo poškodit spotřebiče s citlivou elektronikou!)

Já toto považuji za, pro mě, veledůležité! Mám defacto UPS na celek dům s Transfer Time 0s :lol: A nemusím chodit přepínat spotřebiče na speciální Back Up zásuvky... A UPSku od PC jsem dávno vyhodil :lol:

A nebo jsem nechtěl řečit atomatické přepínání mezi sítí a Back Up výstupem měničů nějak dodatečně, dokonce bastlem... s relé..., což znamená opět výpadky při přepnutí a určité nebezpečí selhání kontaktů relé, krom teho je to protizákonné! :-/

Proč nechceš jít do výkonnějšího King II s Wi-Fi???
(krom citlivého a výkonnějšího MPPT - 6kW od 100V do 500V reálně i výkonější nabíječky, díky možnosti zapojit delší sérii panelů a tak docílit vyšší napětí, tak nehoní dvojka výkon ze stringů proudem (King1 až 50A!), ale napětím (King II až 500V a proud jen 10-12A :D ) a tak mi nehoří ani MC4... pidikonektory, ani oddělovací diody v MC4... pouzdrech, ani kontakty jištění DC 8-) )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

To vše o KING 2 vím, ale nechci VN string .. je ale dobré, že baterie umí nabíjet 100A jak z MPPT tak z AC. Takže AC/DC/AC konverzí pokryje celých 5kW, když nesvítí ani není v batetrii.

KING 1 nabíjí max 80A z MPPT a 60A z nabíječky. Z toho usuzuju, že pokud nesvítí ani není energie v bateriích,
dovede tu AC/DC/AC konverzi taktéž pouze jen do výkonu svého AC nabíječe = 60A, tedy maximálně cca 3kW.
K tomu všemu obecně potřebuješ i adekvátní kapacitu baterií, aby pracovaly v rozumných mezích (0,5C) pro 5kW měnič...

A toto umí i kombi-bedny, které jsou citelně levnější. Ovšem pouze v režimu SUB. My ale potřebujeme režim SBU.
Je ale jedno řešení, kromě externí nabíječky (nač ji pořizovat, když ji kombi obsahuje).
Provozovat LV kombi měnič (proto bezpřetokový) v režimu SUB s tím, že mu prostě vezmu síť, a tím obejdu, aby prioritně míchal solár se sítí a z baterie nebral.
A tu síť připojím na AC IN externím stykačem přes napěťové relé monitorující baterii, nastaveným podle SOC
(řekněme v intervalu 25% SOC = relé ON, 35% SOC = relé OFF).

Pokud ztratí síť, jede pouze ze soláru a baterie.
Pokud dostane síť na AC IN, dobíjí (spolu se soláry anebo bez nich), nastaveným proudem ze sítě až 60A baterii, ale pouze v tomto úzkém intervalu SOC
Nemělo by tak dojít k výpadku na AC OUT, pokud měnič jako celek nepřetížím. Externí nabíječka není potřeba...

Jestli něco opomjím, třeba mě někdo doplní/opraví...
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

DOPLNĚNÍ: tak ještě jedno zjednodušení - napěťové relé na baterii není zapotřebí, integrovaným relé může efektivně řídit spínání stykače sítě sám měnič podle vlastního možného nastavení mezních stavů napětí baterie, viz:
Přílohy
must2.jpg
must2.jpg (97.12 KiB) Zobrazeno 1828 x
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pibi »

RadarS píše: pát pro 29, 2023 10:55 am Jestli něco opomjím, třeba mě někdo doplní/opraví...
Provozuji systém podobně s tím, že na vstupu střídače mám 2 stykače, vzájemně blokované, Při dostatku energie ze slunce a potřeby vyššího výstupního výkonu připne jednen stykač na vstup další střídač, při nízkém SoC připne druhý stykač na vstup síť. Střídač nastaven na režim UPS a má zakázáno nabíjení. Pokud mám baterky hodně vybité, mohu přes nepoužívaný střídač nabít baterky ze sítě, nebo při blackoutu z benzínové centrály.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

pibi píše: pát pro 29, 2023 3:24 pm
RadarS píše: pát pro 29, 2023 10:55 am Jestli něco opomjím, třeba mě někdo doplní/opraví...
Provozuji systém podobně s tím, že na vstupu střídače mám 2 stykače, vzájemně blokované, Při dostatku energie ze slunce a potřeby vyššího výstupního výkonu připne jednen stykač na vstup další střídač, při nízkém SoC připne druhý stykač na vstup síť. Střídač nastaven na režim UPS a má zakázáno nabíjení. Pokud mám baterky hodně vybité, mohu přes nepoužívaný střídač nabít baterky ze sítě, nebo při blackoutu z benzínové centrály.
Tak to je trochu jiný systém. Zřejmě tedy se třemi externími MPPT a dvěma Multiplusy "za sebou"?
Já to chci řešit jednou krabicí ideálně , Axpertem a odděleným regulátorem maximálně... Podstata je využití interní AC nabíječky kombi měniče pro doplňování kapacity baterie v omezeném rozsahu, aby stav přepnutí na bypass nenastával. A pokud ano, tak velice ojediněle...
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pibi »

Základní princip je ale stejný, střídač nastaven jako UPS a externím stykačem zapínáš, nebo vypínáš AC na vstupu.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

tazatel chce měnič , nikoli střídač .
Varianta připojování DS stykačem ala nouzový start elektrocentrály ovládaný relátkem v měniči je celkem dobrý napad . Osobně to mám řešené externí nabíječkou .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

pibi píše: pát pro 29, 2023 6:19 pm Základní princip je ale stejný, střídač nastaven jako UPS a externím stykačem zapínáš, nebo vypínáš AC na vstupu.
Před delší dobou se to na počátku tohoto vlákna řešilo a řešilo se srovnání Axpert King s přícucem dvojitou konverzí a ostatní kombi měniče s LV stringem, které sice nedělají taky přetoky, ale mají krátký výpadek při přepnutí na bypass kvůli nedostatku výkonu v PV a baterii... S tím, že jede buď solar a baterie, nebo jen síť...
Tyto měniče ale také mají interní nabíječku. A to se tam celkem opomenulo. Takže určitý způsob, jak i s těmito měniči docílit jisté AC/DC/AC konverze, existuje.
Přičemž se domnívám, že KING 1 umí přes konverzi nabíječkou doplnit výkon pouze do výše jejího maximálního výkonu na baterii = 60A

Po čase jsem se k tomu vrátil, když řeším nákup a instalaci.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Abrams píše: pát pro 29, 2023 6:25 pm Zdravím ,

tazatel chce měnič , nikoli střídač .
Varianta připojování DS stykačem ala nouzový start elektrocentrály ovládaný relátkem v měniči je celkem dobrý napad . Osobně to mám řešené externí nabíječkou .

Elektronům zdar :cloudy:
Nicméně, ať je to v tom vlákně tedy kompletní až do konce, hlásím své vlastní nepochopení daných funkcí.
Vyjasnily to až obrázky provozních stavů a toku anergie v kombi měniči - přikládám.
Takto, jak jsem záměr popsal, to fungovat nebude.
KOMBI měnič tak lze využít pouze jako inteligentní DC MPPT (do 80A) a zároveň AC nabíječ (do 60A) baterie.
Zátěž musí napájet druhý separátní měnič z baterie.
Tedy v důsledku je to KING1 ve dvou bednách.
Zda to má smysl jako náhrada KING1 je na zvážení.
Zda to má smysl jako alternativa AC/DC/AC konverze zajištěné tím, že přidám ke KOMBI externí nabíječku (cena/dostupnost a výkon),
to už vypadá lépe..
Přílohy
must3.jpg
must3.jpg (178.05 KiB) Zobrazeno 1706 x
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Cmrnda »

RadarS píše: sob pro 30, 2023 2:01 pm ..... k příloze
Ve škole nás učili psát, číst a počítat. Že to není v dnešní době skoro nic platný by samozřejmě nevadilo. Akorát čtení obrázků dnes překonává veškerou znalost technického překladu. Akorát co je mi záhadou jsou některé piktogramy, jako zde. Ta spirála s tím dudlíkem je co? :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od pave69 »

Cmrnda píše: sob pro 30, 2023 9:26 pm Ta spirála s tím dudlíkem je co? :lol:
Ty jo, to je zářivka do patice E14/E27 - ta už je myslím taky zakázaná, teď to musí být LEDka - ty schémata nějak rychle zastarávají :D
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

Tak to dopadá, když schema kreslí grafik neelektrotechnik, neektrikář :-(
Namísto technického symbolu světelného zdroje ("žárovky" - "" proto, že LED světla již žádný žár nevydávaj ;-) ) kolečko s křížkem uprostřed, použije siluetu spotřebiče-světla neustále se měnící dle vývoje světel.
Podobně např. symbol železničního přejezdy - zatím co v Rakousku a Německu je na dopravní značce vyobrazeja většinou již moderní elektrická lokomotiva, v ČR stále parní :-/
Mladí , co to nepamatujou, pak nechápou co to je :lol:
(na YT je jakési video, kde mladíkům dali telefon s kulatým voličem a oni nevěděli sprovu ani co to je a později po nápovědě, ani jak z telefonu volat, točili kolečkem aniž by nejprve nadzvedli sluchátko...)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Pochybná grafika je jedna věc, ale jak je napsaný návod jako celek, je věc druhá.
Nejsem si jistý, zda je pak rozhodující, zda někdo umí číst a psát, anebo neumí.

Z textu není řada věcí jasná, např to, že je v zařízení pouze jeden obousměrný DC/AC měnič,
který dodává buď do zátěže, nebo nabíjí. Tedy stav, že nastane obojí nelze, z toho zřejmé není.
Jsou tam režimy SUB, SBU, ale nikde není napsáno, že pokud dodává síť do zátěže, znamená to vždy a automaticky bypass.
To samé v případě nabíjení ...
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
RadarS píše: ned pro 31, 2023 10:17 am Z textu není řada věcí jasná, např to, že je v zařízení pouze jeden obousměrný DC/AC měnič,
který dodává buď do zátěže, nebo nabíjí. Tedy stav, že nastane obojí nelze, z toho zřejmé není.
Jsou tam režimy SUB, SBU, ale nikde není napsáno, že pokud dodává síť do zátěže, znamená to vždy a automaticky bypass.
To samé v případě nabíjení ...
Tohle mě vrtá hlavou dost dlouho - v žádným Axpertovy aka MUSTovy aka Easunovy aka Powladndovy jsem neviděl dvě trafa . Ve všech bednách co jsem viděl bylo vždy pouze jedno trafo + HVDC tlumivka + AC tlumivka . U modelů s HV MPPT reglem jedna příslušná HVDC tlumivka . Stále totožná architektura - "výrobce od výrobce" jen trochu mění rozmístění komponentů na DPS .
Obdobnou architekturu mají ovšem i hybridní střídače ala InfiniSolar a spol . V žádném jsem nenašel nic co by připomínalo separátní obvod AC-DC umožňující bezpřetokový přícuc z DS . Takový obvod si umím přestavit , není to moc složité , jenže v reálu jsem jej neviděl .
Vysvětluji si to rčením -> papír snese hodně . Obvzlášť potištěný v chčíně :lol: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Abrams píše: ned pro 31, 2023 1:07 pm Zdravím ,
RadarS píše: ned pro 31, 2023 10:17 am Z textu není řada věcí jasná, např to, že je v zařízení pouze jeden obousměrný DC/AC měnič,
který dodává buď do zátěže, nebo nabíjí. Tedy stav, že nastane obojí nelze, z toho zřejmé není.
Jsou tam režimy SUB, SBU, ale nikde není napsáno, že pokud dodává síť do zátěže, znamená to vždy a automaticky bypass.
To samé v případě nabíjení ...
Tohle mě vrtá hlavou dost dlouho - v žádným Axpertovy aka MUSTovy aka Easunovy aka Powladndovy jsem neviděl dvě trafa . Ve všech bednách co jsem viděl bylo vždy pouze jedno trafo + HVDC tlumivka + AC tlumivka . U modelů s HV MPPT reglem jedna příslušná HVDC tlumivka . Stále totožná architektura - "výrobce od výrobce" jen trochu mění rozmístění komponentů na DPS .
Obdobnou architekturu mají ovšem i hybridní střídače ala InfiniSolar a spol . V žádném jsem nenašel nic co by připomínalo separátní obvod AC-DC umožňující bezpřetokový přícuc z DS . Takový obvod si umím přestavit , není to moc složité , jenže v reálu jsem jej neviděl .
Vysvětluji si to rčením -> papír snese hodně . Obvzlášť potištěný v chčíně :lol: .

Elektronům zdar :cloud:
No ano - a zde máš dva příklady, jak to malují v Epeveru :-( (Upower případně Upower Hi)

Řekl by sis:
- to má dle popisu AC/DC/AC konverzi
- to má jeden AC/DC měnič jako "charger" baterie a druhý DC/AC měnič, který napájí zátěž
- to musí umět do výše výkonu nabíječe krmit zátěž na AC OUT z AC IN přes nabíječku, když nesvítí a není energie v baterce
- na bypass to přepne natvrdo pouze při přtížení...

Pak se začteš do návodu a zjistíš, že to tak není a je to tak jak všude jinde.
Jestli je Upower zase další klon Voltronicu nevím, možná.
Ale proč by měl? MPPT Epever jsou jinde a střídač umí vyrobit taky...
Přílohy
upower2.jpg
upower2.jpg (39.19 KiB) Zobrazeno 1516 x
upower1.jpg
upower1.jpg (25.3 KiB) Zobrazeno 1516 x
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »


Abrams píše:Zdravím ,
Tohle mě vrtá hlavou dost dlouho - v žádným Axpertovy aka MUSTovy aka Easunovy aka Powladndovy jsem neviděl dvě trafa . Ve všech bednách co jsem viděl bylo vždy pouze jedno trafo + HVDC tlumivka + AC tlumivka . U modelů s HV MPPT reglem jedna příslušná HVDC tlumivka . Stále totožná architektura - "výrobce od výrobce" jen trochu mění rozmístění komponentů na DPS .
Obdobnou architekturu mají ovšem i hybridní střídače ala InfiniSolar a spol . V žádném jsem nenašel nic co by připomínalo separátní obvod AC-DC umožňující bezpřetokový přícuc z DS . Takový obvod si umím přestavit , není to moc složité , jenže v reálu jsem jej neviděl .
Vysvětluji si to rčením -> papír snese hodně . Obvzlášť potištěný v chčíně Obrázek .

Elektronům zdar :cloud:
Jediná správná úvaha :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Nezmar »

Zdravím
Provozuji Axpert king PF1 5kw .
Zatím se mi nepodařilo ho přetížit,ale chci ještě připojit další části domu a v souběhu by k tomu mohlo dojít.Mělo by při přetížení dojít k přepnutí bypasem na síť a po odeznění zpět na napájení z fve.Jde mi o to, jaké zatížení snese ten bypas a jestli to neznamená nějaké riziko pro měnič. Počítám že by mohlo při náhodném souběhu jít o výkon cca 7 -8kw.Přepnutí na síť mi nevadí,bylo by to jen při náhodném souběhu na krátkou dobu.Počítám výhledově že dám ještě jednoho do paralelního režimu,pak by to bylo v pohodě max 10kw,ale zatím jedu na jeden.
Za info předem děkuji
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Nezmar píše: stř led 31, 2024 10:35 am Zdravím
Provozuji Axpert king PF1 5kw .
Zatím se mi nepodařilo ho přetížit,ale chci ještě připojit další části domu a v souběhu by k tomu mohlo dojít.Mělo by při přetížení dojít k přepnutí bypasem na síť a po odeznění zpět na napájení z fve.Jde mi o to, jaké zatížení snese ten bypas a jestli to neznamená nějaké riziko pro měnič. Počítám že by mohlo při náhodném souběhu jít o výkon cca 7 -8kw.Přepnutí na síť mi nevadí,bylo by to jen při náhodném souběhu na krátkou dobu.Počítám výhledově že dám ještě jednoho do paralelního režimu,pak by to bylo v pohodě max 10kw,ale zatím jedu na jeden.
Za info předem děkuji
Bypass samozřejmě snese proud max do proudové hodnoty jističe před měničem, max. do proudové hodnoty hlavního jističe, což bývá zpravidla 25A (5750W).
Pokud bude na v paralelním módu spojených měničích navěšeno 8kW(35A), pak je to otázka dimenze vedení a jištění, jestli to bypass unese.
V případě běžné přípojky 3x25A, to automaticky znamená vybavení jističe pro přetížení na dané fázi..
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:Zdravím
Provozuji Axpert king PF1 5kw .
Zatím se mi nepodařilo ho přetížit,ale chci ještě připojit další části domu a v souběhu by k tomu mohlo dojít.Mělo by při přetížení dojít k přepnutí bypasem na síť a po odeznění zpět na napájení z fve.Jde mi o to, jaké zatížení snese ten bypas a jestli to neznamená nějaké riziko pro měnič. Počítám že by mohlo při náhodném souběhu jít o výkon cca 7 -8kw.Přepnutí na síť mi nevadí,bylo by to jen při náhodném souběhu na krátkou dobu.Počítám výhledově že dám ještě jednoho do paralelního režimu,pak by to bylo v pohodě max 10kw,ale zatím jedu na jeden.
Za info předem děkuji
Když se to stane sem tam, relátka vydrží hodně přes 5kW, problém je kolik takových přepnutí bude... Několikrát denně si připravte servisní výměnu relé za rok. A je jich tam několik...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Nezmar »

A při přepnutí na bypas z důvodu malého napětí baterie to už takové riziko pro relátka měniče asi není?
Bude jistější pořídit ještě jednoho kinga do paralelního zapojení,což by mělo zvládnout 10 kW a byl by klid.To už bych asi přetížením nepřekročil.Ještě mám jeden dotaz.Co se stane při paralelním zapojení dvou axpertů při podpětí baterie?Přeskočí oba stejně na bypas?Mám obavy že pokud by tam byl sebemenší časový posun tak by se
na výstupu z měniče potkala distribuce s fve sítí a to by asi nedopadlo dobře .
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od eduard22 »

Podpětí baterie nezpůsobí bypass, ale pouze se plynule přidá interní nabíječka co zčne ze sítě táhnout spotřebu domu a nastavitelné (min 2A) nabíjení baterie ze sítě - jako že jestli ji chceš jenom udržovat minimální proudem dvě ampéry nebo i dobít naplno... mnoho ampéry, ale za peníze...

Já mám bypass zakázaný a nastavený jen dvě udržovací ampéry a jen do 75% nabití 8-) A to je ta hlavní výhoda Kinga že nic nepřepíná a jede si stále těch svých 230 V 50 Hz a jen na vstupu bere energii stále jakoby z akumulátorů a je mu jedno jestli mu vstup krmí aku Solar nebo síť, jen to neprobíhá na úrovni 48 V na jeho vstupu ale tuším 400 V aby nebyli takové proudy a ztráty.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od josse »

Nezmar píše:A při přepnutí na bypas z důvodu malého napětí baterie to už takové riziko pro relátka měniče asi není?
Bude jistější pořídit ještě jednoho kinga do paralelního zapojení,což by mělo zvládnout 10 kW a byl by klid.To už bych asi přetížením nepřekročil.Ještě mám jeden dotaz.Co se stane při paralelním zapojení dvou axpertů při podpětí baterie?Přeskočí oba stejně na bypas?Mám obavy že pokud by tam byl sebemenší časový posun tak by se
na výstupu z měniče potkala distribuce s fve sítí a to by asi nedopadlo dobře .
Master všechno řídí, netřeba mít obavy o přepínání.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Nezmar
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 10, 2023 6:45 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Nezmar »

Díky,já myslel že to v bypass pustí přímo přes relé z ds na výstup měniče.Takto je to ok.To je vlastně ta výhoda dvojí konverze.
Při přetížení to ale už jede přímo z ds na AC výstup,nebo se to chová stejně ?
Dnes mi to poprvé přejelo na podpětí baterie a funguje to supr.Za dvě hodiny to skočilo zpátky a vše ok.Měl jsem z toho trochu respekt :-)
Jediný čeho se ještě obávám je když zprovozním druhý Axpert v paralelu a budu napájet vše včetně sporáku a dojde k bypassu, tak to ten přívod z ds neudrží (jistič 25A)Odběr může být i přes 30A.Napadlo mě spínat pomocí signálového relé stykačovou kombinaci pro napájení sporáku ds/fve.Při bypassu by byl napájen klasicky z ds 3x380v a bypas by vlastně nezatížil.Je to možnost?
Odpovědět

Zpět na „Axpert“