KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Odpovědět
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

rottenkiwi píše: čtv úno 10, 2022 4:34 pm A ma niekto doma pri 1F spotrebicoch zarucenu symetriu na +- 10 W ?

Potrebujem napr. 2 menice, jeden 6000 VA ktory v noci vypnem
a druhy 2000 - 3000 VA, kde mi pojde vsetok bordel, co nevypinam.

Ten velky menic moze mat spotrebu 70 W ale aj 17 W.
Ergo 70 W x 24 h x 365 ==> 613 kWh, versus
17 * 24 * 365 ==> 148 kWh.

Zravy menic urcite bude aj hlucny. Viac sa v nom namahaju komponenty a viac ho treba cistit.

Zravy menic ma MPPT urobene tak, ze proste od urciteho osvitu vykon zahodi. / dava 0 W /

Dalej ucinnost, ta je v urcitom rozsahu OK, ale na okrajoch je minimalna, ergo napr. 80 W pre 6000 VA
menic, nebude vhodna kombinacia.

Straty vo vedeni a isteni, je tam nejaky limit napr. 300 A, ergo tomu ekvivalentny vykon,
pri 12, 24, 36, 48, 60, 72, 96, ......360 .... V baterke.

Dalej hmotnost, LF vs. HF, ak mam tocive stroje, HF nema hafo kondov, aby to rozbehol ===> FM ? softstart ?
Podstatou dotazu nebyla spotřeba měniče ani jak symetricky jsou rozděleny 1f spotřebiče a jejich spotřeba mezi fáze.
To byl pod-dotaz s ohledem na jeho vlastní maximální trvalý výkon (bez by-passu). Samozřejmě, pokud jej přetížím, obejde jej by-pas...

Podstatou dotazu bylo jak to zapojit do domovního rozvodu...
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

rottenkiwi píše: čtv úno 10, 2022 5:26 pm NO sak ked mam skusky, tak to viem, ked nie, zavolam kamosa.
:-), no já si to zapojovat nebudu, což neznamená, že se nemůžu zeptat na řešení ;-)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: čtv úno 10, 2022 2:48 pm Ještě jeden, nejspíš diletantský, dotaz. Jak se technicky provádí napojení kombi měniče na domovní rozvod?

Je to tak, že se na přívodu v domě za hlavním vypínačem v domovním rozvaděči rozpojí fáze, na kterou chci FVE "navěsit",
ta se vede do AC "IN" měniče a poté z AC "OUT" zpět do hlavního rozvaděče?
pozn.
Mám hlavní jistič - přívod 3x25A, ale Axpert King je reálně 4000W, je to na fázi (bez by-passu měniče) 17,4A.
Nevadí tato tím vzniklá asymetrie?

díky
King je 5000w tedy skoro 22A . Asymetrie pro DS je zanedbatelná pokud tedy celá ulice nemá na stejné fázi bojlery.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: čtv úno 10, 2022 8:17 pm...... :-), no já si to zapojovat nebudu, což neznamená, že se nemůžu zeptat na řešení ;-) ....
Otázka za otázku - víš vůbec na co se chceš ptát? ;-)
Pokud pojde bez baj pásu tak bude sledovat fázi kterou má nahražovat?
Pokud ne, tak vůbec nejde o proudovou nesymetrii, ale o to, že nebudeš moci provozovat 3f spotřebiče, které vyžadují konstantní posun fází (3f motory ... ). Abychom mohli říci něco relevantního musíme vědět více. Jinak se nedovtípíme na co se opravdu chceš zeptat.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: sob úno 12, 2022 8:39 am
RadarS píše: čtv úno 10, 2022 8:17 pm...... :-), no já si to zapojovat nebudu, což neznamená, že se nemůžu zeptat na řešení ;-) ....
Otázka za otázku - víš vůbec na co se chceš ptát? ;-)
Pokud pojde bez baj pásu tak bude sledovat fázi kterou má nahražovat?
Pokud ne, tak vůbec nejde o proudovou nesymetrii, ale o to, že nebudeš moci provozovat 3f spotřebiče, které vyžadují konstantní posun fází (3f motory ... ). Abychom mohli říci něco relevantního musíme vědět více. Jinak se nedovtípíme na co se opravdu chceš zeptat.
Bumlaji, samozřejmě má jít výstup z měniče do rozvodu na fázi, která měnič napájí... vždyť to je z dotazu zřejmé...
cituji sám sebe znovu:

Jak se technicky provádí napojení kombi měniče na domovní rozvod?

Je to tak, že se na přívodu v domě za hlavním vypínačem v domovním rozvaděči rozpojí fáze, na kterou chci FVE "navěsit",
ta se vede do AC "IN" měniče a poté z AC "OUT" zpět do hlavního rozvaděče?
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

MOŽNÁ přeskakuješ fázi technologického návrhu a fáze projektování a hned jsi u fáze praktické realizace. Ale to je dnes běžné, jsme na to zvyklí.
Nepochopil jsi na co narážím (synchronizace měniče jedoucího bez baj pásu na vstupní napětí. Synchronizuje se? Běží na výstupu vždy synchronizován se vstupem?), nebo můj dotaz pomíjíš (např. protože nemáš 2f nebo 3f spotřebiče, případně jim náhodný posun fází, případně jiný kmitočet na každé z fází nevadí?).
RadarS píše: sob úno 12, 2022 9:31 am ......... Jak se technicky provádí napojení kombi měniče na domovní rozvod?

Je to tak, že se na přívodu v domě za hlavním vypínačem v domovním rozvaděči rozpojí fáze, na kterou chci FVE "navěsit",
ta se vede do AC "IN" měniče a poté z AC "OUT" zpět do hlavního rozvaděče?
Fajn, ptáš se, odpovídám: Klidně +- tak jak to píšeš, nebo do kteréhokoli jiného místa v domovním rozvodu.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Dotaz chápu, rozumím, že pokud KOMBI nejede v režimu by-pass, není fáze na jeho výstupu synchronizovaná ...

V domě je jediný 3f spotřebič elektrokotel a jeho topná tělesa, takže zde tento stav nevadí.
Jediná situace, potenciálně přicházející do úvahy, je, že bych do 400V zásuvky venku zapojil nějaký točivý nebo tomu podobný stroj..
S tím ale nijak nekalkuluju, i když bych asi měl..

Přifázování k síti a synchronizace - automaticky jsem předpokládal, že toto svojí konstrukcí řeší jen on-gidy a hybridy, ale možná mi něco uniká.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

brumlaj píše: sob úno 12, 2022 10:00 am MOŽNÁ přeskakuješ fázi technologického návrhu a fáze projektování a hned jsi u fáze praktické realizace. Ale to je dnes běžné, jsme na to zvyklí.
Nepochopil jsi na co narážím (synchronizace měniče jedoucího bez baj pásu na vstupní napětí. Synchronizuje se? Běží na výstupu vždy synchronizován se vstupem?), nebo můj dotaz pomíjíš (např. protože nemáš 2f nebo 3f spotřebiče, případně jim náhodný posun fází, případně jiný kmitočet na každé z fází nevadí?).
RadarS píše: sob úno 12, 2022 9:31 am ......... Jak se technicky provádí napojení kombi měniče na domovní rozvod?

Je to tak, že se na přívodu v domě za hlavním vypínačem v domovním rozvaděči rozpojí fáze, na kterou chci FVE "navěsit",
ta se vede do AC "IN" měniče a poté z AC "OUT" zpět do hlavního rozvaděče?
Fajn, ptáš se, odpovídám: Klidně +- tak jak to píšeš, nebo do kteréhokoli jiného místa v domovním rozvodu.
King je synchronizovaný
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

Tak tu 3f zásuvku venku nech zapojenou za hlavním vypínačem domu a to "přerušení" dělej až na jedné z fází za tímto propojem.
Pozor na proudové chrániče.
A teď ten elektrokotel. Jak jsou zapojeny spirály? Mezi fázemi (400V na spirále), nebo "do hvězdy"? (230V na spirále). A u případného zapojení do hvězdy - je vyveden střední vodič? (nulák) Jaký je příkon kotle? (příp. proud na fázi)
Diablo007 píše: sob úno 12, 2022 10:42 am...... King je synchronizovaný
Pokud je synchronizovaný po celou dobu své funkce a přítomnosti Uin, tak super.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: sob úno 12, 2022 10:43 am Tak tu 3f zásuvku venku nech zapojenou za hlavním vypínačem domu a to "přerušení" dělej až na jedné z fází za tímto propojem.
Pozor na proudové chrániče.
A teď ten elektrokotel. Jak jsou zapojeny spirály? Mezi fázemi (400V na spirále), nebo "do hvězdy"? (230V na spirále). A u případného zapojení do hvězdy - je vyveden střední vodič? (nulák) Jaký je příkon kotle? (příp. proud na fázi)
Diablo007 píše: sob úno 12, 2022 10:42 am...... King je synchronizovaný
Pokud je synchronizovaný po celou dobu své funkce a přítomnosti Uin, tak super.
Kotel je 6kW, připojený na 3 fáze, jištěný 3x10A, má 2 stupně - dvě tělesa po 3kw.
Zapojení do hvězdy 3x230V+N+PE, takže střed je zapojený. To by mělo být v pohodě...

Kombi bych chtěl připojit na fázi, kde je dnes bojler, a bude tam TČ s výkonem cca 7kW (ještě nevím jaké), takže příkon čekám opět do cca 2kW max.
V případě poruchy záložní spirála 1500-2000W v novém nepřímotopném bojleru; připínaná ale manuálně v případě poruchy, apod..
-------------------------
Pokud bych TČ neplánoval, asi bych to vůbec neřešil a panely pustil přes Epever a nějaký jednodušší DC/AC měnič přímo přes termostat do tělesa.
Takto je mi ale líto energii spálit v tělese se 4x menší účinností..
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

Pokud chceš bezobslužný měnič tak ten king je tu už ověřený
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

RadarS píše: čtv úno 10, 2022 2:48 pm...... Mám hlavní jistič - přívod 3x25A, ale Axpert King je reálně 4000W, je to na fázi (bez by-passu měniče) 17,4A.
Nevadí tato tím vzniklá asymetrie? ....
Tak promiň, že nám to tak trvalo, ale už víme že to máš promyšlené. Tedy Tebou zmíněná proudová asymetrie elektricky nevadí. Sám si správně uvedl, že při přetížení se aktivuje baj pás. Ověř si zda případný krátký výpadek při přepínání neodstaví TČ (zbytečný opakovaný start). Musel bys to pak řešit proudovým relé, které by přeplo zbytek spotřebičů při aktivním TČ jinam aby nedošlo k přetížení a zmíněnému baj pásu.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Ještě k tomu kombi - modelový příklad jako dotaz. Co se stane, pokud na axpert king 5000W připojím zátěž 2000W v momentě, kdy baterie nebo panely dávají např "jen" 1000W? Přepne na bypass?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: úte úno 15, 2022 9:26 pm Ještě k tomu kombi - modelový příklad jako dotaz. Co se stane, pokud na axpert king 5000W připojím zátěž 2000W v momentě, kdy baterie nebo panely dávají např "jen" 1000W? Přepne na bypass?
Je potřeba rozlišovat pojem dávají. Panely dávají 1000w to ano ale z baterie je to odběr ne že baterie dává. Takže pokud baterie je nabitá tak si měnič vezme z baterie kolik potřebuje aby vykryl spotřebu v době kdy panely nedávají dostatek
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: úte úno 15, 2022 9:49 pm
RadarS píše: úte úno 15, 2022 9:26 pm Ještě k tomu kombi - modelový příklad jako dotaz. Co se stane, pokud na axpert king 5000W připojím zátěž 2000W v momentě, kdy baterie nebo panely dávají např "jen" 1000W? Přepne na bypass?
Je potřeba rozlišovat pojem dávají. Panely dávají 1000w to ano ale z baterie je to odběr ne že baterie dává. Takže pokud baterie je nabitá tak si měnič vezme z baterie kolik potřebuje aby vykryl spotřebu v době kdy panely nedávají dostatek
A pokud není nabitá?
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Martin P »

To je jednoduché. Při vybité barerii dojde při větší zátěži k poklesu napětí baterie pod nastavenou mez a přepnutí měniče na DS přes bypas.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Martin P píše: úte úno 15, 2022 10:10 pm To je jednoduché. Při vybité barerii dojde při větší zátěži k poklesu napětí baterie pod nastavenou mez a přepnutí měniče na DS přes bypas.
Zdravim, na to jsem se ale neptal.
Ptal jsem se, zda se měnič přepne natvrdo na bypass, pokud jeho jmenovitý výkon není sice překročen, ale výkon panelů v danou chvíli je menší než požadovaný příkon spotřebiče ... Co se stane při vybité baterií je asi jasné.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od brumlaj »

Už Ti to zde psali, tak ještě jednou. Pokud baterie při posílení výkonem z panelů zátěž 2kW unese, nepřepne. Pokud dojde vlivem odběru 2kW k poklesu napětí na baterii (akumulátor je vybitý), pak bude bypass aktivovaný. Tady není buď baterie nebo FVP. Měnič není pravičák, zvládá i druhý level podmínek pro svou funkci.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: stř úno 16, 2022 7:46 am Už Ti to zde psali, tak ještě jednou. Pokud baterie při posílení výkonem z panelů zátěž 2kW unese, nepřepne. Pokud dojde vlivem odběru 2kW k poklesu napětí na baterii (akumulátor je vybitý), pak bude bypass aktivovaný. Tady není buď baterie nebo FVP. Měnič není pravičák, zvládá i druhý level podmínek pro svou funkci.
Takže pokud je součet momentálního disponibilního výkonu z panelů + baterie větší než momentálně odebíraný příkon, měnič na bypass nepřepne.
Pokud je menší, kombi přepne na bypass, zatímco hybrid (případně on-grid), předpokládám, rozdíl plynule "dokryje" z DS...
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

rottenkiwi píše: stř úno 16, 2022 7:28 pm Menic prepne podla dolneho napatia na jeho vodicoch, co niekedy nema nic spolocne
so skutocnym napatim baterky, lebo ubytok na vodicoch.

Vobec to nema nic spolocne s vykonom z panelov ani s nejakym vykonom baterky.

U kvalitnejsich menicov je to kombinacia parametrov,
napatie , SOC, teplota, prud, vykon.
Kiwi děláš mu v tom akorát hokej.
To jak to u uvedl je funkčně správně. To že je rozdíl na svorce baterie a svorce měniče díky úbytku na vedení je pravda ale když je vše dobře udělané je to zanedbatelné
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Nedá mi to a nezdá se mi to ... Kombi přece musí být schopen 'docucnout' přes ac-dc-ac do zátěže zbytek výkonu, pokud výkon panelů v dané chvíli nestačí, a to bez přepnutí na bypass, pokud není překročen jeho jmenovitý výkon...
xmasin
Příspěvky: 286
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od xmasin »

Trochu to uvednu na pravou míru, jsou celkem tři varianty měničů Axpert:
1) Kombinované měniče bez přifázování - starší typy VP, VM, MKS - tyto typy jedou buď solár a baterie nebo přepnout celou spotřeby na DS pomocí bypasu.
2) Kombinované měniče s přifáxováním - MAX, případně nové VM III a IV - tyto měniče mohou být přifázované k síti a pak umí potřebný výkon vzít z DS, ale při odlehčení hrozí přetok do DS, poznají se podle toho, že je možné je provozovat bez baterie
3) Kombinované měniče s dvojitou konverzí - King, King II, PIP MK/MKX - tyto měniče jsou od DS odděleny DC meziobvodem a umějí doplnit potřebný výkon buď z baterie nebo DS podle nastavení a nehrozí u nich přetok, ale nelze je provozovat bez baterie.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: čtv úno 17, 2022 10:02 pm Nedá mi to a nezdá se mi to ... Kombi přece musí být schopen 'docucnout' přes ac-dc-ac do zátěže zbytek výkonu, pokud výkon panelů v dané chvíli nestačí, a to bez přepnutí na bypass, pokud není překročen jeho jmenovitý výkon...
A co se ti na tom nezdá kombinovaný měnič nemá dvojitou konverzi dela to jen kingt. Prostě se přepne na tom nic nevymyslíš tak to je
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od RadarS »

Diablo007 píše: čtv úno 17, 2022 10:15 pm
RadarS píše: čtv úno 17, 2022 10:02 pm Nedá mi to a nezdá se mi to ... Kombi přece musí být schopen 'docucnout' přes ac-dc-ac do zátěže zbytek výkonu, pokud výkon panelů v dané chvíli nestačí, a to bez přepnutí na bypass, pokud není překročen jeho jmenovitý výkon...
A co se ti na tom nezdá kombinovaný měnič nemá dvojitou konverzi dela to jen kingt. Prostě se přepne na tom nic nevymyslíš tak to je
Však se tu celou dobu bavíme o měničích bez přetoků a už jsme si řekli, které to jsou ... Vše, co nějakým způsobem v nějaké chvíli přeteče, považuju za hybrid, nikoliv kombi měnič . A protože jsou v popisech a názvosloví zmatky, tak se v tom ztrácím (jak vidno po diskuzích, nejen já ...)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: KOMBI MĚNIC - jak funguje přepínání FV/GRID

Příspěvek od Diablo007 »

RadarS píše: pát úno 18, 2022 6:27 am
Diablo007 píše: čtv úno 17, 2022 10:15 pm
RadarS píše: čtv úno 17, 2022 10:02 pm Nedá mi to a nezdá se mi to ... Kombi přece musí být schopen 'docucnout' přes ac-dc-ac do zátěže zbytek výkonu, pokud výkon panelů v dané chvíli nestačí, a to bez přepnutí na bypass, pokud není překročen jeho jmenovitý výkon...
A co se ti na tom nezdá kombinovaný měnič nemá dvojitou konverzi dela to jen kingt. Prostě se přepne na tom nic nevymyslíš tak to je
Však se tu celou dobu bavíme o měničích bez přetoků a už jsme si řekli, které to jsou ... Vše, co nějakým způsobem v nějaké chvíli přeteče, považuju za hybrid, nikoliv kombi měnič . A protože jsou v popisech a názvosloví zmatky, tak se v tom ztrácím (jak vidno po diskuzích, nejen já ...)
A můžeš mi říci kde píšu něco měnící který má přetoky píšu u o měnících co je nedělají a ty se chovají jako sem řekl buď je to king ten má.dvojitou konverzi a umí si pricucavat nebo to je kombinovaný a ten přepne relé na síť když nemá stavu . Hybrid funguje jinak to bych sem netahal
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Axpert“