Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Odpovědět
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Ahoj, snadná otázka: je to dobrý nápad a máte někdo něco podobného realizované?

O co mi jde. Na MP se řeší přepínač sítí (tj. dům je napájený buď z FVE a při výpadku FVE výpadku se automaticky přepne na DS). Já uvažuju trochu jiným směrem - dát na vstup z DS bistabilní spínač, který můžu dálkově ovládat a tím DS připojovat a odpojovat. Automatizací bych pak řešil "ostrov" od jara do podzimu s možností dálkového zapnutí DS, když energie v baterce klesne pod nějakou mez.

Jinými slovy: mám dost energie = odpojím DS, střídač to bude vnímat jako výpadek DS a jede dál v ostrovním režimu. Dochází energie v baterce = připojím DS, střídač to zjistí a po pár minutách se přifázuje. Dává to smysl?

Proč to řeším: hybridní střídač při dostupnosti DS z ní bere, i když má dost v baterce nebo na panelech. Není to moc, ale za sezonu to pár set kWh dá, takže ten spínač se klidně do roka vrátí.
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od bert »

Nie bistabilné relé, ale obyčajný stykač mi pripína sieť na vstup meniča. Tiež na základe poklesu napätia na batérií. Mám tam časové relé, ktorým mám nastavený minimálny nabíjací interval (4h), aby to do batérie niečo natlačilo do rezervy, aj popri nejakej súbežnej spotrebe. Ak by náhodou do toho dobre zasvietilo slnko, tak mám nastavené nabíjacie napätie zo siete nižšie, ako z panelov.
Zatiaľ som výpadok na podpätie batérie nemal.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od josse »

Na relé v provedení din lišta, i když je na něm uvedeno 32A bych bral s rezervou... Myslím, že s 10A trvale bude mít problém a odhoří.

Přepínač sítí je správný, ten automatický... ATS automatic transfer switch, ono je to vlastně bistabilní přepínač! Nepotřebuje elektriku aby držel v libovolné poloze, nejde tím elektrika vypnout. Na ovládání stačí vstupu zapojit do nějakého řízení a když chci tak přivedu na chvíli elektriku na vstup A a on se přepne a pak zase elektriku nepotřebuje, a zase když někdy přivedu elektriku na B tak se přepne na vstup B a pak už elektriku nepotřebuje.

Stejný pozor na jmenovitý proud. Mám u bojleru vyzkoušeno už spoustu relé, instalačních stykačů, přepínačů sítí, pro 10A AC odporové zátěže na ohřev TUV to chce 32A minimum, lépe 40A spínač a pravidelně kontrolovat, pro celý dům bych nedával menší než 63A spínač z Číny, nebo méně než 40A Evropský výrobek.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Kodl69
Příspěvky: 1319
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od Kodl69 »

tohle je normální instalační stykač, v AC1 těch 32A nebude problém, iskra je celkem solidní výrobce. Spíš podle toho schématu na přístroji a popisu se to ovládá přes IR, aby to nebylo nějaký překombinovaný...
Bistabilní stykače (dvy mechanicky i elektricky blokovaný stykače se západkou) na přepíníní DS používám už mnoho let, pokud se dodrží všechno, co se má dodržet, je to spolehlivý a bezpečný přepínač sítí. Ale neřekl jsem že levný...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
bert
Příspěvky: 68
Registrován: ned dub 18, 2021 4:12 pm

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od bert »

danidani nechce prepínať sieť za meničom, ale pripínať sieť pred meničom.
Ja mám takto použitý obyčajný motorový stykač (tuším 25A). Spotreba jeho cievky ma absolútne nedráždi. Ide max. pár hodín denne a to vždy len na DS, keď dobíjam. Vstupný prúd mám obmedzený meničom na 13A (ak by bola nejaká spotreba na tej istej fáze ešte pred meničom, nech je rezerva). Także po pripnutí siete stykačom na menič, sa menič najprv sfázuje (asi sekunda), potom zopne transfer relé a potom postupne sa začne zvyšovať vstupný prúd, kým nedosiahne nastavených 13A. Takže (u mňa) stykač spína 0A a vypína maximálne 13A. Menič mám Studer, kde to takto išlo nastaviť a aj to tak funguje.
Výber relé v návrhu, je asi kvôli kompaktibilite s automatizáciou. Tiež tam vidím možný problém v budúcnosti, v prípade potreby, či to bude čím nahradiť.
Prajem všetkým veľa slnka!
Robo /bert/
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od brumlaj »

No, asi to bude jedno ze zařízení, které je moc chytré. Už spotřeba 0,5W u bistabilního relé ...... aby uměl reagovat na příchozí signál?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od kybos »

danidani píše: čtv bře 17, 2022 6:08 pm Ahoj, snadná otázka: je to dobrý nápad a máte někdo něco podobného realizované?

.....

Jinými slovy: mám dost energie = odpojím DS, střídač to bude vnímat jako výpadek DS a jede dál v ostrovním režimu. Dochází energie v baterce = připojím DS, střídač to zjistí a po pár minutách se přifázuje. Dává to smysl?

Proč to řeším: hybridní střídač při dostupnosti DS z ní bere, i když má dost v baterce nebo na panelech. Není to moc, ale za sezonu to pár set kWh dá, takže ten spínač se klidně do roka vrátí.
Používám k připojení střídače k DS SSR spínané v nule dimenzované na 40 A. Hlavní domovní jistič je na 25A. V okamžiku sepnutí se spíná téměř nulový výkon.Střídač se po připojení sítě nejprve zasynchronizuje a přifázuje a potom teprve spíná tranzientní relé. V okamžiku rozepnutí se rozepíná také téměř nulový výkon, jelikož SSR rozepíná při nulovém proudu. Nevznikají tak proudové rázy a rušení. SSR se řídí dle napětí úložiště s určitou hysterezí, která je jiná v letním a zimním období. Navíc aplikuji dvě sady spínacích a rozpínacích hodnot napětí, které se použíjí v závislosti na tom, zda je doba vysokého nebo nízkého tarifu v DS. Jako ochranu proti cyklování používám programovatelné časové zpoždění nastavené na 90 vteřin. Střídač je nastaven do režimu UPS s předností distribuční sítě.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Díky všem za komentáře a návrhy. Pár bodů na upřesnění:

- Zrovna tenhle spínač jsem vybral proto, že umí komunikovat s elektroměrem, který už mám instalovaný.
- Ano, nechci přepínat sítě, ale chci odpojovat DS.
- K odpojení by docházelo bez zátěže (resp. při minimální zátěži do 0,5 A). Ale ve špičce by přes něj mohlo téct třeba 3 × 25 A (domovní jistič je kvůli sauně 3 × 32 A) - tady si právě nejsem jist, zda to má na životnost spínače nějaký vliv, nebo zda jde jen o proudy při připojovávání/odpojování.

A na závěr: Dnes jsem si v praxi ověřil, že GoodWe ET má možnost nastavení "off grid" režim, při kterém do DS nic neposílá a ani na back-up výstupu z DS nic nesosá, takže to nakonec prozatím vyřeším softwarově :-)
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od brumlaj »

Šlo by popsat blíže jakým způsobem bylo testováno a výsledek? Opravdu byl měnič od gridu off?
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Je to GW10K-ET, sw verze 060616. Mód přepínám pomocí Home Assistanta, zatím ručně.

Mám celkem tři vlastní elektroměry, jeden na vstupu do domu z DS (tj. mezi DS a střídačem), další dva na výstupu ze střídače, tj. na zálohovaném a nezálohovaném výstupu (mimo jiné tak budu přesně vědět, jaká je spotřeba vlastního střídače, jak jsem řešili jinde, budu reportovat po březnu).

Bohužel velké spotřebiče (myčka, pračka, trouba) stále nemám přepojené na backup výstup, takže testovat můžu, jen když nejsme doma. Zatím se to podařilo dvakrát, začátkem března cca tři dny a tento víkend cca od sobotního podvečera do nedělního poledne.

Jak testuju. V HA přepnu "Inverter operation mode" do "Off grid mode". Střídač pak:

- Na backupu se odpojí od DS a vše napájí z FVE a baterie.
- Na nezálohovaném výstupu se odpojí od FVE a baterie a vše napájí z DS (díky podružnému elektroměru vidím, že spotřeba klesne na jednotky wattů, což odpovídá stand-by spotřebě nezálohovaných spotřebičů).
- Nejsou žádné přetoky ven.

Spotřebu i přetoky jsem ještě ověřoval na portálu naměřených dat ČEZ distribuce (viz graf níže) a spotřeba sedí na můj elektroměr, dodávka do DS není za testované období žádná.

Usuzuju, že spotřeba střídače jede ze FVE/baterie.

Když pak střídač přepnu zpět do "General mode", začne vše (tedy i backup) napájet z DS, po 5 minutách se přifázuje a začne dodávat do obou výstupů z FVE/baterie a zároveň nakupuje a prodává z/do DS v rozsahu cca 50-100 W (pokud dokážu v daném okamžiku vše co vyrobím spotřebovat, resp. napájet z baterie, když je spotřeba větší než výroba). Když se zapne/vypne spotřebič, je vidět nárůst dokupu/prodeje z/do DS s postupným vyrovnáváním k "nule".

2022-03-21_8-29-00.png
2022-03-21_8-29-00.png (68.46 KiB) Zobrazeno 4090 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od brumlaj »

Jasně, nezálohované nefunkční, už jsem se lekl, že by něco bylo jinak.
Tak v tomto zapojení je jasné, že to nebude mít přetoky když je měnič odpojený od sítě.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Jen upřesním: Zálohované čistě z DS, což alespoň z pohledu spotřebiče nepovažuju za "nefunkční" - jinými slovy, sauna pojede i v off-grid režimu.
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od brumlaj »

danidani píše: pon bře 21, 2022 10:05 am...... jinými slovy, sauna pojede i v off-grid režimu.
Sauna při nefunkčnosti DS (mnoho lidí vyzkoušelo na vlastní skuru) ani nepípne. O to mi šlo. O opravdový off grid. Neřeš mne. Já jsu spokojen, že žádná změna (bohužel) a Tobě to nevadí. Jen aby čtenáři nepodléhali přílišnému optimismu, že při vypnuté DS (off grid) by fungoval celý barák.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Já ale nepíšu o nefunkční DS. Pokud máš baterii, která ti při výpadku DS utáhne saunu, tak máš můj obdiv a závidím.

Takže aby to někdo nepochopil špatně: Pokud přepnu GW do "Off grid mode", jedou oba výstupy - backup výstup jede z FVE/baterie (za předpokladu, že svítí nebo je něco v baterii) a nezálohovaný výstup jede z DS (pokud je dostupná).
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od brumlaj »

A jsme opět u toho, že se pojmy používají i proti jejich vyřčenému významu. Ale nevadí.
Každopádně díky za popis "nedokumentované funkce", kdy výstup měniče je i v off grid režimu neustále spojen se vstupem.
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od danidani »

Máš pravdu, výrobce se s tím moc nepáře a v dokumentaci uvádí:
Forced Off-Grid Mode: Used for off-grid operation (no grid connection). When choosing this mode, the system automatically cuts off the connection to the grid, even if the grid is available.
Správně by asi bylo "Forced Off-Grid Mode on back-up side", ale třeba se jim to do popisu v aplikaci jen nevešlo ;)
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Automatizace připojování DS pomocí bistabilního spínače

Příspěvek od Diablo007 »

danidani píše: pon bře 21, 2022 9:57 pm Já ale nepíšu o nefunkční DS. Pokud máš baterii, která ti při výpadku DS utáhne saunu, tak máš můj obdiv a závidím.

Takže aby to někdo nepochopil špatně: Pokud přepnu GW do "Off grid mode", jedou oba výstupy - backup výstup jede z FVE/baterie (za předpokladu, že svítí nebo je něco v baterii) a nezálohovaný výstup jede z DS (pokud je dostupná).
Já takovou baterií mám a řekl bych že nejsu jediný ale je to spíše vzácnost to ano
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“