Efektivní vytápění pomocí fve v zimě

Odpovědět
misa84
Příspěvky: 133
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Efektivní vytápění pomocí fve v zimě

Příspěvek od misa84 »

Zdravim, řeším zefektivnění vytápění pomocí fve, aktuální stav kdy v zimě dodávám do aku nádrže přes patronu cca 1,5kw po dobu 4-5 hodim a to jen občas, na teplotě vody není moc znát.Tepelné čerpadlo jede v podstatě jen z DS. Přemýšlím nad topení klimou do hlavní místnosti- klima co mám ve včelíně 3,5kw má odběr cca 1kw -utáhne to fve v zimě a v místnosti by to bylo znám že se topí-narozdíl od lehkého nahřátí aku nádrže..Ideální by byla klima řízená přes wattrouter nebo greenbono ale je dražší.Další výhoda je zatopit si po ránu z baterie než někdo vstane a zatopí v krbovkách na celý dům.Popř nějaké další možnosti jak efektivně těch pár kw přeměnit v teplo?
10kw goodwe, 4x h2
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Efektivní vytápění pomocí fve v zimě

Příspěvek od brumlaj »

Ptáš-li se po energetické efektivitě tak nejefektivnější co znám a můžeš udělat je TČ voda-voda a získané teplo poslat do podlahového topení.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 214
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Efektivní vytápění pomocí fve v zimě

Příspěvek od kybos »

Na efektivní topení v zimě potřebuješ efektivní nízkoteplotní topnou soustavu s velkou akumulační schopností a TČ. Optimální je topit přes den, kdy jsou venku nejvyšší teploty (pro TČ vzduch-voda) a získané teplo akumulovat na noc, kdy jsou teploty nejnižší. Dům, který není kvalitně izolovaný tuto možnost ani nenabízí. Tam je lepší začít od snížení tepelné ztráty a až následně řešit topení. Většina dnes dodávaných TČ řídí topení pomocí ekvitermní křivky, což je z hlediska efektivity naprosto nevhodné. Pro zajištění maximální efektivity je nutno topit s minimálním teplotním zdvihem a tedy maximálním COP. Předpokládá to spouštět topení přes den, kdy jsou nejvyšší venkovní teploty vzduchu, nebo zainvestovat větší částku do TČ země-voda, kde zdroj tepla nemá během dne tak velké výkyvy teploty. Ideální je systém TČ voda-voda, jenomže na takový nemá většina solárníků vhodné podmínky. U své nemovitosti jsem nízkoteplotní topný systém napájený TČ vzduch-voda řešil. Závěr je takový, že nejlépe vychází podlahové topení s hustou sítí trubek velkého objemu, kde voda slouží také jako akumulátor (mám cca 600 l vody v PT). Pokud se zvolí systém TČ vzduch-voda, pak je vhodné vybrat TČ s co možná největším výměníkem, aby bylo COP degradováno odmrazovacími cykly co nejméně. Větší část topné sezóny v naší zeměpisné poloze totiž probíhá při venkovní teplotě kolem +3°C, což je z hlediska namrzání výměníku ten nejhorší teplotní stav. TČ (pokud se jedná o invertor) je vhodné řídit tak, aby se udržovalo v optimálních otáčkách kompresoru, kde bývá nejvyšší COP. Z hlediska ekonomiky je nutno si uvědomit, že topení na baterie (když nesvítí) je nutně zatíženo přídavnými ztrátami a nákladem na provoz úložiště, což určitě není zanedbatelná položka.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“