Solax G4 + Adapter box

Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Jantic »

Mám oživenou FVE 6.5 KW se Solaxem Hybrid +17KWh a original adapterem SOLAX pro "vytěžování" přebytků do 200 bojleru. V bojleru je 2,2kw 1F spirála. Původně jsem uvažoval o instalaci Greenbono nebo WattrouterECO , ale po konzultacích tady to zatím nechám v tomto stavu a později se uvidí.
Za tímto hlavním boilerem je menší pro dohřátí plynem (zatím), pokud slunce nestačí a není dosažena nastavená teplota
Mám 2-tarifní měření s fixním NT 8h denně

Jde o to, abych nastavil parametry pro adapter dle mých požadavků, jde o tyto dva:
Tresholds on Feedin Power:
Tresholds off Consuption:

v návodu tady https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... BOX-EN.pdf

Priority:
Domácnost , pak baterie (funguje implicitně), nakonec bojler, pokud je přebytek >1000W, aby se z baterky netahal víc než 1kW.
Nebo prosím o jiné doporučené nastavení i s pohledem na životnost baterie a možnost NT.
Děkuji
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od brumlaj »

Kolik Tě stojí uložení 1kWh energie v akumulátoru? Nebo jinak co stál akumulátor a kolik cyklů vydrží?
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Jantic »

Vychází mi to při deklarovaných 6000 cyklech 2,1 Kč/kWh. Samozřejmě dnešní ceny, bez inflace v budoucnosti.
Chvíli to trvalo, byl jsem na cestě.
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Jantic píše: pát bře 04, 2022 8:45 pm Mám oživenou FVE 6.5 KW se Solaxem Hybrid +17KWh a original adapterem SOLAX pro "vytěžování" přebytků do 200 bojleru. V bojleru je 2,2kw 1F spirála. Původně jsem uvažoval o instalaci Greenbono nebo WattrouterECO , ale po konzultacích tady to zatím nechám v tomto stavu a později se uvidí.
Za tímto hlavním boilerem je menší pro dohřátí plynem (zatím), pokud slunce nestačí a není dosažena nastavená teplota
Mám 2-tarifní měření s fixním NT 8h denně

Jde o to, abych nastavil parametry pro adapter dle mých požadavků, jde o tyto dva:
Tresholds on Feedin Power:
Tresholds off Consuption:

v návodu tady https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... BOX-EN.pdf

Priority:
Domácnost , pak baterie (funguje implicitně), nakonec bojler, pokud je přebytek >1000W, aby se z baterky netahal víc než 1kW.
Nebo prosím o jiné doporučené nastavení i s pohledem na životnost baterie a možnost NT.
Děkuji
Řeším podobný problém, pokud již máte vyřešeno berte příspěvek za bezpředmětný. Přímo komunikuji s podporou Solax a logika spínání dry contaktu je následující.
sepnutí kontaktu je daná parametrem Tresholds on Feedin Power: hodnota exportu ven jako přebytku
vypnutí kontaktku je ovlivněno více parametry
Tresholds off Consuption: spotřeba ze strany distribuce směrem do domu
SOC vypnutí při dosažení kapacity baterie.
Doba sepnutí je hlavně pro tepelná čerpadla aby necyklovala, ale pro bojler bych dal 5min.
Tedy pokud chcete maximálně využít nabíjení zásobníku z přebytků zkouším hodnoty zapnutí při 100W
vypnutí při 10W, mám hybrid x3 g4 s verzi fw arm17_dsp18 která je poslední která za normálních okolností stále přetlačuje distribuci směrem ven cca 20W na fázi, novější verze se snaží pokud nemají přebytek držet vitruální nulu, ale bohužel mají vyšší spotřebu ze sítě cca o 1kWh/den.
A SOC baterie cca 95% do 94% nabíjí vyšším proudem následně asi od 90% už začně posílat do sítě a nabíjí menším prodem.
A položku schedule nyní musím otestovat, ale vypadá to že by se dala podle supportu solaxpower využít i když export bude nastaven na nulu, bohužel jsou již instalace kde distribuce zakazuje export směrem ven...
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Excelent »

Zdravím,

zřejmě budu brzo řešit stejný případ a prosím o radu.
V infomacích jsem našel možnost připojení pouze k tepelnému čerpadlu s funkcí "Smart Grid Ready".
Jak máte fyzicky zapojený bojler k tomu Adapter boxu?
Co je potřeba dokoupit a jak zapojit?
Díky moc
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Excelent píše: úte čer 21, 2022 9:39 pm Zdravím,

zřejmě budu brzo řešit stejný případ a prosím o radu.
V infomacích jsem našel možnost připojení pouze k tepelnému čerpadlu s funkcí "Smart Grid Ready".
Jak máte fyzicky zapojený bojler k tomu Adapter boxu?
Co je potřeba dokoupit a jak zapojit?
Díky moc
Dobrý den,
dry kontakt je pouze spinaný kontakt v měniči, pro sebe jsem si udělal schématko na skycák, tedy nic profesionálního.. 8-) ale pro princip myslím pochopitelné.
image2022-06-15-041726 (5).pdf
(544.04 KiB) Staženo 2077 x
Momentálně jsem ve fázi testování..
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Excelent »

jtrefil píše: čtv čer 23, 2022 7:17 am
Dobrý den,
dry kontakt je pouze spinaný kontakt v měniči, pro sebe jsem si udělal schématko na skycák, tedy nic profesionálního.. 8-) ale pro princip myslím pochopitelné. image2022-06-15-041726 (5).pdf
Momentálně jsem ve fázi testování..
Takže pak už není potřeba Adapter box, paráda, díky.
Ty kontakty 6(GND) a 7(Drycontact_A(out)) je také nutné propojit v případě využití pro bojler?
Toto máte tedy vyzkoušené a zkonzultované s podporou SOLAXu?
Ale vypadá to "bezpečně" ;)
Díky
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Excelent píše: čtv čer 23, 2022 8:47 pm
jtrefil píše: čtv čer 23, 2022 7:17 am
Dobrý den,
dry kontakt je pouze spinaný kontakt v měniči, pro sebe jsem si udělal schématko na skycák, tedy nic profesionálního.. 8-) ale pro princip myslím pochopitelné. image2022-06-15-041726 (5).pdf
Momentálně jsem ve fázi testování..
Takže pak už není potřeba Adapter box, paráda, díky.
Ty kontakty 6(GND) a 7(Drycontact_A(out)) je také nutné propojit v případě využití pro bojler?
Toto máte tedy vyzkoušené a zkonzultované s podporou SOLAXu?
Ale vypadá to "bezpečně" ;)
Díky
Takže pak už není potřeba Adapter box, paráda, díky. Pouze alternativa...
Ty kontakty 6(GND) a 7(Drycontact_A(out)) je také nutné propojit v případě využití pro bojler? 7-8 jsou kontakty, 4,6 13V + GND, pokud chcete přivést vlastní zdroj je na Vás, ale proč nevyužít co nabízí port... jinak je jedno zda bojler nebo TČ pro bojler bych raději dále silovou část řěšil dalším stykačem
Toto máte tedy vyzkoušené a zkonzultované s podporou SOLAXu rele testuji mám jej připojené a zkouším různé stavy, s podporou jsem řešil logiku spnání zda s tím souhlasí jak jsem zapojil neodklepnou bo na port patří solax adapter box
Ale vypadá to "bezpečně" ;) pouze jsem předal myšlenku, dál je to na každém
díky..
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Excelent »

jtrefil píše: čtv čer 23, 2022 7:17 am Takže pak už není potřeba Adapter box, paráda, díky. Pouze alternativa...
Ty kontakty 6(GND) a 7(Drycontact_A(out)) je také nutné propojit v případě využití pro bojler? 7-8 jsou kontakty, 4,6 13V + GND, pokud chcete přivést vlastní zdroj je na Vás, ale proč nevyužít co nabízí port... jinak je jedno zda bojler nebo TČ pro bojler bych raději dále silovou část řěšil dalším stykačem
Toto máte tedy vyzkoušené a zkonzultované s podporou SOLAXu rele testuji mám jej připojené a zkouším různé stavy, s podporou jsem řešil logiku spnání zda s tím souhlasí jak jsem zapojil neodklepnou bo na port patří solax adapter box
Ale vypadá to "bezpečně" ;) pouze jsem předal myšlenku, dál je to na každém
díky..
Aha, už tomu rozumím, jen jste měl na mysli asi kontakty 3,6 že jsou 13V+ GND.

Nezkoumal jste, co vlastně ten Adapter box dělá?
Jestli tam např. je jen další relé pro kontakty K3 a K4 na straně TČ?
Jestli to nefunguje vlastně stejně jako kontakty 7 a 8 na střídači a je jen vyvedeno do externího boxu?
Díky
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Excelent píše: pát čer 24, 2022 7:53 pm
jtrefil píše: čtv čer 23, 2022 7:17 am Takže pak už není potřeba Adapter box, paráda, díky. Pouze alternativa...
Ty kontakty 6(GND) a 7(Drycontact_A(out)) je také nutné propojit v případě využití pro bojler? 7-8 jsou kontakty, 4,6 13V + GND, pokud chcete přivést vlastní zdroj je na Vás, ale proč nevyužít co nabízí port... jinak je jedno zda bojler nebo TČ pro bojler bych raději dále silovou část řěšil dalším stykačem
Toto máte tedy vyzkoušené a zkonzultované s podporou SOLAXu rele testuji mám jej připojené a zkouším různé stavy, s podporou jsem řešil logiku spnání zda s tím souhlasí jak jsem zapojil neodklepnou bo na port patří solax adapter box
Ale vypadá to "bezpečně" ;) pouze jsem předal myšlenku, dál je to na každém
díky..
Aha, už tomu rozumím, jen jste měl na mysli asi kontakty 3,6 že jsou 13V+ GND.

Nezkoumal jste, co vlastně ten Adapter box dělá?
Jestli tam např. je jen další relé pro kontakty K3 a K4 na straně TČ?
Jestli to nefunguje vlastně stejně jako kontakty 7 a 8 na střídači a je jen vyvedeno do externího boxu?
Díky
ano kontakty 3-6 jsem se uklep... ;)
a ano v podstatě jde o galvanické oddělení kontaktů 7-8 a K3-K4 .... je otázlou co TČ pouští pro spínání K3-K4 pokud cca nízké napětí rovnou by šlo spínat 7-8, ale asi bych nerad tahal cizí systém přímo přes měnič... tedy ideál relé ...
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Excelent »

jtrefil píše: pát čer 24, 2022 8:01 pm
ano kontakty 3-6 jsem se uklep... ;)
a ano v podstatě jde o galvanické oddělení kontaktů 7-8 a K3-K4 .... je otázlou co TČ pouští pro spínání K3-K4 pokud cca nízké napětí rovnou by šlo spínat 7-8, ale asi bych nerad tahal cizí systém přímo přes měnič... tedy ideál relé ...
OK, tak už je mi to celé jasné ;)
Já si úplně na začátku myslel, že střídač posílá do TČ nějakou "chytřejší komunikaci".
Nevím proč třeba není v návodu pro box i zmíněna možnost spínání bojleru, mluví se i v prospektech pouze o TČ.
Asi aby to bylo dost cool pro dnešní dobu.

Každopádně ještě jednou děkuji, hodně pomohlo, teď už "jen" ta instalace FVE :D
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Excelent píše: sob čer 25, 2022 9:15 pm
jtrefil píše: pát čer 24, 2022 8:01 pm
ano kontakty 3-6 jsem se uklep... ;)
a ano v podstatě jde o galvanické oddělení kontaktů 7-8 a K3-K4 .... je otázlou co TČ pouští pro spínání K3-K4 pokud cca nízké napětí rovnou by šlo spínat 7-8, ale asi bych nerad tahal cizí systém přímo přes měnič... tedy ideál relé ...
OK, tak už je mi to celé jasné ;)
Já si úplně na začátku myslel, že střídač posílá do TČ nějakou "chytřejší komunikaci".
Nevím proč třeba není v návodu pro box i zmíněna možnost spínání bojleru, mluví se i v prospektech pouze o TČ.
Asi aby to bylo dost cool pro dnešní dobu.

Každopádně ještě jednou děkuji, hodně pomohlo, teď už "jen" ta instalace FVE :D
Logiku řízení řeší přímo měnič, kde v menu se nastaví potřebné parametry, a TČ při impulzu od FVE provede navýšení teploty, dle nastavení v TČ.
Přímo bojler nemají ve specifikaci uveden, bo k samotnému solax adapteru na přímo nelze připojit oproti TČ.
Nemáte vůbec zač, pokud vím rád se podělím o vlastní zkušenosti.
Jindra48
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 18, 2022 12:56 am

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Jindra48 »

Také bych rád využíval přebytky pro ohřev TUV, ale nejsem si jistý, jestli spínání dry kontaktu případně i použití solax adapter boxu je funkční při vypnutých přetocích. Pozná střídač, že nechává energii "na střeše" a ideálně kolik jí tam nechává?? Nevím, jestli není stejný problém i při použití watrouteru.
Chci doplnit spirálu do bojleru ohřívaného plynovým kotlem a nechci, aby se ohříval energií ze sítě nebo bateriií. Pokud střídač zaznamená splnění podmínky pro sepnutí a sepne topnou spirálu 2,2 kw a "možný přetok" by byl jen 500W, budu pro ohřev tahat ze sítě 1,7 kw a celé to postrádá smysl...
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Jindra48 píše: ned srp 28, 2022 11:14 pm Také bych rád využíval přebytky pro ohřev TUV, ale nejsem si jistý, jestli spínání dry kontaktu případně i použití solax adapter boxu je funkční při vypnutých přetocích. Pozná střídač, že nechává energii "na střeše" a ideálně kolik jí tam nechává?? Nevím, jestli není stejný problém i při použití watrouteru.
Chci doplnit spirálu do bojleru ohřívaného plynovým kotlem a nechci, aby se ohříval energií ze sítě nebo bateriií. Pokud střídač zaznamená splnění podmínky pro sepnutí a sepne topnou spirálu 2,2 kw a "možný přetok" by byl jen 500W, budu pro ohřev tahat ze sítě 1,7 kw a celé to postrádá smysl...
Bez povololeného exportu je to trochu zádrhel, WR se nedá použít vůbec, tedy pokud je zapojen spávně tj WR měření mezi elektroměr a měření měniče.
WR "odchytí" až energii, kterou ven pošle měnič.
Dry kontakt, to má pobobné, sepnutí kontaktu je dle nastavené hodnotě exportu, ale zde by šlo nastavit časování. Bohužel to nemám otestované. Případně se na dry kontakt zcela vyprdnout a použít časové relé, nastavit čas kdy se dá predikovat výroba po nabití baterií cca 11:00-18:00. Nejednou se toto řešení realizovalo.
viprcz
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 25, 2022 8:19 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od viprcz »

Zdravím.
Tak jsem vyzkoušel zde naznačené zapojení (pan Trefil, za což děkuji) a:
na manuál funguje, při nastavení smart modu sice při přetoku sepne, ale drze a zcela nezodpovědně drží sepnuto bez ohledu na nastavení, že má vypnout při překročení domácí spotřeby nebo úrovně SoC baterie. Toto nezodpovědné chování zapojení přičítám tomu, že spínání a rozpínání měřím měřákem mezi kontakty 3 a 8.
Máte někdo radu, jak tohle opravdu arogantní a polovičaté jednání tohoto zapojení zatrhnout?
Děkuji za případnou radu, či rad více. :-)
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

viprcz píše: pon říj 03, 2022 5:03 pm Zdravím.
Tak jsem vyzkoušel zde naznačené zapojení (pan Trefil, za což děkuji) a:
na manuál funguje, při nastavení smart modu sice při přetoku sepne, ale drze a zcela nezodpovědně drží sepnuto bez ohledu na nastavení, že má vypnout při překročení domácí spotřeby nebo úrovně SoC baterie. Toto nezodpovědné chování zapojení přičítám tomu, že spínání a rozpínání měřím měřákem mezi kontakty 3 a 8.
Máte někdo radu, jak tohle opravdu arogantní a polovičaté jednání tohoto zapojení zatrhnout?
Děkuji za případnou radu, či rad více. :-)
Zdravím,
pls můžete upřesnit jak máte nastaveno, bo u mě a u pár instalací funguje jak má.
Příklad nastavení u mě.
dry_setting_bojler.jpg
dry_setting_bojler.jpg (30.65 KiB) Zobrazeno 11253 x
Díky..
viprcz
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 25, 2022 8:19 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od viprcz »

jtrefil píše: pon říj 03, 2022 6:54 pm
viprcz píše: pon říj 03, 2022 5:03 pm Zdravím.
Tak jsem vyzkoušel zde naznačené zapojení (pan Trefil, za což děkuji) a:
na manuál funguje, při nastavení smart modu sice při přetoku sepne, ale drze a zcela nezodpovědně drží sepnuto bez ohledu na nastavení, že má vypnout při překročení domácí spotřeby nebo úrovně SoC baterie. Toto nezodpovědné chování zapojení přičítám tomu, že spínání a rozpínání měřím měřákem mezi kontakty 3 a 8.
Máte někdo radu, jak tohle opravdu arogantní a polovičaté jednání tohoto zapojení zatrhnout?
Děkuji za případnou radu, či rad více. :-)
Zdravím,
pls můžete upřesnit jak máte nastaveno, bo u mě a u pár instalací funguje jak má.
Příklad nastavení u mě. dry_setting_bojler.jpg
Díky..
Bohužel neumím sejmout obrazovku, tedy poněkud humpolácky:
přetoky Vy 500 já 2000
spotřeba Vy 5 já 200
Baterie SoC Vy 90 já 75
Systém se zdá obdobný, jinak hodnoty stejné
Jinak díky, že jste se tím zabýval :-)
viprcz
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 25, 2022 8:19 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od viprcz »

jtrefil píše: pon říj 03, 2022 6:54 pm
viprcz píše: pon říj 03, 2022 5:03 pm Zdravím.
Tak jsem vyzkoušel zde naznačené zapojení (pan Trefil, za což děkuji) a:
na manuál funguje, při nastavení smart modu sice při přetoku sepne, ale drze a zcela nezodpovědně drží sepnuto bez ohledu na nastavení, že má vypnout při překročení domácí spotřeby nebo úrovně SoC baterie. Toto nezodpovědné chování zapojení přičítám tomu, že spínání a rozpínání měřím měřákem mezi kontakty 3 a 8.
Máte někdo radu, jak tohle opravdu arogantní a polovičaté jednání tohoto zapojení zatrhnout?
Děkuji za případnou radu, či rad více. :-)
Zdravím,
pls můžete upřesnit jak máte nastaveno, bo u mě a u pár instalací funguje jak má.
Příklad nastavení u mě. dry_setting_bojler.jpg
Díky..
Ještě jednou dobrý den přeji.
Tak jsem nad nastavením ještě přemýšlel a domnívám se (teorie), že nastavení bude poplatné podmínkám odběru domácnosti.
Budu předpokládat denní spotřebu v nějakém časovém intervalu např.500W a výkon topného tělesa 1500W (to je můj případ, mám těleso na 3f). Za předpokladu, že do bojleru chci jen a pouze přebytky, nechci vůbec nic tahat z DS, nastavení by dle mého mělo být následující:
zapni při přetoku 2000W, vypni při spotřebě 500W. Zapnutí by mělo být min.2000W proto, že v okamžiku sepnutí DP se sečte odběr domácnosti 500+1500W bojler. To je ovšem čistá teorie nepočítající s min. dobou provozu. Ať vymýšlím, jak vymýšlím, bude při takovém minimalistickém nastavení docházet před zapnutím DP k přetokům (před sepnutím DP), a zároveň (za podmínek vyskočení chvilkového přetoku nad 2000W a následném snížení výkonu FVE po tuto hranici) k čerpání z DS po dobu nastavení minimálního chodu (5 min po poklesu výkonu).
Tedy pokud bych chtěl omezit sepnutí DP pouze pro využití nadbytečné energie do bojleru, musel bych nastavit přetoky na více než 2000W a vypnutí DP na hodnotu 2000W. Takovéto nastavení by zase pouštělo energii do DS a to jak před sepnutím, ta po vypnutí DP.
Závěr je dle mého asi takový, že DP umožní ukládání části přebytečné energie, nikoli jak se obvykle píše veškeré nadbytečné energie-tím nijak nesnižuju praktičnost DP, ba naopak,jinak bych se tím nezabýval, jen uvažuju.
Domníváte se, že je tento myšlenkový cirkus správně? :-). Přeji hezký den
PS. Nejsem elektrikář, moje znalosti v tomto oboru končí fyzikou SŠ a zkušenostmi z praxe, co jsem kde zaslechl,vyčetl nebo sám udělal. A opakuju, že měřím vyp/zap bez zátěže.
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

viprcz píše: úte říj 04, 2022 8:21 am
jtrefil píše: pon říj 03, 2022 6:54 pm
viprcz píše: pon říj 03, 2022 5:03 pm Zdravím.
Tak jsem vyzkoušel zde naznačené zapojení (pan Trefil, za což děkuji) a:
na manuál funguje, při nastavení smart modu sice při přetoku sepne, ale drze a zcela nezodpovědně drží sepnuto bez ohledu na nastavení, že má vypnout při překročení domácí spotřeby nebo úrovně SoC baterie. Toto nezodpovědné chování zapojení přičítám tomu, že spínání a rozpínání měřím měřákem mezi kontakty 3 a 8.
Máte někdo radu, jak tohle opravdu arogantní a polovičaté jednání tohoto zapojení zatrhnout?
Děkuji za případnou radu, či rad více. :-)
Zdravím,
pls můžete upřesnit jak máte nastaveno, bo u mě a u pár instalací funguje jak má.
Příklad nastavení u mě. dry_setting_bojler.jpg
Díky..
Ještě jednou dobrý den přeji.
Tak jsem nad nastavením ještě přemýšlel a domnívám se (teorie), že nastavení bude poplatné podmínkám odběru domácnosti.
Budu předpokládat denní spotřebu v nějakém časovém intervalu např.500W a výkon topného tělesa 1500W (to je můj případ, mám těleso na 3f). Za předpokladu, že do bojleru chci jen a pouze přebytky, nechci vůbec nic tahat z DS, nastavení by dle mého mělo být následující:
zapni při přetoku 2000W, vypni při spotřebě 500W. Zapnutí by mělo být min.2000W proto, že v okamžiku sepnutí DP se sečte odběr domácnosti 500+1500W bojler. To je ovšem čistá teorie nepočítající s min. dobou provozu. Ať vymýšlím, jak vymýšlím, bude při takovém minimalistickém nastavení docházet před zapnutím DP k přetokům (před sepnutím DP), a zároveň (za podmínek vyskočení chvilkového přetoku nad 2000W a následném snížení výkonu FVE po tuto hranici) k čerpání z DS po dobu nastavení minimálního chodu (5 min po poklesu výkonu).
Tedy pokud bych chtěl omezit sepnutí DP pouze pro využití nadbytečné energie do bojleru, musel bych nastavit přetoky na více než 2000W a vypnutí DP na hodnotu 2000W. Takovéto nastavení by zase pouštělo energii do DS a to jak před sepnutím, ta po vypnutí DP.
Závěr je dle mého asi takový, že DP umožní ukládání části přebytečné energie, nikoli jak se obvykle píše veškeré nadbytečné energie-tím nijak nesnižuju praktičnost DP, ba naopak,jinak bych se tím nezabýval, jen uvažuju.
Domníváte se, že je tento myšlenkový cirkus správně? :-). Přeji hezký den
PS. Nejsem elektrikář, moje znalosti v tomto oboru končí fyzikou SŠ a zkušenostmi z praxe, co jsem kde zaslechl,vyčetl nebo sám udělal. A opakuju, že měřím vyp/zap bez zátěže.
Dobrý skoro večer... ;)
ano v podsatě souhlasím, u sebe počítám s tím, že trochu energie pokryje baterie a z mých 25kWh na pokles na 95-90% baterie SoC problém nevidím ;)
No pokud chcete "nabíjet" bojler" čistě z přebytků budete muset řešit přes wattrouter (WR), který do bojleru přes SSR (polovodičové relé) pošle cokoliv co se protlačí ven přes měření solaxu a odchytí měření WR ve směru k hlavnímu elektroměru, tedy pokud je správně vše zapojeno a nastaveno. Pár instalací a nastavení wattrouteru MX a ECO mám za sebou.
DryContact je především řešení pro tepelná čerpadla a bohužel není to zcela dokonalé řešení, prostě vše má sve pro a proti, jen si v hlavě správně nastavit priority co od "projektu" očekáváte.. ale vím, že vývoj solaxpower pracuje na drykontaktu a měl by v buducnu mít podobné vlastnosti jako WR, u G4 v budoucích FW, případně nástupci G4....
viprcz
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 25, 2022 8:19 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od viprcz »

Dobrý už úplně večer :-)
Děkuji za odpověď. Tak jsem počítal a: bojler mám 300 l a na ohřátí z 20 st.C na 40 st.C spotřebuju cca 10kWh tj.cca 75,-Kč. Pro totéž spotřebuju víceméně stejné množství (v kWh) plynu za cca 35,-Kč. Pokud tedy DRY kontakt vykoná požadovanou činnost, která umožní vzít 5kWh ze slunce, nákladově to bude zhruba plichta. Teď s nastávající zimou to sice asi nebude pravda, nicméně i tak to stojí za vyzkoušení. Budu jen tiše doufat, že to řešení -pokud se najde - snad půjde SW cestou i do stávajícího měniče G4
Salada
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 24, 2022 9:16 am

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Salada »

Mě má přijít měnič každou chvília tak nat tímto boxem také uvažuji. Podle všeho je uvnitř jen relé s konektory, možná nějaká ochranná dioda. Neudělal by někdo fotku vnitřku?

Mnohem lepší by bylo toto: https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... MAIL_ID%5D

Ale momentálně mě odrazuje ta cena, na hraní je to trochu drahé. Ještě totiž nemám rozmyšleno, co budu s přebytky dělat.
jtrefil
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 21, 2022 8:03 pm
Bydliště: Usa
Výkon panelů v FVE [Wp]: 845
Kapacita baterie [kWh]: 281
Kontaktovat uživatele:

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od jtrefil »

Salada píše: stř úno 01, 2023 5:59 pm Mě má přijít měnič každou chvília tak nat tímto boxem také uvažuji. Podle všeho je uvnitř jen relé s konektory, možná nějaká ochranná dioda. Neudělal by někdo fotku vnitřku?

Mnohem lepší by bylo toto: https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... MAIL_ID%5D

Ale momentálně mě odrazuje ta cena, na hraní je to trochu drahé. Ještě totiž nemám rozmyšleno, co budu s přebytky dělat.
Možnost jak obejít adapterbox je popsána výše, stačí relé vs116u + stykač např. vs425...
Hombre
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 03, 2022 10:58 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Hombre »

Ahoj,
chtěl jsem přispěvatelům výše poděkovat za cenné rady a podělit se o vlastní zkušenosti. Řešil jsem propojení Solax G4 s TČ Viessmann Vitocal 200-S. Také se mi nechtělo kupovat originální Adapter Box, takže nakonec jsem to vyřešil pomocí relé na DIN lištu z "šuplíkových" zásob. Původní 24V relé jsem nahradil 12V, které mělo stejné provedení vývodů:
Rele_DIN.JPG
Rele_DIN.JPG (53.39 KiB) Zobrazeno 7070 x
.

K propojení směrem k Solaxu jsem použil serial kabel, který se používá ke konfiguraci switchů:
COM_DRY.jpg
COM_DRY.jpg (221.66 KiB) Zobrazeno 7070 x
.

Způsob propojení je stejný, jako je naznačeno ve schématu výše, tzn. vývod 6 (GND) propojený s 7 (Drycontact_A(out)) a vývody 3 (+15V) a 8 (Drycontact_B(out)) přivedeny na cívku relé.
Schema.png
Schema.png (903.45 KiB) Zobrazeno 7069 x

Na straně TČ mi ovšem zavařili soudruzi z Viessmannu, protože zrovna u popisu Smart Grid zapojení v mém servisním manuálu měli prohozený význam "Smart Grid" a "Blokování elektrorozvodným podnikem". Správný kontakt pro Smart Grid je ten s označením "D":
Smart_grid_Viessmann_1.png
Smart_grid_Viessmann_1.png (183.69 KiB) Zobrazeno 7070 x
.
Dodatečně jsem na fóru Viessmannu zjistil, že v novějších verzích manuálů (zhruba 2020 a novější) by to už mělo být opraveno.

Tady ještě foto svorkovnice v TČ:
Smart_grid_Viessmann_2.jpg
Smart_grid_Viessmann_2.jpg (267.8 KiB) Zobrazeno 7070 x

V TČ v servisním menu povoleno "uvolnění Smart Grid 7E80 = 1", v Solaxu povolen Dry Contact na Smart Save, upraveny thresholdy (ideální nastavení ještě ladím).
Důkaz místo slipů:
Smart_grid_v_akci.jpg
Smart_grid_v_akci.jpg (301.37 KiB) Zobrazeno 7070 x
.

Hurá! Funguje! Radost nesmírná :sun2:
scjirka
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 19, 2023 9:53 am

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od scjirka »

Zdravím, mám střídač Solax X3 G4 10,0D k tomu wall box také Solax X3-EVC-11K, ten komunikuje se střídačem přes rozhraní COM (RJ45). Chtěl bych přidat ještě adapter box pro nabijení bojleru z přebytků, ale podle návodu ten adpter box také komunikuje přes zásuvku COM a ta je na střídači jen jedna. Máte někdo řešení jak to udělat , aby to komunikovalo obojí? Díky Jirka
Hombre
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 03, 2022 10:58 pm

Re: Solax G4 + Adapter box

Příspěvek od Hombre »

V manuálu https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... _G2-CZ.pdf se na straně 25 píše, že ke komunikaci měniče s EV chargerem se využívají piny 4 a 5, tedy RS-485, tedy jiné, než pro Adapter Box. Takže bych řekl, že stačí vyrobit kabel, který si k příslušnému zařízení vytáhne potřebné piny.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“